Gość: mk IP: *.twcny.rr.com 19.08.04, 18:28 Oto jak wyglada/dziala zbrodniczo-podatkowe oblicze mafii polityczno/biznesowo-komunistycznej. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: hr. Zet Tego się spodziewałem - sprawa ukraińska cd. IP: *.pool.mediaWays.net 19.08.04, 18:37 No i proszę, Ukraina pełną parą pędzi do Europy! Odsyłam do odpowiedniego artykułu Ołeksija Harana. Klituś-bajduś bla bla bla. Czas się zastanowić nad solidną polityką ukraińską, wolną od urojeń, trzeźwą, mającą na celu interes polski i liczącą się z Rosją. Kieruję te słowa m.in. do pana Adama, gdyż kwestia ukraińska jest u niego polem do popisów conajmniej nierozważnych. Tymczasem chodzi o mądre stanowisko Polski. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: iwan Re: Tego się spodziewałem - sprawa ukraińska cd. IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 20.08.04, 00:53 No i proszę, Ukraina pełną parą pędzi do Europy! Odsyłam do odpowiedniego artykułu Ołeksija Harana. Klituś-bajduś bla bla bla. Czas się zastanowić nad solidną polityką ukraińską, wolną od urojeń, trzeźwą, mającą na celu interes polski i liczącą się z Rosją. Kieruję te słowa m.in. do pana Adama, gdyż kwestia ukraińska jest u niego polem do popisów conajmniej nierozważnych. Tymczasem chodzi o mądre stanowisko Polski. Jaki ton prawdziwego -"No i prosze..... " Na każdym sajcie w Internecie siedzi człowiek z pod znaku Kremla ! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: hr. Zet Re: Tego się spodziewałem - sprawa ukraińska cd. IP: *.pool.mediaWays.net 20.08.04, 01:02 Kotku mój kochany, ja jestem spod znaku wagi, nie Kremla. Gdybyś mnie nazwał francuskim eurokratą, to bym się może ucieszył. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: palacz gazete uzywa sie na podpalke, na calym swiecie IP: *.dip.t-dialin.net 21.08.04, 21:00 Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: magda.. Re: A jaki jest program tej gazety ? IP: *.z064220066.chi-il.dsl.cnc.net 19.08.04, 18:46 Jezeli to jest niezalezny Tygodnik Powszechny w nowej szacie ? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: q Re: Podpalono niezależną gazetę ukraińską IP: *.icpnet.pl 19.08.04, 19:12 Hausner- kat polskich emerytów i rencistów! Przy złodziejskiej waloryzacji świadczeń, chce jeszcze ograniczyć ich prawo do dodatkowych zarobków! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: qwe Re: Podpalono niezależną gazetę ukraińską IP: 213.199.219.* 19.08.04, 19:13 W większości i naszym "niezależnym" redakcjom przydałby się taki "zimny"{gorący} prysznic na opamiętanie! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Ukrainiec Re: co to znaczy niezalezna gazeta? IP: 212.80.172.* 19.08.04, 19:48 Kazda gazeta jest zalezna. GW jest zalezna od tamtych a ta ukrainska od innych. Wiec podpalenie nalezy traktowac jak akt kryminalny a nie polityczny. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: niki Re: Podpalono niezależną gazetę ukraińską IP: *.chello.pl 19.08.04, 20:29 całujcie Moskiewski Kaganat a cała Ukrainę spalą Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: stachu44 Nikt nie pali gazet rzadowych: GW, Rzepe, Nie itd. IP: *.wroclaw.sdi.tpnet.pl 19.08.04, 20:54 Palimy tylko reklamowki. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ro duck żegnaj Ukraino :( IP: *.betanet.pl / *.betanet.pl 19.08.04, 21:03 mam nadzieję, że gdy Ukraina stanie się de facto znowuż republiką zmartwychwstałego ZSSR, to Ukraincy się obudzą i rozpieprzą tego azjatyckiego molocha od środka Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: hr. Zet Re: żegnaj Ukraino :( IP: *.pool.mediaWays.net 19.08.04, 21:10 A po co? My (Polska -> Europa) po swoje, a oni (Rosja) po swoje. Tyle ze oni na sile, a my w sposob dyplomatyczny. After all, we are Europeans, not them. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Lavanda Re: bZdETOWI chodzi o mądre stanowisko Polski IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 19.08.04, 23:00 bZdET! Masz manie wielkosci, idz sie leczyc. A jak juz sie wyleczysz, to poducz sie angielskiego bo masz wyrazne braki. Widac to nawet w tym krociutkim zdaniu, ktore wyskrobales. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: hr. Zet Re: bZdETOWI chodzi o mądre stanowisko Polski IP: *.pool.mediaWays.net 19.08.04, 23:44 Qu'est-ce que ca veut dire, ce ton-là? Gdybyś przeczytał/a moje wcześniejsze posty nt. Ukrainy, to byś wiedział/a, że ja żadnego przyłączenia Ukrainy do Polski nie popieram. Bzdeciki to ty pleciesz, nie ja. Trudno się zresztą dziwić, przy tak znerwicowanym podejściu do sprawy. I'm not going to give you any advices, but two capsules of Prozac would probably help... W przeciwieństwie do wielu innych na tym forum znam jednak zarówno imperialne ambicje Rosji jak i realne, pro-rosyjskie nastroje panujące w Ukrainie Centralnej i Wschodniej. Natomiast Ukraina Zachodnia jest bardzo anty-rosyjska, rozpad Ukrainy jest więc prawdopodobny. A Polska będzie musiała się wobec tego ustosunkować. Ja jestem za uznaniem - jeśli nadejdzie taki moment w historii - przez Polskę państwa zachodnioukraińskiego. D'ailleurs, plus d'étiquette SVP. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kubu$ bZdET w ogole nie wie o czym pisze :( IP: *.aster.pl / *.aster.pl 20.08.04, 09:51 Tiaa... Znasz... Ciekawe skad, z gazet, z telewizji czy z tzw. obiegowych opinii? Ukraina wschodnia, szczegolnie Slobodzka, a takze srodkowa Ukraina wcale nie sa prorosyjskie. Charkow, Poltawa to sa miasta dawnej kultury i literatury ukrainskiej, wiec nie pieprz tu glupot i niesprawdzonych informacji. Prorosyjskie srodowiska ukrainskie to klany doniecki, dniepropietrowski i kijowski. I prorosysjki, a raczej prosowiecki jest tez w znacznej mierze Krym. I tu tez, nie Krym per se, a Rosjanie krymscy. Spoleczenstwo ukrainskie nie jest prorosyjskie. Oni w ogole nie sa ani anty-, ani pro- czemukolwiek. Bardzo latwo w rozmowie jest ich przekonac zarowno do racji komunistycznych, jak i liberalnych. A owe "nastroje" o ktorych piszesz, wcale nie sa realnie i jednoznacznie prorosyjskie. Zobaczysz, kto wygra wybory MIMO zerowej obecnosci na wschodniej Ukrainie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: hr. Zet Re: bZdET w ogole nie wie o czym pisze :( IP: *.pool.mediaWays.net 20.08.04, 14:05 Jak te nastroje zwał, tak je zwał: pro-rosysjkie, pro-sowieckie, pro- imperialne... Wiadomo, o co chodzi. Charkow/Charkiv to miasto praktycznie rosyjskojęzyczne, tam nie usłyszysz słowa po ukraińsku. Ukr. Zach., czyli Galicja i Wolyn (i Transkarpacie), zasługuje na nasze poparcie, są nam bliscy i nie chcą Wielkiej Rosji. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: repre$ Ludzie przestańcie pi@rdolić głupoty. IP: *.enformatic.pl 19.08.04, 22:39 Darmowe wizy to polski konkret w stosunkach z Ukrainą. Może to niewiele, ale bogatych Stanów Zjednoczonych nie stać na taki "gest" w stosunku do Polaków. Bracia Ukraińcy! Nie dajcie odebrać sobie wolności. Ona bywa gorzka, trudna, bolesna, ale ona jest podstawą ludzkiej godności. To wolność powoduje rozwój. To wolność wzbogaca. Nie dajcie się odciągnąć od Europy. Z dominatorem nigdy nie było Wam dobrze. Nie wierzcie, że z dominatorem będzie Wam się żyło lepiej, bogaciej. W Polsce macie wielu szczerych przyjaciół. Wasze miejsce jest w Europie, w rodzinie wolnych ludzi, wolnych narodów. Może to zbyt patetyczne, ale szczere. Odwrócenie się Ukrainy od Europy to będzie polska klęska. Nie chodzi o propagandową ingerencję w wewnętrzne wolne wybory Ukraińców, ale pewnie i Chmielnicki po śmierci (patrząc z góry na to co zrobił dominator) żałował, że nie doprowadził do Rzeczpospolitej Trojga Narodów. Teraz możemy być razem w Europie. Naród Ukraiński jest silny. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Lavanda Re: żałował, że nie doprowadził IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 19.08.04, 23:11 W tym caly ambaras zeby dwoje chcialo naraz. Nie wiem kto chcial, kto nie chcial. Faktem jest, ze w Polsce nigdy nie brakowalo oszolomow w rodzaju bZdETA, ktorym snia sie podzialy Ukrainy miedzy Polske i Rosje. Czy tego juz nie przerabialismy w 1919? Dwadziescia lat pozniej przyszla kolej na Polske. Niemcy=>Europa przy wspoludziale Rosji=>Europa Wieksza postanowily, ze "po co komu wolna Polska". Takich zaslepiencow jak bZdET coraz mniej, ale ciagle jeszcze nie wszystkich wszy zzarly. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Baron Re: Prosta rada dla Ukrainy IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.08.04, 00:17 Pewnie wielu pomysli że to infantylne co zaraz napiszę ale tak myślę i się jeszcze na tym nie przejechałem.Dlatego doradziłbym to Ukraińcom: UMIECIE LICZYĆ LICZCIE NA SIEBIE! ŻADNYM RUSKIM PRZYWÓDCOM UFAĆ NIE WARTO A SZCZEGÓLNIE BOLSZEWIKOM I KOMUCHOM. Przykład pierwszy z brzegu Putin-komunista z powołania do konca życia! Na Rzepę (tj.Rzeczpospolitą) też nie liczcie bo ona z Rzeczpospolitą Jednego Narodu se nie radzi nie mówiąc o tym by miała wypracowaną jakąkolwiek spójną politykę wschodnią.To w jej wydaniu pogoń za Chimerą. Reasumując.Jesli sami nie zadbają o własne interesy nikt tego za nich nie zrobi... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: hr. Zet Re: żałował, że nie doprowadził IP: *.pool.mediaWays.net 20.08.04, 00:21 Apart from that I have recently stressed, że Paryż i Berlin nigdy nie zgodzą się na przystąpienie Ukrainy do Unii. Już nie raz chwaliłem prez. Kuczmę za jego pro-rosyjska politykę, ponieważ jest ona jedynie rozsądna z punktu widzenia Kijowa. Nikt w Europie nie będzie ryzykował konfliktu z Rosją o Kijów, Wschodnią Ukrainę i Donbas; w maju br. dano to Kuczmie do zrozumienia. Nieco inaczej jest w wypadku Ukrainy Zachodniej - i tu właśnie istnieje możliwość konkretnych działań ze strony polskiej dyplomacji. I suggest you ask if you should have further questions. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Charlotte Re: do hr. Zet IP: *.vig.bostream.se 20.08.04, 00:58 Ty, o co Ci chodzi z tymi postami po angielsku? Tu jest polskie forum i to raczej dla tych troche myslacych, z ktorych wiekszosc pewnie zna ten jezyk, wiec nikomu tu nie zaimponujesz swoja lingwistyczna akrobatyka (nawiasem mowiac, nie do konca poprawna - "apart from what I have stressed", a nie "apart from that..."). Czy myslisz, ze namaszczanie tego co piszesz znajomoscia angielszczyzny pomoze Ci w postaci takiej "wiazanej sprzedazy" przeforsowac swije poglady? Mnie osobiscie tylko drazni. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: hr. Zet Re: do Charlotte IP: *.pool.mediaWays.net 20.08.04, 01:11 Ma chère, może masz rację co do przecinka, który mogłem postawić: "Apart from that, I have recently stressed that (że)" Compris? "Apart from that" is related to my first reply to Lavanda. By the way, niech mi ktoś wytłumaczy, dlaczego zdanie "After all, we are British, not them." nie jest w porządku. Je vous remercie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Charlotte Re: do Charlotte IP: *.vig.bostream.se 20.08.04, 01:19 W angielskim jeden przecinek moze totalnie zmienic sens zdania, albo totalnie pozbawic je sensu...Co do Zdania "after all..." to ja w nim bledu nie widze, no ale tez i sie nie upieram, ze moj angielski jest bez zarzutu (moze o jakis przecinek za duzo?). Ty natomiast nie jestes zbyt dobrym rozmowca, bo ignorujesz zadawane Ci pytania, a mianowicie: po co piszesz po angielsku i francusku? Ze to niby inteligentniej wyglada? Zeby sie pochwalic? Ale przed kim? Anonimowym internauta? A poza tym - znalam kiedys chlopaka, ktory w codziennej konwersacji ze znajomymi po prostu nagle przechodzil na angielski i uwierz mi, ze wywolywal on w najblizszym otoczeniu uczucia zgola odmienne od podziwu i aprobaty... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: hr. Zet Re: do Charlotte IP: *.pool.mediaWays.net 20.08.04, 01:27 Wiesz, normalnie wtrącam tylko francuski, angielski raczej rzadko. Widzę, że na angielski jesteście uczuleni, a na francuski nie. Przynajmniej jeszcze nikt nie zwrócił mi uwagi w związku z francuskim. Bon, comme vous voulez - il faut s'y faire. Inni za to wtrącają inne wyrazy, których nie będę tutaj przytaczał. It's a question of style, I presume. Excusez l'anglais! :D Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Charlotte Re: Mosci Hrabio IP: *.vig.bostream.se 20.08.04, 01:46 Coz, francuski jest troche bardziej finezyjny niz angielski, poza tym pewne zwroty w tym jezyku skladaja sie na ogolnie przyjety i dobrze odbierany uzus jezykowy (np. "C'est la vie"), nie rujnuja naszych lingwistycznych przyzwyczajen w ten sam sposob co frazy angielskie, ktore tak wysoka pozycja poszczycic sie nie moga (no moze poza "f-word"...). Ale coz, jesli taki jest Twoj styl, zeby pisac w obcych jezykach...wola Twoja... Na pewno to lepsze niz wyrazy, o ktorych nie chcesz wspominac. Nie boisz sie jednak znanej prawdy, ze prawdziwy intelekt nie potrzebuje racami strzelac na czesc swoja? Matko, ale sie pozno zrobilo! Ide spac, ale zachowam te strone w "Ulubionych" i bardzo chetnie jutro przeczytam, jesli mi odpiszesz. Pozdrowienia ze Szwecji. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Charlotte Re: Post Scriptum IP: *.vig.bostream.se 20.08.04, 01:50 A poza tym francuski malo kto rozumie, a sa tacy co pewnie nawet nie wiedza, ze to francuski, to niby na co mieliby byc uczuleni ;-)? Dobranoc! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: hr. Zet Re: Post Scriptum IP: *.pool.mediaWays.net 20.08.04, 14:12 Merci, et à la prochaine! God fortsättning! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kubu$ Re: Podpalono niezależną gazetę ukraińską IP: *.aster.pl / *.aster.pl 20.08.04, 08:28 Czy korektor w GW ma urlop??? Kolejny raz piszac o Ukrainie robicie podstawowe bledy jezykowe. Nie "Krywienko" tylko Krywenko. Nie "Użgorodzie", a Użhorodzie. Nie "Andriej Pawłyszym", tylko "Andrij Pawłyszyn". Chwala GW za to, ze pisze duzo o Ukrainie. Ale takie bledy wytykaja Wam wszyscy od poczatku. I nic sie nie zmienia... :( Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ja Re: Podpalono niezależną gazetę ukraińską IP: *.niedziela.pl / *.niedziela.pl 20.08.04, 08:52 Polacy zajmiciesięvreszcie svoją bieda ( a macie jej O----------) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kiki Postup IP: *.net / 217.8.178.* 20.08.04, 10:02 Dziwne te komentarze. Wydawało mi się, że tu chodzi o komentarz do artykułu, a nie wzajemną nagonkę na siebie samych czytelników. Do rzeczy... Postup to dobra gazeta, choc zdecydowanie bardziej lwowska niż ogólnokrajowa - ma czasem problemy z obiektywizmem. Jak większość gazet ważniejszych gazet na Ukranie, ma bezpłatne archiwum internetowe www.postup.brama.com (w odróżnieniu od polskich gazet codzinennych zarabiających na ludziach poszukujących informacji). Szkoda, że Postup to spotkało, ale poradzą sobie, bo lwowiacy lubią walkę z resztą kraju, przeciwnikami politycznymi i pachołkami Rosji. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: dago Re: Postup IP: *.bas1.dbn.dublin.eircom.net 20.08.04, 12:52 Popieram. Wiadomo, ze Postup to gazeta galicyjska (halyczanska), ale czy galicyjski punkt widzenia na rozne sprawy Ukrainy nie jest nam bardzo czesto najblizszy? Dla mnie zdecydowanie tak. Na dodatek jest to jedna z nielicznych gazet na Ukrainie (no moze jeszcze kijowski-ogolnokrajowy "Den'"), ktora stara sie byc normalna gazeta, a nie brukowym szmatlawcem jak wiekszosc rosyjskojezycznych brukowcow ze Wsch. Ukrainy, a i spora czesc ukrainskojezycznych z Zach.Ukrainy. Zwroc takze uwage, ze GW w dalszym ciagu olewa poprawna pisownie imion ukrainskich (w tym przypadku Tetiana i Andrij), z tym ze Postup ma wylacznie ukrainska wersje, wiec tym razem nie mam pojecia skad dziennikarze GW wytrzasneli rosyjskie wersje imion. Czyzby nawyk?:) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: domino24 Re: Podpalono niezależną gazetę ukraińską IP: 80.55.150.* 20.08.04, 11:26 No nie ma jak to na Ukrainie u naszego koleżki Leonida Breżniewa... oj pomyłka Kuczmy miało być przecież! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: dago Re: Podpalono niezależną gazetę ukraińską IP: *.bas1.dbn.dublin.eircom.net 20.08.04, 12:38 Smutne to wszystko, ale jakze wymowne... "Postup" to zdecydowanie najlepsza zachodnio-ukrainska gazeta i chyba jedna z najlepszych na Ukrainie. Polecam: postup.brama.com/dinamic/ Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kiki postup IP: *.net / 217.8.178.* 20.08.04, 14:14 Masz rację Dago, Postup jest chyba najlepszą gazetą na Hałyczynie. Co do "Deń" też się zgadzam, ale wydaje mi się, że Zerkało Tyżnia jest lepsze. Proponuje też tygodnik "Ponedelnik", czasem zdażają się tam ciekawe opinie o stosunkach polsko-ukraińskich. Niestety nam Polakom czasem zbyt dużo się wydaje... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: dago Re: postup IP: *.bas1.dbn.dublin.eircom.net 20.08.04, 15:22 Hey, Kiki - co masz na mysli mowiac "Niestety nam Polakom czasem zbyt dużo się wydaje..."? - w sumie generalnie sie z tym Twoim stwierdzeniem zgadzam, ale chcialbym wiedziec na okreslenie czego konkretnie go uzylas?:) Pozd. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kiki Re: postup IP: *.net / 217.8.178.* 20.08.04, 16:09 Coraz badziej utwierdzam sie w przekonaniu, że Polsce się wydaje, że jest dla Ukrainy bardzo ważna, że jest jej strategicznym partnerem, adwokatem itd. Tymczasem takich strategicznych partnerów Ukraina ma co najmniej 15 (patrz analiza Centrum Razumkowa przytoczona w Zerkale Tyżnia 2-9 grudnia 2000). Na Ukranie nie ma wizji stosunków ukraińsko-polskich. Nie ma tej wizji także w Polsce. Zawsze wpływ na stosunki bilateralne ma gospodarka, dlatego powinno przestać się nam wydawać, że kiedykolwiek bedziemy dla Ukrainy wazniejsi niż Rosja. Już teraz ważniejsi są Niemcy. Ukraina ma alergię na polskie moralizatorstwo i nawet w serdecznych gestach dopatrują się realizacji przez Polskę własnych interesów, a faktycznej serdeczności. I pewnie mają sporo racji. Polska zdradziła Ukrainę nie raz. Czy Polacy tak troszczą się o Ukrainę jak wskazują na to zatroskane głosy na tym forum? A może znów chodzi i własne interesy? Hasła antyukraińskie na różnego rodzaju forach interetowych, ślepy upór w kwestii Cmentarza Orląt też niezbyt dobrze o nas świadczy. Czy wszyscy myślą, ze Ukraińcy nie umieją czytać po polsku? Dlaczego wszystko oceniamy przez swoją rację stanu i swoje racje historyczne...Polska nie porzebuje Ukrainy - ale bez Polski nie ma demokratycznej Ukrainy- parafrazując. To kolejny mit. Pozdrowionka Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: hr. Zet Zgadzam się IP: *.pool.mediaWays.net 20.08.04, 17:09 Zgadzam się. W tych wszystkich pseudoszlachetnych apelach wzywających Ukraińców do przeciwstawiania się Rosji jest sporo polskiego egoizmu i hipokryzji. Polacy winni troszczyć się o interes swojego państwa, a nie obłudnie wtrącać się do polityki Kijowa. Już Kijów dobrze wie, co robi. Wszystko co się dzieje na wschód od Galicji leży poza polskim interesem. Co się zaś tyczy samej Ukrainy Zachodniej, to silna ukraińska tożsamość tych terenów jest dobra dla Polski. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: dago Re: postup IP: *.bas1.dbn.dublin.eircom.net 20.08.04, 17:48 Masz sporo racji, Kiki. Wyjatkowo ciekawie sie czyta Twoje opinie, byc moze dlatego, ze sa, hmm, pozytywnie zaskakujaco niecodzienne jak na polskie realia?:) Pozdrawiam i zycze milego weekendu:) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Kiki Re: Dago IP: *.net / 217.8.178.* 20.08.04, 22:21 Zeby być obiektywnym trzeba czasem zmienić perspektywę i spróbować zrozumiec druga stronę. Wtedy nawet konflikt wokoł Cmentarza Orląt wygląda inaczej niż widzi to np. Gazeta Wyborcza. Każdy kraj ma swoją rację stanu, swoją historię i bagaż stereotypów - i trzeba to uszanować Pozdrawiam, do przeczytania Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Piotr Re: Podpalono niezależną gazetę ukraińską IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.08.04, 10:55 Co ukraina ma wpólnego z Rosją? To że nadal ma rok 1980 z ciągle funkcjonującą komunistyczną administracją która nie ma nic wspólnego z człowieczeństwem.Wstyd i hańba mieć taką władzę !! Odpowiedz Link Zgłoś