Dodaj do ulubionych

A dla ścisłości, to poziom "Chlewu" czy" chlewa"

05.06.09, 13:21
jeśli już tak mówimy?
Może ktoś młodszy bo ja dawno temu do szkół chadzałem i pewnie niewiele mi z
tego zostało, a poza tym wiele się od tamtego czasu w języku polskim i jego
gramatyce zmieniło.
Dlatego pytam jak jest prawidłowo po polsku?
Chlewu, czy chlewa?

www.tvn24.pl/12690,1603766,0,1,po-sprowadza-kampanie-do-poziomu-chlewu,wiadomosc.html
Obserwuj wątek
    • masuma "Chlewu" 05.06.09, 13:24
      chlew - chlewu
      śpiew - śpiewu
      wylew - wylewu
      • zapijaczony_ryj_12345678912345 Re: "Chlewu" 05.06.09, 13:38
        masuma napisał:

        > chlew - chlewu
        > śpiew - śpiewu
        > wylew - wylewu

        Dlaczego zapytałem, bo byłem kilka razi na wsi i nigdy nie słyszałem, zeby ktoś
        szedł do chlewu, tylko zawsze do chlewa.

        No i po Twojej odpowiedzi sięgnąłem do Słownika Ortograficznego wydanego przez
        Ossolineum, autostwa Jodłowkiego i Taszyckiego z 1968 roku.
        I tam na stronie 293jest napisane: chlew,-a

        ?
        • masuma Re: "Chlewu" 05.06.09, 13:51
          Kurde mol, a mało to w polskim wyjątków?
          Od groma :-))
          • zapijaczony-ryj Re: "Chlewu" 05.06.09, 13:54
            masuma napisał:

            > Kurde mol, a mało to w polskim wyjątków?
            > Od groma :-))

            TYlko skąd akurat Paskud zna wyjątki?
            • inna57 Trafił ;D n/t 05.06.09, 13:57
              • zapijaczony-ryj Re: Trafił ;D n/t 05.06.09, 22:57
                No moze jakiś "Miodkopodobny" się wypowie?
                I w przy okazji:spieprzaj dziadu, czy dziadzie?
        • socjalliberal Re: "Chlewu" 05.06.09, 23:17
          Raczej chlewu. Ale z regułami to jest takh: na przykład powinno się
          mówić e-mailu, SMSu, a jednak przyjęło się e-maila, SMSa.
    • witek.bis Re: A dla ścisłości, to poziom "Chlewu" czy" chle 05.06.09, 23:00
      I tak dobrze, i tak poprawnie, czyli chlew i burdel totalny.
    • barnacle.bill.the.sailor Po prostu POziom... 05.06.09, 23:05

      • socjalliberal Re: Po prostu POziom... 05.06.09, 23:21
        Ty już się lepiej nie wypowiadaj tylko dopij tę butelkę co to w połowie
        pełna jest.
    • jastan1 Re: A dla ścisłości, to poziom "Chlewu" czy" chle 05.06.09, 23:09
      Niedawno przedstwiciele PO zaproponowali uproszczenie polskiej
      gramatyki ,dziś idą krok dalej.
    • jastan1 Re: A dla ścisłości, to poziom "Chlewu" czy" chle 05.06.09, 23:30
      Nie jest rzeczą najważniejszą, w tym momencie, co jest bardziej
      poprawne, chlewa czy chlewu. Ważne jest to co partia o "najwyższym"
      potencjale intelektualnym pokazała społeczeństwu.Można również
      wyciągnąć wnioski gdzie czerpie pomysły, wzorce jęzkowe i swoisty
      pozim dyskusji część bywalców tego forum.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka