Gość: Polak
IP: *.marketscore.com / 170.224.224.*
23.01.05, 13:59
1.JOW polepsza skład parlamentu, z tej prostej przyczyny, że kandydat musi
wykazać się kwalifikacjami przed swoimi wyborcami, musie umieć ich przekonać.
Nie może to być ktoś - jak wielu posłów w obecnym Sejmie - który nie mumie
nawet zabrać publicznie głosu, a w Izbie tkwi tylko po to, by podnosić rękę
(i to z pomocą specjalnej ściągi przygotowanej przez obsługę Klubu
Parlamentarnego) w odpowiednim momencie.
2.JOW wprowadza na scenę polityczną ODPOWIEDZIALNOŚĆ posła przed wyborcami.
Poseł musi się liczyć przede wszystkim ze swoimi wyborcami, a nie partyjnymi
bossami. Wyborcy wiedzą kogo wybierają i do kogo mieć pretensje. Mały, 60-cio
tysięczny okręg wyborczy pozwala kandydatowi na bezpośredni kontakt z jego
wyborcami. Może zatem ich poznać, ich problemy a nawet nawiązać z nimi
osobisty kontakt. (Tymczasem obecnie wielu posłów uważa, że przyjmowanie
wyborców w biurze poselskim to strata czasu.)
3. JOW wymaga odpowiedzialności od wyborcy, ponieważ w odróznieniu od
ordynacji proporcjonalnej daje mu realny wływ na wynik wyborów.
Wybierając w okręgu jednomandatowym nie możemy machnąć ręką: "ach.co to da"?
JOW daje nam okazję do wykazania naszej dojrzałości i odpowiedzialności.
4.JOW pozwala odwołać posła
Jeśli poseł się skompromituje lub zawiedzie Twoje zaufanie dziś nie można
zrobić nic. Komisja Etyki Poselskiej zadba by mu się nie stała zbytnia
krzywda.
Na przykład:
Gabriel Janowski zajada kotlety na mównicy Sejmu RP
www.netgate.com.pl/kdk/referendum/artykuly/z4.htm
W wyborach JOW takiego polityka można wyrzucić na zbity łeb. Podobnie jak i
tych, którzy w ferworze kariery zapominają o wyborcach i przeskakują z partii
do partii.