Dodaj do ulubionych

doktorat w USA???

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.07.05, 18:53
Hm, mam takie pytanie. Czy jest możliwość aby dostać się na doktoranckie do USA?
Ukończyłam polonistykę oraz psychologię. Zaliczyłam dwa lata studiów
doktoranckich w Polsce. Jestem formalnie na trzecim roku studiów
doktoranckich. Byłam uczestniczką prestiżowych programów edukacyjnych w Polsce.
Inetresuje mnie wyjazd do USA, dokończenie tam doktoratu, może praca badawcza
tam...
Gdzie mogłabym starać się? jak zacząć?
Będę wdzięczna za wszelkie rady
Agnieszka
Obserwuj wątek
    • Gość: Adam z NYC Doktorat IP: 1.1.* / *.proxy.aol.com 04.07.05, 12:57
      Droga Agnieszko,
      rozumiem, ze szukasz wydzialu slawistyki lub nauk humanistycznych Eur. Wsch.
      Czy tak?
      A co do psychologii: jakie sa twoje zainteresowania na prace badawcza?
      "Byłam uczestniczką prestiżowych programów edukacyjnych w Polsce."
      Napisz, prosze - JAKICH?
    • starybaca Re: doktorat w USA??? 05.07.05, 22:52
      Gość portalu: Agnieszka napisał(a):

Myślę, że w Twojej sytuacji bez najmniejszego problemu znajdziesz jakiś
      uniwersytet w USA, który przyjmie Cię na studia doktoranckie z psychologii.
      Jeżeli jednak myślisz o karierze naukowej, musi to być w miarę dobra uczelnia.

Moja rada jest taka:
      1) Jeżeli interesuje Cię konkretne zagadnienie, zobacz, kto w USA publikuje w
      tej dzedzinie, znajdź emaile tych osób, i zwyczajnie napisz, że chciałabyś u
      nich robić doktorat.
      2) Niezależnie od tego, czy dostaniesz odpowiedź, czy nie, popatrz na strony
      internetowe ich uniwersytetów, i poczytaj, jak wygląda procedura rekrutacji.
      Podanie możesz złożyć pocztą, osobno do każdej uczelni. Z reguły uczelnie wymagają:

1) Oficjalnie przetłumaczoną kopię indeksu i dyplomu, dobrze jest dołączyć
      krótki opis każdego przedmiotu, jaki zaliczyłaś na studiach, najlepiej
      potwierdzony przez uczelnię.
      2) Wypełniony kwestionariusz
      3) wyniki testu TOEFL (przesyłane bezpośrednio do uczelni)
      4) Wyniki testu GRE (j.w.)
      5) Listy rekomendacyjne od wykładowców z Twojej uczelni, czasem 2, zwykle 3,
      czasami nawet 4
      6) Czasem inne materiały, np. esej napisany przez kandydata
      7) Często jest wymagana opłata (bezzwrotna)

Testy TOEFL i GRE można zdawać w Polsce, poszukaj w internecie lub zapytaj w
      konsulacie USA. Można je zdawać tylko w określonych porach roku, więc radzę
      się pospieszyć. Z reguły podanie musi być złożone najpóźniej w styczniu, aby
      można było zacząć studia we wrześniu. Im wcześniej, tym lepiej. Radzę zacząć
      natychmiast, jeżeli chcesz zacząć we wrześniu 2006 - zgromadzenie wszystkich
      papierów zajmuje sporo czasu.
      • starybaca Re: doktorat w USA??? 05.07.05, 23:00
        Zapomniałem dodać: jeżeli zrobisz doktorat w USA, musisz zapomnieć o ewentualnej
        karierze naukowej w Polsce.
        Doktoraty z uczelni amerykańskich nie są uznawane w Polsce - to po pierwsze. Po
        drugie, amerykański system organizacji nauki jest tak odmienny, że kto go raz
        spróbował, z reguły nie potrafi się już odnaleźć w polskiej rzeczywistości.
        • anastassja Re: doktorat w USA??? 08.07.05, 14:25
          Po
          > drugie, amerykański system organizacji nauki jest tak odmienny, że kto go raz
          > spróbował, z reguły nie potrafi się już odnaleźć w polskiej rzeczywistości.

co masz dokladnie na mysli?
        • czajek76 Re: doktorat w USA??? 08.07.05, 23:46
          Doktoraty z uczelni amerykańskich nie są uznawane w Polsce - to po pierwsze. Po
          > drugie, amerykański system organizacji nauki jest tak odmienny, że kto go raz
          > spróbował, z reguły nie potrafi się już odnaleźć w polskiej rzeczywistości.

Pierwszy punkt to kompletna bzdura.
          Z drugim sie zgadzam :)

Zajrzyj jeszcze tutaj:

forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=15562
          Pomozemy :)
    • Gość: Agnieszka Re: doktorat w USA??? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.07.05, 12:37
      Witam

Wielkie dzięki za wszelkie rady.
      Wciąż mam wątpliwości czy zajać się bardziej filologią czy psychologią. W ramach
      filologii zajmowałam się teorią literatury a w ramach psychologii psychologią
      zdrowia. Mówiąc szczerze miałam niezłe wyniki w obydwu dziedzinach. Domyślam
      się, że psychologią więcej osób mogę zainteresować.
      Co do programu edukacyjnego to bylam uczestnikiem AAL
      www.aal.edu.pl
      Założenie całkiem ciekawe było a i wiedza spora.
      W Polsce zaczęłam robić doktorat już no ale jak to w Polsce wygląda to wiadomo.
      Będę wdzieczna za dalsze rady
      Czego uczyc się do GRE?
      Agnieszka
      • Gość: tyrt Re: doktorat w USA??? IP: *.pcz.czest.pl 12.07.05, 11:36
        Gość portalu: Agnieszka napisał(a):

> Czego uczyc się do GRE?

Niczego, ten test sprawdza ogolnie twoja "kumatosc". Sklada sie z wielu
        prostych pytanek, zadania na poziomie podstawowki, no moze niektore ciut ponad,
        ale tych zadanek jest mnostwo, trzeba je robic bardzo szybko, a calosc trwa
        3,5h. Powinnas po prostu rozwiazywac przykladowe testy (jak sie zapiszesz na
        egzamin, to przysla ci takie, chociaz raczej niewiele). W Stanach mozna tez
        dostac specjalne podreczniki przygotowujace do GRE.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka