Dodaj do ulubionych

Markus Salvator von Habsburg-Lothringen w C-nie

06.06.06, 08:47
Cieszyn przygotowuje się na przyjęcie prawnuka cesarza
dziś

Arcyksiążę Markus Salvator von Habsburg-Lothringen, prawnuk cesarza
Franciszka Józefa I i cesarzowej Sisi Elżbiety, przespaceruje się jutro po
dawnych włościach swojej rodziny.
Cesarz Franciszek Józef I gościł w Cieszynie cztery razy w 1851, 1880, 1890 i
1906 roku. Wśród poddanych cieszył się sporą estymą, więc zawsze gdy
przejeżdżał przez miasto ulice były pięknie przyozdobione, strzelały ognie
sztuczne, orkiestry grały, chóry śpiewały a lud wiwatował na cześć monarchy.
Nie inaczej było i podczas jego ostatniej, najdłuższej, bo trwającej ponad
miesiąc wizyty, która łączyła się z wielkimi manewrami wojskowymi
prowadzonymi w okolicach Cieszyna. Franciszek Józef I mieszkał wtedy w zamku,
gdzie przygotowano dla niego cesarski apartament. Składał się z sypialni,
pokoju toaletowego, gabinetu, salonu i pokoju przyjęć. Ozdabiały go wykwintne
meble, portrety rodziny cesarskiej oraz obrazy wielkich malarzy z kolekcji
cieszyńskich arcyksiążąt. Cesarz miał mnóstwo obowiązków. Przyjmował podczas
oficjalnych audiencji dworskich dygnitarzy, przedstawicieli miejscowych
władz, duchowieństwo, szlachtę, korpus oficerski, posłów. Otwierał budynki
użyteczności publicznej - Sąd Obwodowy, salę posiedzeń w Ratuszu, szpital
elżbietanek, jeździł konno, osobiście obserwować wojskowe ćwiczenia. Gdy bez
żadnej ochrony spacerował po mieście, był jego główną atrakcją. Nic więc
dziwnego, że podczas wizyty monarchy do Cieszyna, liczącego wówczas 20 tys.
mieszkańców, ściągnęło dwa razy tyle ludzi z Galicji, Moraw i Węgier. Hotele
oraz restauracje były przepełnione, handel kwitł.
W tym roku mija 100 lat od ostatniej cesarskiej wizyty w Cieszynie, więc
postanowiliśmy upamiętnić rocznicę - mówi Mariusz Makowski, historyk Muzeum
Śląska Cieszyńskiego, gdzie w czwartek otwarta zostanie wystawa
przypominająca wizytę monarchy i wielkie manewry. Zobaczymy na niej zdjęcia i
pamiątki sprzed wieku. Ale nie tylko muzealne. Wiele sprzętów, jak ordery,
mundury, czy nawet talerze, z których jadali żołnierze, przekazali na
ekspozycję mieszkańcy. Na wystawie zobaczymy jak cesarz mieszkał podczas
wizyty w Cieszynie i jak wyglądał pokój narad sztabu dowodzącego manewrami.
Poza tym na dziedzińcu muzeum przygrywała będzie orkiestra, pojawią się
strzelcy oraz dzieci ubrane w stroje z epoki.
Patronat nad rocznicą objął arcyksiążę Markus Salvator von Habsburg-
Lothringen, prawnuk cesarza Franciszka Józefa I i cesarzowej Sisi Elżbiety,
który osobiście zjawi się na uroczystości w muzeum. - To 60-letni
arystokrata, który w Bad Ischl koło Salzburga prowadzi muzeum w willi
cesarskiej. Poznałem go ponad 10 lat temu i od tego czasu korespondujemy ze
sobą. To bardzo miły pan - mówi Mariusz Makowski. Arcyksiążę przyjedzie do
Cieszyna już w środę.
Wojciech Trzcionka - Dziennik Zachodni

cieszyn.naszemiasto.pl/wydarzenia/609971.html
Obserwuj wątek
    • stoik1 ( w skrócie Maro ) 06.06.06, 08:54
      ; )
      • wislok1 Maro Sylwek 06.06.06, 22:32

    • stoik1 to jak będzie ? 06.06.06, 12:21
      składamy hołd lenny i ogłaszamy autonomię pod czcigodnym patronatem ?
      nikt mnie jakoś nie ciągnie za sznurki i nie wiem co robić
      : D)))
      • wislok1 Kserkses z Hanksem zrobią buuuum 06.06.06, 22:33
        I jednego Habsburga ubędzie
        • kserkses1 wisi mi co będzie robił, ale niech płaci za bilety 07.06.06, 09:10
          :)
          • wislok1 Powinien być sponsorem wystawy 07.06.06, 14:20

            • teschen Re: Powinien być sponsorem wystawy 07.06.06, 15:54
              Do Habsburgów nic nie mam, nawet wydaję się że czasami i fajni byli... Jednak niestety zamek to nam zalatwili na cacy. Jak się to mówi "tonie w zieleni"...
              • stoik1 było ich to co się mieli przejmować 07.06.06, 17:14
                pojęcie ochrony zabytków rozumiano chyba wtedy nieco inaczej niż teraz ; )
                • teschen Re: było ich to co się mieli przejmować 08.06.06, 06:59
                  Troszkę ci Habsburgowie byli wtedy za bardzo "trendy" :)
                • kserkses1 Re: było ich to co się mieli przejmować 08.06.06, 09:10
                  Wawel najlepszym pomnikiem "habsburskiej ochrony zabytków"...
                  /jakbym im tak pieprznęła w te Schonbruny i Hofy... wrrr... ;)/
                  • stoik1 a potem byś płakała 08.06.06, 09:34
                    • wislok1 Chyba nie 08.06.06, 10:02
                      Raczej byłby taniec radości
                    • kserkses1 za portretami Sisi? never ;) 08.06.06, 10:09

                      • teschen Re: za portretami Sisi? never ;) 08.06.06, 18:25
                        Sisi w to nie mieszajmy, zgrabna była i fajną szczenkę miała- ot dziewczwe z Bawarii. A tch co lifting naszej twierdzy zrobili, to i tak dopadniemy!
                        info.wien.at/article.asp?IDArticle=12650
                        • wislok1 Re: za portretami Sisi? never ;) 08.06.06, 22:11
                          Bawarka, jak Benek
    • lapis.me Re: Markus Salvator von Habsburg-Lothringen w C-n 08.06.06, 16:21
      Jeśli akyrat jesteście w okolicach Parku Pokoju, to zajrzyjcie :) Arcyksiążę
      miewa się wyśmienicie!
      • lapis.me Re: Markus Salvator von Habsburg-Lothringen w C-n 08.06.06, 16:21
        Otwarcie jest o 17.00.
        • wislok1 Śpiewano hymn ?? 08.06.06, 22:18
          Text Lorenz Leopold Haschka (1749-1827)
          Musik Franz Josef Haydn (1732-1809)

          (Version von 1848 - 1918)

          Gott erhalte, Gott beschütze
          Unsern Kaiser, unser Land!
          Mächtig durch des Glaubens Stütze,
          Führt er uns mit weiser Hand!
          Laßt uns seiner Väter Krone
          Schirmen wider jeden Feind!
          Innig bleibt mit Habsburgs Throne
          Österreichs Geschick vereint!


          Fromm und bieder, wahr und offen
          Laßt für Recht und Pflicht uns stehn;
          Laßt, wenn's gilt, mit frohem Hoffen
          Mutvoll in den Kampf uns gehn
          Eingedenk der Lorbeerreiser
          die das Heer so oft sich wand
          Gut und Blut für unsern Kaiser,
          Gut und Blut fürs Vaterland!


          Was der Bürger Fleiß geschaffen
          Schütze treu des Kaisers Kraft;
          Mit des Geistes heitren Waffen
          Siege Kunst und Wissenschaft!
          Segen sei dem Land beschieden
          Und sein Ruhm dem Segen gleich;
          Gottes Sonne strahl in Frieden
          Auf ein glücklich Österreich!


          Laßt uns fest zusammenhalten,
          in der Eintracht liegt die Macht;
          Mit vereinter Kräfte Walten
          Wird das Schwere leicht vollbracht,
          Laßt uns Eins durch Brüderbande
          gleichem Ziel entgegengehn
          Heil dem Kaiser, Heil dem Lande,
          Österreich wird ewig stehn!


          An des Kaisers Seite waltet,
          Ihm verwandt durch Stamm und Sinn,
          Reich an Reiz, der nie veraltet,
          Uns´re holde Kaiserin.
          Was als Glück zu höchst gepriesen
          Ström auf sie der Himmel aus:
          |: Heil Franz Josef, Heil Elisen,
          Segen Habsburgs ganzem Haus! :|


          Heil auch Öst´reichs Kaisersohne,
          Froher Zukunft Unterpfand,
          Seiner Eltern Freud und Wonne,
          Rudolf tönt´s im ganzen Land,
          Unsern Kronprinz Gott behüte,
          Segne und beglücke ihn,
          |: Von der ersten Jugendblüthe
          Bis in fernste Zeiten hin. :|

          www.deutsche-schutzgebiete.de/kuk_kaiserhymne.htm
      • stoik1 nie jesteśmy 08.06.06, 20:40
        a jeszcze jest ? to miło, myślałem że wpadł tylko na 1 dzień
        no to niech się miewa dalej
    • stoik1 jaki fajny : ) 09.06.06, 08:28
      img.naszemiasto.pl/grafika2/nowy/c0/40_611675_1_d_4341.jpg
      • kserkses1 nieprawdziwy! 09.06.06, 09:12
        prawdziwy habsburg ma szczękę/wargę habsburską ;)
        • stoik1 może w domu zostawił ; ) 09.06.06, 09:50
    • stoik1 a tu można posłuchać relacji 10.06.06, 09:44
      wiadomosci.ox.pl/?p=czytaj&nr=4214
      • stoik1 a tu zobaczyć zdjęcia 13.06.06, 13:13
        fotoreportaz.ox.pl/?p=fotoreportazShow&iReportId=661
        • kubek ciekawe zdjęcia, a ludzi jakich można tam zobaczyć 13.06.06, 21:50
          ;)

          • t.hanks Wstyd na całą Polskę - Cieszyn wielbi zaborców 16.06.06, 11:45
            Nie dość, że zaborcy, to jeszcze zacofana, moherowa monarchia, gdzie rządził
            kler i była największa nędza po Rosji
            • jojestela Re: Wstyd na całą Polskę - Cieszyn wielbi zaborcó 16.06.06, 13:46
              Wstyd, Habsburgowie zniszczyli zamek na Wawelu,
              Cesyniacy im pokłony biją
              • stoik1 witam na forum 16.06.06, 14:14
              • nugrud Witamy na forum 16.06.06, 18:29
                Możesz się przedstawić czy wolisz zostać jak tylko się da anonimowy?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka