Dodaj do ulubionych

USA: Bush idzie na wojnę z deficytem budżetowym

IP: *.a.pppool.de 20.12.04, 19:23
Laura Bush prowadzila niedawno kampanie pt. "czytajcie/opowiadajcie dzieciom
bajki". No i Bush opowiedzial.
Obserwuj wątek
    • Gość: maruda Re: USA: Buc idzie na wojnę z deficytem budżetow IP: *.gdynia.mm.pl 21.12.04, 01:57

      Na konferencji prasowej Bush zapowiadał, że będzie chciał utrzymać dyscyplinę
      fiskalną, ale nie wyjaśnił dokładnie, jak miałoby to wyglądać.


      *******************************

      Bo i skąd miałby to wiedzieć?


    • stary-wyjadacz Smiechu warte 21.12.04, 04:21
      Artykul wymienia ciecia podatkowe jako zrodlo deficytu budzetowego.
      Ba, wymienia nawet liczby: 1,35 bln w 2001 i 350 mld w 2003.
      Nie mowi jednak, ze tzw. koszt z tytulu ciec podatkowych wyniosl odpowiednio
      2001 - 58 mld
      2002 - 80 mld
      2003 - 81 mld
      2004 - 103 mld
      Natomiast deficyt budzetowy w tych latach ksztaltowl sie odpowiednio:
      2001 - 127 mld nadwyzki
      2002 - 158 mld
      2003 - 375 mld
      2004 - 413 mld choc zakladano 536 mld

      W zasadzie tylko w latach 1999 i 2000 wplywy z podatkow byly nieznacznie wyzsze
      niz wydatki budzetowe. Sytuacje na papierze poprawialy wplywy z FICA, ktore
      w dalszym ciagu przewyzszaja wydatki. Tylko w 2004 roku wplywy przewyzszyly
      wydatki o 155 mld dolarow.
      Moi przedmowcy niestety ograniczyli sie do glupawych usmieszkow.
      Zapewne odczuwaja chec wypowiadania sie na nieznane sobie tematy.
      • Gość: MACIEJ DEFICYT BUDZETOWY W 2004 NIZSZY NIZ ZAKLADANO IP: *.ny325.east.verizon.net 21.12.04, 04:40
        Czyz nie tak wyglada z Twojego zestawienia?
        A wojska z Iraku beda wycofywane juz w lutym 2005.
      • perk Re: Smiechu warte 21.12.04, 05:21
        Bull,
        Zadne oficiajne dane nie uwzgledniaja wydatkow Off-budzet (w 2004 cos ok.200
        bln.)ani ukradzionych Social Security i Medi pieniedzy.
        US federal budzet nie byl zbalansowany od wielu lat.
        Nadwyzki SS sa wydawane jak normalne podatki i nie sa uwzgledniane ani w
        budzecie ani w tych off-budzet.
        Dzis brakuje 1.3 tryliona w SS Trust fund i ok. 17 i cos tryliona w Medi Trust
        Funds (dana ofocjalne, ile rzeczywiscie brakuje - ??? piec razy wiecej?)
        Te oficjalne 18-19 tryliona takze nie figuruja w oficjalnym federalnym dlugu,
        ktory ponoc oficjalnie jest jakies 7.4 tryliona
        Nie ma tyle Federal Reserve pieniedzy na calym pieprzonym swiecie zeby nawet
        teoretycznie te dlugi mogly byc splacone.

        • Gość: ix Re: Smiechu warte IP: *.chello.pl 21.12.04, 06:33
          AEI podaje ze dlug liczony Praesent Value to Value in a Praesent wynosi 51 bln
          obecnych USD. No i co z tego??? To sa "kapitaly wlasne" USA. Rozumiecie ze
          gotówka wplacona za akcje staje sie kapitalami wlasnymi spólki???
          To podejscie które prezentuje perk jest stare jak swiat. Po prostu zawsze tak
          bylo i bedzie, nie ma sensu w tym celu czytac ton statystyk!!! CO nam nowego
          powiedziales perk, ze panstwo sie zadluza, ze fundusze pozabudzetowe podlegaja
          mniejszej kontroli publicznej, ze SS to stary socjalistyczny pomysl jak panstwo
          ma zyc za pieniadze obywateli???? Oficjalnie nie ma co liczyc, bo zwalnia sie
          pracowników którzy oficjalnie policzyli. Smierc przedsiebiorstwa nastepuje
          tylko w wyniku braku plynnosci, braku gotówki, ze srodków wlasnych lub
          pozyczonych, odpowiedz mi perk na cztery pytania: 1. co zrobia USA gdy im
          zabraknie gotówki??? 2. Kogo to dotknie??? 3. Jaki jest rozklad dlugu wobec USA
          na swiecie??? 4. W jaki sposób zaciagany dlug jest redystrybuowany i jak
          zwieksza poziom konsumpcji???
          Po prostu jesli ktos nie rozumie ekonomii, to nie zaleznie czy na poziomie
          mikro czy makro jej nie rozumie. Warto sie zastanowic JAK TO SIE DZIEJE i co
          sprawia ze gospodarka USA jest zupelnie inna niz jakakolwiek inna. Podniesienie
          podatków oczywiscie nastapi ale czy podatki nie podnosza EFEKTYWNOSCI
          rozumianej jako KONIECZNOSC SZUKANIA RENTOWNYCH INWESTYCJI po to by UTRZYMAC
          stan posiadania i poziom zycia??? Kazdy dlug i prywatny i publiczny podnosi
          MOTYWACJE ludzi do szukania rentownosci.
          Dlugi nie musza byc splacone. To jest poziom rozumienia ekonomii by Caucescu!!!
          Ford NIGDY nie splacil WSZYSTKICH swoich wspóludzialowców/akcjonariuszy!!!! A
          kazda akcja jest wierzytelnoscia wspólnika a dlugiem spólki!!! Zacznijcie sie
          UCZYC DO CHOLERY zamiast pisac brednie.
      • Gość: ix Re: Smiechu warte po otarciu lez IP: *.chello.pl 21.12.04, 05:22
        Projekcje wplywów/wydatków budzetowych do 2009r:
        www.gpoaccess.gov/usbudget/fy05/browse.html
        Te usmieszki uzasadnione sa glebokim przekonaniem wyniesionym z zycia w
        warunkach socjalistycznej gospodarki. Z reszta wielu Amerykanskich ekonomistów
        nie rozumie, albo jedynie cynicznie udaja, ze to nie kwota dlugu ma spasc lecz
        GDP ma wzrosnac. I dlatego mnóstwo jest takich slupków pokazujacych czemu to
        jest nie mozliwe. Niby madrze i naukowo a glupio:
        www.epinet.org/content.cfm/webfeatures_snapshots_12082004
        Jakos tak sie dziwnie sklada, ze tam tez przodkuja nasi rodacy,dzielni
        polityczni wyrobnicy.
        Po prostu trudno komus przetlumaczyc, ze nie liczy sie to ILE budzet sie
        zadluzy, tylko NA CO WYDA tj czy wydatki beda polityczne i skierowane do
        nierentownych przedsiebiorstw czy zobiektywizowane i skierowane do rentownych.
        Tak jak trudno Evom zrozumiec jaka jest zaleznosc miedzy poziomem zadluzenia
        sektora prywatnego i publicznego, i czemu mozna zyc na kredyt jesli sposób
        dystrybucji(nie jej poziom!!!) gwarantuje przyszly wzrost i plynnosc. Evy tak
        juz zaprogramowano, ze uwaza ze kiedy emisja akcji zostaje sprzedana na pniu
        (bondy US Securities), po debiucie na rynku wartosc jej spada(kurs USD) to
        znaczy ze emisja jest marnotrawna i nalezy ja przerwac natychmiast. To przeciez
        niewazne na co sie emisje przeznacza, wazne ze deficyt handlowy spólki wzrasta
        (tak samo jak budzetu), wazne, ze dlug w wyniku emisji sie powieksza(tak samo
        jak w budzecie), wazne, ze WSKAZNIKI wygladaja brzydko, a czy to polepsza
        sytuacje przedsiebiorstw, czy to dziala na rzecz konkurencyjnosci gospodarki
        czy nie, to po prostu SOCJALISTOW NIE OBCHODZI. Oni nie zobacza podobienstw
        miedzy panstwem a spólka, koniunktura na emisje, i rentownoscia wydatkowania
        pozyskanych srodków to po prostu NIE WAZNE...
    • stary-wyjadacz Gra w slupki 21.12.04, 07:24
      Drogi MACIEJu nie wiem i nie podejmuje sie przewidziec kiedy nastapi
      wyprowadzenie wojsk z Iraku. Natomiast dane, ktore przedstawilem sa jak
      najbardziej prawdziwe.
      Rzeczywiscie w 2003 roku przewidywany deficyt budzetowy na 2004 rok mial wyniesc
      520 mld dolarow. Zamknal sie kwota 413 mld dolarow. Trudno powiedziec czemu
      nalezy to zawdzieczac. Byc moze jest to wynik zbiegu okolicznosci albo nawet cud.
      Nie to jest jednak przedmiotem mojej frustracji.
      Otoz prasa z zacietrzewieniem wartym lepszej sprawy przedstawia ciecia podatkowe
      jako koszt nie uwzgledniajac wplywu na przychody. Model statyczny tak
      preferowany pochodzi prosto z Kongresu, ktorego czlonkowie zajmuja sie glownie
      trwonieniem publicznych pieniedzy. W ich rozumieniu zmniejszenie podatkow
      przynosi zawsze zmniejszone wplywy. I tak mysla oni, ze obciecie podatkow o 10%
      przynosi w efekcie zmniejszenie wplywow do budzetu o 10%. Ja ze swojej strony
      stawiam pytanie odwrotnie. Czy podwyzszenie podatkow o 10% objawi sie wzrostem
      wplywow do budzetu o rzeczone 10%. Juz w ekonomicznym przedszkolu ucza, ze to
      brednie.
      Panu perkowi odpowiem, ze nie bardzo wie o czym pisze, myli pojecia ale
      o dziwo posiadl tajemnice. Pozycja off-budget sa wplywy z FICA. Pozycja
      on-budget sa wszystkie inne wplywy podatkowe, oplaty celne itp.
      Byl rok 1960 kiedy ostani raz wplywy z podatkow przewyzszaly wydatki budzetowe.
      Od 1960 roku az po 1999 zawsze mielismy deficyt. Nadwyzki zanotowano jedynie w
      1999 i 2000. Ale tu na pomoc przyszla mal sztuczka ksiegowa. Nadwyzki z
      Off-Budget wlacza sie do budzetu i juz obraz wyglada lepiej. Ba nawet mozna
      wykazac nadwyzki przez kilka kolejnych lat (1998-2001). No ale kiedy zabiera sie
      pieniadze z FICA do budzetu to co wklada sie w ich miejsce i jak to sie nazywa?
      Nazywa sie to Trust Fund a w miejsce zabranych pieniedzy wklada sie papierek z
      napisem "IOU" + 2% rocznie. Na dzien dzisiejszy "dlug" wynosi okolo 10.5 bln
      dolarow. Ale czy jest to dlug? Kiedy Skarb emituje bony i obligacje to zaciaga
      realny dlug. Fakt, ze nigdy nie bedzie musial tego dlugu splacac. Poprostu
      zastapi jeden dlug drugim dlugiem. Natomiast Trust Fund w rzeczywistosci nie
      jest dlugiem. Nikt nie ma w reku obligacji czy bonow, ktore kiedys zrealizuje.
      Nazywa sie to eufemicznie "unfunded liability" czyli po polsku zobowiazania bez
      pokrycia. W przyszlosci, kiedy wplywy z FICA tax nie wystarcza na pokrycie
      biezacych emerytur, rzad (Prezydent i Kongres) maja do wyboru dwa wyjscia.
      Podwyzszyc podatek FICA lub obnizyc wysokosc emerytur. Nikt jednak nie zapuka z
      bonem w reku zadajac wyplaty.
      www.whitehouse.gov/omb/budget/fy2005/pdf/hist.pdf
      W konkluzji, panie perk, spiesze doniesc, ze nie ma zadnego realnego Trust Fund.
      To pojecie czysto teoretyczne sluzace do kwiecistych przemowien na forum Kongresu
      Ponad polowa dlugu federalnego znajduje sie w rekach prywatnych jako
      oszczednosci. Widzi pan, kiedy ja kupuje EE Bonds alo Treasury Bills
      to dla mnie sa to oszczednosci a dla rzadu jest to dlug.
      Prosze rowniez zapoznac sie z tabelka na stronie 26 podanego powyzej linku.
      Dowie sie pan, ze nadwyzki z Off-Budget wlaczane sa do general revenue i
      figuruja w pozycji Receipts.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka