Dodaj do ulubionych

spirometria - co to

15.11.12, 13:18
mam do Was pytanie. Mam problemy z oddychaniem - cieżko mi to idzie. Poszłam do lekarza rodzinnego, który przekierował mnie do pulmunologa. Trochę pobadał, pobadał i zlecił spirometrie. Wiecie co to jest i na czym polega to badanie?
Obserwuj wątek
    • sokhna Re: spirometria - co to 15.11.12, 21:22
      Zapraszam do cioci wikipedii, ale w skrocie to to badanie pojemnosci pluc. Siedzisz w szklanym pomieszczeniu i wykonujesz polecenia osoby przeprowadzajacej badanie. Musisz robic wdechy, wydechy itp. Dziwne, ze lekarz nie przeprowadzil od razu takiego badania, bo trwa ono zaledwie kilka minut...
      • firma_leader Re: spirometria - co to 21.11.12, 13:33
        to szklane pomieszczenie to chyba w teorii :-). Generalnie to jest dmuchanie w rurę, mierzy Twoją pojemność płuc. Trzeba nabrać powietrza i z całej pary dmuchnąć w rurkę, dość szeroką bo ma ze 3cm średnicy. Żeby mieć dobry wynik trzeba się sprężyć dobrze :-)
        • barnaba_01 Re: spirometria - co to 21.11.12, 18:45
          Dokładnie. Dmuchanie w rurkę po wzięciu głębokiego wdechu. Nic strasznego :) Na tej podstawie bada się pojemność oraz wydolność płuc, gdyż w czasie wydychania powietrza mierzona jest prędkość jego przepływu. Ja miałam 3 tygodnie temu spirometrię. Niestety wyszła fatalnie jak na mnie (30 % wydolności). Pamiętaj, że jeśli Twoje wyniki będą słabe to lekarz musi dać Ci skierowanie do innego specjalisty. Problemy z oddychaniem mogą mieć różną przyczynę, w okresie jesiennym to głownie alergie,astma, ale również infekcje dróg oddechowych.
          Powodzenia i daj znać , jak poszło :)
    • marzena_gajewska Re: spirometria - co to 12.12.12, 16:33
      Witam,
      spirometria jest to bardzo proste badanie i bardzo cenne diagnostycznie, które polega na wdmuchnięciu przez ustnik zapasu powietrza z płuc, w sposób zalecony przez badającego. Wynik badania jest natychmiastowy.

Pozdrawiam, dr nauk med. Marzena Gajewska.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka