Dodaj do ulubionych

Wciąż bez zmian!

08.12.04, 23:20
Nie od dzisiaj wiadomo, że wielu mieszkańców Sosnowca pracuje lub studiuje
(uczy się) w Katowicach. Ich liczba na pewno nie maleje, a sądząc z
rozlicznych
rankingów miast, odnotowywujących wysoką pozycję Katowic na mapie
gospodarczej
regionu (i Polski), pewno rośnie. Bezrobocie jest tam niskie (7,7 %), a ilość
miejsc pracy prawie trzykrotnie większa niż w Sosnowcu (ponad 150 tys.). Ja
dojeżdżam do pracy w centrum Katowic na godzinę 8.00 z dzielnicy Pogoń. Na
podstawie codziennych obserwacji mogę powiedzieć, że również z tej dzielnicy
jest to całkiem spora liczba ludzi. Rośnie ona wyraźnie wraz rozpoczęciem
roku
akademickiego. Z wielkim zdziwieniem przyjąłem więc zmianę rozkładu jazdy w
godzinach porannego szczytu dwóch najbardziej popularnych linii autobusowych,
obsługujących m.in. tą dzielnicę mianowicie 40 i 807.

Zmiana była niewielka ale bardzo ważna. Polegała na tym, że zmniejszono po
jednym kursie autobusów linii 40 i 807 w godzinach 7 - 8, (kursy te dodano w
godz. 6 - 7). I tak aktualnie z przystanku przy ul. Grota-Roweckiego w
godzinie
szczytu przed godzina ósmą (wiele instytucji i zakładów rozpoczyna wtedy
pracę)
mamy o godz. 7.15 autobus linii 807, o. 7.27 linii 154, o 7.28 linii 40 i o
7.57 znowu 154. Pewnie chodziło o tzw. usprawnienie rozkładów jazdy i
dopasowanie ich do potrzeb pasażerów? Ponieważ wypadł jeden kurs przegubowego
807 i jeden „krótkiej” 40, a dwa kursy są o tej samej porze (40, 154) zrobił
się w tych autobusach spory tłok. Doświadczam tego codziennie. Komfort jazdy,
prawie jak za komuny. Jakie więc rozwiązanie proponuję? Możliwości jest
klika -
można wrócić do starego rozkładu jazdy, można wprowadzić jakąś nową, prywatną
linię, można też „puścić” bardziej pojemny tabor np. niskopodłogowe autobusy
Solaris. Ja byłbym za tym ostatnim rozwiązaniem. No cóż, pomarzyć można, a
nawet trzeba. Marzenia mają to do siebie, że się... spełniają.

Jeszcze gorzej jest w drodze powrotnej, ponieważ autobusy nie mogą szybko
dojechać z ul. Sokolskiej na Chorzowska.
Obserwuj wątek
    • Gość: Vanessa00 Niestety IP: *.borotek.net.pl / *.borotek.pl 08.12.04, 23:48
      Cóż można więcej dodać...
      Chyba to, że decydenci od komunikacji chyba poszli na wagary, gdy w szkole
      wykładali alokację (albo nie dotrwali do tej klasy).
      Nic tak bowiem nie wkurza jak fakt, że w dokładnie tych godzinach, w których
      występują największe trudności w dostaniu się z Pogoni do Katowic, beztrosko
      przez pół Zagłębia zjeżdżają sobie autobusy linii 935 z Czeladzi do Zagórza
      (puste, bowiem za te przebiegi KZK GOP nie płaci PKM-owi; a tak by się przydały
      w tym momencie gdzie indziej).
      Z drugiej strony Panie Piotrze: jak ze strony KZK GOP ma paść odpowiedź "nie ma
      pieniędzy", to lepiej niech postulaty pasażerów pozostaną bez jakiejkolwiek
      odpowiedzi. A może szturmem na magistrat w tej sprawie (do Legii
      Cudzoziemskiej?:D).
      Jeżeli koniecznie trzeba będzie znaleźć źródło pokrycia ew. wzmocnienia np.
      linii 40 czy innej, kursującej pomiędzy Pogonią a Katowicami, nie ma z tym
      wręcz żadnego kłopotu. Przede wszystkim trzeba ustalić, czy gmina Sosnowiec
      wciąż partycyuje w kosztach nie posiadającej na terenie tego miasta żadnego
      przystanku linii nr 814, co kiedyś miało miejsce, Następnie durne, łoj durne
      nocki, będące tak naprawdę tylko i wyłącznie przewozami pracowników PKM (a mnie
      jakoś nikt nie wozi do pracy, chociaż też nie raz muszę się tam dostać w
      nietypowych godzinach). Ewentualnie można się trochę poświęcić i przeprowadzić
      skrupulatne obserwacje napełnień na odcinkach, co do których podejrzewam, że
      przeszłoby lekkie przerzedzenie (i wyciągnąć z nich trafne wnioski).
      Ale to wszystko tylko półśrodki. Komunikacja miejska w Sosnowcu L E Ż Y! Bez
      fachowej, gruntownej i kompleksowej jej reorganizacji (niekoniecznie pod
      szyldem KZK GOP), podobnych problemów rodzić się będzie coraz więcej, chyba że
      wszyscy zainteresowani zobojętnieją na to zupełnie.
      Pozdrawiam

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka