Dodaj do ulubionych

LMO a pobyt stały - jak kogoś problem interesuje

14.09.11, 04:41
Ostatnio zetknąłem się z tym pierwszy raz jako, że kolega z pracy się ubiega (z jednego z krajow "zachodnioeuropejskich").

Labour Market Opinion jest potrzebne aby uzyskać/przedłóżyć "work permit".

Znajomy jest już na takowym ale mija mu 3 rok. Złożył podanie o PR w kategorii "canadian experience". Cały problem polega na tym, że do końca procesu o PR musi mieć ważne pozwolenie na pracę. Może nie zdążyć bo termin sie wydlużył (taki psikus w czasie recesji).

Aby dostać LMO faktycznie firma musi dac ogloszenie o pracę na to stanowisko. LMO dostanie się jak się udowodni, że nie ma Kanadyjczyków/ludzi z PR na dane stanowisko. Więc dali, chętni się zgłosili. Teraz muszą udowadniać, że kumpel jest niezastąpiony. O tyle dobrze, że firma wynająła prawnika coby dobrze sprawę uargumentował.

Piszę to dla osob zainteresowanych, żeby wiedzieli, że to nie takie proste - trzeba mieć na prawdę potrzebny w Kanadzie zawód aby to bez komplikacji przeszło.

Jedyne co wydaję mi się niesprawiedliwe to to, że pozwolono gościowi tu żyć przez 3 lata, złożyć podanie o rezydenturę i teraz takie durne traktowanie...

Kolejna refleksja jest taka, że jak Kanada ma konkurować o dobrych pracowników (ten np. gość jest managerem) jeżeli stawia sie takie durne wymagania.
Dziwić się, że mało ludzi przyjerzdża z krajów rozwiniętych. Pracownicy z Europy Zachodniej, podobnie jak i z Ameryki nie będę się użerać miesiącami o jakieś durne pozwolenia - można zapomnieć (są wyjątki). Zamiast otwożyć rynki pracy między tymi krajami (politycy odpowiednie uzasadnienie "politically correct" by znaleźlismile to takie cyrki się dzieją. Wtedy by trochę więcej ludzi z Europy przyjechało.

Pozdr.
Obserwuj wątek
    • leni26 Re: LMO a pobyt stały - jak kogoś problem interes 18.09.11, 21:44
      Właśnie zastawiałam się nad czymś takim jak IEC rozwój zawodowy. Ponoć nie trzeba mieć doświadczenia w zawodzie, a ukończone studia i ten wyjazd do Kanady miałby pomóc w zdobyciu doświadczenia. Hmmm... ale w takim wypadku również pracodawca musi wykazać, że akurat ja jestem mu niezbędna?
      • pikorpikor Re: LMO a pobyt stały - jak kogoś problem interes 19.09.11, 06:05
        Co to jest IEC bo przyznam, że nie wiem?

        Pozdr.
    • za_morzem Re: LMO a pobyt stały - jak kogoś problem interes 19.09.11, 02:45
      Kanada nie moze miec zadnego systemu preferyncyjnego jesli chodzi o kraj pochodzenia imigrantow, wiec kazdy ma rowne szanse. Moze nie do konca, bo Meksykanie i Amerykanie maja troche latwiej niz inni ze wzgledu na NAFTA (chyba nie potrzebuja opinii LMO).

      Reszta zalezy od ilosci kandydatow z danego kraju i stopnia ich desperacji.
      Zakladam ze w Indiach znajdzie sie duzo wiecej inzynierow godzacych sie na warunki kanadyjskiego procesu imigracyjnego niz np. w Niemczech.
      Outcome jest taki jaki jest.





      pikorpikor napisał:




      > Ostatnio zetknąłem się z tym pierwszy raz jako, że kolega z pracy się ubiega (z
      > jednego z krajow "zachodnioeuropejskich").
      >
      > Labour Market Opinion jest potrzebne aby uzyskać/przedłóżyć "work permit".
      >
      > Znajomy jest już na takowym ale mija mu 3 rok. Złożył podanie o PR w kategorii
      > "canadian experience". Cały problem polega na tym, że do końca procesu o PR mus
      > i mieć ważne pozwolenie na pracę. Może nie zdążyć bo termin sie wydlużył (taki
      > psikus w czasie recesji).
      >
      > Aby dostać LMO faktycznie firma musi dac ogloszenie o pracę na to stanowisko. L
      > MO dostanie się jak się udowodni, że nie ma Kanadyjczyków/ludzi z PR na dane st
      > anowisko. Więc dali, chętni się zgłosili. Teraz muszą udowadniać, że kumpel jes
      > t niezastąpiony. O tyle dobrze, że firma wynająła prawnika coby dobrze sprawę u
      > argumentował.
      >
      > Piszę to dla osob zainteresowanych, żeby wiedzieli, że to nie takie proste - tr
      > zeba mieć na prawdę potrzebny w Kanadzie zawód aby to bez komplikacji przeszło.
      >
      > Jedyne co wydaję mi się niesprawiedliwe to to, że pozwolono gościowi tu żyć prz
      > ez 3 lata, złożyć podanie o rezydenturę i teraz takie durne traktowanie...
      >
      > Kolejna refleksja jest taka, że jak Kanada ma konkurować o dobrych pracowników
      > (ten np. gość jest managerem) jeżeli stawia sie takie durne wymagania.
      > Dziwić się, że mało ludzi przyjerzdża z krajów rozwiniętych. Pracownicy z Europ
      > y Zachodniej, podobnie jak i z Ameryki nie będę się użerać miesiącami o jakieś
      > durne pozwolenia - można zapomnieć (są wyjątki). Zamiast otwożyć rynki pracy mi
      > ędzy tymi krajami (politycy odpowiednie uzasadnienie "politically correct" by z
      > naleźlismile to takie cyrki się dzieją. Wtedy by trochę więcej ludzi z Europy przy
      > jechało.
      >
      > Pozdr.
      • pikorpikor preferencje 19.09.11, 06:02
        Mi chodzi właśnie o coś takiego jak NAFTA z zakresie wymiany pracowników tylko między rozwiniętymi krajami (pomijam kwestię Polski).

        Co do Meksykanów i Amerykanów to jest tak jak i z Kanadyjczykami. Jak masz zawód i kwalifikacje, które są na liście porozumienia NAFTA to możesz pracować w US. Musisz mieć ofertę pracy z US i dostajesz bez proszenia się pozwolenie na pracę na rok, które może być odnawiane w nieskończoność (wiem to od gościa, który tak pracuje od kilkunastu lat).

        pozdr.
    • sylwek07 IEC 19.09.11, 07:48
      to juz dziala od sierpnia 2009 roku smile

      www.canadainternational.gc.ca/poland-pologne/experience_canada_experience/index.aspx?lang=pol&view=d
      • pikorpikor Work & Travel 10.11.11, 06:57
        ... nie wiedziałem, że to po prostu kanadyjska odmiana tego programu. Dzięki.

        Pozdr.
    • pikorpikor Sprawdzają 10.11.11, 06:52
      Poproszono o potwierdzenie zarobków kolegi bo podane były niższe niż - pewnie - przeciętna na danym stanowisku w prowincji (co może dyskwalifikować delikwenta - zatrudnili imigranta bo był tańszy).

      Problem polega na tym, że podano zarobki kolegi przed awansem na podane stanowisko - aplikacja została wysłana tydzień przed ogłoszeniem awansów w firmie.

      Także sprawdzają dokładnie... Recesja.

      Pozdr.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka