Dodaj do ulubionych

Zbiórka odpadów niebezpiecznych

20.01.14, 13:17
Przy okazji zmian w systemie odbierania odpadów staniemy przed problemem tzw. odpadów niebezpiecznych. W zasadzie nie ma wielkiego kłopotu z
- elektrośmieciami (można załatwić bezpłatny odbiór, są punkty - w Wawrze przy urzędzie dzielnicy. Wprawdzie tylko w soboty ale jest)
- lekami (często sa pojemniki w aptekach)
- bateriami ( pojemniki w marketach technicznych)
Natomiast mamy jeszcze takie kategorie jak np opakowania po farbach, lakierach , deski , żarówki, świetlówki itd.

Zgodnie z obietnicami powinny powstawać gminne punkty zbiórki odpadów niebezpiecznych gdzie za darmo można wyrzucić tego typu odpady.
" w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy powinien być określony obowiązek selektywnego zbierania na terenie nieruchomości odpadów: przeterminowane leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane i rozbiórkowe, zużyte opony i odpady zielone. Odpady takie powinny później trafić do PSZOK. Zorganizowane przez gminę punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych – PSZOK powinny zacząć działać od 1 lipca 2013 r., tj. daty wejścia w życie nowego systemu odbierania odpadów komunalnych" wios.warszawa.pl/ftp/dokumenty/zalaczniki/PSZOK.pdf

Ponadto " Uzupełnieniem funkcjonowania Gminnych Punktów Zbierania Odpadów Niebezpiecznych winna być cykliczna zbiórka tego rodzaju odpadów. Proponuje się, aby kilka razy w roku w ściśle określonym dniu i godzinach dokonywać zbiórki odpadów niebezpiecznych.
Wytypowany sprzęt transportowy wyposaŜony w odpowiednie pojemniki i kontenery będzie
dokonywał objazdu trasy przyjmując od mieszkańców wszystkie odpady niebezpieczne
. "


Na razie w Warszawie znam tylko jeden taki punkt (stenaekostacja.pl) . Wprawdzie nie wszystko na ich stronie jest zgodne z prawda (np. nie zbierają już odpadów zielonych), ale można bez kłopotu wyrzucić deski, gruz, baterie, farby, oleje ,rozpuszczalniki,środki ochrony roślin , elektrośmieci , złom , połamane meble , świetlówki itp.
Tyle, że taki punkt jest jeden i daleko.
Na stronach Biura Gospodarki Odpadami Komunalnymi mamy tylko informacje o zbiórce elektrośmieci i termometrów rtęciowych. Zgodnie z obietnicami miasta już do 2011 miało powstać w Warszawie 60 punktów zbiórek odpadów w tym 5 w Wawrze.
A może ja o czyms nie wiem? Znacie takie miejsca?
Obserwuj wątek
  • pabloo436 Re: Zbiórka odpadów niebezpiecznych 16.03.15, 21:46
   Witam,
   W Warszawie jest również firmy EKO-LOGIKA (eko-logika.waw.pl), która odbiera odpady przemysłowe i niebezpieczne. Napewno odbierają chemikalia, środki ochrony roślin, oleje i farby ale z tego co czytałem na stronie u nich to również leki przeterminowane i inne odpady.
   • kawon86 Re: Zbiórka odpadów niebezpiecznych 17.03.15, 10:18
    Informacje ciekawa i fajnie , że ktoś odkopał mój stary wpis, więc uzupełnie, że ekostacja, której pisałem nie przyjmuje juz wielu z wymienionych uprzednio gatunków odpadów a za wiele z nich pobiera opłaty. Dobrze, że były i są firmy odpłatnie utylizujace odpady (tak jak rozumiem polecana w powyższym wpisie) , ale odnosze wrazenie, ze po ubiegłorocznej rewolucji śmieciowej w urzędach dzielnicy i miasta zapanowałł błogi spokój (niezbyt uzasadniony) - temat został dla nich całkowicie załatwiony a wszelkie punkty zbiórki i inne wymagania własnych regulamninów odeszły w niepamięć.
    • miedzylesianin1 Re: Zbiórka odpadów niebezpiecznych 17.03.15, 15:57
     Prawda jest taka, że nikt z 1 puszką po farbie ne będzie ganiał na drugi koniec dzielnicy. Większość z nas wrzuca taką puszkę do worka z ogólnymi śmieciami (przy braku segregacji) lub do worka z metalami (segregacja). Taki punkt miał powstać na Żegańskiej, ale urzędnicy zapewne olali temat. Przecież oni w Urzędzie nie malują ścian. Maluje je wynajęta firma i firma ta sprząta po sobie. Więc nie ma problemu z odpadami Proste jak konstrukcja cepa. Dopóki dany problem nie dotyczy "osobiście" urzędu, dopóty urząd ma nas w ......- wiecie gdzie. Tak wygląda wszystko "we Wawrze".
   • janekmiku Re: Zbiórka odpadów niebezpiecznych 15.09.16, 09:42
    My korzystaliśmy z firmy TKM Recykling mają oddziały w całej Polsce, a ten busik co przyjechał po <a href="www.tkmrp.pl">odbiór odpadów niebezpiecznych</a> to jeszcze się okazało że zrobią <a href="www.tkmrp.pl">odbiór elektrośmieci warszawa</a>

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka