Dodaj do ulubionych

Spacerkiem po Ukrainie.

09.05.06, 10:23
Zapraszam do spaceru po przepięknej Ukrainie.
Ja zacznę go od 4 czerwca, Was zapraszam już dziś.
Dzieci zaczęły zwiedzanie, mam już masę zdjęć. Tylko proszę o wybaczenie, za
brak opisów. Nie mam przewodnika, nigdy tam nie byłam.
Ale wklejając zdjęcia będę pisała, gdzie zostały zrobione.
Gdy już będę tam, będą mniejsze możliwości z wchodzeniem na forum(limit
internetowy).
Więc zapraszam dziś do : Skansenu Wsi Ukraińskiej, który znajduje się,
obrzeżach Kijowa,(20 km od centrum), na powierzchni 140 ha.
Wszystko podzielone na rejony: Poleski, Podolski, Karpacki.
Chaty cudenka normalnie - nie jakaś tam nieudolna rekonstrukcja, tylko
prawdziwe.Przywiezione w całości, wiatraki, cerkwie, domy i zagrody wsi
ukrainskiej, z różnych regionów. Przy lesie i w lesie jest wszystko, na
wzgórzach rozłożone, najgłębiej w lesie chaty z wsi podkarpackich są (tam
gdzie Kozak i cerkiew ta stara). Koty tylko i psy przy budach z rzadka.
Najwiecej cerkwi i zabudowań jest z końca XIX i poczatku XX wieku. Takie
sprzed 50-60 lat też są, jest taka dzielnica. Podobno dla zwiedzających są
pokazy żeńców, prace polowe i takie inne, domowe. Babcie ogoródki dziabią
(myślę, że w niektórych domach babcie dożywają swoich dni, w swoich domach
przesiedlone).
Obiad. Nie napiszę co jedli, ale....
"Przystawka.... chleb ze smalcem ...Ale smalec pycha mają,
- z cebulką i czosnkiem, koperkiem, jakimiś ogórkami zalatujący, no można
sie zapamietać w żarciu. Mamuś, jakie tu jedzenie w restauracjach, mówie Ci,
marzenie, śliczne też porcje dają, nie żałują"
Przepraszam, ale pozwoliłam zacytować sobie, swoją córcię, która kocha jeść,
zwłaszcza tak jak to opisuje. Jest zafascynowana kuchnią ukraińską, co można
poczytać. Szkoda, że po niej tego nie widać. Może zjadać całe fury jedzeniasmile
A teraz Skansen w Pirogivie. Zapraszam smile)
img133.imageshack.us/img133/8855/2333399img8ws.jpg
img225.imageshack.us/img225/9236/2333400img0vu.jpg
img133.imageshack.us/img133/9944/2343405img0mi.jpg
img225.imageshack.us/img225/7495/2343414img9of.jpg
img133.imageshack.us/img133/3201/2343419img8rr.jpg
img133.imageshack.us/img133/2659/2343453img5qj.jpg
img55.imageshack.us/img55/9176/2343455img9tf.jpg
img55.imageshack.us/img55/5348/2343469img4um.jpg
img55.imageshack.us/img55/8195/2343475img4fs.jpg
img133.imageshack.us/img133/1926/2343484img7rd.jpg
img133.imageshack.us/img133/3494/2343486img6hy.jpg
img55.imageshack.us/img55/9349/2343497img5li.jpg
img55.imageshack.us/img55/9361/2353509img9hd.jpg
img55.imageshack.us/img55/3629/2353519img6fg.jpg
img133.imageshack.us/img133/1599/2353528img4eh.jpg
img55.imageshack.us/img55/1889/2353536img2lu.jpg
img133.imageshack.us/img133/1936/2353559img5ss.jpg
img55.imageshack.us/img55/6108/2353560img5th.jpg
img55.imageshack.us/img55/1315/2353568img5wh.jpg
img133.imageshack.us/img133/1076/2353569img0lq.jpg
img133.imageshack.us/img133/9660/2353578img8rs.jpg
img55.imageshack.us/img55/6936/2363610img7ac.jpg
XIII wieczna cerkiew:
img55.imageshack.us/img55/7927/cerkiew z XIIIw 0ws.jpg
Takie były kurniki...:
img133.imageshack.us/img133/8383/sylwiaprzedkurnikiem9hw.jpg
Trochę hippiki:
img133.imageshack.us/img133/3813/2343464img9zl.jpg
img133.imageshack.us/img133/6377/2343458img2ws.jpg
A teraz kotek dla Małejdanuśki, kociarki. Był głaskany, prze 3/4
odwiedzających skansen ...smile
img133.imageshack.us/img133/1600/2343493img8bt.jpg
img302.imageshack.us/img302/1552/2343492img7qn.jpg
I odpoczynek, czyli, jesteśmy padnięci, nie ma co 140 hektarów...smile)
img133.imageshack.us/img133/5915/2353517img3el.jpg
img133.imageshack.us/img133/7609/2353519img4uh.jpg
Jeszczę zajrzę, czy pracują pszczółki:
img133.imageshack.us/img133/3811/pszczolekszukam7eo.jpg
i zdjęcie z prawdziwym Kozakiem:
img133.imageshack.us/img133/7109/sylwiazkozakiem7as.jpg
No i koniec wycieczki, po skansenie, w piękny majowy dzień, czyli 8 maja 2006
roku.

















Obserwuj wątek
    • regine Re: Spacerkiem po Ukrainie. 09.05.06, 10:27
      Cerkiew z XIII wieku, coś mi się nie wkleiła, poprzednio, przepraszam.
      img157.imageshack.us/img157/7944/cerkiewzxiiiw9yi.jpg
    • graga21 Re: Spacerkiem po Ukrainie. 09.05.06, 11:07
      Jezu, regine, az sie poplakalam z zalu, ze nie moge tego wszystkiego
      ogladnac... Za duzo naraz. Przy takiej ilosci zdjec lepszy jest album, zrob go
      i daj link, pliiiizzzz!
      • regine Re: Spacerkiem po Ukrainie. 09.05.06, 12:01
        Tylko jak graga21 zrobić album ? Nie jestem mocna w tych sprawach a zdjęć tylko
        z samego skansenu mam aż 200 !!!Wybrałam i tak te najciekawsze moim zdaniem.
        A jeszcze Aleksandria, Zofiówka, Kijów...To, to co mam. A ile jeszcze będzie,
        aż się sama boję. Cudowny i wielki kraj, chciałabym Wam pokazać, to co widziały
        i dzieciaki i zobaczę ja...Nie wszyscy mają możliwość, być i widzieć.
        Może ktoś mi pomoże, proszę....
        Jeszcze tyle zdjęć z Izraela i z Jordanii z Petry czeka na pokazanie...
        Wiem zasypuję Was, ale pokazuję tak jak umiem...sad A umię niewile, jak widać...
        Wybaczcie...Dziękuję, że się jednak i tak podobałysmile
        • natla Re: Spacerkiem po Ukrainie. 09.05.06, 12:38
          No i się przespacerowałam po skansenie....aż mnie nogi bolą......fajna
          przewodniczka była.smile
          A kocisko rozpuuuszczoooooonee niesamowicie i rozleniwione.....
          Dawaj dalej.
          • dankarol Re: Spacerkiem po Ukrainie. 09.05.06, 13:14
            Reniu ale cudeńka, chyba jeszcze kilka razy pooglądam, bo takie piękne.
            • del.wa.57 Re: Spacerkiem po Ukrainie. 09.05.06, 14:21
              Dzięki Reniu,było co zwiedzać,sama przyjemność,te skanseny przecudne,piekna
              panorama i ta zieleń a koniki sliczne a kocur wygrzewa się /leniuch/na słońcu i
              czeka na /pieszczoty/napewno bedę wracać do tych zdjęć nie raz,przypomniało mi
              sie jak byłam na Ukrainie z wizytą u Babci( mama mojej mamy)jakies 20-lat
              temu,babcia miała jedna izbę udekorawaną samymi ikonami i pięknie wyszywanymi
              ręcznie ręcznikami czy /szalami/ wyglądały jak szaliki długie zakończone
              koronkami i bardzo kolorowe,nie wiem taki zwyczaj,moda?
              Piękne zdjęcia Reniu,dziękismile))
            • regine Re:Ukraina część II - Humań 09.05.06, 14:24
              Kto chce coś wiedzieć o Humaniu, miasteczu założnym przez Zofię Potocką.
              Zapraszam najpierw do lektury książki, Jerzego Łojka "Dzieje pięknej Bitynki"
              Miasteczo w obecnym stanie: 1/3 ukraińskie, 2/3 żydowskie na wskroś.
              Sklepiki, ulice, hebrajskie napisy i mowa, ortodoksyjni Żydzi.
              A to ze względu na Grób Rabiego...??? Nie znam nazwiska...Przykro mi bardzo.
              Grób strzeżony jest przez wojsko ukrainskie.
              img417.imageshack.us/img417/5603/grobrabiego9hl.jpg
              img76.imageshack.us/img76/5551/dzielnicazydowska8ju.jpg
              img76.imageshack.us/img76/3250/sklepikzydowski3fk.jpg
              img417.imageshack.us/img417/545/haletargowe7sk.jpg
              img76.imageshack.us/img76/4549/haletargowe28aq.jpg
              Tyle o Dzielnicy Żydowskiej.
              • regine Re:Ukraina część II - Humań - Park Zofiówka 09.05.06, 14:52
                Parę słów, o założycielce parku, reszta w niżej zamieszczonym tytule książki.
                Na pewno prawie wszyscy znają, jeśli nie zachęcam bardzo, trochę historii,
                romansu, i wogóle warta przeczytania.
                "Życie Zofii z Glavanich Wittowej Potockiej (1760-1822), pięknej założycielki
                parku w Humaniu, mogłoby się stać kanwą niejednego filmu. Urodziła się w
                greckiej rodzinie w Bursie, w Turcji. Nigdy nie ustalono, jak sie naprawdę
                nazywała, bo Glavani to nazwisko uzyskane w czasie adopcji. Od dziecinstwa
                zwracała uwagę urodą, odwagą i sprawnością fizyczną. Po przeniesieniu się do
                Stambułu w wieku lat 17, jak elegancko piszą historycy, "staneła u progu
                profesji kurtyzany". Niebawem została metresą posła Polski w Turcji. Ambasador
                zabrał w 1779 r. dziewczynę do Ojczyzny. Po drodze, w Kamieńcu Podolskim, Zofia
                Glavani spotkała i zaraz poslubiła Jozefa Witta, syna komendanta Twierdzy.
                Zaczęła się bezprecedensowa kariera salonowa Greczynki, nie tylko w Polsce, ale
                i w Europie.
                Zachwycał się nią cesarz Józef II, przyjmowała ja Maria Antonina. Została
                kochanką wszechwładnego Rosjanina, księcia Potiomkina. Wreszcie, w 1791 r.
                poznała Szczęsnego Potockiego, który rozkochał się w niej do szaleństwa, po
                czym wział rozwód a Zofię dosłownie odkupił od meża." Koniec cytatu.

                Zofia Wittowa Potocka, podobno bardzo piękna była - Stanisław Szczęsny Potocki
                kochał ja podobno na zabój smile))

                Trudno połapać się w nazwaniu obiektów. - W naszym przewodniku ilustracji nie
                ma, a nazwy z ukrainskiej ulotki nie odpowiadają nazwom z przewodnika (Rosjanie
                pozmieniali nazwy).Więc tłumaczenie luźne, moich dzieci i ich znajomych.

                Tyle o Zofii Potockiej.
                • regine Re:Ukraina część II - Humań - Park Zofiówka 09.05.06, 15:34
                  Trudno połapać się w nazwaniu obiektów. - W naszym przewodniku ilustracji nie
                  ma, a nazwy z ukrainskiej ulotki nie odpowiadają nazwom z przewodnika (Rosjanie
                  pozmieniali nazwy).Więc tłumaczenie luźne, moich dzieci i ich znajomych.
                  Zapraszam, na spacer po Zofiówce. Podziwiajmy rzeźby.
                  Później zapraszam do Parku Zofiówka, to tylko 40 hektarów smile)
                  Zdjęcia wszystkie są z opisami, a że piękne, wiosenne, więc nie czekam, bo
                  minie maj...smile
                  Alejka parkowa:
                  img177.imageshack.us/img177/5879/alejka1nc.jpg
                  Amfiteatr parterowy:
                  img233.imageshack.us/img233/2699/amfiteatrparterowy10qc.jpg
                  img233.imageshack.us/img233/5198/amfiteatrparterowy24vi.jpg
                  Rzeźba Apolla:
                  img233.imageshack.us/img233/7339/apollo3hg.jpg
                  Dolny staw:
                  img233.imageshack.us/img233/8007/dolnystaw9mu.jpg
                  Dolny staw z fontanną:
                  img177.imageshack.us/img177/4151/dolnystawzfontannazmija8ld.jpg
                  Fontanna siedmiostrumieniowa:
                  img155.imageshack.us/img155/2392/fontannasiedmiostrumieniowa7mt.jpg
                  Grota Kalipso:
                  img155.imageshack.us/img155/3302/grotakalipso9fm.jpg
                  W grocie Kalipso:
                  img180.imageshack.us/img180/3057/wgrociekalipso3hu.jpg
                  Grota Tetydy:
                  img180.imageshack.us/img180/691/grotatetydy9il.jpg
                  W grocie Tetydy:
                  img180.imageshack.us/img180/8373/grotatetydy28jq.jpg
                  Kąpiąca się Venus:
                  img155.imageshack.us/img155/3231/kapiacasiewenus2bd.jpg
                  Kolumna Smutku:
                  img490.imageshack.us/img490/6904/kolumnasmutku4oj.jpg
                  Orfeusz:
                  img490.imageshack.us/img490/4233/orfeusz3yc.jpg
                  Pawilon Bażanciarni:
                  img155.imageshack.us/img155/246/pawilonbazantarnia18uj.jpg
                  Tenże sam pawilon z bliska:
                  img308.imageshack.us/img308/748/pawilonbazantarnia24tp.jpg
                  Pawilon Flory:
                  img155.imageshack.us/img155/8715/pawilonflory8pa.jpg
                  Pawilon Różowy na wyspie Circe:
                  img155.imageshack.us/img155/976/pawilonrozowynawyspiecirce8ty.jpg
                  Posąg Apollina:
                  img268.imageshack.us/img268/7771/posagapollina3vp.jpg
                  Rzeźba Merkury:
                  img155.imageshack.us/img155/7239/rzezbamerkury3vz.jpg
                  Widok na oranżerię i amfiteatr:
                  img155.imageshack.us/img155/9397/widoknaoranzerieiamfiteatrpart.jpg
                  Wielki wodospad:
                  img155.imageshack.us/img155/4457/wielkiwodospad9ai.jpg
                  Wodospad Trzy Łezki:
                  img155.imageshack.us/img155/743/wodospadtrzylezki0qy.jpg
                  Skała Tarpejska:
                  img383.imageshack.us/img383/6876/skalatarpejska7fq.jpg
                  Też skała Trapejska:
                  img383.imageshack.us/img383/9085/skalatarpejska26nh.jpg
                  Skała Leukadyjska z Orfeuszem:
                  img383.imageshack.us/img383/678/skalaleukadyjskairzezbaorfeusz.jpg
                  • regine Re:Ukraina część III - Humań - Park Zofiówka 09.05.06, 15:48
                    Bez opisów, luźny spacer, a wszystko tak piękne i na wskroś polskie, jak to
                    napisała mi córka.
                    Spacer po parku:
                    img233.imageshack.us/img233/4622/parkzofiowka21ht.jpg
                    img111.imageshack.us/img111/509/parkzofiowka39db.jpg
                    img233.imageshack.us/img233/6375/parkzofiowka41la.jpg
                    img233.imageshack.us/img233/4811/parkzofiowka54gm.jpg
                    img233.imageshack.us/img233/3517/parkzofiowka64dd.jpg
                    img233.imageshack.us/img233/7985/parkzofiowka70uh.jpg
                    img233.imageshack.us/img233/859/parkzofiowka80ce.jpg
                    img233.imageshack.us/img233/9096/parkzofiowka96fg.jpg
                    img233.imageshack.us/img233/1042/parkzofiowka119fw.jpg
                    img233.imageshack.us/img233/4205/parkzofiowka129fd.jpg
                    img233.imageshack.us/img233/1373/parkzofiowka136mx.jpg
                    img233.imageshack.us/img233/6754/parkzofiowka152lr.jpg
                    img256.imageshack.us/img256/4710/parkzofiowka160zv.jpg
                    img256.imageshack.us/img256/9597/parkzofiowka187ls.jpg
                    img256.imageshack.us/img256/9578/parkzofiowka191ot.jpg
                    Na konic, bo już i mnie bolą nogi, usiądzmy pod kwitnącą magnolią.
                    Jutro będzie park na powierzchni 240 hektarów, więc proszę założyć wygodne
                    buty smile)
                    img422.imageshack.us/img422/195/magnolia1ll.jpg
                    • regine Re:Wiktorio:)) Natlo:) 09.05.06, 15:53
                      Nie znam Ukraiiny, tylko z książek, w Internecie nie za bardzo radzę sobie.
                      Więc bardzo dziękuję. Poczytam i ja smile))
                      Córka twierdziła, że czuła się jak w Izraelu, ale w takiej ortodoksyjnej
                      dzielnicy. Tak jakby od wieków nic się tam nie zmieniło...
                      Więc i domy stare, kolorowe, żydowskie, ale bardzo zadbane, bo w Izraelu różnie
                      bywało w tych sarych dzielnicach. Widziałam sama...sad
                      Żydzi ortodoksyjni w Izraelu nie są bogaci, w przeciwieństwie do Żydów
                      rosyjskich.
                    • dankarol Re:Ukraina część III - Humań - Park Zofiówka 09.05.06, 18:57
                      Reniu dzięki za przepiękną wycieczkę, jak ja lubię takie wycieczki, mogłabym
                      chodzić i chodzić. Czekam na ciąg dalszy.
                      • maladanka Re:Ukraina część III - Humań - Park Zofiówka 09.05.06, 20:10
                        Reginko - alez się naklikałaś - wystepuje z wnioskiem o order z brylantami!
                        Na razie co drugie obejrzałam, bo mi sie powoli otwiera, ale w nocy nadrobię -
                        zapiszę do folderu i wtedy spokojnie pooglądam.
                        Ale kota oczywiście widziałam - i jak mi miło,że akurat dla mniesmile
                        No,może głaskac i Koleżeństwo,prosze uprzejmie
                        Książke przypomne sobie bo gdzies w zwojach mózgowych pamietam,że czytałam
                        dawno.
                        Jeju ale sobie jeszcze pooglądam! Dziękuję Reginko Tobie i dzieciom,że takie
                        ciekawe świata i możemy także spacerować.
                        • del.wa.57 Re:Ukraina część III - Humań - Park Zofiówka 09.05.06, 21:41
                          Dzieki Reniu za wspaniała wycieczkę,tam jest przepięknie,podobnie jek Malutka
                          wrzuce sobie wszystkie zdjecia do folderu i na spokojnie raz jeszcze nasyce się
                          tą zielenią i spokojem.Ale sie napracowałaś Reniu,raz jeszcze wielkie dziękismile))
                        • krise1 Re:Ukraina - Czarnobyl 09.05.06, 21:50
                          Wybaczcie, że trochę zepsuję wam nastruj. W parku tak pięknie, zielono,
                          przyjemnie oddychać świerzym powietrzem.Aż chce się żyć. A zobaczcie na tych
                          zdjęciach, smutno, ponuro nie widać nic poza pustką (po prostu cmentarzysko).
                          Przepraszam, że zepsułam wam chumor, Ale takie jest życie, z jednej strony
                          kolorowe, a zdrugiej szare.
                          www.opuszczone.com/
                          • krise1 Re:Ukraina - Czarnobyl (podpowiedź) 09.05.06, 21:59
                            Ps: Kliknijcie na mapę, pojawi się następna stronka, na niej w prawym dolnym
                            rogu będzie Ukraina, kliknijcie na nią i popatrzcie sobie jak wygląda
                            opuszczone miasto.
                            • dankarol Re:Ukraina - Czarnobyl (podpowiedź) 09.05.06, 22:30
                              Krysiu, to jest właśnie nasze współczesne życie niestety.
                              Ostatnio z okazji kolejnej rocznicy Czarnobyla, wyszedł przed kamerę jakiś
                              profesor i stwierdził, że nie było potrzeby tych ludzi wysiedlać. Jeszcze
                              trochę i okaże się, że właściwie nic się nie stało. sad
                              • regine Re:Ukraina - Czarnobyl 09.05.06, 22:40
                                Też oglądałam i słyszałam. To było w rocznicę wybuchu reaktora.
                                Ludzie mieszkają, tam nadal, niektórzy zostali inni wracają, ale przewaga
                                starszych osób. Krajobraz - makabra.
                                Wyludnione wsie, miasta, tak jak w tym Krysi linku.
                                Cóż, ale życie toczy się nadal i tam, ożywiają się wioski, ale bieda aż
                                piszczy.
                                • del.wa.57 Re:Ukraina - Czarnobyl 09.05.06, 23:00
                                  Prawda,to jedno wielkie cmentarzysko a ludzie jeszcze długo bedą odczuwać
                                  konsekwencje tej tragedi.
                • wiktoria53 Re:Ukraina-Humań 09.05.06, 15:41
                  Piekną wycieczkę sobie zafundowałam dzieki znakomitemu przewodnikowi smileTwoje
                  zdjęcia i nieco historii skłoniły mnie do poszperania w necie. Chyba się nie
                  obrazisz jeśli podam stronki traktujące o tej części Ukrainy.

                  Mnóstwo zdjęć:

                  www.zapala.pl/eb/ukra2002/human.htm
                  Może ktos skusi się na wycieczkę?

                  www.wilejka.info/ukr-kii.php
                  • wiktoria53 Re:Ukraina-Humań 09.05.06, 15:51
                    Kalendarium wycieczek, wyjazdów:

                    www.wilejka.info/kalendarium.php
              • natla Re:Ukraina część II - Humań 09.05.06, 15:40
                Ten sklepik żydowski jak ze starych rycin, tylko pokolorowany.....kapitalne
                zdjcie.
    • kryzar wielkie podziękowania 09.05.06, 11:30
      za fotki. Ostatnio "biegam" trochę po stronach ukraińskich w sprawach
      genealogicznych i jestem bardzo wdzięczna, za przybliżenie mi krajobrazów w
      jakich żyli moi przodkowie od 1840 do 1923 roku. Chętnie poczytam i obejrzę
      jeszcze następne.
      Pozdrowienia i miłych wrażeń "na zielonej Ukrainie" Kr
      • annal74 Re: wielkie podziękowania 09.05.06, 22:08
        Zachęcano mnie do wypadu na Ukrainę ale zimą . Teraz widze piękny , malowniczy
        kraj wiosną , wspaniale.Dziękuję !
        • krista57 Re: wielkie podziękowania 09.05.06, 22:28
          Dziękuję za prezentacje.
          Strasznie sie Reniu napracowalas,zeby ją dla nas przygotować.
          Mnie bardzo interesuje Winnica tam mieszka moja rodzina,
          niestety kontakty mamy sporadyczne.
          Sprowokowałas mnie do napisania listu i może dzięki Tobie te kontakty odnowięsmile))
          • august2 Re: wielkie podziękowania 10.05.06, 04:14
            Dolaczam sie do PODZIEKOWAN
            Wielkie Brawa Reniu za wybor zdjec..
            Te wiatraki sa bardzo ciekawe
            Nigdy nie bylem na Ukrainie... za to
            mam przyjaciela rodem z Odessy
            • malwina52 Re: wielkie podziękowania 10.05.06, 07:09
              zadyszki dostalem smile
              to byl dlugi spacer,
              buziaki
              • krise1 Re: wielkie podziękowania 10.05.06, 21:29
                Reniu dziękuję Ci, za tak piękne zdjęcia. Na ukrainie urodziła się moja mama w
                Równem. W czasie wojny walczyła w partyzantce w lasach ruwieńskich, pod
                dowództwem Miedwiediewa. Napisano nawet książkę na ten temat i było tam
                zamieszczone zdjęcie mojej mamy. Ale niestety, książki tej nie mam, ona została
                napisana po śmierci mojej mamy i wydana w rosji, a wydawca mi jej nie przysłał.
                Widocznie uważał, że skoro moja mama nie żyje, to mi nie trzeba wysyłać. Ale po
                zdjęcie mamy, to się pofatygował tu do Polski, więc mu dałam. I niestety ani
                zdjęcia ani ksiażki.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka