Dodaj do ulubionych

Radny w LPK pracuje ?

13.05.15, 17:47
Czy prawdą jest że radny Mirosław Wilusz pracuje w Lesznowolskim Przedsiębiorstwie Komunalnym ? jeśli tak to spadły mu okruchy z pańskiego stołu. Aż się wierzyć nie chcę w takie informacje.
Obserwuj wątek
  • chytry.lis Re: Radny w LPK pracuje ? 01.06.15, 10:33
   witam i polecam poniższy artykuł i komentarze pod nim

   www.nadwisla.pl/index.php?pokaz=tekst&id=4216

   u nas w Polska takie zachowania są normą więc jak dla mnie nie jest to nic nadzwyczajnego :-)
   • rederor Re: Radny w LPK pracuje ? 01.06.15, 14:04
    Radny tak pracuje, że właśnie podniósł stawki za śmieci. Przecież to jest konflikt interesów, ten gość jednocześnie jest radnym i pracuje w firmie żerującej na mieszkańcach gminy...
  • rogersen Re: Radny w LPK pracuje ? 01.06.15, 15:20
   Bo to samo w sobie jest kuriozalne. Jest spółka, której zadaniem jest uzyskanie określonego zysku, pokrywającego jej koszta i pozwalającego na inwestycje. A z drugiej strony niby obsługa wywozu nieczystości miała być obowiązkiem gminy i odbywać się po kosztach. Z tym, że LPK nie bierze udziału w przetargach i jest tylko pośrednikiem. Czyli gmina scedowała swoje obowiązki na spółkę, która na tym zarabia. I nie chodzi w tym wszystkim o pojedynczego pracownika. W takiej spółce można być również w radzie nadzorczej, można mieć umowy zlecenia, o dzieło, robić konsultacje szkolenia. A kto za to finalnie płaci?
   • mwilusz Re: Radny w LPK pracuje ? 02.06.15, 08:02
    @ rogersen
    Z przyjemnością odniosę się do argumentów merytorycznych a nie do politycznej sieczki, zafundowanej przez kilku niespełnionych i zakompleksionych ludzi działających w sieci pod ukrytymi imionami.
    Spółka komunalna nie może zarabiać na dystrybucji wody/ścieków, ale w przeciwieństwie do jednostki samorządu terytorialnego może prowadzić statutową działalność gospodarczą. Zyski przeznacza się na realizację zamierzonych inwestycji, które nie są niczym innym jak rozbudową infrastruktury wod-kan. Niczym nieskrepowana działalność gospodarcza ( czyt. Regul. JST) pozwala generować zyski a co za tym idzie większe nakłady na inwestycje. LPK jak najbardziej bierze udziały w przetargach realizując szeroki wachlarz inwestycji ? lpk-lesznowola.pl/zamawiamy-ogloszenia-regulamin-zamowien-s199.html Spółka ma również kilka innych możliwości pozyskiwania kapitału jak na przykład pozyskiwanie środków unijnych ? lpk-lesznowola.pl/realizujemy-inwestycje-wspfinansowane-przez-uni-europejsk-a36.html W przeciwieństwie do gminy spółka nie jest zobligowana do eksponowania współczynnika G ( dochód na mieszkańca), który jak wiemy dyskredytuje naszą gminą z możliwości pozyskiwania jakichkolwiek środków zewnętrznych. Zadałeś mądre pytanie pytając czy ?Gmina scedowała obowiązek gospodarki wod-kan na spółkę komunalną? Odpowiedź brzmi tak, choć nie do końca ( Oczyszczalnia ścieków Wólka Kosowska realizowana przez gminę a Zamienie i Łazy przez LPK). Trudno też stwierdzić, czy gmina może zdystansować się od działalności spółki skoro pozostaje jej 100% akcjonariuszem, organ wykonawczy pozostaje zgromadzeniem wspólników a gmina nadal ponosi odpowiedzialność ( szczególnie polityczną) za gospodarkę wod-kan. Gdybym był osobą decyzyjną przeniósłbym więcej gałęzi gospodarki samorządowej w ręce spółek. Dlaczego? Dlatego że jest to tańsze, szybsze i efektywniejsze, ale co najważniejsze?.do głosu dochodzą ludzie merytorycznie do tego przygotowani a nie politycy, którzy z racji doświadczenia zawodowego ( lub jego braku), wykształcenia ( lub jego braku) i potencjału intelektualnego ( lub jego braku?) nie muszą ?ogarniać? każdej materii, której znajomość wymaga lat nauki i doświadczenia. Piszę również o sobie, gdyż zawsze twierdziłem, że jako radny nie mam wystarczającej wiedzy we wszystkich sferach w ramach, których muszę głosować tworząc akty prawa lokalnego. Nad spółkami prawa handlowego czuwa zarząd i rada nadzorcza, które składają się m.in. z biegłych księgowych a nad JST czuwają ?wyborcy no i może RIO??
    Serdecznie pozdrawiam
    M.W.

    P.S. Za gospodarkę odpadami komunalnymi odpowiedzialny jest prywatny operator ( Sita) przynajmniej do końca tego roku. Nowego operatora na kolejne 2 lata ( 2016-17) gmina wyłoni w drodze przetargu w II połowie roku.

    • owrank Re: Radny w LPK pracuje ? 02.06.15, 08:53
     >Z przyjemnością odniosę się do argumentów merytorycznych

     pracuje Pan w spółce gminnej będąc jednocześnie radnym tej gminy czy nie ? proszę o prostą odpowiedź.

    • rederor Re: Radny w LPK pracuje ? 02.06.15, 13:23
     Pytanie było proste, a Pan na nie nie odpowiedział, za to otrzymaliśmy odpowiedź, z której nic sensownego nie wynika. Jest Pan zatrudniony w gminnej spółce i jednocześnie jest Pan radnym ?
     Co do przetargów to są piękne. Widać, że od wody i wodomierzy są tam prawdziwi specjaliści. Wpisywanie wodomierzy mokrobieżnych przy tak twardej wodzie jak jest w Mysiadle jest wyrazem zaiste głebokiej wiedzy... Po roku odczyt optyczny z tego będzie niemożliwy, pozostanie jedynie radiowy za pomocą głowic zewnętrznych - czy te głowice mają świadectwo ZT ?
     Z drugiej strony to po co wymieniać inne wodomierze, skoro producent napisał, że głowica współpracuje tylko z jego wodomierzami JS 1,6÷4,0 Smart+ i Smart C+ ? Przecież to się kupy nie trzyma. Chcecie wodomierza Apator - Powogaz z jego przystawkami to trzeba napisać to bardziej sprytne, bo w przy takim opisie to pierwsza kontrola zewnętrzna przetargów i klops.
  • kaisor Re: Radny w LPK pracuje ? 14.06.15, 18:50
   A podwyzka wody i sciekow juz od lipca.Najwyzsze stawki chyba w całym wojewodztwie mamy.Radnych wybieralismy ,aby pilnowali interesow mieszkancow ,a nie robili konflikt interesow poprzez przyjmowanie stanowisk i przyklaskiwaniu slepo Pani Wojt. jezeli nie jest to konflikt interesow to dlaczego do tej pory nie zlozy Pan mandatu . ODPOWIEM ---
   • mwilusz Re: Radny w LPK pracuje ? 15.06.15, 08:14
    To nie spółka będzie beneficjentem podwyżek tylko budżet gminy. Wygasa uchwała o dopłacaniu 1,5zł do m3 wody i ścieków. Skarbnik gminy argumentowała na komisji gospodarczej, że nie mamy tych środków w budżecie i musimy skoncentrować się na zadaniach wprowadzonych do budżetu w trakcie roku, ze szczególnym uwzględnieniem budynków na potrzeby oświaty ( Ogrodowa w Mysiadle i Zgorząła). Spółka otrzyma 29gr, co nawet w połowie nie pokryje wzrostu kosztu odprowadzania ścieków do oczyszczalni w Piasecznie ( 30% z Lesznowoli).
    Czy mamy najwyższe stawki w województwie? Nie wiem, ale patrząc na najbliższe otoczenie widać, że Piaseczno ( 12,38?) ma już wyższe stawki od Lesznowoli, mimo tego że mają potężną oczyszczalnie i są samo wystarczalni.
    Pozdrawiam
    • rederor Re: Radny w LPK pracuje ? 16.06.15, 17:47
     > To nie spółka będzie beneficjentem podwyżek tylko budżet gminy.
     "LPK zostało utworzone przez Gminę Lesznowola, która jest jedynym udziałowcem spółki." - LPK jest finansowane z budzetu gminy czy nie ?
     • mwilusz Re: Radny w LPK pracuje ? 17.06.15, 07:09
      Spółka nie otrzymuje żadnych środków finansowych z budżetu gminy.
      • rogersen Re: Radny w LPK pracuje ? 17.06.15, 09:38
       To nie wiem jak spółka rozlicza się z gminą, skoro nie wystawia gminie faktur!?
       A to co jest na fakturach to już inna sprawa.

       Spółki komunalne pozwalają między innymi na zatrudnianie kogo się chce (i za ile się chce), zaciąganie kredytów, których gmina/powiat/miasto/dzielnica nie musi ujawniać (choć i tak muszą zostać zapłacone przez właściciela, czyli mieszkańców). Można tak ominąć wiele wymogów przetargowych. Można wpuścić w koszta różne rzeczy, które w urzędzie by nie przeszły. Ogólnie - kreatywne wysysanie pieniędzy z kieszeni podatników.
      • k.myszynski Re: Radny w LPK pracuje ? 25.06.15, 17:48
       Jakoś nie mogę się zgodzić ze zdaniem inspektora. Otóż Lesznowolskie Przedsiębiorstwo Komunalne w roku 2010 i 2014 dostało dopłatę do ścieków z budżetu gminy :

       Jednak rok 2010 był rokiem wyjątkowym, bo wyborczym… Dlatego po raz pierwszy podjęto decyzję o dopłacie z budżetu gminy Lesznowola do 1m3 zużytych ścieków z gospodarstw domowych – 1,28 zł netto. Wartość dopłaty za 8 miesięcy od 1 lipca 2010 roku do 31 marca 2011 wyniosła ponad 730 tyś zł. Dlatego już w roku 2011, kiedy zatwierdzano nową taryfę zdecydowano się na wygaszenie dopłaty do taryfy za odbiór ścieków z gospodarstw domowych.

       W roku 2014 Rada Gminy Lesznowola zdecydowała, że po raz kolejny wzorem roku 2010 dopłaci do 1m3 zużytej wody od gospodarstw domowych w wysokości – 1,37 zł netto. Co warte jest podkreślenia w roku 2014 znowu mieliśmy wybory samorządowe…Co prawda wprowadzono planowaną podwyżkę, bo za 1m3 zużytych ścieków gospodarstwa domowe płaciły już – 7,47 zł netto, jednak kwota była obniżona o 1,37 zł netto, co dawało niezmienioną kwotę – 6,10 zł netto wliczając do tego cenę wody – 3,61 zł netto za 1m3 wychodziło łącznie 9,71 zł netto. Tym samym w roku 2014 mieszkańcy nadal płacili taryfę do jakiej byli przyzwyczajeni w poprzednich latach. Dopiero rok 2015 zmienił tą sytuację ! W dniu 29 maja 2015 roku na X sesji Rada Gminy Lesznowola zdecydowała o wygaszeniu dopłaty do taryfy za odbiór ścieków od dnia 1 lipca 2015 roku. Coś nam to przypomina…Wartość dopłaty za 12 miesięcy od 1 lipca 2014 roku do 30 czerwca 2015 wyniosła 1,4 mln zł.

       Niestety, ale nowa taryfa za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków będzie bardzo odczuwalna dla mieszkańców gminy Lesznowola. Jeszcze w pierwszym kwartale 2015 roku płaciliśmy łącznie za wodę i ścieki – 9,71 zł netto, po wygaszeniu dopłaty za ścieki w drugim kwartale tego roku zapłacimy już – 11,37 zł netto. Co ciekawe nawet warszawscy odbiorcy zapłacą od nas mniej, bo decyzją Rady m.st Warszawy zostały utrzymane taryfy z 2014 roku, które łącznie wynoszą – 10,62 zł netto…Także nasi sąsiedzi z gminy Nadarzyn zapłacą zdecydowanie niższe taryfy, które wyniosą – 8,30 zł netto.

       Dodam, że rzeczywiście Piaseczno płaci więcej, ale dosłownie o kilka gorszy, a dlaczego ?, bo będzie kanalizował dalej gminę. Plany PWiKu Piaseczno od lat były bardzo ambitne. My jesteśmy blisko skanalizowania całej gminy.

       Jeszcze dodam odnośnie Lesznowolskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, że nie rozumiem dlaczego do tej spółki gmina Lesznowola znowu chce dokładać. W tym i w przyszłym roku poprzez kredyt na realizację przebudowy oczyszczalni Kosów i budowę kanalizacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Przecież spółka mogłaby kredyt wziąć na swoje barki i odciążyć gminę. Czemu znowu gmina ma się zadłużać ? Ot taka ciekawostka do słów inspektora/radnego...Dla mnie jest to dziwna sytuację, bo spółki komunalne tworzy się, aby odciążały z zadań gminę, a w Lesznowoli jest inaczej.

       Z wyrazami szacunku
       Kamil Myszyński

       • tomas-dlonias Re: Radny w LPK pracuje ? 29.07.15, 23:12
        i pan inspektor/radny zamilkł...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka