Dodaj do ulubionych

nic dodać, nic ująć

04.05.22, 21:00
www.kontrowersje.net/tak-nienawidza-ruskich-ze-sprzedali-bezpieczenstwo-polski-i-polakow/
właściwie to chciałbym móc napisać,że facet się myli.ale brak mi argumentów :-(
Obserwuj wątek
  • pozytonium Re: nic dodać, nic ująć 04.05.22, 21:08
   Czołgi muszą być dopancerzone, Polacy nie mieli pancerzy aktywnych.
   W armii NATO stanowiły przeżytek. Za to UA doskonale je potrafi obsługiwać. Nie muszą się uczyć obsługi nowej broni. Mogą ją od razu wykorzystać.
  • rzewuski1 Re: nic dodać, nic ująć 04.05.22, 21:14
   Typowa dezinformacja prorosyjska, Polacy nie nienawidzą ruskich tylko się ich boją i maja powody by się ich bać.
   Żałowanie 200 starych czołgów które posłużą do walki z kacapami to śpiewanie pod melodie ruskiej propagandy która chce odciąć Ukraińców od wsparcia bez którego ten kraj nie ma szans w tej wojnie.

   • don.kichote Re: nic dodać, nic ująć 04.05.22, 22:25
    rzewuski1 napisał:

    > Typowa dezinformacja prorosyjska

    Co w tym tekście jest dezinformacją?
    Prędzej ciebie uznam za proputinowskiego podżegacza, mającego za zadanie wyciszenie sprawy i totalnego rozbrajania się Polski i uspokojenie nastrojów.

    > Żałowanie 200 starych czołgów

    Nie o żałowanie tu chodzi, ale jak nie zrozumiałeś - to już nie zrozumiesz...
    • rzewuski1 Re: nic dodać, nic ująć 06.05.22, 14:07
     Dobrze odczytałem intencje tego prokremlowskiego artykułu w którym autor twierdzi że w imię nienawiści do Rosjan się rozbrajamy przekazując stare zubożone wersje t 72. Sam tytuł doskonale wpisuje się w myśl rosyjskiej propagandy.
     Te 200 starych ruskich czołgów ma znikome znaczenie bojowe w ewentualnej wojnie Polski z Rosją.
     W zamian za te czołgi Polska może i powinna domagać się od sojuszników z NATO odpowiedni ekwiwalent w sprzęcie, zwłaszcza ze USA uchwaliły potężne środki na pomoc Ukrainie.
     Wnioski z tej wojny są ewidentne i proste, trzeba być w poteznym bloku takim jak UE i NATO i mieć dobre stosunki z sąsiadami by w razie wojny przynajmniej mogliby nam dostarczać bron , towary i wszystko co jest niezbędne do prowadzenia wojny.
     Gdyby Ukraina była w UE i NATO Rosja by na nich nie napadła.
     Rosja krwawi i traci mnóstwo sprzętu , ludzi i pieniędzy , jak postanowi nas zaatakować to walnie atomówka bo teraz nie ma czym. a tymi czołgami nic na to nie poradzisz.
     Ukraińcy tez tracą mnóstwo sprzętu, ludzi itd i trzeba ich wspomóc bo walczą tez za Polskę.
     Jak chcesz bronic Polski starymi t72 bez SKO i bez dobrej amunicji której nie mamy i nie będziemy mieć
     to wytrzeźwiej lepiej.
  • xiazeluka Re: nic dodać, nic ująć 04.05.22, 21:22
   Autor pieprzy,

   Szrot T-72 nie jest nam do niczego potrzebny, tym bardziej, że mają pojawić się Abramsy. Po drugie, ważniejsze - my się nie rozbrajamy, lecz uzbrajamy tych, którzy walczą za nas. 200 przestarzałych czołgów jest mniej cennych od ukraińskiej krwi, krwi przelewanej naszym interesie. To ideał strategii - toczenie wojny cudzymi rękoma.
  • buldog2 Re: nic dodać, nic ująć 04.05.22, 21:41
   Już odpowiedziano.
   Odnośnie wcześniejszej PISowskiej antyukraińskiej i w ogóle agitki straszącej kosztami, dużą część stanowią świadczenia wiele warte, a niespecjalnie obciążające domowy budżet, jak udostępnienie pokoju, nawet mieszkania.
   PIS i z tego chciałby coś ukraść, ale jeszcze nie dopracował się metody.
  • piq Wielgucki jest durniem i pisze brednie,... 05.05.22, 04:43
   ...przede wszystkim są to czołgi magazynowe najwcześniejszych wersji, ale nie to stanowi o ich bezużyteczności. Otóż żeby czołg działał, potrzebuje załogi, a Wojsko Polskie nie ma do nich załóg, ba, Wojsko Polskie ma problem z obsadzeniem tych czołgów, które są w linii. Wielgucki, czyli Matka Kurwka, łże twierdząc, że zostały zmodernizowane za kilka miliardów. Nie zostały zmodernizowane. Owszem, Błaszczak w celu zasilenia kasą PGZ oraz zamknięcia gęby związkom zawodowym w zbrojeniówce wydał (a właściwie miał wydać) 1.75 mld zł na "odświeżenie" tych stanów magazynowych, co ograniczało się do odmalowania i częściowo wymiany środków łączności w stojących i rdzewiejących t-72.

   Ruch przekazania ich Ukrainie dodatkowo stanowi sprawny rodzaj nacisku na uzupełnienie naszego stanu czołgowego przez Niemców. W tej chwili w linii mamy teoretycznie ok. 240 leopardów 2a4 i 2a5, z tego ok. 140 leo2a4 ma być zmodernizowane do standardu zwanego 2PL M1, co znacznie podniesie ich możliwości (ograniczono niestety za PiSu zakres zmian, bo miał to za Tuska być apgrejd zbliżony do wersji 2a7+, ale i tak jest lepszy od czołgów rosyjskich). Następne do moedernizacji są leo2a5. Oznacza to (wobec dostarczenia ok. 30 już zmodernizowanych wozów 2PL M1), że została opanowana technologia produkcyjna tej głębokiej modernizacji.

   Pozostałe polskie czołgi w linii to PT-91 "Twardy" szt. ok. 230, niemodernizowane od 30 lat, kiedyś bardzo dobrze się spisywały jako prototyp do przetargu malezyjskiego w wersji zwanej "malaj", ale są to w istocie głęboko zmodernizowane t-72. No i... t-72 mamy też w linii w liczbie ze 300 szt. Rząd obecnie słusznie dąży do skierowania tych t-72 z linii do magazynów i zastąpienia ich leopardami z zapasów niemieckich. A wręcz zaproponował wysłanie Ukraińcom także "twardych", dużo bardziej wartościowych, pod warunkiem uzyskania rekompensaty w leopardach.

   Dlaczego leopardy są dobre? Bo to lepsze konstrukcje, to po pierwsze. Już na początku produkcji oceniano, że do zniszczenia jednego leo trzeba poświęcić ok. 10 t-72. A po drugie, i to bardzo ważne, czołg potrzebuje utrzymania i serwisu na co dzień, a w warunkach wojennych jeszcze bardziej. My z racji posiadania uzyskanych przez Tuska za parę fenigów prawie 250 leopardów mamy do nich całą logistykę, w tym trenażery, technikę naprawczą i serwisową, pojazdy specjalne (potrzebne na przykład do holowania uszkodzonych maszyn z pola bitwy), odpowiednią amunicję i dostawy luf do dział, które trzeba co ok. 500 strzałów wymieniać, itd. Dlatego implementacja kolejnych leopardów nie będzie problemem.

   Obecnie Bundeswehra używa leopardów w wersjach 2a7, 2a6 i 2a5. Zmagazynowane są z pewnością (raczej u producentów, niż w armii) leopardy 2a4 (wiadomo to stąd, że ostatnio Węgrzy zakupili ich tuzin wraz z batalionem 44 najnowszych 2a7+, wszystko za cenę... mniej więcej taką, jak Błaszczak wydawał na odmalowanie i udźwiękowienie magazynowych t-72). Dlatego możliwe jest pozyskanie na pewno leo2a4, a być może i leo2a5. Te pierwsze już umiemy modernizować i rozszerzenie tego programu jest tylko kwestią ilościową, a nie kompetencyjno-projektową. To pozwoliłoby mieć w linii niemal od razu bardzo poważną siłę pancerną.

   Wycofane z linii t-72 i "twarde" to dobre źródło np. podwozi, są bardzo dobre. Można na nich konstruować np. mobilne systemy przeciwlotnicze itp.

   Dlatego branie na poważnie profuzji tego nieszczęsnego buca to gorzej niż zbrodnia - to błąd.
  • behemot17-13 Re: nic dodać, nic ująć 05.05.22, 19:16
   Przecież tego nie da się czytać, to jest po prostu miał propagandowy na użytek ciemnych mas. Czołgi T-72 są tak stare, że świat nie widział, a nie, są jeszcze T-34. Pisanie o paliwie za 10 zł. jest niezgodne z rzeczywistością, p... od rzeczy. Cały ten artykuł jest beznadziejny, ponieważ Polska będąca w NATO nawet bez jednego czołgu, jest mocniejsza niż ta cała pojebana Rosja na czele z jeszcze bardziej zidiociałym putinem. NATO, mówi ci coś?
    • behemot17-13 Re: nic dodać, nic ująć 05.05.22, 19:46
     To proste, Polska daje T-72, bo te stare rupiecie są równorzędnym przeciwnikiem dla potencjału rosyjskiego. Mało, T- 72 bez logistyki i zaopatrzenia w wojnie z Ukrainą to złom. Rosja to złom, szrot i przy potencjale NATO bezzębny i wyleniały niedźwiadek.
       • behemot17-13 Re: nic dodać, nic ująć 05.05.22, 20:50
        Może wytłumacz mi, jak to się dzieje, że druga armia świata za swoje największe sukcesy uważa, okradanie , gwałcenie, mordowanie, dewastowanie, rujnowanie. Gdzie twoja sprzymierzona armia osiągnęła sukcesy? Rosja to goowno, Rosjanie (nie wszyscy) to goowno. Armia rosyjska to goowno do kwadratu.
        • hordol Re: nic dodać, nic ująć 05.05.22, 21:25
         nie dyskutuję tu o okrucieństwach armii rosyjskiej(nie ma nieokrutnych wojen swoja drogą) tylko o potencjalnej odpowiedzi nato na ew. agresję rosyjską na polskę
         tu masz listę czlonków nato
         pl.wikipedia.org/wiki/NATO#Bro%C5%84_j%C4%85drowa_w_NATO
         kilkanaście państwo o bardzo róznych interesach i mozliwosciach bojowych-widzisz je wszystkie w powszechnym kontrataku na rosję?
         porażki armii rosyjskiej rzeczywiście są bardzo dużym zaskoczeniem dla fachowców wojskowości ale to nie znaczy ,że rosja nie posiada zdolnosci do destrukcji polowy swiata
         i jeszcze dwie uwagi:
         okrucieństwo danej armii nie musi się jednoznacznie wiązać z jej slabością militarna.weż choćby armię japońska, wojska tamerlana, dżyngis -chana czy wehrmacht.
         to były okrutne armie i zarazem bardzo sprawnę armie

         nie mam " mojej sprzymierzonej armii" a właściwie nie mam żadnej armii
         • behemot17-13 Re: nic dodać, nic ująć 05.05.22, 21:53
          Oczywiście widzę. Żeby nie wiem co i żeby ten albo tamten kraj był w rozkroku, finał finałem, NATO ma przewagę. Mało, nawet w uszczuplonym towarzystwie NATO skopie tyłki rosyjskiej swołoczy. Skopie, bo większość Rosjan mieszkających na zadupiu to prymitywy rodem ze średniowiecza wkomponowani w poddaństwo carowi i jego widzimisię. Rosja peryferyjna to średniowiecze, żeby nie napisać człowieki epoki kamienia i i kostki bazaltowej.
     • buldog2 Re: nic dodać, nic ująć 05.05.22, 20:48
      A w GPW z początku drugiej dekady na zbrojenia przeznaczyli 675 miliardów dolarów. I co z tego? Może Sarmata się doczekają (ciekawe, ile sztuk zdołają wyprodukować), a wszystkie wyrzutnie będą pod kontrolą USA.

      Powodów niepowodzeń jest kilka, wszystkie systemowe:
      1. Produkcja małoseryjna (zamknięta, w skali kraju, nie gospodarki globalnej), eksperymentalna (zatem nieopanowane tak jak wielkoseryjna produkcja.

      2. Zapóźnienia w rozwoju ogromnej większości gałęzi przemysłu, w tym obronnego.

      3. W tym zapóźnienia materiałowe (nie mogli zrobić np. docelowego silnika do Su-57 ani Armaty, luf do Armaty itd.). 10 lat temu Ekspert.ru szacował je na 25 lat. Teraz to zapóźnienie raczej wzrosło (od lat sankcje).

      4. W tym beznadziejny stan przemysłu obrabiarek (i maszyn do produkcji maszyn), pogłębiający się w miarę działania sankcji. Maszyny z importu już zaczynają się starzeć. Poza tym na ogół brak serwisu producenta.

      5. W tym beznadziejny stan przemysłu elektronicznego (brak bazy elementowej), pogłębiający się w miarę działania sankcji. Po aneksji na Krymie chcieli zrobić drugą Dolinę Krzemową. Dobrze widać, jaka Dolina Krzemowa powstała.

      6. System wyceny produkcji. Każde ogniwo łańcuszka produkcji dodawało marżę do całości (za Sowietów powiększało cenę tylko o własne koszty+zysk)

      7. Galopujące złodziejstwo (ograniczona kontrola sprzyja korupcji). Są wiarygodne doniesienia, że przemyśle kosmicznym świadomie doprowadzano do katastrof, żeby ukryć malwersacje w budowie wynoszonych na orbitę satelitów (np. kiepska elektronika chińska, albo żadna, wyłącznie przedstawione faktury, kupione za 5% wartości tego co na fakturze).

      8. W tym rozkradane ogromne pieniądze na modernizację czołgów, przy czym nie u producenta, a w warsztatach wojskowych. To dawało ogromne możliwości nadużyć (wtedy zaczęto mówić, że trzeba zrewidować powszechną opinię o tępocie wojskowych. Znaczy rosyjscy wojskowi to urodzeni PISowcy. Nic nie dziwi.

      9. Jest przynajmniej jeszcze jeden powód, bardzo szczególny, dotyczący mądrej kontroli zewnętrznej rosyjskiego przemysłu wojskowego. O tym warto opowiedzieć posługując się konkretami, musiałbym sporo szukać.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka