Dodaj do ulubionych

Emerytura dla 60-latków

IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.02.08, 16:46
Cała ta "zabawa" z emeryturami dla 60-latków jest najzwyczajniejszą kpiną. Kpiną z ludzi! Ale przede wszystkim kpiną z prawa!!! I nie mam zamiaru wypowiadać się tutaj czy ta grupa mężczyzn powinna mieć prawo do emerytury, czy nie. Chodzi mi wyłącznie o jakość prawa obowiązującego w tej materii, o jego wykładnię i sposób stosowania! Trybunał Konstytucyjny orzekł, że par.29 ustawy emerytalnej jest niekonstytucyjny i wyznaczył stosownym organom roczny okres na zmiany. I gdyby na tym pozostać to wszystko byłoby OK! Ale... Trybunał nie mógłby zająć się pytaniem prawnym łódzkiego sądu gdyby uznał, że odpowiedź na to pytanie nie jest konieczna do rozstrzygnięcia sprawy pana Mariana Rojaka. Dlatego w uzasadnieniu swojego wyroku Trybunał Konstytucyjny m.in. stwierdził że: „...Termin odroczenia nie stoi jednak na przeszkodzie wyłączenia jego skutku wobec sprawy, która była przyczyną wszczęcia postępowania przed Trybunałem. (...) Wykładnia przepisu, który zastosowany będzie jako podstawa rozstrzygnięcia, musi uwzględniać fakt, że przepis ten został pozbawiony domniemania konstytucyjności. (...) Orzeczenie Trybunału stanowi w tym zakresie swoistą wskazówkę interpretacyjną.” Ale TK nie zapomniał chyba, że istnieje również art. 190 ust.1 Konstytucji, który wyraźnie stanowi, że „Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne”. Nie ulega zatem wątpliwości, że fakt uchylenia domniemania konstytucyjności określonemu zakresowi art. 29 ust.1 Ustawy „emerytalnej”, musi być uwzględniany we wszystkich postępowaniach w sprawach o emerytury dla mężczyzn posiadających conajmniej 35-letni staż ubezpieczeniowy i ukończone 60 lat życia, a owa „oczywista wskazówka interpretacyjna” Trybunału Konstytucyjnego, jako powszechnie obowiązująca, dotyczy nie tylko Sądu, który był autorem pytania prawnego. Nie zastosowanie tej wskazówki przez wszystkie sądy byłoby naruszeniem zasady równości wobec prawa, a więc art. 32 Konstytucji! Czynienie „równiejszym” wśród równych tylko tego, którego sprawa była przyczyną skierowania pytania do Trybunału Konstytucyjnego, byłoby drwiną i z Konstytucji i z wyroku Trybunału, bo przecież to właśnie w imię szacunku m.in. dla zasady równości wobec prawa, wyrażonej w art. 32 Konstytucji, Trybunał orzekł niekonstytucyjność określonego zakresu art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych! Skoro fundamentalną zasadą prawną w naszym kraju jest prymat Konstytucji,skoro nie wolno jest stosować przepisu z Konstytucją niezgodnego, to zastosowanie przez Sąd niekonstytucyjnego przepisu, również w okresie odroczenia utraty jego mocy obowiązującej, jest sprzeczne z tą fundamentalną zasadą. A teraz... życie: Jedne sądy uchylają decyzje ZUS i emerytury ludzim przyznają. Inne sądy nie! I żeby było śmieszniej (chociaż nie wie czy to jest śmieszne) w tym samym Sądzie Okręgowym w Rzeszowie, jeden sędzia (pani) emerytury przyznaje, a inny sędzia (pan)ich nie przyznaje. Czy na tym polega niezawisłość? Czy to jest stosowanie prawa, czy kpienie z tegoż prawa?! Gdyby warunki jakie spełniają stawający przed sądami mężczyźni były różne? OK! Ale warunki spełniają takie same: wszyscy mają ukończone 60 lat i conajmniej 35-letni staż ubezpieczeniowy! O co więc tu chodzi? Chyba zdecydowanie jedynie o "widzimisię" sędziów, a nie o ich niezawisłość!!!
Obserwuj wątek
    • Gość: :)))) Emerytura dla 60-latków IP: *.com 24.02.08, 15:10
      Work harder! Millions on welfare depend on you!

Mniej niż połowa Polaków pracuje a my mnożymy tych, których trzeba
      utrzymywać. Tylko kto ma ich utrzymywać? Ano pan, pani i ja. Tylko,
      że większość z nas ma kłopoty z utrzymaniem samych siebie i swoich
      rodzin, bo państwo zabiera nam ponad 65% dochodu na utrzymanie
      niepracującej większości... a będzie musiało zabrać jeszcze więcej.
      Pomyśleliście drodzy rodacy co będzie, jeśli padnę? Kto was nakarmi?
      Caritas?

Czas ratować siebie i rodzinę, Irlandia czeka. A wy ...dacie sobie
      radę pasożytując na kimś innym.
      • Gość: emigrantka Re: Emerytura dla 60-latków IP: *.ks.ks.cox.net 24.02.08, 15:25
        Ani rzad ani emeryci nie widza tego. Emeryci wychodza z zalozenia ze
        im sie nalezy, kobiety postuluja za wczesniejsza emerytura najlepiej
        w wieku 55 lat, ale nie nizsza niz mezczyzn. Wszyscy lituja sie nad
        biednymi spracowanymi 60latkami nie widzac ze wielu z nich to ludzie
        w sile zdrowia i wi innych krajach pracuja zdecydowanie dluzej.
        Emeryci krzycza o glodowych emeryturach zapominajac ze poszli w
        latach 90 tych na wczesne emerytury nie majac wyslugi lat, ale teraz
        im zle i to wszystko wina rzadu.....
        hosanna:)
      • sympatyklewicy Re: Emerytura dla 60-latków 25.05.08, 06:39
        Gość portalu: :)))) napisał(a):
        > Mniej niż połowa Polaków pracuje a my mnożymy tych, których trzeba
        > utrzymywać. Tylko kto ma ich utrzymywać? Ano pan, pani i ja.
        nie wiesz kto to wymyślił, że Ci co teraz są na emeryturach
        wcześniej pracowałi na innych, taka jest kolej rzeczy ...
        > Pomyśleliście drodzy rodacy co będzie, jeśli padnę? Kto was
        nakarmi?
        jeżeli padniesz zanim przejdziesz na emeryturę to tylko dla nas
        zysk, ale jeżeli nie padniesz kto będzie na ciebie pracował ???
    • Gość: Milo45 Emerytura dla 60-latków IP: *.centertel.pl 24.02.08, 16:53
      Bardzo logiczna i rzeczowa jest opina "joto".Niestety Rada Ministrów
      omawianą nowelę ustawy o emeryturach dla 60-latków akceptowała na
      posiedzeniu 5 lutego br. ale do kancelarii Sejmu nie została ona
      przsłana do dziś.Nie znam powodu ale sprawa jest poważna.Jak tak
      dalel pójdzie to do czerwca nie będzie aktu prawnego.
      Sądy /sędziowie/ kierują się swoim "widzi mi się" a nie
      prawem.Obawiam się,że nawet go nie znają.W Częstochowie sam
      przekonałem się na rozprawie na ten temat a dotyczacej mnie
      osobiście.
      Zainteresowani winni teraz pisac petycje do Sejmu lub do swoich
      posłów aby przyspieszć debate na ten temat.To teraz jedyna droga.
      Pozdrawiam!
      • Gość: adgo Re: Emerytura dla 60-latków IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.02.08, 17:27
        do joto - "Szafując" tak przepisami Konstytucji zapominasz o jednym -
        najważniejszym - TK nie jest od stanowienia prawa. Trybunał nie miał prawa tak
        uzasadniać swojego wyroku - ale niestety to jest już pokłosie tego, że tacy
        Kotlińscy i im podobni trafili do składu. I potem mamy takie "kwiatki" - a nie
        mający elementarnej wiedzy o prawie obywatel - w sumie usprawiedliwiony -
        zaczyna walkę przed sądami o coś co mu się nie należy. Inną sprawą jest sens (
        ekonomiczny przede wszystkim) uchwalania prawa które daje możliwość przejścia na
        emeryturę w wieku 55-60 lat....
          • Gość: Milo45 Re: Emerytura dla 60-latków IP: *.centertel.pl 24.02.08, 17:55
            Mam 63 lata,44 lata pracy w przemysle chemicznym.Mam świadectwo
            pracy w warunkach szczególnych ale ZUS go nie uznał bo jestem
            kierownikiem produkcji.Sąd Pracy poparł stanowisko ZUS.Chyba
            zapracowałem na prawo do odpoczynku.Niech pracują młodsi.Wiele osób
            wypisuje tu bzdury/o młodych emerytach/ nie mając pojecia o prawdzie.
            Za rok pracy dolicza się 1,3% do emerytury.ZUS i wielu tu piszących
            chciałoby abyśmy pracowali do śmierci a może jeszcze dzień dłużej.
            • Gość: :))) Re: Emerytura dla 60-latków IP: *.com 24.02.08, 19:13
              Gość portalu: Milo45 napisał(a): Wiele osób
              > wypisuje tu bzdury/o młodych emerytach/ nie mając pojecia o
              prawdzie.

A napisz mi, drogi Milo, jak ta Twoja prawda ma się do bezlitosnych
              danych, wg których widocznie niedawno była nad Wisłą jakaś
              straszliwa wojna, sądząc po liczbie rencistów. Dodaj do tego procent
              zatrudnienia ogółem i w poszczególnych grupach wiekowych. Ilu 60-cio
              latków pracuje?

>ZUS i wielu tu piszących
              > chciałoby abyśmy pracowali do śmierci a może jeszcze dzień dłużej.

To nieprawda. Masz jakieś rozumne argumenty? Przemawia przez ciebie
              rozgoryczenie. Może masz rację a może nie... My nie piszemy o
              jednostkowych wypadkach. Zrozum: ilość pieniędzy, które można
              ściągnąć z pracujących dzieli się na olbrzymią liczbę utrzymywanych.
              Dlatego każdy z nich dostaje mało. Jak zwiększymy liczbę emerytów,
              to istniejące środki trzeba będzie podzielić na jeszcze mniejsze
              porcje. Emerytury w wysokości 500,- staną się codziennością. I co
              wtedy? Ja wiem, kogo się będzie wtedy oskarżać... Ale realnie?
              Zwiększyć obciążenia pracującym? Wtedy uciekną w szarą strefę lub
              wyjadą. Ja mogę się dzielić owocami mojej pracy z emerytami, ale
              dzisiaj to już nie "dzielenie" tylko konfiskata, rozbój! A na to już
              nikt nie ma ochoty. Nieśmiało spytam ...coś zrozumiałeś?
    • Gość: wyborca PO ...aby was - POszuści szkag trfił ! IP: *.promax.media.pl 24.02.08, 18:18
      Nie mogę sobie darować, że głosowałem na tych oszustów. Przecież to co oni
      "wywijają" z Polakami, jak również ze swoim elektoratem przechodzi ludzkie
      pojęcie. Nawet komuniści z PRL-u tak chamsko nie postępowali. W świetle
      orzeczenia TK dot. równości szans w przechodzeniu na emerytury i wypowiedzi nie
      których internautów dochodzę do wniosku, że PO zastanawia się teraz będzie nad
      zmianą składu sędziowskiego TK., bo są w nim przedstawiciele ....PiS i LiD. Czy
      to nie paranoja . Nowy skład sędziów spowoduje odwołanie wyroku składy
      poprzedniego i ...wszystko wróci do normy. NIECH ŻYJE "SPRAWIEDLIWOŚĆ"
      POćwiąkalsku !
      • Gość: ycbo Re: Czy też muszę się wykazać półrocznym okresem IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.02.08, 19:38
        Najbardziej wnerwiają mnie wpisy szczeniaków niedorozwiniętych
        piszących a kto na wasze emerytury będzie pracował = ODPOWIADAM : ci
        ludzie odkładali na te emerytury płacąc przez czterdzieścipięć lat
        składki, a to ze te pieniadze trwoniono na opłacanie owych
        przygłupich szczeniaków to poprostu niesprawiedliwosć.
        Nikt nikomu nie daje szansy odkładania na emeryturę we własnym
        zakresie, lepiej i wygodniej jest rozkradać przymusowo zbierane
        pieniadze.
      • wanda43 Re: Czy też muszę się wykazać półrocznym okresem 24.02.08, 20:05
        > zatrudnienia? Zlikwidowałem 1-osobową działalność gosp. (firma nierentowna),
        > jestem na zasiłku dla bezrobotnych. W tym roku skonczyłem 60 lat. Czy muszę się
        > więc zatrudnić aby nabyć praw do wcześniejszej emerytury? A tak właściwie, to
        > gdzie tu równość sektorów?

Konstytucja mowi o rownosci obywateli wzgledem prawa. A jaka to rownosc, skoro
        osoby, ktore zamiast gnic na bezrobotnym same zakladaly firmy i oplacaly skladki
        byle zarobic na zycie. W przypadku upadlosci i likwidacji takiej jednoosobowej
        firmy przyslugiwal zasilek przedemerytalny. Wiele osob przeszlo na takie zasilki
        mając 35 czy 40 lat pracy. I to jest skandaliczne, ze teraz nie mogą przejsc na
        wczesniejszą emeryture. Jasne,mozna to obejsc. Zrezygnowac z zasilku i isc do
        pracy na 6 m-cy. Tylko kto zatrudni 62 czy 64-latka, skoro 50-latkowie maja
        problemy ze znalezieniem pracy?
      • Gość: liza Re: Czy też muszę się wykazać półrocznym okresem IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.05.08, 23:38
        Ja prowadziłam działalność gospodarczą przez 15 lat ,musiałam zlikwidować bo
        obok mnie powstały 3 markety.Zachorowałam żaden lekarz nie wypisze mnie do pracy
        a ZUS odmówił mi renty ,jestem bardzo zdrowa .Mam lat 50+ i przepracowane 25
        lat,gdyby mąż nie pracował to umarłabym z głodu a kogo to obchodzi muszę czekać
        na emeryturę do 60 lat ,to gdzie jest ta sprawiedliwość społeczna .Pracownicy
        kobiety mogą iść na świadczenie przedemerytalne a ja nie bo działalność
        gospodarcza ostatnie miejsce pracy.Przepisy powstały w czasie chyba PRL ,kiedy
        prywatnych przedsiębiorców było na palcach liczyć ,wszystko państwowe .Gdzie to
        jest równość wobec prawa
    • Gość: wkurzony obserwato Emerytura dla 60-latków IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.02.08, 19:31
      Panowie urodzeni w latach 1949-54r. gorąco namawiam o występowanie
      do posłów o poprawkę obowiązującej ustawy emerytalnej z powodu
      dyskryminowania męzczyzn urodzonych w latach 1949-54 nie dosyć ze z
      mocy obowiązujących przepisów pracujemy o 5 lat dłurzej to kobiety
      z tych lat mają morzliwość przecodzić na emeryture a nam tą
      morzliwość zabiera się.Ustawa nas dyskryminuje i powinna obowiązywać
      jednakowa klauzura rocznikowa dla obu płci. Jeśli ustawodawcy ni e
      bedą skłonni zająć się tą sprawą prosę prawników urodzonych w latach
      49-54 o zaskarrzenie przepisów ustawy doTrybunału Konstytucyjnego
      macie panowie prawnicy odpowiednie ku temu wykształcenie
    • Gość: maslako Emerytura dla 60-latków IP: *.ds.ae.wroc.pl 24.02.08, 20:03
      zwiększyć wiek emerytalny kobiet do 65 roku zycia i bedzie po klopocie. Wtedy
      bedzie rónośc wobec prawa kazdy bedzie przechodzil w tym samym wieku co idzie za
      podwyzszenie wieku emerytalnego beda wieksze emerytury...rozwiązanie najlepsze
      zlikwidowac zus, to mozliwe ale jak dalej beda rzadzic nami barany to niestetry
      jest to mało prawdopodobne
    • ukos Zbyt wczesne emerytury to nie temat artykułu 25.02.08, 22:13
      Można ubolewać, że zbyt wielu ludziom umożliwiono zbyt szybkie
      kończenie aktywności zawodowej, że jest to wielkie obciążenie dla
      polskiej gospodarki, ale nie to jest tematem tej publikacji.

Tu chodzi o konkretny przepis prawa, który pewnej grupie kobiet
      przyznaje pewien przywilej (może rozrzutnie, ale już po fakcie), a
      analogicznej grupie mężczyzn nie, co TK uznał za dyskryminację
      gwałcącą konstytucję.

I oto większość dyskutantów w tym wątku zamiast zastanowienia jak
      ten błąd prawny naprawić proponuje, żeby wyrok po prostu olać.
      Krótko mówiąc, żeby z Polski zrobić republikę bananową, w której
      rząd i parlament słuchają się konstytucji kiedy im pasuje.
        • Gość: joto Re: I po krzyku! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 03.03.08, 09:18
          Pozwolę się z Tobą nie zgodzić! Nie można bowiem spraw brać "na przeczekanie", bo gdyby tak patrzeć, to można również przyjąć, że obecni 60-latkowie kiedyś... umrą i wtedy w ogóle będzie po krzyku! Mamy w Polsce idiotyczne prawo! I milion idiotycznych jego interpretacji!!! Zaraz po wyroku TK sprawa powinna być jednoznaczna: Sądy mogą (lub nie mogą)przed nowelizacją przepisów emerytalnych, przyznawać prawo do emerytury. Nie ważne więc, czy sądy mają rozstrzygać na "TAK", czy na "NIE". Ważne jest by rozstrzygały JEDNOLICIE!!! Czy to co się dzieje ma jakikolwiek związek z niezawisłością?!
      • Gość: kajak Re: Emerytura dla 60-latków IP: *.dip.t-dialin.net 02.03.08, 13:37
        A kto ci powiedzial,ze sie nalezy? Z jakiego to przepisu? Z art.29
        ust.1 pkt2-chyba nie, bo gdybys spelnil tam aktualnie opisane
        warunki- to bys dostal emeryture nawet bez sadu. Ale ja wiem,ze ich
        nie spelniasz, wiec czekaj na nowelizacje tego przepisu i dopiero
        kiedy on wejdzie w zycie, to bedzie ci sie NALEZALO i ja otrzymasz z
        ZUS-bez Sadu. I taka jest prawda.
    • Gość: ezana Emerytura dla 60-latków IP: 62.69.217.* 29.02.08, 20:50
      Ach wy młodzi ignoranci, ten facet przepracował 40 lat słownie
      czterdzieści a wy się spalacie już po 10 latach. Zwolniono go z
      przyczyn ekonomicznych (likwidacja) i został bez prawa do emerytury.
      Za młody żeby dostać emeryturę a za stary żego go ktoś zatrudnił.
      Zyczę wam abyście dali radę tyle lat pracować ale obawiam się, że
      conajmniej 70 procent z was nie da rady.
    • sibill Równe prawa dla kobiet! 02.03.08, 17:17
      Tak wrzeszczycie panowie o równości a co z przelicznikiem? Kobiety
      mją przelicznik niższy niż mężczyźni bo statystycznie dłużej żyją,
      zostają więc ukarane zbiorowo za ten akt sabotażu na państwie. Tylko
      że o to żaden rzecznik nie walczy bo na ogół mało kto wie, nawet
      kobiety, że tak jest. A rzecznik też mężczyzna.
    • Gość: Ela Emerytura dla 60-latków IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.05.08, 00:17
      Dość przywilejów i dzielenia w/g zawodów ,niech każdy pracuje do 60 roku życia
      bez względu czy pracownik czy pracodawca,zlikwidować KRUS niech płacą jak inni i
      dostają emerytury jak inni pracujący ,oraz oddzielić orzeczników od ZUS.Wtedy
      wszystko będzie dobrze i nikt nie będzie pokrzywdzony a najlepiej zlikwidować
      ZUS niech każdy z naliczonym swoim kapitałem początkowym robi co chce ,może
      przelać to na 2 filar na emeryturę ,ale państwo powinno kontrolować ten 2 lub 3
      filar i zarządzających rozliczać z postawionych działań.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka