Dodaj do ulubionych

Pokrójmy mózgi politykom

30.11.22, 17:30
Pokrójmy mózgi politykom. Oczywiście, nie wszystkim i tylko po śmierci. Dla rozwoju socjologii i psychologii.
Mam na myśli tych polityków, którzy stają się przywódcami a czasem dyktatorami. Poszukajmy w ich mózgach zmian spowodowanych przez Toxoplasma gondii. Ten wywołujący u kotów toksoplazmozę pierwotniak został powiązany z cechami osobniczymi w stadzie wilków w Yellowstone.

‘Mind control’ by parasites influences wolf-pack dynamics in Yellowstone National Park

Polskie tłumaczenie

Okazuje się, że wilki zarażają się prawdopodobnie od kuguarów. Pasożyty dostają się do mózgu i tkanki mięśniowej żywiciela pośredniego i zmieniają jego zachowanie w sposób, który zwiększa jego szanse na zjedzenie przez nosiciela pierwotniaka. Na przykład zarażone myszy przestają się bać kotów. Ludzie również mogą zostać dotknięci toksoplazmozę. Niektóre zmiany behawioralne – w tym podejmowanie ryzyka w biznesie, wściekłość na drodze, a nawet schizofrenia – mogą być związane z infekcją T. gondii. Osoby zarażone są bardziej narażone na różnego rodzaju uzależniania (zażywanie narkotyków, spożywanie alkoholu) (wiki).

Wilki z dodatnim wynikiem toksoplazmozy mają 11 razy większe prawdopodobieństwo rozproszenia się (odłączenia się od stada a w konsekwencji stania się przywódcą watahy) niż wilki z ujemnym wynikiem. Wilki, które były pozytywne, miały 46 razy większe prawdopodobieństwo stania się przywódcą stada niż wilki, z negatywnym wynikiem.

Dlatego może warto byłoby przyjrzeć się przywódcom, od których zależy los dużych grup społecznych, także narodów. Zacząłbym od tych, którzy są szczególnie narażeni na odkocią infekcję.

Kornel
Obserwuj wątek
  • stefan4 Re: Pokrójmy mózgi politykom 30.11.22, 23:58
   kornel-1:
   > Pokrójmy mózgi politykom. Oczywiście, nie wszystkim i tylko po śmierci.

   Mózgi polityków bywały krojone, chociaż nie w poszukiwaniu pierwotniaków. Np. po śmierci towarzysza Lenina badacze rzucili się na jego mózg ze skalpelami, żeby ustalić, jakie cechy mózgu robią z człowieka Geniusza. Natomiast zmurszałek Piłsudski, nie wątpiąc o własnej genialności, sam zapisał swój mózg Polskiemu Instytutowi Badań Mózgu w Wilnie.

   - Stefan

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka