Gość: Aska IP: *.pai.net.pl / 10.7.1.* 25.08.03, 22:04 Czy ktoś z Was korzystał z Poradni Foniatrycznej? Jakie są wskazania, by udać się właśnie tam a nie do logopedy? Czy jest potrzebne skierowanie? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: rbb Re: PORADNIA FONIATRYCZNA IP: mail:* / 10.196.1.* 26.08.03, 11:01 O konsultacje mojego dziecka w poradni foniatrycznej poprosiła logopeda, a skierowanie dostałam od pediatry. Moje dziecko (teraz 6 lat, w poradni byliśmy gdy miał 5) jest wcześniakiem i było długo (2 miesiące) intubowany po urodzeniu. Bardzo cicho mówi. Foniatra stwierdziła wiotkość strun głosowych, ale powiedziała że dziecko może z tego wyrosnąć i faktyczne to obserwuję. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: agata Re: PORADNIA FONIATRYCZNA IP: *.acn.pl / 10.65.8.* 26.08.03, 18:34 podaj adres moje dziecko ma 2 lata i nie mówi pomocy Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: anma Re: PORADNIA FONIATRYCZNA IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 26.08.03, 19:27 Jesli ma 2 lata i nie mówi to jeszcze nie znaczy , ze coś jest nie tak. Dzieci rozwijają się w róznym tempie i w róznym wieku zaczynają mówić, chodzić, siadać itp. Jesli te rozbieżnosci nie są bardzo duże to jest ok. Ja pierwszy raz poszłam do logopedy kiedy mój synek miał 2 lata i 8 m-cy. Też nie mówił. Zwykle każą czekać do ukonczenia przez dziecko 3 lat, bo do tego czasu powinna zakonczyć sie mielinizacja włókien nerwowych. Moje dziecko ma 4 lata i tez jeszcze nie mówi tak jak powinno, ale mówi coraz więcej (chociaż jeszcze nie wyraźnie i nie całkiem gramatycznie). Ale u nas okazało się ze jest inny problem. Reasumując: zawsze mozesz iść do logopedy, ale ja bym jeszcze na Twoim miejscu poczekała z pół roku, bo naprawdę nie wszystkie dzieci w wieku 2 lat mówią i jest to norma. A nawet gdyby logopeda zalecił ćwiczenia to z takim maluchem trudno je wykonywać. My mielismy problem nawet z trzylatkiem na początku. Pozdrawiam i nie martw się na zapas. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: agata Re: PORADNIA FONIATRYCZNA IP: *.acn.pl / 10.65.8.* 26.08.03, 19:35 martwię się, bo syn nie mówi ani słowa- nawet mama tata itd. z córką brata było podobnie, a kiedy poszła do przedszkola okazało sie ze ta "asymetria" nie dotyczy tylko mowy i rozpoznano u niej opóznienie rozwojowe i teraz ma repetować I grupę przedszkolną, nie zakwalifikowała sie do 4- latków. Jeśli z małym jest coś nie tak wolałabym to wiedziec juz teraz. pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: anma Re: PORADNIA FONIATRYCZNA IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 26.08.03, 20:07 Świetnie Cię rozumiem, bo też się martwię czy mój synek wszystko nadrobi. Mam jednak przykład wśród znajomych, ze dziewczynka (wprawdzie mówąca dość wcześnie) też miała opóźnionie rozwojowe i powtarzała zerówkę, teraz jest w czwartej klasie i jest w czołówce klasowej. Pewnie, ze lepiej jak dziecko rozwija się harmonijnie i we własciwiym tempie, ale jeśłi jakies problemy mają być to lepiej powtarzać grupę w przedszkolu czy zerókę niż klasę w szkole. W szkole potem ciągnie się (zupełnie niesłusznie moim zdaniem) zła opinia o uczniu przez wszystkie lata nauki. Ale mam nadzieję,ze tak z moim jak i Twoim dzieckiem będzie wszystko ok Odpowiedz Link Zgłoś