Dodaj do ulubionych

Powojnik - Clematis

05.02.07, 00:25
To też moje drugie podejście. Mam obecnie 4 sztuki (kupione zeszłej wiosny)
Poprzedniej zimy przemarzły mi wszystkie kupione 2 lata temu, mimo
zabezpieczenia.

W tym roku jest łatwiej, bo mamy wiosnę zamiast zimybig_grinDD

Kupiłam w zeszłym roku jakąś odmianę w Praktikerze holenderkiej firmy, taki
mały kikutek. I ten kikutek rozrósł się niemiłosiernie na pół altanki. Do
tego stopnia, że nie byłam w stanie go z tej altanki odplątać, chcąc schować
donicę pod daszek. Część gałązek musiałam bestialsko urwać.Kwitł też nieźle
jak na pierwszy rok. I to do listopada.
Ciekawe jaki popis da w tym sezonie???
Obserwuj wątek
        • ixeska Re: Powojnik - Clematis 10.02.07, 14:56
          Ratunku!!!!!!
          Powojnik wypuścił mnóstwo gałązek.
          Co robić???
          Stoi w kuchni, schowałam go przed mrozem (stał na tarasie).
          Jest mało światła i boję się, że te noweodnogi będą dzikie.
          • gabula777 Re: Powojnik - Clematis 10.02.07, 15:45
            Witaj.Młode pędy powojników nie są zbyt wrażliwe na niewielkie przymrozki,jak
            błędnie wiele osób sądzi.One bardzo wcześnie na wiosnę rozpoczynają
            wegetację.Nie mogą być wtedy w zbyt ciepłym pomieszczeniu,bo wtedy nastąpi to
            jeszcze szybciej.Wynieś je na zewnątrz i okryj włókniną,albo papierem,ale tylko
            teraz,a w przyszłym tygodniu odkryj,bo ma być cieplej.
              • gabula777 Re: Powojnik - Clematis 10.02.07, 17:29
                Lepiej im nie rób szoku termicznego teraz,ale daj w jakieś najchłodniejsze
                miejsce jakie masz.U mnie jest teraz 0 st.ale bardzo wilgotne powietrze,a to
                potęguje chłód, u ciebie też.Takie rozhartowane lepiej będzie wynosić na razie
                tylko w dzień,kiedy trochę cieplej,później na noc można je okrywać
                kartonem,kiedy już trochę się przyzwyczają.
                • ixeska Re: Powojnik - Clematis 27.02.07, 09:08
                  Teraz u mnie +4.
                  Wywaliłam znowu Powojniki na taras.
                  Mają mnóstwo zieloniutkich nowiutkich gałązek.
                  Nakryłam je folią a doniczki stoją w kartonach. Mam nadzieję, że szlag ich nie
                  trafi.
                  Qrcze raz -12 a za chwilę +4. Zwariować można!!!!
                  • sylwia.ax pytanie debiutantki 27.02.07, 15:10
                    Moze głupie, ale do tej pory uprawaiałam na balkonie tylko pelargonie sad.
                    Chodzi mi o to, czy jak kupię sadzonkę powojnika to już w tym roku mogę sie
                    spodziewać ze oplecie mi słup konstrukcyjny na balkonie i zakwitnie? I co
                    wówczas z następną zimą, bo nie dysponuję komórką ani piwnicą, zeby roślinki
                    przechowywać?. Pelargonie kupowałam co roku nowe,więc problem odpadał.
                    • gabula777 Re: pytanie debiutantki 27.02.07, 15:34
                      Witaj.Zakwitnie ci jeśli kupisz odmianę kwitnącą w drugiej połowie lata no i
                      poszukasz takiego starszego egzemplarza w donicy,a nie małej sadzonki w małej
                      doniczce i kartoniku.Taki musi rosnąć dłużej.Może zimować na balkonie,ale musisz
                      ocieplić donicę.Zresztą jak poszukasz na tym forum,to wiele razy było to
                      opisywane jak to zrobić.
                      • ixeska Re: pytanie debiutantki 12.03.07, 22:05
                        Poprzycinałam swoje powojniki a ucięte pędy potraktowałam ukorzeniaczem.
                        Stoją teraz w kubku po jogurcie a ja się zastanawiam czy się uda...
                        Póki co wciąż mają zielone pędy
                        Udało się komuś w ten sposób rozmnożyć powojnika?
                        • gabula777 Re: pytanie debiutantki 12.03.07, 22:40
                          Muszę cię zmartwićsad Mój ojciec tym się zajmuje,ja próbowałam,ale to trudna
                          sztuka.Sadzonkuje się je w czerwcu z tegorocznych niezbyt zdrewniałych pędów bez
                          pąków kwiatowych(trudno takie znaleźć) pęd tnie się na kawałki pod liściem mocno
                          po skosie,obrywa listki i traktuje ukorzeniaczem,a potem pod folię.Mnie się
                          jeszcze nie udało...sad((
    • attta Re: Powojnik - Clematis 24.03.07, 13:20
      Powiedzcie mi proszę co robic? Mój Clematis w donicy na balkonie (posadzony w
      ubiegłym roku) puścił listki, jego pędy sa długie ale bardzo cienkie,
      wygladają jak słona lub suche gałązki. Czy powinna go przyciac(jesli tak to na
      jakiej wysokości?)Pedy sa długie ok 1,5m.
      • gabula777 Re: Powojnik - Clematis 24.03.07, 15:46
        Zostaw najsilniejsze pąki, resztę możesz,ale nie musisz przyciąć.Suche części
        pędów będą podporą dla wyrastających niżej.Nie wiem jaka to odmiana,bo jeśli
        kwitnąca pod koniec wiosny to taką tnie się po kwitnieniu(teraz obcięłabyś pędy
        na których niebawem bedą kwiaty)Odmiany kwitnące później-lipiec,sierpień można
        przyciąć mocniej,bo wytworzą kwiaty na pędach,które urosną tego lata.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka