Dodaj do ulubionych

Po prostu - śmiecie

30.10.12, 22:13
Jak nasza gmina radzi sobie z wprowadzeniem w życie zapisów ustawy dotyczącej gospodarki odpadami, jak również wywozu- odbioru śmieci .
Czy to zaprząta umysły naszych radnych ?
Już odkryli ,że dawny związek gmin ( powstały m.in dla utworzenia wysypisk) nie został wyrejestrowany i można go reaktywować aby zaspokoić ustawodawcę .
Dla mieszkańców ważniejsze jednak będą ceny za wywóz śmieci .
Jak radzą sobie sąsiednie gminy ?, może Łomianki (celowo nie podam Izabelina )

janmazan.pl/images/pliki/KALKULACJA.xls
Proszę zwrócić uwagę na to , iż radni w sąsiedniej gminie zniżają się do udzielania informacji na lokalnym forum .
(dziękuję i pozdrawiam Pana radnego .)
Obserwuj wątek
    • 54-magda Re: Po prostu - śmiecie 31.10.12, 06:19
      Choć zapewnienia były i lokalne gazety pisały ze na najbliższej sesji będzie mowa o smiecich to i wójt i przewodniczacy nabali w usta wody. jak to w zwyczaju naszej gminy jest postawią mieszkańców przed faktem dokonanym czyli w gazecie czosnowskiej ukaże się informacja ze radni podjęli taka ustawę na sesji. później dodadzą ,że po uprzednich konsultacjach z mieszkańcami tak to już jest w naszej gminie. pozdrawiam magda
      • l9lasica Re: Po prostu - śmiecie 01.11.12, 16:37
        54-magda napisała:

> Choć zapewnienia były i lokalne gazety pisały ze na najbliższej sesji będzie mo
        > wa o smiecich to i wójt i przewodniczacy nabali w usta wody. jak to w zwyczaju
        > naszej gminy jest postawią mieszkańców przed faktem dokonanym czyli w gazecie c
        > zosnowskiej ukaże się informacja ze radni podjęli taka ustawę na sesji. później
        > dodadzą ,że po uprzednich konsultacjach z mieszkańcami tak to już jest w nasze
        > j gminie. pozdrawiam magda

Wbrew pozorom , wymaga to sporo inwencji i pracy od czlonków komisji Rady , jak i od samego Wójta . poprawność decyzji sprawdzi m.in RIO
        www.goniec-lokalny.pl/article/uchwaly-smieciowe-na-oku-rio-
        • piotr_nowy2 Re: Po prostu - śmiecie 02.11.12, 21:39
          l9lasica napisał:

> 54-magda napisała:
          >
          > > Choć zapewnienia były i lokalne gazety pisały ze na najbliższej sesji będ
          > zie mo
          > > wa o smiecich to i wójt i przewodniczacy nabali w usta wody. jak to w zwy
          > czaju
          > > naszej gminy jest postawią mieszkańców przed faktem dokonanym czyli w gaz
          > ecie c
          > > zosnowskiej ukaże się informacja ze radni podjęli taka ustawę na sesji. p
          > óźniej
          > > dodadzą ,że po uprzednich konsultacjach z mieszkańcami tak to już jest w
          > nasze
          > > j gminie. pozdrawiam magda
          >
          > Wbrew pozorom , wymaga to sporo inwencji i pracy od czlonków komisji Rady , jak
          > i od samego Wójta . poprawność decyzji sprawdzi m.in RIO
          > www.goniec-lokalny.pl/article/uchwaly-smieciowe-na-oku-rio-
          PO tym klakierskim wpisie , pozostaje cierpliwie czekać na efekty pracy - czosnowskiej rady .
          • 54-magda Re: Po prostu - śmiecie 28.11.12, 12:01
            Witam i mamy już uchwałę ws smieci. Sprawa wygląda tak 9 zł od os śmieci segregowane i 13 zł od osoby smieci mieszane. Na grudniowej sesji będą dalej kontynułowane uchwały ws śmieci. Dodam dla zainteresowanych ze Uchwała przeszła 7 głosami przy 7 wstrzymujących się. Zostało jeszcze wyłonić w drodze przetargu firmę . Ciekawa jestem która firma wygra. Pozdrawiam
            • tgserwis Re: Po prostu - śmiecie 28.11.12, 15:25
              Madziu, możesz doprecyzować tę wypowiedź?
              Chodzi o opłatę miesięczną czy za jednorazowy odbiór?
              Jeśli miesięcznie, to jestem happy, jeśli jednorazowo to już nie bardzo.
              Nie chciałbym, by moje koszty miesięczne jakoś wzrosły. W tej chwili płacę 44 zł miesięcznie za dwa wywozy (czyli wywóz co 2 tygodnie) i wydaje mi się że jest to sensowny kompromis.
              Bardzo chętnie zajmę się segregacją śmieci bo to wszystkim wychodzi na dobre, ale jeśli mam za to płacić więcej niż obecnie, to nie jestem szczęśliwy.
              • 54-magda Re: Po prostu - śmiecie 28.11.12, 16:21
                Przepraszam. Opłata ta jest miesięczna ale jest duże prawdopodopieństwo ze będą podwyżki tylko teraz w gminie zaczeła się kampania wyborcza i muszą się wyborcom przymilać a wg mnie to jest dobry czas. Pozdrawiam.
                • tgserwis Re: Po prostu - śmiecie 28.11.12, 22:31
                  Nie masz za co przepraszać, ja aż tak obrażalski nie jestem :)
                  Ale tak na serio. Obawiam się że trudno będzie znaleźć firmę która na takie stawki się zgodzi. Objechanie całej gminy to spore koszty, bo to i odległości spore i pracownikom trzeba zapłacić, paliwo kupić itp. Raczej nie liczyłbym na wyłonienie zwycięzcy w pierwszym przetargu i raczej przewiduję wyższe stawki. Niemniej, w tym przypadku bardzo chciałbym się mylić.
              • adserserwis Re: Po prostu - śmiecie 28.11.12, 21:28
                Jak tanio mogą przedsiębiorcy wywozić odpady komunalne z Czosnowa , pokaże przetarg .
                Oby , ta górna stawka nie musiała być później skorygowana w górę . Po zebraniu deklaracji będzie wiadoma ilość max odpadów . O to , że gmina obniży stawkę po wyjątkowo korzystnym przetargu , raczej nie martwmy się za wcześnie .
                Lepiej przyjrzeć się metodom segregacji , a także co dzieje się dalej z tymi odpadami .
                Jest szereg pytań na które ,, uchwałodawcy" nie są w stanie dać wyczerpującej odpowiedzi .
                np. wielu mieszkańców prowadzi ( mikro ) działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania .
                Wiadomo jakie obowiązki nakłada odnośna ustawa , przedsiębiorcom .
                Czy do pojemnika na śmieci -firmowego , dostawimy jeszcze jeden -prywatny ?
              • tgserwis Re: Po prostu - śmiecie 28.11.12, 22:42
                Takim cudem, że ustala się stawki oraz szereg innych warunków i szuka firmy która się na to zgodzi. Jeśli w pierwszym przetargu się nie uda, to robi się drugi, trzeci, aż do skutku. I albo firma się godzi, albo gmina musi nieco zmienić warunki. I tak aż do osiągnięcia kompromisu.
                Moim zdaniem ktoś kto przyjmie przedstawione warunki, będzie odbierał odpady sortowane i później je sprzeda, to i tak nieźle może na tym wyjść. Wystarczy pójść do lasu czy na łąki i zobaczyć ile w naszej gminie zużywa się szkła i puszek, głównie po napojach procentowych.
                A aluminium drogie......
                Kolejna rzecz to firmy typu np Pol-Pak. Nie wiem jak teraz, ale gdy kilka lat temu rozmawiałem z tamtejszym szeryfem, to był gotów przyjąć każdą ilość makulatury i jeszcze zapłacić za to niezła kasę.
                Zmierzam do tego, że jeżeli profesjonalna firma śmieciowa zajmie się prawidłowo odzyskiem czego tylko się da, to nawet przy tych stawkach nieźle na tym wyjdzie. Tyle że nie znam takiej firmy w naszych okolicach. Byśki próbują jakoś sensownie to ogarnąć, ale chyba troszkę im jeszcze brakuje.
                • krzysiom_nowy Re: Po prostu - śmiecie 29.11.12, 01:35
                  Czytałeś kiedykolwiek ustawę o zamówieniach publicznych?
                  Przeczytaj i dopiero póżniej pisz.
                  UG to nie prywatna firma która robi sobie przetargi do skutku wg własnego widzimisię i określa jakiekowiek ceny w warunkach przetargu.
                  Musi powstać SIWZ(SPECYFIKACJAISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA) określająca dokładnie czego dotyczy przetarg. Oferenci zgodnie z siwz oferują ceny a UM wybiera najtańszą ofertę , ktróa może mieć niewiele wspólnego z pobożnymi życzeniami radnych.
                  Nie znam innej możliwości zakupu czegokolwiek przez UG.
                  • 54-magda Re: Po prostu - śmiecie 29.11.12, 06:25
                    Z ta najtańszą ofertą to nie dokońca się zgodzę szczególnie w naszej gminie. Radni w naszej gminie to mają niewiele do powiedzenia . Wójtw radzie ma 13 swoich radnych i zaden mu się nie przeciwstawi. Pisałam już kiedyś ze radni w gminie to maszynki do głosowania w reku wójta. I zawsze będe to podkreślac bo widze co się dzieje na sesjach. Zycze milego dnia
                  • tgserwis Re: Po prostu - śmiecie 29.11.12, 15:56
                    krzysiom_nowy napisał(a):

> Czytałeś kiedykolwiek ustawę o zamówieniach publicznych?
                    > Przeczytaj i dopiero póżniej pisz.
                    > UG to nie prywatna firma która robi sobie przetargi do skutku wg własnego widzi
                    > misię i określa jakiekowiek ceny w warunkach przetargu.
                    > Musi powstać SIWZ(SPECYFIKACJAISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA) określająca dokład
                    > nie czego dotyczy przetarg. Oferenci zgodnie z siwz oferują ceny a UM wybiera n
                    > ajtańszą ofertę , ktróa może mieć niewiele wspólnego z pobożnymi życzeniami rad
                    > nych.
                    > Nie znam innej możliwości zakupu czegokolwiek przez UG.

Krzysiomie drogi, nieważne czy nowy czy stary, i tak drogi jako urzędas który nie potrafi myśleć samodzielnie a w zamian za to stosuje tylko i wyłącznie przepisy.
                    Zgodnie z twoją sugestią przeczytałem ustawę o zamówieniach publicznych. Całą, włącznie z przepisami i zmianami.
                    NIGDZIE, powtarzam: NIGDZIE w ustawie, ani w zmianach, ani w przypisach nie ma wzmianki o tym, by w SIWZ nie można umieścić informacji że cena za usługę nie może być większa niż. Np niż cena ustalona przez Radę Gminy. Więcej, od tego jest właśnie Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia by umieścić w niej wszelkie zapisy istotne dla rozstrzygnięcia przetargu.
                    Ustawa Prawo zamówień publicznych
                    Dz.U. z 2010 nr 113 poz. 759 Brzmienie od 5 listopada 2012
                    "Art. 2. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
                    1) cenie — należy przez to rozumieć cenę w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz. U. Nr 97, poz. 1050, z późn. zm."
                    Odnośnik:
                    " Ustawa o cenach
                    Dz.U. z 2001 nr 97 poz. 1050 Brzmienie od 1 stycznia 2012
                    Art. 3. 1. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
                    1) cena – wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę; w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym,"
                    "2. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
                    1) cenie – rozumie się przez to również stawkę taryfową,"
                    "Art. 2. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
                    5) najkorzystniejszej ofercie — należy przez to rozumieć ofertę, która przedstawia najkorzystniejszy bilans ceny i innych kryteriów odnoszących się do przedmiotu zamówienia publicznego, albo ofertę z najniższą ceną, a w przypadku zamówień publicznych w zakresie działalności twórczej lub naukowej, których przedmiotu nie można z góry opisać w sposób jednoznaczny i wyczerpujący — ofertę, która przedstawia najkorzystniejszy bilans ceny i innych kryteriów odnoszących się do przedmiotu zamówienia publicznego;"
                    Ciąg dalszy tej samej ustawy:
                    Art. 93. 1. Zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli:
                    cena najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, chyba że zamawiający może zwiększyć tę kwotę do ceny najkorzystniejszej oferty;

Mam wklejać dalej, czy może zaczniesz myśleć i ładnie przeprosisz wszystkich forumowiczów za swoją niewiedzę?
                    • kazuniak Re: Po prostu - śmiecie 29.11.12, 20:03
                      Tgserwis, co z tego, że przeczytałeś ustawę PZP jak i tak g. z tego zrozumiałeś. Jak uważasz, że jesteś taki bystry, to zacznij czytać kodeksy, a za tydzień będziesz wziętym prawnikiem.
                      Skoro już jesteś po lekturze, to podaj artykuł który opisuje twoją mądrość: "... ustala się stawki oraz szereg innych warunków i szuka firmy która się na to zgodzi. Jeśli w pierwszym przetargu się nie uda, to robi się drugi, trzeci, aż do skutku. I albo firma się godzi, albo gmina musi nieco zmienić warunki. I tak aż do osiągnięcia kompromisu."
                      Jak się czegoś nie wie, to się pyta, a nie zbiera zdanie.
                      Krzysiom ma całkowicie rację. UG ogłosi przetarg zapewne ze 100% kryterium wyboru "najniższa cena". Wtedy okaże się czy stawki ustalone przez radę są dobrze oszacowane. Zapewne na 2014 rok będzie korekta. To jest pierwszy rok więc UG działa trochę w ciemno.
                      • tgserwis Re: Po prostu - śmiecie 29.11.12, 21:07
                        kazuniak napisał(a):

> Tgserwis, co z tego, że przeczytałeś ustawę PZP jak i tak g. z tego zrozumiałeś
                        > . Jak uważasz, że jesteś taki bystry, to zacznij czytać kodeksy, a za tydzień b
                        > ędziesz wziętym prawnikiem.
                        > Skoro już jesteś po lekturze, to podaj artykuł który opisuje twoją mądrość: "..
                        > . ustala się stawki oraz szereg innych warunków i szuka firmy która się na to z
                        > godzi. Jeśli w pierwszym przetargu się nie uda, to robi się drugi, trzeci, aż d
                        > o skutku. I albo firma się godzi, albo gmina musi nieco zmienić warunki. I tak
                        > aż do osiągnięcia kompromisu."
                        > Jak się czegoś nie wie, to się pyta, a nie zbiera zdanie.
                        > Krzysiom ma całkowicie rację. UG ogłosi przetarg zapewne ze 100% kryterium wybo
                        > ru "najniższa cena". Wtedy okaże się czy stawki ustalone przez radę są dobrze o
                        > szacowane. Zapewne na 2014 rok będzie korekta. To jest pierwszy rok więc UG dzi
                        > ała trochę w ciemno.
                        Kazuniaku szanowny.
                        Po pierwsze wcale nie uważam że jestem aż tak bystry, po drugie nie mam zamiaru być prawnikiem. Tak samo jak krzysiom nie jest prawnikiem. Jestem zwykłym facetem który widzi niedociągnięcia obecnego systemu i całym sobą się z tym nie zgadza. Jeżeli tobie to pasuje, to ciesz się póki możesz. Już niedługo, mam nadzieję.
                        Po trzecie wcale nie mam zamiaru czytać kodeksów ani z nikim dyskutować na temat prawa. Bo zarówno sprawa śmieci jaki cała polityka czy to gmina czy państwowa w obecnym kształcie serdecznie mi zwisa. Cały obecny system polityczno-gospodarczy jest dla mnie jednym wielkim nieporozumieniem i ludzie którzy go popierają nie są dla mnie interesującymi do rozmowy.
                        Po czwarte gdybyś choć chwilę poświęcił na czytanie tego tematu, to zauważyłbyś że wcześniej już napisałem że proponowane stawki moim zdaniem będą wymagały korekty. Więc twoje uwagi na temat roku 2014 są mocno chybione.
                        Poza tym przytoczyłem fragmenty ustawy. Jeśli nie rozumiesz tego co jest napisane czarno na białym, to wybacz, ale nie mamy o czym rozmawiać.
                        Gdybyś choć przez chwilę pomyślał, to zrozumiałbyś słowa krzysioma:
                        "Jakim cudem można uchwalić stawki, bez rozstrzygnięcia przetargu?"
                        No właśnie takim cudem, o którym sam napisałeś:
                        "UG ogłosi przetarg zapewne ze 100% kryterium wyboru "najniższa cena"."
                        Szkoda że chęć dowalenia mi przesłoniła ci zdolność myślenia samodzielnego i logicznego. Wielka szkoda. Mogłeś być kolejnym fajnym uczestnikiem forum. A tak wyszło jak wszyscy widzą.
                      • piotr_nowy2 ustawowa opłata ,, pogłówna " 29.11.12, 21:36
                        Stawka uchwalona przez radę gminy , która będziemy płacić w zależności od liczby mieszkańców danej posesji . Podaje się nam za przykład bogatszą część Europy , tylko tam ten system odbioru odpadów oparto na latach doświadczeń . Jakie badania rynku odpadów wykonano w wiejskiej gminie . Czy przyjmiemy system niemiecki 30l na osobę w ciągu tygodnia , przykładowo rodzina 4-osob będzie miała do dyspozycji pojemnik 120l ?
                        Wójt obiecał powoli przekazywać nam te informacje .
                        Czy można uznać , że liczne rodziny , z biedy wytwarzające mniej odpadków będą w ten sposób dyskryminowane ? A dla innych będzie to za mało i dalej będą , ukradkiem ,wyrzucać śmiecie do przydrożnych rowów .
                        Jeszcze jedno , koszty funkcjonowania systemu ponosi gmina .
                        Mimo wszystko jestem pełen uznania dla pracy wykonanej przez pracowników UG .
                        To prawdziwy ,, rzut na taśmę " przed ostatecznym terminem , a informacja na stronie jest adekwatna do stanu spraw .
                        • 54-magda Re: ustawowa opłata ,, pogłówna " 30.11.12, 06:21
                          Uchwała śmieciow najbardziej moim zdaniem dotknie rodziny wielodzietne co słusznie zauważył na sesji radny Manowski z Czosnowa. Ale szanowni radni wraz z w ójtem i przewodniczacym rady uchwalają takie uchwały które im najbardziej odpowiadają i z których maja najwieksze korzyści. Niech ktoś na tym forum napisze mi dlczego UG tak długo czekał z ta uchwałą?A śmieci zapewne przybędzie w przydrożnych rowach i lasach . UG uchwala "coś"a jaka jest ściaść? ZADNA. Podam przykładuchwała ws opłaty za psa. Uchwała jest a sciągalności zadnej . Jedyne co się w naszej gminie przyjęło i dobrze prosperuje to umarzanie podatków. Mam na to dowód.
                          • adserserwis Re: źródła finansowania 01.12.12, 08:40
                            Jak wszystko co komunalne , tak i funkcjonowanie systemu odbioru odpadów pochłonie zapewne większe sumy niż zakładane wpływy .
                            Temat podatku od nieruchomości jest raczej na odrębny wątek , ale jest on źródłem dochodu z którego gmina w części realizuje statutowe obowiązki .
                            Za budynki związane z działalnością gospodarczą stawka przekroczyła już 20 zł .za m2 .
                            Jest to stały podatek , niezależny od dochodu osiąganego .
                            Nawet gdy bankrutujesz musisz go płacić , chyba że rozbierzesz budynki .
                            Po powodzi 2011 opublikowana była lista beneficjentów kwartalnych umorzeń .
                            wracając do tematu , to ile pojemników na śmiecie i segregację będę musiał dołożyć do już posiadanych w związku z działalnością gospodarczą i czy te odpady wykazywać , lub nie , w sprawozdaniach do Urzędu Marszałkowskiego ?.
                              • tgserwis Re: deklaracja do 20 marca 05.02.13, 23:39
                                Mam kilka pytań.
                                Według informacji z linka:
                                " do 20 marca 2013 r. właściciele nieruchomości zamieszkałych ... zobowiązani są do złożenia pierwszej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi."
                                Co z osobami które nie czytają forum lub wręcz nie mają internetu?
                                Czy przewidywana jest jakaś inna forma powiadomienia ich o tym OBOWIĄZKU?
                                Czy ustawodawca przewidział jakieś sankcje z tytułu nie złożenia deklaracji?
                                Czy rozwiązano problem osób prowadzących działalność gospodarczą, według tego co pisał Adserserwis?
                                Co z osobami które mają działki na terenie gminy, ale na stałe mieszkają w innej lokalizacji? Np. działki rekreacyjne? Tu kłania się kwestia zamieszkiwania czasowego, np w okresie letnim osób będących właścicielami posesji oraz domu, lecz zameldowanych na stałe pod innym adresem.
                                Co oznacza stwierdzenie: " właściciel nieruchomości zobowiązany jest naliczyć opłatę od wszystkich osób zamieszkujących daną nieruchomość" ? Czy jeśli narzeczony mojej córki przebywa u nas 2 dni w tygodniu, to już zamieszkuje czy jeszcze nie? A jeśli to będzie 5 dni w tygodniu?
                                Zapewne w trakcie dyskusji zrodzą się kolejne pytania, ale już widzę że ustawodawca jak zwykle spieprzył sprawę i będą jaja. Chcieli być może dobrze, ale wyszło jak zwykle.
                                • tgserwis Re: deklaracja do 20 marca 10.02.13, 22:17
                                  Dziś dostałem odpowiedź na pierwsze z moich pytań. Jak mawiał Ś.P. Stefan Kisielewski:
                                  "socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko zwalcza się problemy nieznane w żadnym innym
                                  ustroju.."
                                  Okazuje się że Gmina potrafi sobie poradzić nawet z głupotą ustawodawcy i znalazła rozwiązanie. Odwiedził mnie dziś Sołtys i za pokwitowaniem odbioru wręczył ową deklarację.
                                  Tym samym, na koszt Gminy (bo przecież to na gminnej kopiarce wydrukowano te setki deklaracji, jak również dziesiątki kart do wpisywania potwierdzeń otrzymania)) będę mógł spełnić swój obywatelski obowiązek i uczynić zadość wymaganiom. Dzięki temu wiem na co przeznaczane są moje podatki.
                                  Dzięki Ci o Wielki Donaldinio!
                                  • adserserwis Re: ,, śmieciowy tort " 11.02.13, 22:13
                                    Jak będzie podzielony i kto będzie na tym zarabiał ?
                                    W niektórych gminach / nie w naszej / strach padł na przedsiębiorstwa komunalne , zajmujące się min. wywozem śmieci . Jak dopracować specyfikację zamówienia aby wygrać przetarg i nie naruszyć prawa ?
                                    Za komentarz może wystarczyć sejmowa próba uzgadniania nowelizacji ustawy śmieciowej ,pod przewodnictwem Pani Kopacz .
                                    • tgserwis Re: ,, śmieciowy tort " 12.02.13, 16:58
                                      Świetne pytanie.
                                      Proponuję zabawę w zgadywanie: kto w naszej gminie wygra przetarg?
                                      Jako nagrodę oferuję zestaw ekologicznych płynów czyszczących dla domu. Mam nadzieję że inni włączą się do zabawy i też coś dorzucą.
                                      Mój głos: Krixpol
                                      • adserserwis Re: ,, śmieciowy tort " 12.02.13, 21:29
                                        włączam się do zabawy .
                                        dla zwycięzcy oferuję nagrodę w postaci : bieżący przegląd auta plus diagnostyka komputerowa .
                                        Z typowaniem firmy która łyknie tort , poczekam , szukam informacji o uczestnikach przetargu.
                                          • adserserwis Re: ,, śmieciowy tort " 06.03.13, 22:00
                                            W świetle prawa prywatne firmy mogą ,, opuścić majtki " do przetargu . Rynek w pewnym sensie ulegnie zmonopolizowaniu , firmy które go zawłaszczą , podyktują nam później dużo wyższe ceny . Tak stało się w Czechach , po podobnej reformie .
                                            • 54-magda Re: ,, śmieciowy tort " 07.03.13, 05:54
                                              O monopolizmie to już mówił radny Manowski na sesji gdy ta ustawa szła pod głosowanie ale nikt go nie chciał słuchać i wspaniali radni w postaci maszynek do głosowania rączki w górę.I tak uchwała przeszła. A teraz na pocieszenie . Wójt bedzie umarzał śmieci tak jak podatki. Więc głowa do góry trzeba tylko podanie napisać. A co za tym idzie .W przyszym roku wyższe stawki. Pozdrawiam
                                              • adserserwis Re: w puszczy _ wołanie radnego 07.03.13, 21:24
                                                54-magda napisała:

> O monopolizmie to już mówił radny Manowski na sesji gdy ta ustawa szła pod głos
                                                > owanie ale nikt go nie chciał słuchać i wspaniali radni w postaci maszynek do g
                                                > łosowania rączki w górę.I tak uchwała przeszła. A teraz na pocieszenie . Wójt b
                                                > edzie umarzał śmieci tak jak podatki. Więc głowa do góry trzeba tylko podanie n
                                                > apisać. A co za tym idzie .W przyszym roku wyższe stawki. Pozdrawiam
                                                Radni mogli niestety tylko symbolicznie zaprotestować .
                                                Czy radny Manowski oprotestował pakiet pomocy dla rodzin wielodzietnych ?
                                                Dlaczego jest przeciwny ulgom we wszelkich opłatach , dla rodzin 3+ .
                                                A sąsiednie gminy może wkrótce poszerzą czytelny zakres pomocy dla 2+
                                                rozwiązania wynikające z ustawy śmieciowej nie są korzystne dla tych rodzin , a może to być skorygowane na poziomie kompetencji rady .

Nie wierzę takim obrońcom przyrody, u których miłość do przyrody przeniknięta jest nienawiścią do człowieka.
                                                • tgserwis Re: w puszczy _ wołanie radnego 07.03.13, 22:51
                                                  Mam prośbę. Czy moglibyście mi prosto i skutecznie powiedzieć kim jest radny Manowski, jakie ma poglądy i jak glosuje na posiedzeniach?
                                                  Bo jeśli dobrze rozumiem facet jest przeciwny wszelkiego typu dopłatom i ulgom dla rodzin wielodzietnych oraz w ogóle wszystkim ulgom dla różnych grup społecznych. Jeśli tak, to ma moje bezwzględne poparcie po wsze czasy i mój głos w wyborach.
                                                  Jeśli ktoś spłodził 3+ dzieci, to jest:
                                                  a. Dojrzałym i myślącym człowiekiem, o pewnej pozycji zawodowej i społecznej, który wie że jest w stanie utrzymać liczną rodzinę. Pracuje i zarabia na tyle dużo, by móc sprostać takim zadaniom. Takich ludzi potrzeba nam jak najwięcej.
                                                  b. Bezmózgiem nie mającym ani wykształcenia ani choć podstawowej wiedzy o rozmnażaniu czy obowiązkach rodzicielskich.
                                                  c. Pasożytem który z premedytacją płodzi stado by móc na krzywy ryj korzystać z ulg i przywilejów, nic nie robić, żyć z zapomogi od opieki społecznej, gminy, fundacji itp.
                                                  Przypadki b i c prowadzą do rozwoju kolejnych pokoleń idiotów lub pasożytów, którzy w przyszłości będą coraz to większym obciążeniem dla całej reszty społeczeństwa i gminy. Takie przypadki należy eliminować a nie wspierać przywilejami. W przeciwnym razie za 20 lat będzie garstka ludzi pracujących, obłożonych horrendalnymi opłatami na rzecz leni, nierobów i debili.
                                                  Ja naprawdę nie mam ochoty płacić 2 x więcej za wszystko by utrzymywać bandę obiboków którzy śmieją mi się potem w twarz. Śmieją się, że oni mogą sobie stać z piwkiem pod sklepem przez cały dzień, a ja pracuję na ich utrzymanie.
                                                  Zero ulg, dopłat i zwolnień z obowiązków płatniczych. Jeśli ktoś z Was chce takich ludzi wspierać, to droga wolna, niech przekazuje część zarobków na rzecz odpowiednich fundacji. Niedopuszczalnym jest zmuszanie wszystkich podatników do utrzymywania nierobów. Niech nareszcie prawo będzie równe dla wszystkich.
                                                  • 54-magda Re: w puszczy _ wołanie radnego 08.03.13, 06:03
                                                    Tak naprwdę radnego znam tylko z sesji . Wiem ze jest radnym z Czosnowa. Wiem ze działa w stowarzyszeniu FORUM i Klubie Gazety Polskiej w Czosnowie. Wiem również ze organizuje różnego rodzaju spotkania. Na sesjach głosuje za mieszkańcami w przeciwieństwie do innych radnych, którzy głosują i robią wszystko z myślą o sobie. Zapraszam na sesję . Ta sesja będzie absolatoryjna i może być ciekawie. Wiec zapraszam i zabavzycie sami kto działa na korzyć mieszkańców. Pozdrawiam Magda.
                                                • 54-magda Re: w puszczy _ wołanie radnego 08.03.13, 05:53
                                                  I tu muszę ci powiedzieć ,że on jedyny zajął głos ws rodzin wielodzietynch. On jako jedyny udziela się na sesji . Szkoda, żetak mało mieszkańców gminy przychodzi na sesje. Ja już zapraszam . Najbliższa 26.03. o godz.9.
                                                  • adserserwis Re: coraz więcej informacji 24.03.13, 12:24
                                                    Pojemniki możemy wydzierżawić lub kupić od firmy która wygra przetarg.
                                                    30l. śmieci na osobę , wywóz co 2 tygodnie , taka jest norma . Pojemniki na śmiecie mieszane , objętość 120l , do tego dostajemy bezpłatnie 3 worki na segregację ,które będą zabierane raz w miesiącu . Również bezpłatnie odbiorą od nas odpady segregowane , w gminnej sortowni . Firmy , osoby prowadzące działalność gospodarczą ,odpowiadają za własną gospodarkę śmieciową , zawierają indywidualne umowy i składają sprawozdania do Urzędu Marszałkowskiego , to pozostaje bez zmian . Będą ulgi dla rodzin wielodzietnych.
                                                    Pewne są również podwyżki cen wywozu śmieci

• krzysiom_nowy Re: coraz więcej informacji 24.03.13, 20:35
                                                    Przy 3 osobach ledwo się wyrabiam z pojemnikiem 240l raz na dwa tygodnie, szkło, plastik+ makulaturę wywożę oddzielnie.
                                                    Czyli co? To co zostanie ponad 120l nad Wisłę lub do lasu?
                                                    Kompletny absurd! Przecież te nowy przepisy właśnie temu miały zapobiegać!
                                                  • tgserwis Re: coraz więcej informacji 24.03.13, 21:21
                                                    krzysiom_nowy napisał(a):

> Przy 3 osobach ledwo się wyrabiam z pojemnikiem 240l raz na dwa tygodnie, szkło
                                                    > , plastik+ makulaturę wywożę oddzielnie.
                                                    > Czyli co? To co zostanie ponad 120l nad Wisłę lub do lasu?
                                                    > Kompletny absurd! Przecież te nowy przepisy właśnie temu miały zapobiegać!

Nie rozumiem dlaczego się dziwisz i irytujesz. Przecież sam napisałeś:

"UG to nie prywatna firma która robi sobie przetargi do skutku wg własnego widzimisię i określa jakiekowiek ceny w warunkach przetargu.
                                                    Musi powstać SIWZ(SPECYFIKACJAISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA) określająca dokładnie czego dotyczy przetarg. Oferenci zgodnie z siwz oferują ceny a UM wybiera najtańszą ofertę , ktróa może mieć niewiele wspólnego z pobożnymi życzeniami"

Jeszcze trochę i przyznasz mi rację, że sam pomysł regulacji kwestii śmieci ustawą jest skrajnym debilizmem :)
                                                  • krzysiom_nowy Re: coraz więcej informacji 24.03.13, 21:36
                                                    Co ma piernik do wiatraka?
                                                    Tradycyjnie dorabiasz du..e uszy, zamiast pisać o konkretach.
                                                    Mam wrażenie, że ustawodawca uchwalając ustawę, która czyni moje śmiecie-własnością gminy nie zakładał ograniczania ich ilości do 120l/2 tygodnie. Wszystkie śmiecie, które "wyprodukuję" powinna gmina odebrać- innaczej zmiana przepisów nie ma sensu.
                                                    Nic w praktyce się nie zmieni- tak jak trafiają śmieci do lasu-bedą do niego trafiały.
                                                  • tgserwis Re: coraz więcej informacji 24.03.13, 21:55
                                                    A ty tradycyjnie zamiast pomyśleć wolisz mi dowalić.
                                                    Zacytuję więc jeszcze raz, może tym razem ci się uda:

" Musi powstać SIWZ(SPECYFIKACJAISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA) określająca dokładnie czego dotyczy przetarg."

SIWZ jest właśnie po to, by ująć w niej wszystkie istotne dla przetargu szczegóły, a więc również np.widełki cenowe, ilość odbiorów, wielkość pojemników, własność pojemników, sposób sortowania odpadów. Widocznie tak to zostało w SIWZ ujęte i tak mamy.

Poza tym sama idea regulacji za pomocą ustawy takich rzeczy jak wywóz śmieci jest chora. NIGDY ŻADEN USTAWODAWCA nie był, nie jest i nie będzie w stanie przewidzieć wszystkich możliwych scenariuszy a jeśli ktoś twierdzi inaczej to ma nie po kolei w głowie.
                                                    Sam zresztą napisałeś: Nic w praktyce się nie zmieni- tak jak trafiają śmieci do lasu-bedą do niego trafiały. Czyli że ustawa jest bez sensu w samym już założeniu. Poza tym przynosi inne złe skutki:
                                                    - w wielu gminach opłaty za śmieci będą wyższe niż do tej pory - patrz przykład Warszawy
                                                    - gminy będą musiały zatrudnić nowych urzędników do obsługi tego przedsięwzięcia, a tym samym koszty funkcjonowania gminy wyraźnie wzrosną.
                                                    - znacząco ogranicza możliwość prowadzenia działalności firmom od śmieci, które przetargów nie wygrają - w efekcie kolejne likwidacje miejsc pracy i wzrost bezrobocia
                                                  • krzysiom_nowy Re: coraz więcej informacji 24.03.13, 22:08
                                                    Wiecej myśl, mniej pisz... Przeciętny forumowicz nie jest w stanie przebrnąc przez większośc twoich postów.
                                                    Ustawa ma dobre intencje i wydaje się sensowna.
                                                    Irracjonalne działania( radnych?, gmin?), sprowadzające się do próby minimalizacji kosztów "podatku śmieciowego"tj. ograniczania ilości odbieranych śmieci- wypaczają sens ustawy. Najśmieszniejszy w tym wszystkim, że jest to robione pod dyktat lokalnych śmieciarzy, którzy palą śmiecie w piecach, wywożą je do lasu i nie płacą za ich wywóz.
                                                  • tgserwis Re: coraz więcej informacji 24.03.13, 22:42
                                                    Nie zgadzam się z tobą. Ustawa może i ma dobre intencje, ale sensu nie ma żadnego. Jeżeli ustawodawca miał na celu zapobieżenie wyrzucania śmieci do lasów, rowów i na łąki, to wystarczyło nakazać ustawowo obowiązek podpisania umowy o wywóz śmieci ze specjalistyczną firmą (i to do tej pory było) oraz ustanowić i EGZEKWOWAĆ sankcje. Żadne prawo nie będzie przestrzegane, jeśli nie będzie surowo wymagane. Obecna ustawa tworzy tylko pozory panowania nad problemem śmieci. O kilku nieścisłościach pisałem już powyżej, możesz do tego wrócić.
                                                    Wracając do stanu obecnego - śmieci wciąż będą lądować w lasach. Już kilka lat temu pisałem, że taniej jest porozumieć się z firmą od śmieci i na skraju lasu postawić na koszt gminy kontenery. Ludzie którzy produkują więcej śmieci niż śmieciarze w ramach umowy mogą od nich odebrać, będą je wyrzucać gdziekolwiek. Dla gminy taniej byłoby zapłacić za kontenery niż sprzątać lasy, rowy i pola własnymi siłami i środkami.

Co radnych i gminy, to też się z tobą nie zgadzam. To że ty wraz z rodziną produkujesz 240 litrów nie oznacza że wszyscy tak mają. Radni i gmina muszą znaleźć kompromis pomiędzy minimalizacją kosztów ponoszonych przez społeczeństwo a wymogami ustawy. To że dla ciebie te kilkadziesiąt złotych miesięcznie nie jest problemem to ja się bardzo cieszę, ale jest wiele rodzin dla których jest to spory wydatek. Gdyby radni uchwalili odbiór 4 x w miesiącu za 2 x wyższą kwotę, to wiele osób byłoby oburzonych. Bo oni produkują mniej, więc czemu mają płacić za innych? To właśnie jest idiotyzm tej ustawy. Wszystko niby z duchem tzw. sprawiedliwości społecznej. Tylko ustawodawca nie zauważył, że coś takiego jak sprawiedliwość społeczna nie istnieje. Jeśli sprawiedliwość społeczna jest tym samym co zwykła sprawiedliwość, to po co pisać " społeczna" ? A jeśli jest czymś innym, to znaczy że nie jest sprawiedliwością.

Tyle problemów, a tak mało amunicji.... .
                                                  • adserserwis Tönsmeier 16.06.13, 11:12
                                                    maaciejkaa napisał:

> Błysk daje najniższą cene w ofertach. Wygrywa prawie wszedzie w okolicy Warszaw
                                                    > y.
                                                    >
                                                    > czosnow.bip.org.pl/?tree=3634

W Polsce oddział tego konsorcjum to Błysk . W ten sposób nie ma mowy o dumpingu .
                                                    pozostali uczestnicy przetargu zapewne nie złożą odwołania .
                                                    Szkoda , że rząd nie przejawia takiej determinacji np: we wprowadzaniu zachodnio-europejskich standardów w opiece zdrowotnej .
                                                  • maaciejkaa Re: Tönsmeier 25.06.13, 19:12
                                                    Najnowszy, bardzo ważny komunikat Wójta dotyczący śmieci:

www.czosnow.pl/news.php?readmore=1156
                                                    Czytajcie i przesyłajcie dalej, do sąsiadów, znajomych i innych mieszkańców.
                                                  • adserserwis Re: 26.06.13, 22:09
                                                    maaciejkaa napisał:

> Najnowszy, bardzo ważny komunikat Wójta dotyczący śmieci:
                                                    >
                                                    > www.czosnow.pl/news.php?readmore=1156
                                                    > Czytajcie i przesyłajcie dalej, do sąsiadów, znajomych i innych mieszkańców.

W Łomiankach ,,Błysk " dał również najtańszą ofertę ,ale poproszony o potwierdzenie nie złożył odpowiednich dokumentów . Został odrzucony .
                                                  • adserserwis a jednak ,, BŁYSK" 26.08.13, 22:33
                                                    czosnow.bip.org.pl/?tree=3725
                                                    Błysk nie stosuje jednolitego cennika na dzierżawę lub wykup pojemników na śmiecie zmieszane(?)
                                                    przykład Wieliszew :www.czystagmina.wieliszew.pl/32-pojemniki-na-odpady
                                                    Leoncin :1. dla klientów którzy posiadają pojemnik będący własnością *ZUK Błysk Sp. z o.o*:
                                                    mogą zakupić ten pojemnik 120 L , cena 49,00 PLN + VAT 23%
                                                    mogą dzierżawić , miesięczna dzierżawa ok. 3,00 PLN (rozliczanie w okresach półrocznych)
                                                    mogą zakupić nowy pojemnik 240 L, cena 125,00 PLN + VAT 23%
                                                    mogą dzierżawić poj. 240 L, miesięczna dzierżawa ok. 4,00 PLN (rozliczanie w okresach półrocznych)

2. dla klientów którzy nie posiadają pojemnika:
                                                    mogą zakupić nowy pojemnik 120 L, cena 85,00 PLN + VAT 23%
                                                    mogą dzierżawić , miesięczna dzierżawa ok. 3,00 PLN (rozliczanie w okresach półrocznych)
                                                    mogą zakupić nowy pojemnik 240 L, cena 125,00 PLN + VAT 23%
                                                    mogą dzierżawić , miesięczna dzierżawa ok. 4,00 PLN (rozliczanie w okresach półrocznych)

Pojemniki 1100 L koszt 720,00 PLN + VAt 23%.

a jak będzie w Czosnowie ?
                                                  • tgserwis Re: a jednak ,, BŁYSK" 26.08.13, 22:53
                                                    Ciekawe ile czasu potrwa dostarczanie pojemników. I jak to się odbędzie.
                                                    Od początku mówiłem, że ta ustawa jest chora. A raczej ludzie którzy ją wprowadzili w życie.
                                                    PS.
                                                    Czy wybór Błysku jako śmieciobiorcy jest decyzją ostateczną, czy możliwe są kolejne odwołania od przetargu?
                                                  • adserserwis ,,Siła Wyższa " § V pkt13 (Tönsmeier ) 14.09.13, 16:54
                                                    maaciejkaa napisał:

> Dobre wieści w sprawie tego drugiego odwołania w KIO:
                                                    >
                                                    > www.czosnow.pl/news.php?readmore=1223
                                                    >
                                                    oby nie było ,,siły wyższej " , o której Błysk wspomina zapobiegawczo w umowach i wszystko wróciło do normalności tzn. do pojemników , worków na czas odebranych .
                                                    pytanie do -maaciejka- ile błysk policzy nam za dzierżawę pojemników ?

Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka