Dodaj do ulubionych

spółdzielnia mieszkaniowa

21.06.14, 21:05
każe mi wypełnić ankietę.
Chodzi o sposób rozliczania kosztów za ogrzewanie.

Piszą, że obecnie obowiązuje umowa, która trwa do 2015r. (podzielniki) i jeśli ją zerwę straszą odszkodowaniem z tytułu utraconych korzyści przez firmę.
Mam zaznaczyć czy zostaję przy tej umowie, czy chcę rozliczania proporcjonalnie do powierzchni lokalu czyli bez podzielników.

No i co zrobić? suspicious
Czy ja będę płacić mniej jeśli nie będę miała podzielników?
Kto się na tym zna?
Hilfe.
Obserwuj wątek
    • iziula1 Re: spółdzielnia mieszkaniowa 22.06.14, 00:58
      Wiesz, za dużo niewiadomych by ci odpowiedzieć.
      Możliwe, że ilość GJ w ciągu roku się nie zmieni ale jeśli nie będzie " straszaka" w postaci podzielnika ludzie nie będą racjonalnie korzystać z c.o., czyli będzie grzanie na full przy otwartych oknach itp bo nie ma świadomości wśród mieszkańców ze wszyscy płacimy za zużyte ciepło
      Poza tym ustawa prawo energetyczne reguluje kwestię rozliczeń , konieczności opomiarowania. Co chce osiągnąć waszą SM nie wiem.
      Skoro nie możecie mieć ciepłomierzy to zostalabym przy podzielnikach.
      Rozliczanie od powierzchni mieszkania....ryzykowne dla posiadaczy dużych metraży wink
      • grave_digger Re: spółdzielnia mieszkaniowa 22.06.14, 09:10
        Pewnie chodzi o to, że mieszkańcy wszczęli alarm, bo mamy duże dopłaty - ja do 1500. A są osoby w tym samym bloku co nie mają ich wcale, dowiedziałam się od sąsiadów kiedyś. Pewnie poszli i coś chcą zmienić. Ale ja się na tym nie znam. W klatce mam największy metraż suspicious
        Ciepłomierze to na klatce tak?
        Na poprzednim mieszkaniu nie miałam podzielników i były zwroty w bloku takie, że na przykład nie płaciliśmy czynszu w jednym m-cu. A na tym mieszkaniu dopłacam krocie.
        Cholewka, chyba się przejdę do sąsiadów.
        • iziula1 Re: spółdzielnia mieszkaniowa 22.06.14, 09:43
          Grave, weź swoje rozliczenie roczne. Koszt całkowity c.o.dla całego budynku roczny podziel przez powierzchnię użytkową całego budynku. Wynik pomnóż przez powierzchnię swego mieszkania. I masz symulację rozliczenia od powierzchni. Jeśli zdejmiecie podzielniki trzeba założyć ze zużycie całkowite ciepła dla budynku wzrośnie np.o10%.-15%.

Zwroty roczne to nie tylko koszt. Sprawdź wysokość pobranych zaliczek w ciągu roku. Były mniejsze niż zuzylas ciepła.
          I tak, cieplomierz to miernik GJ montowany na wejściu inst.c.o.do lokalu. I mierzy rzeczywistą ilość zużytego ciepła. Koszt miernika ok.500-800 zł w zależności od klasy urządzenia.
        • iziula1 Re: spółdzielnia mieszkaniowa 22.06.14, 13:03
          Grave, ciepło do podgrzania wody i c.o. dostarcza to samo przedsiębiorstwo energetyczne, wszystko jest w jednym węźle i ilośc ciepła do podgrzania wody jak i c.o. liczona jest przez jeden główny ciepłomierz.
          Wiec, jeśli podgrzanie wody jest niedoszacowane np. cena za 1 m3 podgrzania realnie wynosi 25 zł a wy płacicie 15 zł to pozostała kwota zasila "pule strat" rozliczaną przy c.o. To tak w dużym skrócie.

W waszej sytuacji obawiam się,że SM zamiast wytłumaczyć mieszkańcom w miare dostępny sposób skąd, dlaczego są takie a nie inne koszty ciepła próbuje na mieszkańców przerzucić odpowiedzialność za zmiany w systemie rozliczania.
          Karę za wcześniejsze wypowiedzenie umowy zapłacicie Wy. SM powie,że przecież TAK chcieliście.
          Popełnia też błąd, bo zmiana sposobu rozliczania ciepła powinna zostać zatwierdzona na walnym zebraniu w formie uchwały.
          A nie ankiety.

Dlatego w tej sytuacji byłabym na NIE. Niech w 2015 r. umowa wygaśnie samoczynnie, w tym czasie SM może ułożyc regulamin rozliczania c.o. Trzeba pamiętać tylko,że w przypadku rozliczania od metra a nie od zużycia nie stosuje się współczynników korekcji zaleźnych od położenia lokalu w bryle budynku. Przynajmniej wg prawa energetycznego ale przy takiej samowli SM już nic mnie nie zdziwi wink
          • grave_digger Re: spółdzielnia mieszkaniowa 22.06.14, 13:52
            iziula, bardzo bardzo ci dziękuję za rozjaśnienie sytuacji. widać, że masz głowę na karku smile
            intuicyjnie też chciałam wybrać opcję, że zostaję przy obecnej umowie, chociaż na logikę ja jej nie zawierałam, tylko spółdzielnia.
            w pon idę do spółdzielni i m.in. poproszę o ściągnięcie w moim domu dwóch nieużywanych kaloryferów. mam nadzieję, że nie będą robić problemów.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka