Dodaj do ulubionych

Polityka sondażami.

10.02.19, 05:56
Każdy można podrasować zadając odpowiednie pytania i uwzględniając wishful thinking dobrodzieja płatnika. Najmniejszy problem ma z tym CBOS, który po prostu nawilża kolejnej władzy. Niewątpliwie wąskie grono ma dostęp do realiów w nastrojach.
Jest jednak sondażownia Millward Brown, jakby wzorcowa, niezależna, na której badania wszyscy rzucają się jak pieski na kiełbaski. Też tak miałem, do niedawna.

Zastanowiły mnie pewne fakty. Były wieloletni szef i założyciel MB jest głównym specem od promocji Roberta z Krzysiem. Ostatni wynik poparcia był zaskakująco wysoki - 14%. Z kolei nasz sympatyczny homoś oświadcza w wywiadzie, że wkrótce ukażą się sondaże "robione" przez jego wrogów na poziomie 7 - 8%. Faktycznie, już taki się pokazał. Czyżby znał realne notowania?

Reasumując - moja wiara w solidność sondaży MB uległa sporej redukcji.
Obserwuj wątek
      • haen2010 Re: Polityka sondażami. - to zabawa dla dzieciarn 10.02.19, 06:14
        Nie zgadzam się. Każdy sondaż jest szeroko komentowany w mediach. Można nimi skutecznie ogłupiać. Daje się zauważyć zjawisko, że bezpośrednio przed wyborami pracownie w strachu o renomę nagle zbliżają prognozy do wyniku wyborczego. Stąd przekonanie, że nie mają wpływu na wybory. To nieprawda.
    • eiran Re: Polityka sondażami. 10.02.19, 07:09
      Nie ma żadnych przeszkód, żeby po tak widowiskowej i w sumie sprawnie przeprowadzonej konwencji, do tego prezentowanej na żywo i przez TVN24 i TVP (i to bez hejtu) co siódmy ankietowany zadeklarował chęć głosowania na Biedronia. Wiadomo też, że już kilka dni później rozpoczyna się dyskusja nad realnością obietnic i część chwilowo oczarowanych powściąga swój zachwyt. Lekkie podkręcenie wyników jest też możliwe, ale w tej sytuacji całkowicie zbędne.
      • haen2010 Re: Polityka sondażami. 10.02.19, 09:14
        Ja jednak cenię sobie przede wszystkim fakty. Nie uważam Biedronia za jakiegoś kolegę Jackowskiego. Który to profeta miał widzenie Jakiego w ratuszu na Placu Bankowym.
        Dość dokładnie określił wg niego przyszłe "robione sondaże", z odpowiednim komentarzem. Korelacja tych faktów nie wydaje się być przypadkowa.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka