Spiders Web: Bitwa o Androida

12.11.10, 13:01
Świetna pointa :

>Kibicować Microsoftowi powinien więc przeciętny konsument, bo to Windows Phone 7 ma realną szansę na powstrzymanie dominującej pozycji Androida

Nie ma to jak zamienic bezplatny system na platny. Bo jak wiadomo w interesie kazdego uzytkownika jest placic za OS ,zeby producent tego OSa mogl na nim dodatkowo zarabiac na uslugach.
    • cvbyui Re: Spiders Web: Bitwa o Androida 12.11.10, 13:30
      > Bo jak wiadomo w interesie kazdego uzytkownika jest placic za OS
      W interesie użytkownika jest dostać dobry system z dobrym wsparciem, a nie dostać coś "za darmo". Co mi po tańszym telefonie, na którym nie zainstaluję najbliższej aktualizacji OS-a, albo taniej drukarce, do której zestaw tuszy będzie droższy od niej samej?
    • von.g Re: Spiders Web: Bitwa o Androida 12.11.10, 13:37
      @cvbyui

      A to ,ze zaplacisz za wp7 gwarantuje Ci ,ze Twoj telefon dostnianie aktualizacje do wp8? Na czym polega dobre wsparcie wp7 i zle wsparcie androida?
    • cvbyui Re: Spiders Web: Bitwa o Androida 12.11.10, 14:06
      > A to ,ze zaplacisz za wp7 gwarantuje Ci ,ze Twoj telefon dostnianie aktualizacje do wp8? Na czym polega dobre wsparcie wp7 i zle wsparcie androida?
      Nie wiem, czy do WM8, ale wiem że Microsoft sam będzie aktualizował oprogramowanie na telefonach - bez udziału producenta telefonu i operatora. Czyli kupując WM7 wiem, że przynajmniej parę najbliższych aktualizacji dostanę (choćby bugfiksy!) Kupując telefon z Androidem wiem, że Google mi go nie zaktualizuje, bo się tym nie zajmuje, dla producenta telefonu ważniejsze będą nowe modele, a nie starocie za które dostał pieniądze, a na końcu i tak wszystko musi klepnąć operator, któremu oczywiście nie będzie się chciało, bo i tak wie że mam podpisany kontrakt.
    • von.g Re: Spiders Web: Bitwa o Androida 12.11.10, 14:16
      @cvbyui

      Bo nie kupujesz telefonu od Googla dlatego. Ja wole ,zeby mi producent aktualizowal oprogramowanie niz liczyc , ze MS zrobi to dobrze. Ale prosze bardzo , jak chcesz zaplacic 20-30 dolcow za system tylko dlatego ,ze chcesz miec "pewnosc" ,ze dostaniesz jakas aktualizacje to prosze. Masz przeciez wybor.
    • cvbyui Re: Spiders Web: Bitwa o Androida 12.11.10, 14:36
      > Ja wole ,zeby mi producent aktualizowal oprogramowanie niz liczyc , ze MS zrobi to dobrze.
      Ja z kolei wolę, żeby MS aktualizowało mi oprogramowanie, niż liczyć, że Samsung czy HTC to w ogóle zrobi - bo te firmy praktycznie tego nie robią - z drobnymi wyjątkami na telefony będące jeszcze w produkcji.
      > Ale prosze bardzo , jak chcesz zaplacic 20-30 dolcow za system tylko dlatego ,ze chcesz miec "pewnosc" ,ze dostaniesz jakas aktualizacje to prosze.
      No ja wolę zapłacić 30 dolców za system, niż 20 razy tyle za nowy telefon, kiedy mój stary zacznie mieć jakąś przedpotopową wersję OS-a - co przy częstotliwości wprowadzania nowych wersji Androida z nowym API nastąpi bardzo szybko.
    • von.g Re: Spiders Web: Bitwa o Androida 12.11.10, 15:27
      @cvbyui

      No to w takim razie wp7 jest dla Ciebie. Co prawda nie wiem jak czesto beda takie aktualizacje ale ciesze sie ,ze je dostaniesz. Mam tylko nadzieje ,ze MS przetestuje je na wszystkich telefonach i czegos Ci nie namiesza.

      A ja zostane spokojnie przy androidzie , gdzie 75% telefonow ma versje 2.1 lub 2.2 a przecietny uzytkownik nawet nie potrafi powiedziec jaka jest roznica miedzy tymi versjami.
    • popijajac_piwo Re: Spiders Web: Bitwa o Androida 12.11.10, 18:18
      Jeśli Androida aktualizaje się tak samo jak WinMo, to mam gdzieś oba systemy. Wolę coś czego nie muszę aktualizować.
    • robmar Re: Spiders Web: Bitwa o Androida 12.11.10, 18:24
      poprawcie nazwę Sony Ericsson
    • netpluss Re: Spiders Web: Bitwa o Androida 12.11.10, 18:32
      Android ma zdecydowana przewage nad Windows Phone 7 - elastycznosc. Microsoft prowadzi dosc restrykcyjna polityke dotyczaca komponentow oraz liczby i rozmieszczenia przyciskow na obudowie - wiekszosc smartfonow z WP7 bedzie wiec wygladac identycznie, a czesc popularnych modeli - glownie HTC - nie doczeka sie aktualizacji (bo na przyklad ma wbudowany aparat 3,2 a nie 5 Mpix).

      Zupelnie inaczej ma sie sprawa z Androidem - producenci maja calkowita dowolnosc, zarowno pod wzgledem projektu samego sprzetu (przykladem Motorola Flipout: netpozytywny.pl/aktualnosci/45-do-kieszeni/268-motorola-flipout-sprytny-kwadrat ), jak i nakladek na system - z HTC Sense na czele.

      Nie spodziewalbym sie raczej aktualizacji systemu na nowszy w telefonach z WIndows Phone 7 - pojawia sie po prostu nowe modele z nowym systemem, a o starych smartfonach producenci zapomna. Co innego, jesli chodzi o Androida - nawet SE sie obudzil i jeszcze w tym roku zamierza przeprowdzic aktualizacje Androida w Xperiach z wersji 1.6 na 2.1: netpozytywny.pl/aktualnosci/45-do-kieszeni/264-sony-ericsson-aktualizacja-smartfonow
    • kwant0 Re: Spiders Web: Bitwa o Androida 12.11.10, 18:38
      Świetny i _rzetelny_ artykuł o współczesnym rynku mobilnym. Brawo! To co się stało w ciągu ostatniego roku to rzeczywiście wybuch popularności Androida. Widać jak ten rynek jest dynamiczny i w ciągu roku może zmienić się praktycznie wszystko!

      Warto dodać, że Android to nie tylko telefony ale również tablety, tv i małe notebooki. Rynek jest bardzo perspektywiczny a Google umiejętnie go rozgrywa - dodatkowo mam wrażenie, że Google robi kawał świetnej roboty dla konsumenta. Nie wyciska maksymalnej kasy jak MS czy Apple z każdej możliwej możliwości :) tylko zadowala się częścią przychodów z aplikacji i reklam. Dzięki temu sprzęt jest tańszy, bardziej dostępny.

      Monopol to straszna rzecz - patrz MS na desktopach, ale gdybym musiał wybierać monopolistę to mój wybór padł by na Google - jest najbardziej fair dla usera! Takie moje zdanie.

      W ciągu najbliższych 6-12 miesięcy niezwykle ciekawa będzie pozycja Microsoftu. WM wszelkimi sposobami próbuje nie spaść poniżej ,,Other OS''. Wprawdzie mają nowy system, wprawdzie ludzie czekają na ten nowy system ale pierwsze wyniki sprzedaży są raczej tragiczne - jeśli porównywać je do sprzedaży iP4 (sytuacja podobna - nowa wersja znanego systemu). Mam wrażenie, że uzyskanie kilkunastu procent rynku będzie MEGA trudne nawet za cenę gigadolarowych kampanii reklamowych!
    • nikodem_73 Re: Spiders Web: Bitwa o Androida 12.11.10, 18:43
      @cvbyui: Powiem więcej - wiele telefonów np. Samsunga, które korzystają z WM ma zablokowane Windows Update. I co wtedy zrobisz misiaczku?
    • fosf Re: Spiders Web: Bitwa o Androida 12.11.10, 18:46
      "Co dalej? Paradoksalnie wszystko zależy od popularności platformy mobilnej Microsoftu - Windows Phone 7. Jeśli okaże się na tyle dużym sukcesem, że *zdyskontuje przewagę* Androida, to i producenci smartfonów dostaną drugie ważne pole do konkurowania ze sobą."

      sjp.pwn.pl/slownik/2555749/dyskontowac
      Czy nie chodzi przypadkiem o "zmniejszy hegemonię"?
    • vexo Re: Spiders Web: Bitwa o Androida 12.11.10, 18:49
      @von.g:

      "A ja zostane spokojnie przy androidzie , gdzie 75% telefonow ma versje 2.1 lub 2.2 a przecietny uzytkownik nawet nie potrafi powiedziec jaka jest roznica miedzy tymi versjami."

      To chyba niedobrze, jeśli kolejna wersja systemu nie wnosi nic zauważalnego (przynajmniej dla przeciętnego użytkownika, czyli większości). Czyżby Google i S-ka znaleźli sposób na wciskanie ludziom nowych telefonów z "Nowym udoskonalonym systemem" mimo, że w praktyce nic poza cyferką się nie zmieniło? Teraz chyba rozumiem, dlaczego Android jest bezpłatny...
    • cvbyui Re: Spiders Web: Bitwa o Androida 12.11.10, 18:51
      > No to w takim razie wp7 jest dla Ciebie.
      Nie sądzę.
      > przecietny uzytkownik nawet nie potrafi powiedziec jaka jest roznica miedzy tymi versjami.
      Co najwyżej zastanawia się, czemu na nowym telefonie próba instalacji jakiejś aplikacji się nie powiodła.
      > Wolę coś czego nie muszę aktualizować.
      Nikt ci nie każe - choć moim zdaniem kupno smartfona do dzwonienia bez wykorzystywania jego dodatkowych możliwości (internet, e-mail, aplikacje) jest nonsensem.
    • cvbyui Re: Spiders Web: Bitwa o Androida 12.11.10, 19:02
      > Microsoft prowadzi dosc restrykcyjna polityke dotyczaca komponentow oraz liczby i rozmieszczenia przyciskow na obudowie
      Tak jest lepiej i dla developerów (nie muszą przewidywać miliardów wariantów) i użytkowników (łatwiejsza przesiadka na nowy telefon).
      > jeszcze w tym roku zamierza przeprowdzic aktualizacje Androida w Xperiach z wersji 1.6 na 2.1
      Łaskawcy! Dadzą użytkownikom aktualizację z bardzo przestarzałej wersji na przestarzałą. O ile oczywiście operatorzy nie położą na to lachy i nie oleją aktualizacji. Poza tym to modele w bieżącej ofercie, więc siłą rzeczy - by podnieść sprzedaż - producentowi opłaca się aktualizować software. A potem? Papa...
      > (sytuacja podobna - nowa wersja znanego systemu)
      WM7 to zupełnie nowy system. Z WM6.5 wspólną ma tylko nazwę.
      > Powiem więcej - wiele telefonów np. Samsunga, które korzystają z WM ma zablokowane Windows Update. I co wtedy zrobisz misiaczku?
      Chodzi ci o telefony z WM6.5 czy WM7? Ja w każdym razie nie kupiłbym telefonu bez jasnej polityki aktualizacyjnej.
    • kwant0 Re: Spiders Web: Bitwa o Androida 12.11.10, 19:27
      Co Wy z tymi wersjami systemu tak marudzicie?!? Na silne komórki uaktualnienia zazwyczaj są (Android), na low-endowe raczej nie ma ze względu na ograniczenia sprzętowe.

      Czas życia komórek to przeważnie 1-2 lata, nowe wersje systemu operacyjnego (ważne uaktualnienia) to co najmniej rok więc średnio można liczyć na co najwyżej jedną aktualizację - szkoda zachodu, lepiej kupić nowy sprzęt.

      Komórki raczej nigdy nie będą urządzeniami wieloletnimi. Ten gadget nosi się w kieszeni codziennie, używa kilka razy dziennie, ładuje co kilka dni - po prostu się zużywają. Wprawdzie znam takich, którzy mają tą samą komórkę od wielu lat, znam również takich, którzy zmieniają co pół roku, ale średnio większość z nas kupuje nowy sprzęt co 1-2 lata...
    • mokos99 Re: Spiders Web: Bitwa o Androida 12.11.10, 19:55
      I dobrze, android ma ten plus ze moze go stosować prawie każdy producent telefonów. Dzieki temu jedna aplikacja działa na wielu modelach.
    • pauljustme Re: Spiders Web: Bitwa o Androida 12.11.10, 19:59
      Kibicowac mobilnemu windowsowi? Chyba autora artykulu pogielo i to ostro. "Monopol" Androida to nie to samo co "monopol" MS. Monopol MS zawsze prowadzi do "vendor lock in" a mowiac po ludzku do technologicznego ubezwlasnowolnienia.
    • cvbyui Re: Spiders Web: Bitwa o Androida 12.11.10, 20:10
      > Na silne komórki uaktualnienia zazwyczaj są (Android)
      Podasz mi choć jeden model, który zaktualizowano do 2.2 po pokazaniu następcy telefonu?
      > Czas życia komórek to przeważnie 1-2 lata
      Raczej 2-3 lata - długość kontraktu u operatora.
      > nowe wersje systemu operacyjnego (ważne uaktualnienia) to co najmniej rok
      Android - częściej.
    • romarrio Re: Spiders Web: Bitwa o Androida 12.11.10, 20:51
      android jest sposobem na powstrzymanie iPhona - i to bardzo udanym!
      nie ma takiej paranoi z kontrola wszystkiego jaka wprowadza totalny control freak pan Jobs
      najwiekszy problem to aktualizacja oprogramowania, zawsze z duzym poslizgiem, ale to glownie wina producentow telefonow bo za duzo grzebia w systemie i potem jest problem, a znaja sie na telefonach, nie na oprogramowaniu...
      vide SE X10 - b.dobry telefon jezeli chodzi o procesor czy screen, ale tragiczny media scape - client fb, twitter ale read only... no comments
    • kwant0 Re: Spiders Web: Bitwa o Androida 12.11.10, 21:13
      >Podasz mi choć jeden model, który zaktualizowano do 2.2 po pokazaniu następcy telefonu?

      Nexus One (do wersji 2.3), Galaxy S (2.2 w trakcie), słabiutki Galaxy I5700 (1.6->2.1->2.2 w trakcie). Motorola Droid 2.0 -> 2.0.1 -> 2.1 -> 2.2 (w trakcie). To kilka przykładów, pewno znajdą się jeszcze inne.

      Nie wszystkie komórki nadają się do aktualizacji, taki Galaxy I7500 (rok temu kupiłem) ma zwyczajnie za mało pamięci RAM żeby poszedł na nim 2.2 - wprawdzie są nieoficjalne romy ale działają tak że lepiej nie używać... Android to jedyna popularna platforma z otwartymi źródłami, którą można łatwo modyfikować - scena całkiem spora, nie ma co marudzić :-)

      > nowe wersje systemu operacyjnego (ważne uaktualnienia) to co najmniej rok
      > Android - częściej.

      Główne wydania są mniej więcej co rok, mniejsze uaktualnienia częściej: v1.1 (2 luty 2009), v1.5 (15 wrzesień 2009), v2.0 (26 październik 2009), v2.2 (20 maj 2010), v2.3 (15 listopad 2010?), v3.0 (prawdopodobnie 2011).
    • master4k Re: Spiders Web: Bitwa o Androida 12.11.10, 22:17
      @ cvbyui

      Im więcej piszesz, tym bardziej się ośmieszasz. Nie trzeba siedzieć na super specjalistycznych stronach dla geeków, żeby się dowiedzieć do jakich wersji i w jakim okresie czasu miały miejsce poszczególne aktualizacje (jeśli chodzi o Androida i poszczególne modele telefonów). Pewnie będziesz potwornie zaskoczony, ale inne OSy mniej lub bardziej spokrewnione z Linuxem mają regularne, darmowe update'y.

      kwant0 wymienił kilka, każdy producent stosuje inną politykę w tym zakresie (np. egzotyczne decyzje dot. SEX'a - chodzi oczywiście o telefon). Żeby było weselej update'y są przewidziane jedynie dla modeli, które mogą dany update
      "udźwignąć" inaczej niż miało to miejsce w przypadku przesiadki w iP 3gs na iOS 4.1, gdzie telefon robi się równie wolny co pierwsze wersje Symbiana.

      Obecnie diametralnie inaczej wygląda kwestia updatów w Nokii, gdzie za niedługo pozwolą na dualboot'a Maemo/Meego tylko po to, żeby potencjalny klient mógł zdecydować, który system woli przed definitywną przesiadką.

      P.S. Safari również obsługuje google / altaviste. Skorzystaj zanim coś palniesz.
    • tomesio Re: Spiders Web: Bitwa o Androida 12.11.10, 22:27
      @cvbyui

      A czy MS wcześniej kwapił się z aktualizacjami do ich systemu? Raczej nie. Do Androida jest masa zmodyfikowanych ROMów, dla każdego coś fajnego. Win moim zdaniem już dawno na tym polu przegrał, starają się jeszcze trzymać fason.
    • mieszkanie.chelmonskiego Re: Spiders Web: Bitwa o Androida 12.11.10, 22:43
      Proponuje dziennikarzom GW i gazeta.pl byc troszke bardziej up-to-date i nie przepisywac artykulow z NEWSWEEK (wydanie na Europe) z 11 pazdziernika br.
Pełna wersja