hanys_hans
03.02.07, 23:04
Po wojnie odbudowano poważnie zniszczoną fabrykę PZO zajęła się ona
produkcją o profilu zbliżonym do przedwojennego. (po prawej zniszczone
zakłady PZO w 1945 roku)
Zarządzeniem podpisanym przez prezydenta Bieruta powołano do życia w
grudniu 1951 roku Warszawskie Zakłady Kinotechniczne (następnie Warszawskie
Zakłady Fotooptyczne). Wraz ze reorganizacją przemysłu, WZFO w końcu lat
60-tych wcielono do PZO (także WFM - Warszawską Fabrykę Motocykli (!)). A
produkcja sprzętu fotooptycznego zanikła na początku lat 80-tych. Ale zanim do
tego doszło inżynierowie WZFO przedstawili kilka ciekawych konstrukcji.
Podsumowanie powojennej produkcji WZFO/PZO:
- aparaty "Start" - ok. 120tys. sztuk,
- aparaty "Fenix", "Alfa" ok. 200tys. sztuk,
- aparaty "Druh" i "Ami" ok. 2mln sztuk,
- powiększalniki wszystkich typów ok. 1,8mln sztuk,
- obiektywy powiększalnikowe ok. 3mln sztuk,
- rzutniki do przeźroczy ok. 600tys. sztuk.