Dodaj do ulubionych

Kosciuszko vs. Jefferson

02.06.20, 11:20
Tadeusz Kosciuszko, Polak z Kongresowki i wielka postac historii Polski, Litwy, Bialorusi i Stanow zostawil w USA spory, wart blisko 17 tys. ówczesnych dolarów, majątek, na który składał się niewypłacony wcześniej żołd oficera amerykańskiej rewolucji. Pieczę nad pieniędzmi otrzymał Jefferson (pozniejszy prezydent Stanow - PF) wraz z testamentem, którego pierwsza wersja powstała w kwietniu 1798 r. Dokument wyraża nie tylko wolę, ale także istotę filozofii społecznej Kościuszki. Jefferson za niebagatelną jak na tamte czasy kwotę miał wykupić tak wielu czarnoskórych niewolników, by pozostałe pieniądze starczyły na ich edukację oraz zapewnienie im godnych warunków życia, a więc po 100 akrów ziemi wraz ze sprzętem rolniczym oraz bydłem.

Kim byl Jefferson?

Thomas Jefferson, plantator z Południa, po prostu nie wyobrażał sobie możliwości wyjścia poza obowiązujące normy i praktyki, do czego zobowiązywał testament Kościuszki

Kto w koncu testament wykonal?

Duchowym realizatorem testamentu okazał się Thaddeus Stevens, prawnik, polityczny radykał, kongresmen reprezentujący partię republikańską i zaangażowany w sprawę zniesienia niewolnictwa. To on walnie przyczynił się do przyjęcia przez Kongres 13. poprawki do konstytucji USA znoszącej niewolnictwo w 1865 r. Imię Thaddeus nie jest przypadkowe; nadając je przyszłemu abolicjoniście, rodzice uznali, że w ten sposób najlepiej wyrażą szacunek dla bohaterskich czynów Kościuszki. Jak się okazało, syn spłacił symboliczne zobowiązanie z nawiązką.


No coz Kosciuszko, z mojej rodzinnej Litwy, wykraczal daleko poza horyzonty swoich wspolczesnych i swoich czasow. Moze dlatego, ze zyl i pracowal w wielu krajach i ze nie mial uprzedzen rasowych. Last but not least, byl inteligentny i zdolny w swoim zawodzie.

Szkoda, ze ludzie, jemu podobni nie dochodza do wladzy. Bardzo szkoda.

PF
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka