Dodaj do ulubionych

Upper Silesia rules - autor elver.b

29.12.03, 08:33
Poniższy tekst świadczy o ogromnym szacunku dla kultury polskiej, Polaków
i pokazuje cywilizacyjną "wyższość" autora :

Upper Silesia rules
Autor: Gość: elver.b IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl
Data: 28.12.2003 22:40 + odpowiedz na list

Jak milo czytac te wypociny maluczkich zaompleksionych szczurjow :-)))
Nie podoba wam sie, ze ktos offen oswiadcza, ze nie jest polakierem? Nie
pasuje wam, ze ktos otwarcie mowi, ze gryzmoly jakiegos polackiego grafomana
mu nie odpowiadaja.
Eichendorff to poeta znany w Europie, ten wasz Mickiewicz czy jak mu tam
trafil pod strzechy dzieki przymusowi szkolnemu.
Eichendorffa sie czyta, bo to klasyka. Mickiewicza czytaja sztubacy, bo
musza :-)))
Jak ja sie ciesze, ze nie jestem jednym z was, wy szczurki :-)
forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=13&w=9871528&a=9879053
W odpowiedzi na to :
"Przy działalności V kolumny Hanysów i potomków Hupki i Czaji/wypędzeni/ będą
w stanie ustanowić Specjalny mandat Brukseli nad Górnym
Śląskiem ,Opolsczyzną,Wrocławiem i Szczecinem."

Elver.b. napisał :

Data: 28.12.2003 22:44 + odpowiedz na list

Opolsczyzna to wasz okupacyjny zwrot na zachodni Gorny Slask.
Co do meritum wypowiedzi, nie powiem, taki scenariusz mi jak najbardziej
odpowiada :-)))

forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=13&w=9879096&a=9879133
Obserwuj wątek
    • slezan Uspokój skołatane nerwy 29.12.03, 09:44
      Mam wrażenie, że niektórzy piszą juz tylko po to, żeby mieć uciechę z Twoich i
      tomszkowych histerycznych reakcji. Łyknij sobie walium, bo forum przez Ciebie
      staje się coraz bardziej nudne.
    • darek1918 Re: Upper Silesia rules - autor elver.b 31.12.03, 09:30
      Zastanawiam sie czy ten elver rzeczywiście czyta tego jak mu tam Eichendorfa.
      Przeciez ogromna wiekszość ludzi tak naprawdę nie zna się na poezji i nie lubi
      jej nawet jesli wstyd sie do tego przyznać. Ja przyznaję, że w moim przypadku
      tak własnie jest. Dziwi mnie więc tak kategoryczna opinia elvera, że
      Eichendorf jest super a Mickiewicz be. Na jakiej podstawie on tak sądzi.
      Czyżby był jakimś wybitnym znawca poezji aby tak sądzić? Wątpię. Po prostu
      Eichendorf był Niemcem a Mickiewicz Polakiem a jak wiadomo dla Schloonzaków
      wszystko co niemieckie jest z założenia lepsze nawet gówno ładniej pachnie od
      polskiego. Jeśli zas chodzi o Mickiewicza to jest on znany i podziwiany przez
      poetów na całym świecie i uważany za jednego z najwybitniejszych poetów epoki
      romantyzmu.
      • slezan Re: Upper Silesia rules - autor elver.b 31.12.03, 11:54
        Dla Polaken (nie mylić z Polakami) natomiast nawiedzony Mickiewicz jest cacy,
        bo bredził, że Polska jest Mesjaszem narodów.
        Nie przyszło Ci do głowy, że Eichendorff (dla Ciebie jakiś tam - to świadczy
        tylko o Twojej ignorancji w sprawach śląskich), jest nam bliższy, bo był stąd -
        pisał o górnośląskim pejzażu, Górny Śląsk uważał za swój Heimat? Nie truł o
        narodach, nie angażował się w politykę. I pewnie dlatego na swiecie więcej
        ludzi słyszało o nim niż o Mickiewiczu. Ty możesz sobie żyć w preświadczeniu
        jaki to ceniony jest Mickievicius, a jaki nieznany Eichnedorff. W końcu świat
        widzi i znosi nie takie dewiacje. Niemniej na Nowy Rok życzę gute Besserung.
        • darek1918 Re: Upper Silesia rules - autor elver.b 31.12.03, 15:14
          slezan napisał:

> Dla Polaken (nie mylić z Polakami) natomiast nawiedzony Mickiewicz jest
          cacy,
          > bo bredził, że Polska jest Mesjaszem narodów.
          > Nie przyszło Ci do głowy, że Eichendorff (dla Ciebie jakiś tam - to świadczy
          > tylko o Twojej ignorancji w sprawach śląskich), jest nam bliższy, bo był
          stąd -
          >
          > pisał o górnośląskim pejzażu, Górny Śląsk uważał za swój Heimat? Nie truł o
          > narodach, nie angażował się w politykę. I pewnie dlatego na swiecie więcej
          > ludzi słyszało o nim niż o Mickiewiczu. Ty możesz sobie żyć w preświadczeniu
          > jaki to ceniony jest Mickievicius, a jaki nieznany Eichnedorff. W końcu
          świat
          > widzi i znosi nie takie dewiacje. Niemniej na Nowy Rok życzę gute Besserung.
          Człowieku wyluzuj trochę. Dlaczego piszesz, że Mickiewicz bredził. Przeciez to
          byl poeta a poeta ma prawo stosowac różne metafory. Nie rozumiem tez co jest
          złego w tym, ze Mickiewicz angażował sie w politykę. Czy to cos złego? Nie
          wiem tez na jakiej podstawie twierdzisz, ze więcej ludzi słyszało o
          Eichendorffie niz o Mickiewiczu, a nawet gdyby tak teoretycznie było to czego
          to ma dowodzić? Nie żyje tez w żadnym przeświadczeniu, ze Eichendorff jest
          nieznany. Po prostu nie wiem czy jest znany czy nie. Sądzę, że poza Niemcami
          raczej nie, no moze z wyjątkiem ekspertów zajmujących sie poezja epoki
          romantyzmu. Nie rozumiem tez dlaczego nazywasz Mickiewicza Mickieviciusem. Czy
          ja nazywam Eichendorffa Eichendorffviciusem albo ciebie Slezanoviviusem.
          Możecie sobie oczywiście uważac Eichendorffa za kogoś bliższego niz
          Mickiewicz. Przeciez nikt wam tego nie nakazuje. To raczej wy chcielibyście
          wyrzucic z księgarń wszystkie nieprawomyslne dzieła w tym i Adama Mickiewicza
          i zastąpic je dziełami Eichendorffa. Pisał o tym nawet ostatnio Arnold. Ja bym
          to nazwał śląskim szowinizmem. W koncu mamy wolny rynek i każdy sobie moze
          wybrac czy woli Eichendorffa, Mickiewicza czy Hemingwaya. Myslę, że twój list
          utrzymany w przeciwieństwie do mojego w bardzo agresywnym tonie pokazuje
          głębokie kompleksy tkwiące w wielu Ślązakach, którzy na siłę chca pokazać, ze
          Niemcy czy Śląsk zawsze były od Polski lepsze i to we wszystkim nawet w poezji
          i literaturze. Proponowałbym mimo wszystko zostawic Mickiewicza i Eichendorffa
          ekspertom i niech oni sobie rozstrzygaja, który był lepszy.
          • slezan Re: Upper Silesia rules - autor elver.b 31.12.03, 17:46
            "Po prostu Eichendorf był Niemcem a Mickiewicz Polakiem a jak wiadomo dla
            Schloonzaków wszystko co niemieckie jest z założenia lepsze nawet gówno ładniej
            pachnie od polskiego."

To jest przykład kulturalnej rozmowy? Albo nie myślisz co piszesz, albo się
            zgrywasz.
            Poezja jest nie tylko dla ekspertów, choc przyznaję, że nie bardzo mnie wzrusza.
            Co do bredni Mickiewicza - akurat w przypadku mesjanizmu nie ulega chyba
            wątpliwości, że w to wierzył? W końcu o Mickiewiczu uczą w szkołach nie tylko
            jako o poecie, ale również jako o działaczu.

Dlaczego obruszasz się na dodanie litewskiej końcówki do nzwiska Mickiewicza?
            Gardzisz Liwtinami? Wiesz, że Czech nie powie Hillary Clinton tylko Clintonova?
            Czy to jest obraza? Nieładnie, nieładnie.

Kompleksy wyłażą z Ciebie - czego świadectwem jest wmawianie mi czegoś czego
            nie napisałem. Od wyrzucania książek byli inni specjaliści. Ja nie zamierzam
            zgłaszać pretensji do tego co jest w księgarnich. Natomiast nie podoba mi się
            przymus ze strony państwa polskiego polegający na narzucaniu kanonu
            obowiązkowych lektur, wśród których wiele jest dzieł niezbyt wartościowych,
            których jedyną "zaletą" jest polskość. To jest dopiero szowinizm.

Za życzenia dziękuje i odwzajemniam.
            • darek1918 Re: Upper Silesia rules - autor elver.b 01.01.04, 12:39
              Z tymi kompleksami to jednak miałem rację. Najlepszy dowód to bezpodstawne
              obrażanie i opluwanie Mickiewicza tak przez ciebie jak przez elwera. Ani ja
              ani bebokk ani inni wypowiadający sie na tym forum nie obrazili Eichendorfasa.
              Zreszta całą tą komedię z Mickiewiczem tez zaczął elwer opluwając go i
              jednoczesnie wychwalając pod niebiosa Eichendorfasa. Jesli zas chodzi o
              wyrzucanie z księgarń książek Mickiewicza i innych polskich autorów i
              przymusowe zastępowanie ich autorami niemieckimi jest to pomysł Arnolda7 i o
              ile sie nie mylę Ewalda Bienii a nie mój.
              • arnold7 Re: Upper Silesia rules - autor elver.b 01.01.04, 13:28
                darek1918 napisał:

> Z tymi kompleksami to jednak miałem rację. Najlepszy dowód to bezpodstawne
                > obrażanie i opluwanie Mickiewicza tak przez ciebie jak przez elwera. Ani ja
                > ani bebokk ani inni wypowiadający sie na tym forum nie obrazili
                Eichendorfasa.
                > Zreszta całą tą komedię z Mickiewiczem tez zaczął elwer opluwając go i
                > jednoczesnie wychwalając pod niebiosa Eichendorfasa. Jesli zas chodzi o
                > wyrzucanie z księgarń książek Mickiewicza i innych polskich autorów i
                > przymusowe zastępowanie ich autorami niemieckimi jest to pomysł Arnolda7 i o
                > ile sie nie mylę Ewalda Bienii a nie mój.

Prosze zacytowac, bo ja sobie nie przypominam, zebym mial taki pomysl.
                Pomyslnosci w Nowym Roku -
                Arnold
                • albrecht1 Re: Upper Silesia rules - autor elver.b 01.01.04, 15:36
                  Nie chodzi o wyrzucanie jakichkolwiek książek z księgarni. Trudno dyskutować o
                  gustach czytelników. Bardziej chodzi o urozmaicenie pozycji wydawniczej i by
                  obok kanonów literatury ogólnopolskiej, znależli się pisarze pochodzący z tego
                  regionu, nawet jeśli pisali w języku niemieckim.
                  Więcej o Mickiewiczu i innych pisarzach tamtej epoki w opinii prof. Tazbira:
                  www1.gazeta.pl/wyborcza/1,34591,1841575.html
                    • tomek9991 Jak Arnold chce walczyć z polską literaturą 01.01.04, 16:29
                      Polski szowinizm na Slasku
                      Autor: arnold7
                      Data: 07.12.2003 18:28 + odpowiedz na list

Ponizsze wypowiedzi nie sa rzadkoscia!
                      "Breslau - Ein Reisefuhrer. Wracamy do innego stolika aby móc obserwowac
                      schodki Ratusza popijajac pszeniczne piwo. Jest czas by rzucic okiem na plan
                      miasta. Az "szczypie w oczy" ten nacjonalizm czy wrecz szowinizm polski w
                      nazewnictwie ulic i placów Wroclawia. Pilsudski, Pulaski, Traugutt.
                      Kosciuszko, Dmowski, Drobner, Dubois, Kollataj, "Henryk ale tatarzyn
                      Sienkiewicz", jeszcze: "Powstancy Slascy", Warszawscy, Partyzanci, itd., itd.
                      Brakuje tylko "Ogniem i mieczem", "Czterech pancernych" i powrotu Bieruta do
                      Uniwersytetu. Historycznych osobowych - slaskich nazw - dla ulic, placów -
                      brak, moze gdzies na obrzezu miasta?"

www.echoslonska.com/0201/aktuell/020103ak_EwaldBienia_BreslauRajza.htm

Dlaczego uczniowie slazcy musza uczyc sie na pamiec "Litwo ojczyzno moja"? Od
                      kiedy Litwa jest ojczyzna Slazakow? Dlaczego nie ma w programach w szkolach
                      na Slasku nic o Eichendorffie (Lubowice), Hauptmann (Jelenia Gora -
                      Jagniatkow), Freytag (Kluczbork), itd. Dlaczego w bibliotekach i ksiegarniach
                      na Slasku nie mozna kupic ksiazek napisanych przez pisarzy ziemi slaskiej:
                      Eichendorff, Hauptmann, Freytag, Heym, Bienek, Piontek i dziesiatki innych
                      (znanych) badz setek innych - mniej znanych. Kultura i literatura slaska jest
                      bardzo bogata. Celowe jej "uciskanie" wywoluje naturalnie wrazenie, ze ona
                      nie istnieje.To praktykowala PRL, ale od 1989 wiele sie nie zmienilo. Regaly
                      w ksiegarniach lub w bibliotekach slaskich uginaja sie od takich
                      Mickiewiczow, Sienkiewiczow, Norwidow, Kochanowskich, Rejow, Konopnickich
                      oraz innych duchowi slaskiemu obych pisarzy i poetow, podczas gdy o
                      miejscowych pisarzach nic sie nie znajdzie. Kiedy sie w koncu na Slasku
                      skonczy ten polski szowinizm, dyskryminacja kultury slaskiej i inne
                      rodzaje "przesladowan" ?
                      forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=10650&w=9537068
                      • tomek9991 Inne poglądy Arnolda7 na Polskę i świat 01.01.04, 16:35
                        Tylko cytuję jego poglądy :

"Slazakow bioracych udzial w powstaniach
                        polskich uwazam za ofiary manipulacji, majacej na celu zagrabienie przez Polske
                        najbogatszej czesci Gornego Slaska. A druga sprawa to Polacy, ktorzy najechali
                        na Slask jako powstancy. Glownie z Malopolski i Wielkopolski."
                        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=423&w=7967983&a=8009315

Polacy niech nie dyktuja nam, jakie pomniki
                        mozemy tu stawiac a jakie nie, jakie mamy miec podejscie do powstan polskich
                        czy przejecia Slaska pod polska administracje,
                        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=423&w=7967983&a=8009315

"Doprowadziliscie CALY Slask do ruiny, przy ktorej skutki wojny
                        > tzrydziestoletniej byly po prostu banalne."
                        na Slasku.
                        90% zostalo wypedzonych, wymordowanych, zmuszonych do emigracji
                        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=423&w=7954794&a=7955691

Re: Gerard Cieślik przeciw Oberschlesien
                        Data: 10.09.2003 21:39 + odpowiedz na list

"Śląsk był zawsze polski"

dobre, sorry - smieszne

Ten syn powstanca polskiego jest doskonalym przykladem wstecznictwa,
                        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=423&w=7908165&a=7908890

to polskie motto "Bog, honor, ojczyzna" to rzeczywiscie sporo przesadzone dla
                        zwyklego czlowieka i Polaka bardziej by pasowalo Bog, jabol, wciulac babie:)))
                        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=423&w=7719731&a=7726301

Jaki jest dlug Polski wobec Slaska?
                        Data: 07.09.2003 00:44 + odpowiedz na list

Jako wewnetrzna kolonia, bezlitosnie i w kretynski sposob eksploatowana od
                        1922/1945 roku, Slask ma pewien rachunek do wystawienia wobec panstwa
                        polskiego.
                        Moim zdaniem 89 mld euro nie będzie zbyt wygrowaną kwotą.
                        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=423&w=7838056
                        A jo jes S`loonzok. I mom uzasadnione pretynsje do zuodziyjskigo pan`stwa
                        polskigo.
                        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=423&w=7838056&a=7838229
                        Oczywiscie do tych 89 mld. euro dochodzi bezwzgledny zwrot wszystkich
                        zagrabionych dziel sztuki.
                        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=423&w=7838056&a=7846523

ARNOLD O POLSCE : Za to teraz jest super. Syf, gnoj, bezrobocie, bezprawie,
                        korupcja, ale grunt
                        ze pod bialo-czerwona flaga."
                        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=423&w=7703044&a=7708810

I co na to sam Arnold7 ?
                        Napisał :
                        Re: Arnold ! A co powiesz na to ?
                        Data: 07.12.2003 17:58 + dodaj do ulubionych wątków

+ odpowiedz na list

+ odpowiedz cytując

--------------------------------------------------------------------------------
                        Dobre. I prawdziwe.

Akcja zbierania podpisow na rzecz autonomicznego Gornego
                        Slaska
                        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=321&w=9534474&a=9536709
                • slezan Re: Józef Ajchendorowski 02.01.04, 18:31
                  Mi enaprwdę mało obchodzi jak się nazywał - jego nazwisko i jego narodowość to
                  jego sprawa. Niektóre jego utwory mi się podobają, inne przypominają
                  najgorszego sortu poezję zaangażowaną.
                  To zabawne, jaką uwagę przywiązujecie do końcówki nazwiska. Grunt to wiedzieć
                  co w życiu jest naprawdę ważne:-)
                • l4l0 Re: Józef Ajchendorowski 04.01.04, 21:10

Mickiewicz to był po prostu Mickiewicz , żaden Mickevicius ani Mićkievicz. W
                  jego czasach nie było narodu białoruskiego ani żmudzkiego,kiery teraz nazywa
                  się litewskim. Do Dniepru była Polska. Jeno prosty lud sobie gwarzył po rusku.
      • wislok1 Re: Upper Silesia rules - autor elver.b 31.12.03, 12:25
        Chudok elver miyszko w Polsce i sie mu zdo, że w Niymcach je kupa piniyndzy bez
        roboty. Tymy mu sie Polska nie podobo. A ku tymu za moc sie ciepie, obrażo,
        mo cosik z rozumym.
        Niymcóm sie te dobre czasy kónczóm. Narzykajóm na euro, na to, że ni ma roboty.
        Jakby tyn chudok wyjechoł do Niymiec, to by nejwiyncyj narzykoł.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka