03.07.21, 14:45
Dzień dobry wszystkim :)
Od miesięcy zaczytuje się w forum, aż wkoncu postanowiłam tez coś dodać od siebie…
Mam nadzieje, ze tego wątku jeszcze nie było, a jeżeli tak, to mnie nie zbiczujecie :)
Moje luźne pytanie : chciałabym zrobić ranking najładniejszych okładek jezycjady. I tu mi chodzi o te stare, nie te nowe. I chodzi mi tylko o okładki, nie treść (np. Mili i kalamburki nie znosze, ale okładka jest ładna)
Z góry przepraszam za regularny brak polskich znaków, pisze z Niemiec :)
Mój osobisty ranking:
5. Imieniny
4. Kalamburka
3. Nutria i Nerwus
2. Brulion
1. Tygrys i Róża

Życzę Wam pięknej soboty
Obserwuj wątek
      • tt-tka Re: Okładki 03.07.21, 14:53
        Witamy, witamy :)
        Byl taki watek czy watki, ale tam raczej chodzilo o zmieniajace sie okladki, przy czym dosc zgodnie nowsze dorysowane do dawnych tomow uznane zostaly za gorsze niz pierwotne.

ja juz tego nie chce ogladac, od dawna czytam na ekranie bez obrazkow, wiec sie nie wypowiem
    • marutax Re: Okładki 03.07.21, 15:18
      czarnapanteraa napisał(a):

> Moje luźne pytanie : chciałabym zrobić ranking najładniejszych okładek jezycjad
      > y. I tu mi chodzi o te stare, nie te nowe.

Warto byłoby wrzucić obrazek, bo przy starych tomach było często kilka różnych okładek. Na przykład:
      • czarnapanteraa Re: Okładki 03.07.21, 15:42
        Ok prosze wybaczyć, chodzi mi tu np o ostatnia okładkę jak tu w szóstej klepce.
        Chodzi mi o okładki które są najbardziej popularne, tych najstarszych nie znam :)
      • armari Re: Okładki 03.07.21, 16:09
        marutax napisała:

> Warto byłoby wrzucić obrazek, bo przy starych tomach było często kilka różnych
        > okładek. Na przykład:

Minęło tyle lat, od kiedy po raz pierwszy wzięłam tę książkę do ręki, a i tak za każdym razem, kiedy widzę najnowszą okładkę SK zastanawiam się, dlaczego Cesia ma na głowie watę cukrową.
        • sanfran_84 Re: Okładki 04.07.21, 13:12
          armari napisał(a):

>
          > Minęło tyle lat, od kiedy po raz pierwszy wzięłam tę książkę do ręki, a i tak z
          > a każdym razem, kiedy widzę najnowszą okładkę SK zastanawiam się, dlaczego Cesi
          > a ma na głowie watę cukrową.

Posiadam "żółtą" SK i tylko taka okładka funkcjonuje w mojej świadomości. W ogóle dziewczynka z tej najnowszej okładki Klepki za bardzo różni się wyglądem od Cesi z poprzednich wydań. Nie mówiąc już o tym, że przecież wiemy, że jasne loczki fruwały Cesi dookoła głowy, a najnowsza okładka sugeruje, jakoby tkwił tam dziwny kształt i nic a nic nie mogło fruwać...

Natomiast jeśli chodzi o meritum i o te najnowsze wersje okładek, to tak:

Najładniejsze (kolejność dowolna, jeśli to do czegoś potrzebne, to można przyjąć następującą):
          - "Opium w rosole" (mam słabość do tego portretu Kreski, ładny),
          - "Imieniny",
          - "Tygrys i Róża",
          - "Noelka",
          - "Kalamburka"

Najmniej ładne:
          - "Żaba" (myślałam, że to jakaś pani nauczycielka jest na okładce, a nie nastoletnia Hildegarda),
          - "Czarna polewka" (IGS nawet jak na niego wygląda tam mocno mamejowato),
          - "McDusia" (mało subtelne, jakieś takie mocne przedstawienie Magdy, poza tym ma dziwnie długą szyję),
          - "Ciotka Zgryzotka" (głównie za to, że na okładce jest niby Nora, która wygląda jak Ania i do tego jest to jeszcze dziwnie tłumaczone - że niby N. coś jadła, jak ją A. malowała, a tak w ogóle, to jest przecież wizja artystki, a nie wygląd Nory),
          - "Język Trolli" (niby nie ma się do czego przyczepić, bo sama Trolla wygląda sympatycznie, ale jednak coś mi w niej nie pasuje. Może ten niekończący się kapelusz, którego jeszcze "poza kadrem" musi trochę być? Już nie mówiąc o tym, że na okładce powinien być Józef, a tytuł powinien brzmieć "Cierpienia młodego Pałysa" czy coś w tym stylu).
          • sayoasiel Re: Okładki 04.07.21, 14:05
            sanfran_84 napisał(a):

>
            > Najmniej ładne:
            > - "Żaba" (myślałam, że to jakaś pani nauczycielka jest na okładce, a nie nasto
            > letnia Hildegarda),

A to nie było specjalnie ? Nawiązanie do tego, że Żaba starała się za wszelką cenę postarzyć, ponieważ czuła się krasnoludkiem, małym dzieckiem ? Kupowała specjalnie postarzające podobno okulary w prostokątnych oprawkach ? Dlatego autorka narysowała ją jako taką babciną wręcz postać z białymi włosami ?
            • sanfran_84 Re: Okładki 04.07.21, 15:03
              sayoasiel napisał(a):

> A to nie było specjalnie ? Nawiązanie do tego, że Żaba starała się za wszelką
              > cenę postarzyć, ponieważ czuła się krasnoludkiem, małym dzieckiem ? Kupowała sp
              > ecjalnie postarzające podobno okulary w prostokątnych oprawkach ? Dlatego autor
              > ka narysowała ją jako taką babciną wręcz postać z białymi włosami ?

Niezależnie od przyczyn - jeśli mówimy o samej okładce i oceniamy jej wygląd, to efekt w postaci pani nauczycielki mi nie przypadł do gustu, dlatego ląduje w piątce najmniej podobających się. Może oczywiście być to skutek tego, że Żabie postarzanie się wychodziło zbyt dobrze, tego nie neguję ;) Choć nie mogę oprzeć się wrażeniu, że gdyby jednak inaczej skomponować włosy, to nawet okładkowa "nauczycielka" wyglądałaby korzystniej. Przy czym od razu zaznaczam, iż oceniam okładkę z pękniętymi okularkami i z włosami niekończącymi się "w kadrze". Widzę, że istnieje także jej wersja bez pęknięcia, z głową widoczną w całości - i tu już widać bezsprzecznie, że gdyby włosy wyglądały bardziej na włosy (jak np. u Doroty), a mniej na czapkę, to by było znacznie lepiej. Sama buźka Hildegardy jest w porządku.
        • ciotka.scholastyka Re: Okładki 04.07.21, 17:34
          armari napisał(a):

> Minęło tyle lat, od kiedy po raz pierwszy wzięłam tę książkę do ręki, a i tak z
          > a każdym razem, kiedy widzę najnowszą okładkę SK zastanawiam się, dlaczego Cesi
          > a ma na głowie watę cukrową.

Na tej ostatniej wygląda dokładnie jak MM.
          • armari Re: Okładki 05.07.21, 17:35
            ciotka.scholastyka napisała:

> Na tej ostatniej wygląda dokładnie jak MM.

Też mnie ostatnio uderzyła taka myśl (na niektórych zdjęciach ma bardzo podobny uśmiech), ale jednak włosy autorki - nawet, kiedy miała na głowie "chmurkę" - nie wyglądały...TAK.
    • blada_twarz3 Re: Okładki 04.07.21, 20:07
      Najładniejsze:
      - Kalamburka
      - Imieniny
      - Brulion Bebe B.
      - Dziecko piątku
      - Córka Robrojka (w tym momencie chyba bym nie umieściła jej w rankingu, jednak koniec końców umieszczam, bo będąc jeszcze w młodszych klasach podstawówki dostałam od starszej kuzynki książki od Klamczuchy do Kalamburki, a jako pierwszą do czytania wzięłam sobie Córkę Robrojka, bo ta dziewczyna z okładki bardzo mi się spodobała, może też dlatego, że była wtedy podobna do mnie :)

Najgorsze okładki:
      - Sprężyna
      - McDusia
      - Ciotka Zgryzotka
      - Wnuczka do orzechów
      - Szósta klepka
      • marutax Re: Okładki 04.07.21, 22:13
        Wśród starszych okładek nie mam chyba takich, które by mnie odrzucały. Z nowymi gorzej. Dodatkowo bardzo nie podobają mi się niektóre "nowe" wersje, zwłaszcza w zestawieniu ze starszymi.
        • pi.asia Re: Okładki 07.07.21, 00:05
          marutax napisała:

> Wśród starszych okładek nie mam chyba takich, które by mnie odrzucały. Z nowymi
          > gorzej. Dodatkowo bardzo nie podobają mi się niektóre "nowe" wersje, zwłaszcza
          > w zestawieniu ze starszymi.

No nie, ta Gaba w berecie wygląda jak stróż z budowy, w dodatku mocno nabzdryngolony.
          • ako17 Re: Okładki 11.07.21, 18:42
            hehehe... :D w punkt.
            Okropne są, jakieś takie wyblakłe, jakby opakowanie zastępcze. Drukowane na szarym papierze.
            Co to za wydanie, z którego roku?
      • sanfran_84 Re: Okładki 05.07.21, 16:21
        veryvery napisała:

> Mam tę pierwszą

To która jest najnowsza? Bo ja do ulubionych dodałam tę najbardziej zieloną, gdzie Elka ma między innymi gwiazdki wokół twarzy (trzecia od lewej, tylko na niej są gwiazdki). Nie tę z wiadomą fryzurą i kawałkiem Gwiazdora. Gdyby to ona była w zestawieniu okładek, które porównywałam, to zdecydowanie nie byłaby w moim typie...
      • bupu Re: Okładki 12.07.21, 14:42
        veryvery napisała:

> Mam tę pierwszą

Biedna Elka, na najstarszej okładce faktycznie cała w tonacji orzecha laskowego, zgodnie z książkowym opisem, potem z okładki na okładkę robi się coraz bledsza, bardziej bura i zrobiona w coraz to chłodniejszej tonacji.
    • rose-burton Re: Okładki 12.07.21, 22:03
      Mowa tylko o tych z zestawienia poniżej.

Najładniejsze:
      - Kwiat kalafiora, ze względu na sentyment.
      - Nutria i Nerwus, nie wiem jakim cudem została wymieniona tylko raz, jest śliczna!
      - Noelka
      - Pulpecja
      - Szóstka klepka. Cesia ma przedziwną fryzurę i z jakiegoś powodu jest ruda, ale ma dla mnie mnóstwo uroku. I lubię czarne tło.

Miejsca honorowe: Ida sierpniowa - zawsze podobała mi się koszulka Idy i połączenie barw, Imieniny mają przyjemną ciepłą kolorystykę, Kalamburka jest bardzo ładna i inna niż pozostałe.

Najgorsze:
      - Sprężyna
      - Ciotka Zgryzotka
      - Czarna Polewka
      - Żaba
      - McDusia nie jest zła, ale brakuje jej subtelności poprzednich.

Z tych, na których nie poznaję bohaterki: Żaba wygląda dla mnie jak emerytka, jako dziecko byłam szczerze przekonana, że na okładce Opium w rosole jest Maciek (ale to raczej prostackie myślenie krótkie włosy = chłop).
      • czarnapanteraa Re: Okładki 13.07.21, 12:41
        Dokładnie te zestawienie miałam na myśli dodając ten wątek :) dziękuje za zdjęcie.
        Również uważam ze nutria i nerwus jest śliczna. Lekka, wakacyjna, z ładna Natalia i jej świetlistym wzrokiem :)
    • kpinkaa Re: Okładki 28.07.21, 14:18
      Podobają mi się tylko dwie okładki, Tygrys i Róża oraz Kalamburka.
      Z pozostałych najbardziej nie lubię Żaby, Kłamczuchy, Dziecka piątku i Idy Sierpniowej. Trudno mi uwierzyć, że wszystkie te okładki projektował absolwentka PWSSP :(

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka