lont12 04.11.17, 22:41 ceny skoczyły o 300%... rezultat centralnego planowania i regulacji wprowadzonych przez Unię... za Gomułki też przez jakiś brakowało masła Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
engine8 Re: podobno we Francji brakuje masła 05.11.17, 01:56 Moze dlatego ze u nas praktycznie kazdy sklep sprzedaje francuskie maslo... i jak kupuje Odpowiedz Link Zgłoś
polski_francuz Re: podobno we Francji brakuje masła 05.11.17, 07:19 Zalezy od regionu. U mnie nie braknie. A przyczyny sa franko-francuskie: centra handlowe nie chca podniesc ceny masla i duzo idzie na eksport m.in. do Brukseli:) Producenci rolni we Francji wiaza z trudnoscia koniec z koncem a szefowie centr handlowych daja sobie dziesiatki milionow premii. PF Odpowiedz Link Zgłoś
felusiak1 Re: podobno we Francji brakuje masła 05.11.17, 08:28 to mówisz, ze masła brakuje bo premie szefów zbyt wysokie? zatem trzeba obciąc premie i masła będzie wbród. teraz rozumiem dlaczego w peerelu wszystkiego brakowało. premie były zbyt wysokie. Odpowiedz Link Zgłoś
polski_francuz Re: podobno we Francji brakuje masła 05.11.17, 08:42 W Polszcze winny byl durny system ekonomiczny. We Francji jest zbyt wiele malych szefow, ktorzy nie szukaja kompromisu ale szukaje by sie znalezc w pozycji sily i moc narzucac swoja wole. W tym wypadku, iskrzy miedzy hodowcami krowek i centralach zakupow centr handlowych. Ci ostatni, nie chca podniesc cen skupu. Ci pierwsi, z trudnoscia zarabiaja na zycie. Rozwiazanie? Ano, trzeba pewnie by sie panstwo wmieszalo. Ale nasz krol ma wiele innych problemow. PF Odpowiedz Link Zgłoś
felusiak1 Re: podobno we Francji brakuje masła 05.11.17, 16:21 doczytałem sobie i dowiedziałem się, ze winien jest francuski system negocjowania cen raz w roku w lutym. Odpowiedz Link Zgłoś
polski_francuz Re: podobno we Francji brakuje masła 05.11.17, 17:01 Podziwiam Twoja wiare w rozsadek. Chcialbym ja miec. Pozdro PF Odpowiedz Link Zgłoś
jaa25 Re: podobno we Francji brakuje masła 05.11.17, 07:43 Akurat masło to jeden z najmniej potrzebnych produktów, więc nie rozumiem "dramatu"... Wystarczy mniej kupować, popyt spadnie i cena też. Odpowiedz Link Zgłoś
polski_francuz Re: podobno we Francji brakuje masła 05.11.17, 08:00 Wlasnie sie okazalo, ze maslo nie jest szkodliwe dla zdrowie a wrecz przeciwnie. Przez lata wierzono, ze margaryna jest lepsza dla zdrowia. Pewnie dlatego tez popyt wzrosl. PF Odpowiedz Link Zgłoś
kylax4 Ja nie używam ani masła, ani margaryny. 05.11.17, 17:13 Tłuszczy jest dość w innych potrawach. Podobnie praktycznie nie używam soli i cukru. Odpowiedz Link Zgłoś
engine8 Re: Ja nie używam ani masła, ani margaryny. 05.11.17, 17:24 Ah tak to teraz jasne w czym jest twoj problem - mozg potrzebuje tluszczow Odpowiedz Link Zgłoś
felusiak1 Re: Ja nie używam ani masła, ani margaryny. 05.11.17, 17:26 no to teraz już wiem dlaczego piszesz to co piszesz. Odpowiedz Link Zgłoś
zeitgeist2010 W Hiszpanii rynek maslany ok 05.11.17, 07:59 tudziez olejowo oliwkowy i larios Odpowiedz Link Zgłoś
zeitgeist2010 historyczny wpis 05.11.17, 08:04 jestem z reszta we Francji. 12 km nad Bretania. Odpowiedz Link Zgłoś
newworld2017 Re: podobno we Francji brakuje masła 05.11.17, 16:38 bo wielkie markety zaniżają ceny skupu rolnikom i wywożom żarcie do chin recepta : delgalizacja marketów a zamiast tego sojusz rolników ze sklepikarzami i zakaz eksportu żarcia z europy Odpowiedz Link Zgłoś
5magna Re: podobno we Francji brakuje masła 05.11.17, 16:47 Ikona sklepowa USA I Canady pada....... www.msn.com/en-ca/money/companies/these-terrifying-photos-of-sears-clearance-sales-in-canada-show-the-devastating-impact-of-the-retail-apocalypse/ar-AAu03TT?li=AAadgLE&ocid=spartandhp Odpowiedz Link Zgłoś
czizus Re: podobno we Francji brakuje masła 05.11.17, 17:06 Ale sznurek do snopowiązałek mają! Odpowiedz Link Zgłoś
lont12 sznurek do snopowiązałek 06.11.17, 08:54 nie wiem jak daleko jesteś od Brukseli, czizus, ani nie wiem czy stać cię na dobrej jakości belgijski lont12 www.debanier.be/lont-12-mm-1-m-voor-schaal-20-30-cm.html Odpowiedz Link Zgłoś
czizus Re: sznurek do snopowiązałek 06.11.17, 11:59 lont12 napisał: > nie wiem jak daleko jesteś od Brukseli, czizus, ani nie wiem czy stać cię na dobrej jakości belgijski lont12 www.debanier.be/lont-12-mm-1-m-voor-schaal-20-30-cm.html Ha!, ha! To ci się udało. Ty lont to taki trochę wybuchowy. Odpowiedz Link Zgłoś
mara571 Szwajcarski Tagesanzeiger wyjasnia francuskie 06.11.17, 08:01 problemy. W lutym francuskie sieci supermarketow podpisaly roczna umowe z producentami masla ustalajac cene na 12 miesiecy. Wtedy tona masla kosztowala 2200 €, dzisiaj mozna maslo sprzedac za 6800€. Producenci placa kary umowne i sprzedaja placacym wiecej Chinczykom i Amerykanom. Tak msci sie na konsumentach lenistwo urzedow antymonopolowych, ktore przymykali oczy na monopolizacje handlu detalicznego przez wielkie koncerny. Odpowiedz Link Zgłoś
polski_francuz Re: Szwajcarski Tagesanzeiger wyjasnia francuskie 06.11.17, 10:37 Dzieki za info i szkoda, ze francuskie media o tym nie informuja. PF Odpowiedz Link Zgłoś
mara571 Re: Szwajcarski Tagesanzeiger wyjasnia francuskie 06.11.17, 12:25 Pozdrawiam i prosze wytlumacz niedowiarkom, jakie znaczenie i zastosowanie ma maslo we francuskiej kuchni Odpowiedz Link Zgłoś
polski_francuz Re: Szwajcarski Tagesanzeiger wyjasnia francuskie 06.11.17, 13:44 Ano, tlumacze. Mozna smazyc na oleju ale mozna na masle. Ja smaze moje filety rybne na masle wlasnie a i jajecznice. Dobre maslo, pol-slone, mozna tez uzywac na grzanke rano z dodatkiem konfitury. Nie za duzo, bo jest zbyt kaloryczne. Z rosnacym wiekiem i rozsadkiem coraz mniej produktow zostaje w lodowce. Ale maslo pozostaje. Pozdro PF Odpowiedz Link Zgłoś
5magna Re: Szwajcarski Tagesanzeiger wyjasnia francuskie 06.11.17, 18:46 Jak ci sie zaciera to posmaruj towotem. Maslo to tylko dla bogarych.... Odpowiedz Link Zgłoś