Dodaj do ulubionych

Ukraina i Mołdawia w Unii Europejskiej

15.06.26, 21:51
UE otworzyła pierwszy klaster negocjacyjny z Ukrainą i Mołdawią.

"Dziś rozpoczynamy rozmowy dotyczące kluczowego etapu całego procesu - obejmującego między innymi wymiar sprawiedliwości oraz prawa podstawowe. Rozszerzenie UE to najlepsza inwestycja w przyszłość opartą na pokoju, bezpieczeństwie i dobrobycie."

To dobrze. Ukraina w Unii Europejskiej to bezpieczniejsza Polska.

wiadomosci.gazeta.pl/swiat/7,198075,32856148,przelom-dla-ukrainy-unia-europejska-otworzyla-pierwszy-klaster.html#
Obserwuj wątek
    • mazala2 Re: Ukraina i Mołdawia w Unii Europejskiej 15.06.26, 21:56
      UE realizuje z wolna wspólny mur Dugina-Trumpa.
    • opa34 Re: Ukraina i Mołdawia w Unii Europejskiej 15.06.26, 22:10
      Turcja juz czeka 30 lat po"klajstrze"i nic
      Ukraine czeka to samo
      Czy Polska bezüieczniejsza?
      Mozesz to uzasadnic,nielotny?
      • czciborwielki Re: Ukraina i Mołdawia w Unii Europejskiej 15.06.26, 22:28
        opa34 napisał(a):

        > Turcja juz czeka 30 lat po"klajstrze"i nic
        > Ukraine czeka to samo
        > Czy Polska bezüieczniejsza?
        > Mozesz to uzasadnic,nielotny?

        Turcja przecież nie leży w Europie.
        • opa34 Re: Ukraina i Mołdawia w Unii Europejskiej 15.06.26, 22:37
          Jestes wiekszym" mlotem"niz zakladalem
          Turcja złożyła wniosek o członkostwo już w 1987 roku
          W 1999 roku dostała status kraju kandydującego do UE �
          Rat der Europäischen Union
          Negocjacje akcesyjne zaczęły się w 2005 roku
          • czciborwielki Re: Ukraina i Mołdawia w Unii Europejskiej 15.06.26, 22:48
            opa34 napisał(a):

            > Jestes wiekszym" mlotem"niz zakladalem
            > Turcja złożyła wniosek o członkostwo już w 1987 roku
            > W 1999 roku dostała status kraju kandydującego do UE �
            > Rat der Europäischen Union
            > Negocjacje akcesyjne zaczęły się w 2005 roku

            No tak, ale co z tego?
            • pies.na.czarnych Re: Ukraina i Mołdawia w Unii Europejskiej 15.06.26, 22:53
              Zamiast pierwdzielić głupoty zainteresuj się dlaczego Turcja nie została przyjęta do Unii i znajdź trzy podobieństwa dlaczego Ukraina nigdy nie zostanie przyjęta.
            • opa34 Re: Ukraina i Mołdawia w Unii Europejskiej 15.06.26, 23:55
              Psinco ,mlocie
        • pies.na.czarnych Re: Ukraina i Mołdawia w Unii Europejskiej 15.06.26, 22:42
          > Turcja przecież nie leży w Europie.

          Nie, no q.... Coraz lepszych nam tu przysyłają.
          • czciborwielki Re: Ukraina i Mołdawia w Unii Europejskiej 15.06.26, 22:47
            pies.na.czarnych napisała:

            > > Turcja przecież nie leży w Europie.
            >
            > Nie, no q.... Coraz lepszych nam tu przysyłają.

            Wystarczy, że ciebie przysłali.
    • pies.na.czarnych Re: Ukraina i Mołdawia w Unii Europejskiej 15.06.26, 22:21
      > Ukraina w Unii Europejskiej to bezpieczniejsza Polska.

      Niby jakim cudem? W sensie, ze ukraińska mafia weźmie sprawy w swoje ręce? 🫪
      • czciborwielki Re: Ukraina i Mołdawia w Unii Europejskiej 15.06.26, 22:29
        pies.na.czarnych napisała:

        > > Ukraina w Unii Europejskiej to bezpieczniejsza Polska.
        >
        > Niby jakim cudem? W sensie, ze ukraińska mafia weźmie sprawy w swoje ręce? 🫪

        Tak samo mówiono w Niemczech o Polsce.
        • storima Re: Ukraina i Mołdawia w Unii Europejskiej 15.06.26, 22:35
          czciborwielki napisał(a):

          > pies.na.czarnych napisała:
          >
          > > > Ukraina w Unii Europejskiej to bezpieczniejsza Polska.
          > >
          > > Niby jakim cudem? W sensie, ze ukraińska mafia weźmie sprawy w swoje ręce
          > ? 🫪
          >
          > Tak samo mówiono w Niemczech o Polsce.

          A tak głosi obecnie putinowska propaganda.

          Ale droga do UE jeszcze daleka.

          Niemniej Unia przyjęła inicjatywę.
          • czciborwielki Re: Ukraina i Mołdawia w Unii Europejskiej 15.06.26, 22:37
            storima napisał:

            > czciborwielki napisał(a):
            >
            > > pies.na.czarnych napisała:
            > >
            > > > > Ukraina w Unii Europejskiej to bezpieczniejsza Polska.
            > > >
            > > > Niby jakim cudem? W sensie, ze ukraińska mafia weźmie sprawy w swoj
            > e ręce
            > > ? 🫪
            > >
            > > Tak samo mówiono w Niemczech o Polsce.
            >
            > A tak głosi obecnie putinowska propaganda.
            >
            > Ale droga do UE jeszcze daleka.
            >
            > Niemniej Unia przyjęła inicjatywę.

            Dokładnie.
        • pies.na.czarnych Re: Ukraina i Mołdawia w Unii Europejskiej 15.06.26, 22:41
          > Tak samo mówiono w Niemczech o Polsce.

          Nie słyszałem.
          Co do Urków to juz kilka lat temu wypowiedzieli się Holendrzy w referendum. Teraz mając ich jako tzw uchodźców wojennych upewniają się, ze wynik referendum był słuszny.
          • czciborwielki Re: Ukraina i Mołdawia w Unii Europejskiej 15.06.26, 22:47
            pies.na.czarnych napisała:

            > > Tak samo mówiono w Niemczech o Polsce.
            >
            > Nie słyszałem.

            Widocznie nie myłeś uszu. A teraz powtarzasz putinowska propagandę.

            > Co do Urków to juz kilka lat temu wypowiedzieli się Holendrzy w referendum. Ter
            > az mając ich jako tzw uchodźców wojennych upewniają się, ze wynik referendum by
            > ł słuszny.
            • pies.na.czarnych Re: Ukraina i Mołdawia w Unii Europejskiej 15.06.26, 22:49
              Dla was Putin jest już jak bóg. Wszędzie jest, wszystkim się zajmuje.
              • storima Re: Ukraina i Mołdawia w Unii Europejskiej 15.06.26, 22:58
                pies.na.czarnych napisała:

                > Dla was Putin jest już jak bóg. Wszędzie jest, wszystkim się zajmuje.

                Rosjanin jak zawsze odwraca kota ogonem.

                Dla niego jak i dla znamienitej większości Rosjan tym jest Putin.


                Dla nas jest niebezpiecznym politycznym bandytą:


                25 lat władzy Putina: tak zmieniał się we wroga Europy
                Bernd Riegert
                31.12.202431 grudnia 2024
                Władimir Putin, mianowany przez Borysa Jelcyna w sylwestra 1999 r. na swojego następcę, jawił się przede wszystkim jako reformator. Dziś to największy wróg Europy.


                amp.dw.com/pl/25-lat-w%C5%82adzy-putina-tak-zmienia%C5%82-si%C4%99-we-wroga-europy/a-71187522
    • tapatik Re: Ukraina i Mołdawia w Unii Europejskiej 15.06.26, 23:40
      Jest taki twór jak Naddniestrze. Teoretycznie jest to część Mołdawii, praktycznie oddzielne państewko pod kuratelą kremla, nie uznawane przez resztę świata.
      Problem w tym, że nie udało się przebić korytarza z Krymu do Naddniestrza, więc jedyne zaopatrzenie może odbywać się drogą lotniczą, a samoloty z ZSRR musiałaby latać albo nad Ukrainą albo Rumunią i Mołdawią. W praktyce po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny Naddniestrze jest odcięte od moskwy.

      Teraz pytanie, czy do UE będzie przyjęta cała Mołdawia z Naddniestrzem czy bez?

      Czcibor, dzięki za linka.
    • sverir Re: Ukraina i Mołdawia w Unii Europejskiej 16.06.26, 04:56
      Mamy już Bułgarię, mamy już Rumunię. Kolejny chory człowiek Europy jedynie deklarujący dostosowanie się do standardów jest na tę chwilę niepotrzebny.
      • tapatik Re: Ukraina i Mołdawia w Unii Europejskiej 16.06.26, 08:24
        Masz na myśli Ukrainę czy Mołdawię?
        • sverir Re: Ukraina i Mołdawia w Unii Europejskiej 16.06.26, 11:48
          "Masz na myśli Ukrainę czy Mołdawię?"

          Tak.
          • tapatik Re: Ukraina i Mołdawia w Unii Europejskiej 16.06.26, 21:42
            sverir napisał:

            > "Masz na myśli Ukrainę czy Mołdawię?"
            >
            > Tak.

            www.youtube.com/watch?v=8hVaAnFxtAY
            Końcówka filmu, ale warto obejrzeć cały.
            • sverir Re: Ukraina i Mołdawia w Unii Europejskiej 17.06.26, 18:14
              Electro Swing Dance Freestyle: Make Swing Great Again, Deladap & Wolfgang Lohr feat. Melinda Stoika?:)

    • hordol ale póki co mamy problem 16.06.26, 05:35
      dorzeczy.pl/swiat/901570/zelenski-znow-ominal-polske-na-g7-nie-poleci-z-jasionki.html
      jakieś pomysły forumowiczów jak go udobruchać?
      • tapatik Re: ale póki co mamy problem 16.06.26, 20:32
        Ja bym sprawę olał, tylko drążył temat ekshumacji.
        • tapatik Re: ale póki co mamy problem 16.06.26, 20:51
          jbzd.com.pl/obr/957513/dwulicowa-w-ch...
          Lepsza wersja tego mema :-)
    • qwardian Re: Ukraina i Mołdawia w Unii Europejskiej 16.06.26, 11:52
      Trzeba odbudować Ukrainę, żeby polskie firmy mogły na tym zarobić. Proponuję zacząć od Doniecka..
    • j-k Mołdawia - tak, Ukraina nie. 16.06.26, 21:00
      Moldawia to historyczna czesc Rumunii ukradziona im przez Sovietow w r. 1940
      • hordol Re: Mołdawia - tak, Ukraina nie. 16.06.26, 22:06
        Owszem.Racja.Ale nie jestem pewien czy obecnie Mołdawia ma ochotę na połączenie się z powrotem z Rumunią.
        • j-k Mołdawia - tak, Ukraina - nie. 16.06.26, 22:31
          hordol napisała:

          > Owszem.
          Racja.
          Ale nie jestem pewien czy obecnie Mołdawia ma ochotę na połączenie się z powrotem z Rumunią.


          No nie. bo sytuacja wewnatrz-polityczna jest tam skomplikowana

          naplywowa mniejszosc rosyjska. miesza tam - jak moze.

          ale PKB Rumunii na glowe jest wiekszy od moldawskiego.

          wiec jest nadzieja, ze to sie zmieni.


        • tapatik Re: Mołdawia - tak, Ukraina nie. 16.06.26, 23:10
          Taką ciekawostkę znalazłem. Na terenie Mołdawii istnieje kilka enklaw o nazwie Gaguazja. Czytałem na Reddicie ciekawy wątek. Jeżeli Mołdawia połączy się z innym państwem (czytaj Rumunią), to Gagauzi mają prawo odłączyć i założyć własne państwo. Natomiast wstąpienie do Unii Europejskiej nie jest połączeniem z innym państwem i Gagauzi nie mają wtedy prawa do secesji.
          Niestety nie znam mołdawskiego i nie mam jak potwierdzić czy to prawda.
          W Mołdawii od dawna istnieje konflikt czy połączyć się z Rumunią czy nie, natomiast ostatnie wybory zostały zdominowane przez inną sprawę, czy Mołdawianie są za Unią czy za kacapią? Ostatecznie wybrali partię prounijną.
          • stefan4 Re: Mołdawia - tak, Ukraina nie. 17.06.26, 09:55
            tapatik:
            > Niestety nie znam mołdawskiego i nie mam jak potwierdzić czy to prawda.

            Bo Tłumacz Google nie zawiera mołdawskiego wśród swoich opcji? Nie zwiera też amerykańskiego, a jakoś można sobie poradzić... Wybierz rumuński, który tłumacz Google zawiera, to ten sam język.

            - Stefan
            • tapatik Re: Mołdawia - tak, Ukraina nie. 17.06.26, 13:12
              Musiałbym za dużo kombinować, najpierw napisać zapytanie po polsku, przetłumaczyć na rumuński, wpisać w wyszukiwarkę, a potem przeglądać i tłumaczyć wszystkie artykuły.

              Nie chce mi się.
              • j-k od dawna stosuje te metode. 17.06.26, 18:25
                tapatik napisał:

                > Musiałbym za dużo kombinować, najpierw napisać zapytanie po polsku, przetłumacz
                > yć na rumuński, wpisać w wyszukiwarkę, a potem przeglądać i tłumaczyć wszystkie
                > artykuły.
                >
                > Nie chce mi się.


                od dawna stosuje te metode.
                - przy odrobinie wprawy idzie to blyskawicznie.


          • sverir Re: Mołdawia - tak, Ukraina nie. 17.06.26, 18:30
            "Jeżeli Mołdawia połączy się z innym państwem (czytaj Rumunią), to Gagauzi mają prawo odłączyć i założyć własne państwo. Natomiast wstąpienie do Unii Europejskiej nie jest połączeniem z innym państwem i Gagauzi nie mają wtedy prawa do secesji."

            Prawda - Gaugazja ma zagwarantowane prawo do samostanowienia, ale wyłącznie w sytuacji, w której Mołdawia traci niepodległość. Prawdą jest też, że wstąpienie do UE nie jest połączeniem z innym państwem - to prawie tak, jakby uznać za połączenie z innym państwem przystąpienie do UNICEF. UE to jednak wciąż organizacja ponadnarodowa, nie superpaństwo, niezależnie od intencji pani Ćapety (rzeczniczki generalnej TSUE, bo ostatnio popełniła taki grzeszek federacyjny).
            • stefan4 Re: Mołdawia - tak, Ukraina nie. 17.06.26, 20:34
              sverir:
              > UE to jednak wciąż organizacja ponadnarodowa, nie superpaństwo, niezależnie
              > od intencji pani Ćapety (rzeczniczki generalnej TSUE, bo ostatnio popełniła taki
              > grzeszek federacyjny).

              Grzeszek, czy wizjonerstewko?

              Utożsamianie państw z narodami już się przeżyło i chyba warto się od tego odzwyczaić. Państwa są organizacjami ponadnarodowymi, a UE jest organizacją ponadpaństwową.

              - Stefan
              • sverir Re: Mołdawia - tak, Ukraina nie. 17.06.26, 20:43
                " Grzeszek, czy wizjonerstewko?"

                Grzeszek, bo jest wbrew Traktatowi. Ćapeta stwierdziła, że zasadę subsydiarnosci należy interpretować pod prąd dotychczasowej - zwykle było tak, że jak nie jest określone czyja to sprawa, to jest to sprawa państwa. Dzięki temu mogliśmy się dogadywać np. z Niemcami w sprawach, które dotyczą tylko Polski i Niemiec. Pani Ćapeta twierdzi, że wręcz przeciwnie - jak nie jest uregulowane, to powinna decydować Bruksela.
                • stefan4 Re: Mołdawia - tak, Ukraina nie. 17.06.26, 21:02
                  sverir:
                  > zwykle było tak, że jak nie jest określone czyja to sprawa, to jest to sprawa państwa.
                  > Dzięki temu mogliśmy się dogadywać np. z Niemcami w sprawach, które dotyczą
                  > tylko Polski i Niemiec.

                  A jak to jest w mniejszej skali? Czy jak nie jest określone, to województwo podkarpackie może się dogadywać z województwem lubelskim w sprawach dotyczących tylko tych dwóch województw? Czy też wymagany jest stempelek z Warszawy?

                  - Stefan
                  • sverir Re: Mołdawia - tak, Ukraina nie. 17.06.26, 21:11
                    "A jak to jest w mniejszej skali? Czy jak nie jest określone, to województwo podkarpackie może się dogadywać z województwem lubelskim w sprawach dotyczących tylko tych dwóch województw? Czy też wymagany jest stempelek z Warszawy?"

                    Warszawa dała stempelek odgórnie m.in. w postaci ustawy o samorządzie województwa. Dzięki temu województwa mogą zawierać porozumienia między sobą bez konieczności angażowania centrali za każdym razem. Idąc za Twoją sugestią, to jest to błąd i choćby sprawa dotyczyła przejścia dla żab pod drogą między dwoma województwami, to konieczna jest nie tylko zgoda, ale w ogóle inicjatywa centrali na coś takiego.
                    • stefan4 Re: Mołdawia - tak, Ukraina nie. 17.06.26, 21:34
                      sverir:
                      > Idąc za Twoją sugestią

                      Niczego nie sugerowałem. Mało wiem na temat administrowania różnymi jednostkami regionalnymi na kontynencie, takimi jak powiaty, województwa, państwa, związki państw — dlatego pytałem.

                      - Stefan
                      • sverir Re: Mołdawia - tak, Ukraina nie. 17.06.26, 23:00
                        "Niczego nie sugerowałem. Mało wiem na temat administrowania różnymi jednostkami regionalnymi na kontynencie, takimi jak powiaty, województwa, państwa, związki państw — dlatego pytałem."

                        Przepraszam, w takim razie źle zrozumiałem Twoje pytanie, a tymczasem nie było w nim niczego, co dałoby mi powód do wyciągania tak daleko idących wniosków.
      • tapatik Re: Mołdawia - tak, Ukraina nie. 16.06.26, 23:13
        j-k napisał:

        > Moldawia to historyczna czesc Rumunii ukradziona im przez Sovietow w r. 1940

        Nie lubię takiego zmieniania tytułu wątku, bo potem muszę przekopiować tytuł, aby z nim polemizować.

        "Mołdawia - tak, Ukraina nie"

        Dlaczego?
    • bbuldog Re: Ukraina i Mołdawia w Unii Europejskiej 17.06.26, 20:27
      To bardzo wątpliwe, w przewidywalnej przyszłości praktycznie wykluczone.
      • tapatik Re: Ukraina i Mołdawia w Unii Europejskiej 17.06.26, 21:55
        Jak by mi ktoś przed 2014 rokiem powiedział, że będzie wojna kacapsko-ukraińska to też bym nie uwierzył.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka