Dodaj do ulubionych

podobno we Francji brakuje masła

04.11.17, 22:41
ceny skoczyły o 300%... rezultat centralnego planowania i regulacji wprowadzonych przez Unię... za Gomułki też przez jakiś brakowało masła
Obserwuj wątek
    • engine8 Re: podobno we Francji brakuje masła 05.11.17, 01:56
      Moze dlatego ze u nas praktycznie kazdy sklep sprzedaje francuskie maslo... i jak kupuje
      • polski_francuz Re: podobno we Francji brakuje masła 05.11.17, 07:19
        Zalezy od regionu. U mnie nie braknie. A przyczyny sa franko-francuskie: centra handlowe nie chca podniesc ceny masla i duzo idzie na eksport m.in. do Brukseli:)

        Producenci rolni we Francji wiaza z trudnoscia koniec z koncem a szefowie centr handlowych daja sobie dziesiatki milionow premii.

        PF

        • felusiak1 Re: podobno we Francji brakuje masła 05.11.17, 08:28
          to mówisz, ze masła brakuje bo premie szefów zbyt wysokie?
          zatem trzeba obciąc premie i masła będzie wbród.
          teraz rozumiem dlaczego w peerelu wszystkiego brakowało. premie były zbyt wysokie.
          • polski_francuz Re: podobno we Francji brakuje masła 05.11.17, 08:42
            W Polszcze winny byl durny system ekonomiczny. We Francji jest zbyt wiele malych szefow, ktorzy nie szukaja kompromisu ale szukaje by sie znalezc w pozycji sily i moc narzucac swoja wole.

            W tym wypadku, iskrzy miedzy hodowcami krowek i centralach zakupow centr handlowych. Ci ostatni, nie chca podniesc cen skupu. Ci pierwsi, z trudnoscia zarabiaja na zycie.

            Rozwiazanie? Ano, trzeba pewnie by sie panstwo wmieszalo. Ale nasz krol ma wiele innych problemow.

            PF
            • felusiak1 Re: podobno we Francji brakuje masła 05.11.17, 16:21
              doczytałem sobie i dowiedziałem się, ze winien jest francuski system negocjowania cen raz w roku w lutym.
              • polski_francuz Re: podobno we Francji brakuje masła 05.11.17, 17:01
                Podziwiam Twoja wiare w rozsadek. Chcialbym ja miec.

                Pozdro

                PF
    • jaa25 Re: podobno we Francji brakuje masła 05.11.17, 07:43
      Akurat masło to jeden z najmniej potrzebnych produktów, więc nie rozumiem "dramatu"... Wystarczy mniej kupować, popyt spadnie i cena też.
      • polski_francuz Re: podobno we Francji brakuje masła 05.11.17, 08:00
        Wlasnie sie okazalo, ze maslo nie jest szkodliwe dla zdrowie a wrecz przeciwnie. Przez lata wierzono, ze margaryna jest lepsza dla zdrowia. Pewnie dlatego tez popyt wzrosl.

        PF
        • kylax4 Ja nie używam ani masła, ani margaryny. 05.11.17, 17:13
          Tłuszczy jest dość w innych potrawach. Podobnie praktycznie nie używam soli i cukru.
          • engine8 Re: Ja nie używam ani masła, ani margaryny. 05.11.17, 17:24
            Ah tak to teraz jasne w czym jest twoj problem - mozg potrzebuje tluszczow
          • felusiak1 Re: Ja nie używam ani masła, ani margaryny. 05.11.17, 17:26
            no to teraz już wiem dlaczego piszesz to co piszesz.
    • zeitgeist2010 W Hiszpanii rynek maslany ok 05.11.17, 07:59
      tudziez olejowo oliwkowy i larios
    • zeitgeist2010 historyczny wpis 05.11.17, 08:04
      jestem z reszta we Francji. 12 km nad Bretania.
      • 5magna Re: historyczny wpis 05.11.17, 08:09
        Najlepsza slonina....I szmalec.
        • zeitgeist2010 thumbs up Norwegian, wi-fi 05.11.17, 08:52

          in the sky

    • newworld2017 Re: podobno we Francji brakuje masła 05.11.17, 16:38
      bo wielkie markety zaniżają ceny skupu rolnikom i wywożom żarcie do chin
      recepta : delgalizacja marketów a zamiast tego sojusz rolników ze sklepikarzami i zakaz eksportu żarcia z europy
      • 5magna Re: podobno we Francji brakuje masła 05.11.17, 16:47
        Ikona sklepowa USA I Canady pada.......

        www.msn.com/en-ca/money/companies/these-terrifying-photos-of-sears-clearance-sales-in-canada-show-the-devastating-impact-of-the-retail-apocalypse/ar-AAu03TT?li=AAadgLE&ocid=spartandhp
    • czizus Re: podobno we Francji brakuje masła 05.11.17, 17:06
      Ale sznurek do snopowiązałek mają!
      • lont12 sznurek do snopowiązałek 06.11.17, 08:54
        nie wiem jak daleko jesteś od Brukseli, czizus, ani nie wiem czy stać cię na dobrej jakości belgijski lont12 www.debanier.be/lont-12-mm-1-m-voor-schaal-20-30-cm.html
        • czizus Re: sznurek do snopowiązałek 06.11.17, 11:59
          lont12 napisał:

          > nie wiem jak daleko jesteś od Brukseli, czizus, ani nie wiem czy stać cię na dobrej jakości belgijski lont12 www.debanier.be/lont-12-mm-1-m-voor-schaal-20-30-cm.html


          Ha!, ha! To ci się udało.

          Ty lont to taki trochę wybuchowy.
    • mara571 Szwajcarski Tagesanzeiger wyjasnia francuskie 06.11.17, 08:01
      problemy.
      W lutym francuskie sieci supermarketow podpisaly roczna umowe z producentami masla ustalajac cene na 12 miesiecy. Wtedy tona masla kosztowala 2200 €, dzisiaj mozna maslo sprzedac za 6800€. Producenci placa kary umowne i sprzedaja placacym wiecej Chinczykom i Amerykanom.
      Tak msci sie na konsumentach lenistwo urzedow antymonopolowych, ktore przymykali oczy na monopolizacje handlu detalicznego przez wielkie koncerny.
      • polski_francuz Re: Szwajcarski Tagesanzeiger wyjasnia francuskie 06.11.17, 10:37
        Dzieki za info i szkoda, ze francuskie media o tym nie informuja.

        PF
        • mara571 Re: Szwajcarski Tagesanzeiger wyjasnia francuskie 06.11.17, 12:25
          Pozdrawiam i prosze wytlumacz niedowiarkom, jakie znaczenie i zastosowanie ma maslo we francuskiej kuchni
          • polski_francuz Re: Szwajcarski Tagesanzeiger wyjasnia francuskie 06.11.17, 13:44
            Ano, tlumacze. Mozna smazyc na oleju ale mozna na masle. Ja smaze moje filety rybne na masle wlasnie a i jajecznice. Dobre maslo, pol-slone, mozna tez uzywac na grzanke rano z dodatkiem konfitury. Nie za duzo, bo jest zbyt kaloryczne.

            Z rosnacym wiekiem i rozsadkiem coraz mniej produktow zostaje w lodowce. Ale maslo pozostaje.

            Pozdro

            PF
            • 5magna Re: Szwajcarski Tagesanzeiger wyjasnia francuskie 06.11.17, 18:46
              Jak ci sie zaciera to posmaruj towotem. Maslo to tylko dla bogarych....

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka