marko125 05.12.14, 18:35 Gratulacje. Kolejny krok do podziękowania bantustanowi we współpracy w kosmosie. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
kzet69 Re: Orion poleciał 05.12.14, 18:44 Jedna uwaga Orion nie jest przeznaczony do lotow na ISS tylko do penetracji przestrzeni poza orbitą wokółziemską. Kosmiczna amerykańska taksówka na ISS - Dragon wystartuje w drugiej połowie 2015 Odpowiedz Link Zgłoś
mariner4 Dla przypomnienia 05.12.14, 18:44 Masa startowa Oriona 700 ton. Masa startowa Saturn V z końca lat 60 3000 ton. Taka ciekawostka. Ale wtedy po lądowaniu na Księżycu Rosjanie byli sfrustrowani! To było piękne! Upokorzenie totalne. M. Odpowiedz Link Zgłoś
szwampuch58 Re: Chyba zapominasz 05.12.14, 18:48 ze rywalizacja" szczepow" przy tym to kretynstwo do szescianu: www.360pano.eu/show/?id=736 Odpowiedz Link Zgłoś
mariner4 Zapominasz o kontekście 05.12.14, 19:17 Ja to pamiętam. Ten triumfalizm. Zachłystywanie się sukcesami "przodującej nauki i techniki radzieckiej". A tu nagle bęc. Całą noc oglądałem transmisję z tego lądowania. Najpierw cisza w Rosji. Szok. Brat mojej babki mieszkał w Moskwie i dopiero po 1956 roku mógł przyjechać do Polski. Opowiadał, ze Rosjanie to niemal odchorowali. A potem? Propaganda w bloku. Kto wylądował na księżycu? Człowiek! To nie był sukces amerykański, tylko całej ludzkości! Czy było warto? Pewnie z punktu widzenia nauki nie. Nie dało się tego skonsumować w praktyce, mimo upływu tylu lat. Ja jednak pamiętam jaką radość mi to sprawiło. Saturna widziałem w Houston. To ta rakieta w której zginęli astronauci. Leży poziomo. Robi wrażenie nawet dzisiaj. M. Odpowiedz Link Zgłoś
kzet69 Re: Zapominasz o kontekście 05.12.14, 22:29 Przepraszam, w którym Saturnie zginęli astronauci? załoga Apollo-1 zginęła w wyniku pożaru podczas testów modułu dowodzenia, rakieta nośna nie miała z tym nic wspólnego, a ten Saturn na którym znajdował się apollo 1 został potem wykorzystany w locie Apollo 5, więc nie moze się znajdować w Houston, tam musi być replika upamiętniajaca tragedię. pzdr. Odpowiedz Link Zgłoś
mariner4 W ośrodku loyów kosmicznych jest 06.12.14, 00:41 eksponowana ta rakieta Saturn na której doszło do pożaru kapsuły w której zginęło 3 astronautów. Wszystkie człony leżą na wózkach w pozycji poziomej. Są tablice informujące o przebiegu wypadku. Załoga miała oddychać w atmosferze czystego tlenu. Po pożarze przekonstruowano na powietrze. M. Odpowiedz Link Zgłoś
kzet69 Re: W ośrodku loyów kosmicznych jest 06.12.14, 12:17 Ale NASA podaje że tę konkretną rakietę wykorzystano w bezzałogowym locie Apollo-5, więc mamy tutaj jakąś nieścisłość... "The launch vehicle for the LM-1 mission was the one that would have boosted the ill-fated Grissom crew into orbit. Saturn IB 204 had been at the Cape since August 1966. " www.hq.nasa.gov/office/pao/History/SP-4205/ch10-3.html Odpowiedz Link Zgłoś
mariner4 Jeszcze jest inna możliwość. 06.12.14, 12:48 Może napis na tablicy przy eksponacie dotyczył na przykład ostatniego członu? Ja tam byłem już dawno. Wiem tylko, że rakieta tam leży na wózkach. Pomiędzy każdym członem jest kilka metrów przerwy. Tak zapamiętałem. M. Odpowiedz Link Zgłoś
wtopek.2 Re: Chyba zapominasz 05.12.14, 20:06 Misja marsjańska się przybliża :) Orion potrafi wynieść ponad 100 ton ładunku na orbitę o wysokości kilku tysięcy km. Dla przypomnienia ISS lat 400 km nad Ziemią. Odpowiedz Link Zgłoś
kzet69 Re: Dla przypomnienia 05.12.14, 19:38 Masa startowa to w większości masa paliwa, model Oriona do wykonania tego lotu nie potrzebował większej ilości, dlatego użyto rakiety Delta IV, użytkowe misje Oriona będzie wynosiła rakieta SLS o sile ciągu o 20% większej od Saturna V Odpowiedz Link Zgłoś
mariner4 Wiem o tym. 05.12.14, 20:11 Poza tym technologia sprawiła, ze do wyprawy księżycowej trzeba mniejszego udźwigu rakiety niż wtedy. Lepsze i lżejsze materiały, komputery itd. M. Odpowiedz Link Zgłoś
wtopek.2 dobry komentarz Hermaszewskiego 05.12.14, 21:33 wg niego misja Apollo dała nam mnóstwo użytecznych w codziennym życiu technologii i wynalazków, misja marsjańska powinna da co najmnejć 10x więcej ile wynalazków dał ludzkości sowiecki program kosmiczny? takich zwykłych jak np kuchenka mikrofalowa albo płyta cd? Odpowiedz Link Zgłoś
przyjacielameryki Re: Orion poleciał 05.12.14, 21:15 marko125 napisał: > Gratulacje. Kolejny krok do podziękowania bantustanowi we współpracy w kosmosie > . Dokładnie tak, a jak batustan przechwalał się tym swoim uzależnieniem USA od batustanowych rakiet. Śmiech na sali. Gratulacje dla USA. Dzięki Amerykanom są szanse na kolejne odkrycia w kosmosie ale i na nowe technologie codziennego ważne dla codziennego życia i produkty dla zwykłych ludzi! Teraz, z wypiekami na twarzy czekamy na odpwiedz Batustanu. Odpowiedz Link Zgłoś
szwampuch58 Re: bla-bla -bla wazeliny 05.12.14, 21:28 kiedy zaczniesz terapie psychiatryczna,czubek? Odpowiedz Link Zgłoś
wtopek.2 Re: bla-bla -bla wazeliny 05.12.14, 21:29 to dobrze, że próba Oriona się udała, czy niedobrze? co o tym sądzisz, radziecki? Odpowiedz Link Zgłoś
szwampuch58 Re: bla-bla -bla wazeliny 05.12.14, 21:53 czubek tu cie zaskocze bardzo dobrze ,nawet swietnie wrescie jakis sukces,maly bo maly ale moze da kopa bo stagnacja ponowala okropna w tej dziedzinie mysli technicznej Odpowiedz Link Zgłoś
wtopek.2 Re: bla-bla -bla wazeliny 05.12.14, 21:57 no i widzisz radziecki, czasem możemy się zgodzić....dobranoc ;) Odpowiedz Link Zgłoś
kzet69 Re: bla-bla -bla wazeliny 05.12.14, 22:36 Jaka do ciężkiego grzyba stagnacja???? loty załogowe to nie wszystko, ostatnie 10-15 lat przyniosło olbrzymi postęp w dziedzinie badań dalekiego kosmosu, wypraw bezzałogowych na planety i księżyce planet Układu Słonecznego, badań heliosfery, badań planetoid i komet. I to nie tylko amerykańskie misje, ale także ESA, japońskie i indyjska, także Chiny szybko nadganiają czołówkę światową, to jedynie Rosja ugrzęzła na orbicie wokółziemskiej... Odpowiedz Link Zgłoś
szwampuch58 Re: bla-bla -bla wazeliny 06.12.14, 11:49 niech ci bedzie,tylko Rosja jest beee, nawet polskie termometry lepsze w kosmosie,hehehe Odpowiedz Link Zgłoś
kzet69 Re: bla-bla -bla wazeliny 06.12.14, 12:20 Nie pisałem nic o Polsce, poziom zainteresowania polskich władz w ramach ESA jest żenujący, pisałem jedynie że w dziedzinie podboju kosmosu stagnacji nie ma, a Rosja po 1989 roku pozostała poza głównym nutrem, stała się specjalistką w lataniu na orbitę ale dalej niczego nie osiągnęła... Odpowiedz Link Zgłoś
szwampuch58 Re: bla-bla -bla wazeliny 06.12.14, 12:24 chcesz mi udowodnic ze to betka albo ze Rosja z tym nie ma nic wspolnego? i1-news.softpedia-static.com/images/news2/The-ISS-039-Webcam-Is-Now-Live-2.jpg Odpowiedz Link Zgłoś
mariner4 No tak, Amerykanie osmielili się 06.12.14, 00:44 pokonać Twoich towarzyszy w wyścigu kosmiczny. Kto tu czubek? Każdy kto nie sprzyja Rosji? Widocznie byłeś beneficjentem PRL? M. Odpowiedz Link Zgłoś
dupeteczek Re: Orion poleciał 05.12.14, 23:39 Bardzo słusznie! Obama popełnił duży błąd zaufawszy dobrej woli Putina i resetując stosunki z Rosją. To uzależnienie USA od Rosji w kosmicznych przedsięwzieciach było pięknym gestem, ale nie tędy droga z bandyckim reżimem. Odpowiedz Link Zgłoś
kzet69 Re: Orion poleciał 06.12.14, 12:20 Tutaj świetna relacja z wczorajszej misji www.polskiastrobloger.pl/2014/11/tydzien-do-startu-statku-orion-eft-1-pierwsza-misja-w-grudniu-2014.html Odpowiedz Link Zgłoś
marekatlanta71 Re: Orion poleciał 07.12.14, 04:26 Miałem okazje widzieć ten start z dość bliska :) florydziak.blogspot.com/2014/12/start-delta-iv-heavy-z-orionem.html Odpowiedz Link Zgłoś