28.09.08, 01:21
badania naukowe i eksploracja kosmosu - przyszłość i teraźniejszość
Obserwuj wątek
    • bonobo44 Chiński plan podboju Kosmosu 28.09.08, 01:22
      <<qub, Reuters2006-04-04, ostatnia aktualizacja 2006-04-04 12:01

      W 2017 r. Chiny są wystrzelić w Kosmos sondę, która przywiezie na
      Ziemię próbki gruntu z Księżyca - zapowiedział w czasie wizyty w USA
      wiceprezes chińskiej agencji kosmicznej Luo Ge.

      Chiny przygotowały już rozłożony na dwie pięciolatki harmonogram
      eksploracji Księżyca. W przyszłym roku w Państwie Środka zostanie
      wystrzelona sonda, która przeleci obok Księżyca. W 2012 r.
      wystrzelona zostanie chińska sonda, która łagodnie wyląduje na
      Księżycu, a pięć lat później kolejna chińska sonda ma wrócić na
      Ziemię z próbkami księżycowego gruntu. Już wcześniej Chińczycy
      informowali, że chcą badać księżycowe zasoby helu 3, odmiany gazu
      stosowanego w laserach i do napełniania balonów. W reakcji helu 3 i
      deuteru wyzwala się olbrzymia ilość ciepła - wielkie źródło energii.
      Zdaniem amerykańskich naukowców z 25 ton helu 3 można by
      wyprodukować energię dla całych Stanów Zjednoczonych na rok. Na
      Ziemi gaz ten występuje w śladowych prawie ilościach, ale
      prawdopodobnie przynoszony przez wiatr słoneczny osiada w wielkiej
      ilości na Księżycu.

      Oprócz podboju Księżyca Chińczycy planuje umieszczenie w Kosmosie
      floty ośmiu satelitów, które będą śledzić globalne katastrofy
      meteorologiczne i satelity do obserwacji zmian pola magnetycznego
      Ziemi w celu wykrywania zagrożeń wstrząsami tektonicznymi. Na
      realizację swojego programu Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna ma
      budżet pół miliarda dolarów rocznie. To skromne sumy w porównaniu z
      amerykańskim programem kosmicznym. Na finansowanie swojej
      działalności tylko w 2007 r. NASA chce otrzymać 16,8 mld dolarów.>>
      serwisy.gazeta.pl/metroon/1,0,3259101.html

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka