03.11.20, 08:40
Stany dzisiaj wybieraja. W szrankach stoi dwoch starszych panow Biden i Trump. Jeden z nich spokojnie daje drugiemu walczyc o swoje, drugiego nawet wirus nie byl w stanie powstrzymac, by byc kim jest. Kogo woli Europa? Czytelnicy Le Figaro woleliby raczej Bidena (60%) zas czytelnicy Spiegla juz dawno dokonali wyboru za demokratami. A Polska? No coz, Trump dal Polakom bezwizowy wjazd do Stanow, odwiedzal takze Polske i widac, ze na nia stawia. Ale, z drugiej strony, nasz kraj urwal sie juz z jakichkolwiek wiezow rozsadku i dryfuje w strone stania sie Iranem Europy. A z Iranem, to nawet Trump nie bedzie chcial utrzymywac zadnych kontaktow jak wygra.

Skad takie wybory, przed ktorymi stoja wyborcy w Polsce, w Stanach czy we Francji? Ano, zyjemy w demokracji i demokratyczne lustro pokazuje spoleczenstwo jakie jest. W Polsce, wiekszosc jest bardzo katolicka, wierzy ksiedzom, nie ufa miastowym inteligentom i uwaza Niemcow i Ruskich za wiecznych wrogow Ojczyzny. W Stanach spoleczenstwo jest te podzielone: czarnych goni policja, bialych biednych dopadla globalizacja i tez im zle i zamozni maja sie niezle. A we Francji? Ano spoleczenstwo tez sie powoli rozpada i nikt nie zaczyna nawet probowac wlaczac arabskie przedmiescia do glownego nurtu spolecznego. Tam jest, i to coraz bardziej, inny niezrozumialy swiat.

Do pesymizmu politycznego i spolecznego dolaczmy tez pesymizm medyczny. Jest coraz wiecej zakazen Covidem i srodki, ktore moga stosowac i stosuja kraje demokratyczne sa niewystarczajace medyczne a tragiczne dla ekonomii i dla spoleczenstw, ktore powoli dziczeja.

No wiec gdzie jest ten promyk slonecznej nadziei dla demokratycznych spoleczenstw? Ano, wyglada na to, ze niosa go kobiety. W Niemczech, pani Merkel potrafila w dialogu z epidemiologami, z rzadami Landow in ze spoleczenstwem doprowadzic do spokoju spolecznego i do dobrych rezultatow w walce z wirusem. Jest tez nowa gwiazda polityczna, ktora olsnila swiat. Jest nia pani Jacynda Ardern z Nowej Zelandii, ktora potrafila zawalaczyc u siebie z terroryzmem i z wirusem bedac kochajaca matka.

Pozostaje mi zyczyc amerykanskim kolegom dobrych i trafnych wyborow.

PF
Obserwuj wątek
  • herr7 Re: Wybory 03.11.20, 09:25
   Polski Francuzie ty naprawdę wierzysz, że jak wygra Biden to będziemy mieli tryumf demokracji? A jak wygra Trump to oznaczać to będzie porażkę demokracji?
   • polski_francuz Re: Wybory 03.11.20, 10:13
    "Polski Francuzie ty naprawdę wierzysz, że jak wygra Biden to będziemy mieli tryumf demokracji? "

    Triumf demokratow pewnie.

    A serio, to widze ze polszczyzna mi sie pogorszyla bo widzisz w mym poscie takie opinie, ktorych nie wyrazilem. Co poeta chcial powiedziec? Ano, ze demokracja doprowadzila nas do takich wyborow jakie mamy w Stanach, Polsce czy we Francji. Bardzo trudnych.

    Czy winna demokracja? Nie, mozna byc tylko z tego dumnym ze ja mamy. Co zrobic by wybory byly troche latwiejsze? Ano, jakos poprawic demokracje. Jak? Ano w Stanach pewnie wprowadzic bezposrednie wybory. W Europie poprawic prestiz i zarobki wybieralnych by przyciagnac zdolnych i ambitnych.

    A Ty masz jakies pomysly na poprawe demokracji?

    PF
    • europitek Re: Wybory 03.11.20, 23:48
     polski_francuz napisał:
     > W Europie poprawic prestiz i zarobki wybieralnych by przyciagnac zdolnych i ambitnych.

     Prezentujesz naiwne poglądy na działanie społeczeństwa. Zdolności i ambicje są bardzo niebezpieczne, jeśli ludzie władzy nie mają prawidłowego kręgosłupa ideowego. Cała historia ludzkości usłana jest "zdolnymi i ambitnymi", którzy w imię własnego "prestiżu i zarobków" popełniali najgorsze zbrodnie.

     • polski_francuz Re: Wybory 04.11.20, 07:40
      "...ludzie władzy nie mają prawidłowego kręgosłupa ideowego."

      Taa, w Polsce jest teraz szefuncio o kregoslupie ideowym jak latarnia morska. A ludzie demonstruja na ulicy. Warto sprobowac kogos kto kompinuje troche mniej a troche bardziej trzyma sie zdrowego rozsadku.

      PF
      • europitek Re: Wybory 04.11.20, 15:01
       polski_francuz napisał:
       > Taa, w Polsce jest teraz szefuncio o kregoslupie ideowym jak latarnia morska.

       A ktoś tu powiedział, że on ma prawidłowy kręgosłup ideowy?
       Pewna porcja ideowości ma tę zaletę, że delikwent jest do pewnego stopnie przewidywalny, nawet w robieniu głupstw. Bezideowy polityk jest jak chorągiewka na wietrze - jest nieprzewidywalny i przez to niebezpieczny.

       > A ludzie demonstruja na ulicy.

       To jest żaden argument, bo ludzie mogą demonstrować zawsze, wszędzie i na każdy temat. Taka już jest istota demokracji i Kaczor z tym nie walczy. A zobacz co było miesiącami we Francji - ktoś mówił, że "książątko" jest dyktatorem i kompromituje swój kraj każąc lać pałami tłumy demonstrantów? Hiszpania też podobnie, i co?

       > Warto sprobowac kogos kto kompinuje troche mniej
       > a troche bardziej trzyma sie zdrowego rozsadku.

       Gdzie i w czym sadzi błędy to jedno, ale bez przesady z potępianiem w czambuł. Ma na swoim koncie wpadki i sukcesy. A czego więcej i jakiego kalibru to już kwestia do dyskusji.
       • polski_francuz Re: Wybory 04.11.20, 15:13
        "Pewna porcja ideowości ma tę zaletę, że delikwent jest do pewnego stopnie przewidywalny, nawet w robieniu głupstw. Bezideowy polityk jest jak chorągiewka na wietrze - jest nieprzewidywalny i przez to niebezpieczny."

        No coz, roznimy sie troche w pogladac. Ja widze udanego polityka, tak troche, jak managera bardzo duzego przedsiebiotswa o wielu specjalnosciach (jak Siemens). Ma cele: powiekszyc PNB, uniknac wojen, miec dobre stosunki z sasiadami, utrzymac pokoj spoleczny. Powienien, przede wszystkim, byc patriota (Siemensianem jak w Siemensie mowia).

        Masz kilka lat i masz doprowadzic przedsiebiorstw na wyzszy poziom. Dostajesz za to duzo pieniedzy.

        O po kilku latach idziesz sobie grac w tenisa i robic jogging.

        Moze rzeczywiscie upraszczam. Ale u szefuncia widze cechy, ktore mi nie leza. Jak np. chce uwieczniac swoj wladzy i przyklejanie sie do niej tak silnie jak zywica expoksydowa. A taki termoset bezbolesnie nie usuniesz.

        PF
        • europitek Re: Wybory 04.11.20, 16:49
         polski_francuz napisał:
         > No coz, roznimy sie troche w pogladac. Ja widze udanego polityka, tak troche,
         > jak managera bardzo duzego przedsiebiotswa o wielu specjalnosciach (jak
         > Siemens)

         To wyobraź sobie przedsiębiorstwo, które produkuje wszystko. łącznie z ludźmi. Myślisz, że jakiekolwiek przedsiębiorstwo osiągnęło ten stopień komplikacji procesów wytwórczych?
         Polityk może być managerem jako urzędnik zajmujący jakieś stanowisko państwowe, ale to tylko jedna z jego ról. Społeczeństwem jako całością się nie zarządza tylko rządzi, co oznacza znacznie szerszy zakres działań możliwych do podjęcia. Bezideowy polityk to w istocie tylko urzędnik płynący z prądem zdarzeń kreowanych przez innych.

         > Powienien, przede wszystkim, byc patriota (Siemensianem
         > jak w Siemensie mowia).

         Różne koncepcje zarządzania przejęły sporo idei z innych dziedzin życia społecznego, ponieważ sprzyjają one podniesieniu efektywności ekonomicznej lepiej dopasowując przedsiębiorstwo do otoczenia społecznego. Ale zachodzi też proces odwrotny, czyli przenikanie metod i idei wywodzących się z gospodarki do innych sfer życia społecznego. Czasami przynosi to efekty pozytywne, a czasami negatywne, zwłaszcza gdy dochodzi do ekonomizacji życia społecznego, gdy próbuje się mierzyć inne dziedziny kryteriami zapożyczonymi z ekonomii.         > Masz kilka lat i masz doprowadzic przedsiebiorstw na wyzszy poziom. Dostajesz z
         > a to duzo pieniedzy.
         >
         > O po kilku latach idziesz sobie grac w tenisa i robic jogging.
         >
         > Moze rzeczywiscie upraszczam. Ale u szefuncia widze cechy, ktore mi nie leza. J
         > ak np. chce uwieczniac swoj wladzy i przyklejanie sie do niej tak silnie jak zy
         > wica expoksydowa. A taki termoset bezbolesnie nie usuniesz.
         >
         > PF
         • polski_francuz Ideoneutralnosc czyli skandynawska inspiracja 04.11.20, 17:07
          "Bezideowy polityk to w istocie tylko urzędnik płynący z prądem zdarzeń kreowanych przez innych."

          Przyklady politykow zarzadzajacych ale ideoneutralnych przychodzi mi ze Skandynawii. Obecna PM Finlandii, ktora jest bardzo mloda i zarzadza Jej krajem i kilka(nascie/dziesiat) lat temu w Szwecji bylo dosc podobna mlodawa pani.

          Te kraje sa troche na granicach Europy. Szwecja moze to byly imperialista ale Finlandia ma tez dwoch niebezpiecznych sasiadow jak i Polska. I ma taka PM. I daje sobie rade.

          PF
  • bmc3i Re: Wybory 03.11.20, 14:56
   polski_francuz napisał:


   > ru za demokratami. A Polska? No coz, Trump dal Polakom bezwizowy wjazd do Stano
   > w, odwiedzal takze Polske i widac, ze na nia stawia.

   I dlatego odwołał wizytę w Polsce z okazji rocznicy 2wś, aby móc wybrać sie w tym czasie na swoje pole golfowe?


   > No wiec gdzie jest ten promyk slonecznej nadziei dla demokratycznych spoleczens
   > tw? Ano, wyglada na to, ze niosa go kobiety. W Niemczech, pani Merkel potrafila
   > w dialogu z epidemiologami, z rzadami Landow in ze spoleczenstwem dopro
   > wadzic do spokoju spolecznego i do dobrych rezultatow w walce z wirusem. Jest t
   > ez nowa gwiazda polityczna, ktora olsnila swiat. Jest nia pani Jacynda Ardern z
   > Nowej Zelandii, ktora potrafila zawalaczyc u siebie z terroryzmem i z wirusem
   > bedac kochajaca matka.
   >
   > Pozostaje mi zyczyc amerykanskim kolegom dobrych i trafnych wyborow.

   Zobaczymy jak to wyjdzie w głosowaniu, ale istnieja sygnały że biale kobiety - zwłaszcza z amerykańskich przedmieść - odwróciły sie od Trumpa, mimo że w 2016 zagłosowały własnie na niego.
   • polski_francuz Re: Wybory 03.11.20, 15:28
    "I dlatego odwołał wizytę w Polsce z okazji rocznicy 2wś (1 wrzesnia 2019),"

    Mial, o ile pamietam huragan zu Hause. Byl prezydent Niemiec, to bylo wazne a wlasciwie najwazniejsze.

    "Zobaczymy jak to wyjdzie w głosowaniu"

    Ano.

    PF
    • bmc3i Re: Wybory 03.11.20, 15:34
     polski_francuz napisał:

     > [i]"I dlatego odwołał wizytę w Polsce z okazji rocznicy 2wś (1 wrzesnia 2019)[/
     > i],"
     >
     > Mial, o ile pamietam huragan zu Hause. Byl prezydent Niemiec, to bylo wa
     > zne a wlasciwie najwazniejsze.


     Huragan był oficjalnym powodem odwołania wizyty. W rzeczywistości zamiast spędzić czas na wspieraniu objętych huraganem stanów, zabawiał się na polu golfowym


     > "Zobaczymy jak to wyjdzie w głosowaniu"
     >
     > Ano.

     Gorzej że istnieja powazne przesłanki, aby sądzić ze głosowanie nie zakonczy tego czasu chaosu. W razie przegranej, Trump nie zrobi jak wszyscy poprzedni amerykańscy prezydenci - nie złoży oświadczenia o uznaniu porażki. Moze się skończyc tak jak po wyborze Abrahama Lincolna - gdy 11 stanów odmówiło uznania jego wyboru i utworzyły Konfederację, co doprowadziło do wojny secesyjnej.
     • jorl Re: Wybory 03.11.20, 15:44
      bmc3i napisał:

      > Gorzej że istnieja powazne przesłanki, aby sądzić ze głosowanie nie zakonczy te
      > go czasu chaosu. W razie przegranej, Trump nie zrobi jak wszyscy poprzedni amer
      > ykańscy prezydenci - nie złoży oświadczenia o uznaniu porażki. Moze się skończy
      > c tak jak po wyborze Abrahama Lincolna - gdy 11 stanów odmówiło uznania jego wy
      > boru i utworzyły Konfederację, co doprowadziło do wojny secesyjnej.
      >


      Powaznie wojna domowa w USA drogi bmc???
      Naprawde malo w to wierze ale jak cos takiego urzadzicie to nareszcie dostaniecie to co duzo innym krajom fundowaliscie.
     • polski_francuz Re: Wybory 03.11.20, 15:53
      "Gorzej że istnieja powazne przesłanki, aby sądzić ze głosowanie nie zakonczy tego czasu chaosu. W razie przegranej, Trump nie zrobi jak wszyscy poprzedni amerykańscy prezydenci - nie złoży oświadczenia o uznaniu porażki."

      Bez paniki. Trump to jest byznesman i mowi wiecej i inaczej niz robi.

      PF
      • bmc3i Re: Wybory 03.11.20, 16:03
       polski_francuz napisał:

       > "Gorzej że istnieja powazne przesłanki, aby sądzić ze głosowanie nie zakoncz
       > y tego czasu chaosu. W razie przegranej, Trump nie zrobi jak wszyscy poprzedni
       > amerykańscy prezydenci - nie złoży oświadczenia o uznaniu porażki
       ."
       >
       > Bez paniki. Trump to jest byznesman i mowi wiecej i inaczej niz robi.


       Twoja wiara dodaje otuchy. Nie dociera jednak do Ciebie większość informacji o faktach, które tu relacjonują media. A te które docierają, to dla Ciebie w Europie są czwartorzędnymi, które jednym uchem wlatują drugim natychmiast wylatują.
       • polski_francuz Re: Wybory 03.11.20, 16:19
        "Nie dociera jednak do Ciebie większość informacji o faktach, które tu relacjonują media."

        Ani nie czytam twitow waszego prezydenta. Mamy swoje problemy w Europie. Ale, analogie sa: i w Polsce i w Stanach spoleczenstwo jest podzielone. I wybrani liderzy z tych podzialow korzystaja i na nich graja.

        Pandemia te podzialy jeszcze umocnila i stosunki socjalne bardzo pogorszyla.

        PF
        • bmc3i Re: Wybory 03.11.20, 16:33
         polski_francuz napisał:

         > "Nie dociera jednak do Ciebie większość informacji o faktach, które tu relac
         > jonują media
         ."
         >
         > Ani nie czytam twitow waszego prezydenta. Mamy swoje problemy w Europie. Ale, a
         > nalogie sa: i w Polsce i w Stanach spoleczenstwo jest podzielone. I wybrani lid
         > erzy z tych podzialow korzystaja i na nich graja.


         Trzeba mieć mocno zryty beret albo być zawodowym dziennikarzem aby je czytać. Wiem ze macie swoje europejskie problemy, ale wynik dzisiejszych wyborów w USA w następnych latach będzie wpływał na Europe bezpośrednio.

         > Pandemia te podzialy jeszcze umocnila i stosunki socjalne bardzo pogorszyla.

         U Was przynajmniej premierzy i prezydenci nie mówią oficjalnie ze naukowcy i lekarze zajmujący sie pandemią i COVIDem, to idioci.
         • polski_francuz Re: Wybory 03.11.20, 16:42
          "U Was przynajmniej premierzy i prezydenci nie mówią oficjalnie ze naukowcy i lekarze zajmujący sie pandemią i COVIDem, to idioci."

          Hе волнуйся, Fauci przy nim jest a to dobry naukowiec. I raz jeszcze Trump co innego mowi a co innego robi. W koncu, faktycznie administrowal pandemia kiepsko i za to wirus go pokaral. Ale ekonomie wam poprawil.

          Porownacie plusy z minusami i zobaczymy rezultat.

          PF
          • bmc3i Re: Wybory 03.11.20, 16:59
           polski_francuz napisał:

           > "U Was przynajmniej premierzy i prezydenci nie mówią oficjalnie ze naukowcy
           > i lekarze zajmujący sie pandemią i COVIDem, to idioci
           ."
           >
           > Hе волнуйся, Fauci przy nim jest a to dobry naukowiec.

           Już nie długo. Juz zapowiedział zwolnienie Fauciego po wyborach. Trudno zresztą aby Fauci sam przy nim pozostał, po tym gdy Trump nazwał jego i jego ludzi publicznie idiotą.


           I raz jeszcze Tru
           > mp co innego mowi a co innego robi. W koncu, faktycznie administrowal pandemia
           > kiepsko i za to wirus go pokaral. Ale ekonomie wam poprawil.


           A konkrenie co poprawił? Tylko mówi ze poprawił. W rzeczywistosci ostro w góre zaczeło juz za Obamy i wszystkei wskaźniki ekonomiczne to pokazują. PKB rosło juz za Obamy, a wzrost liczby miejsc pracy netto w ostatnbim roku Obamy był znacznie wyzszy niz przsez 4 lata Trumpa. Trump tylko przypisuje sobie zasługe.


           > Porownacie plusy z minusami i zobaczymy rezultat.

           Już cztery pierwsze lata na taki bilans wystarczą.
            • bmc3i Re: Wybory 03.11.20, 17:12
             polski_francuz napisał:

             > I raz jescze: co innego on mowi a co innego jest. By dobrze wybrac trzeba sie o
             > przec na faktach.

             Skoro cztery lata faktów nie wystarczają, to 8 lat tez nie wystarczy.
           • engine8 Re: Wybory 03.11.20, 18:08
            No to mi humor poprawiles sugerujac ze jak Biden wygra to bedziemy miec lepiej na kazdym froncier niz mielismy za Trumpa.... Bo mnie sie wydawali i nie tylko wydawalo alwe czulem to wszedzie ze byla porawa w strunku do tego co byla za Obamy i balem sie ze sie to zawali za Bidena.... Ale skoro mowisz ze nie to tylko czekac do wieczora... :)
            • bmc3i Re: Wybory 03.11.20, 22:36
             engine8 napisał(a):

             > No to mi humor poprawiles sugerujac ze jak Biden wygra to bedziemy miec lepiej
             > na kazdym froncier niz mielismy za Trumpa.... Bo mnie sie wydawali i nie tyl
             > ko wydawalo alwe czulem to wszedzie ze byla porawa w strunku do tego co byla z
             > a Obamy i balem sie ze sie to zawali za Bidena.... Ale skoro mowisz ze nie to t
             > ylko czekac do wieczora... :)


             3 lata temu mówiłem że z Trumpem wygrałby nawet osioł, ale zaraz po wyborze Clintonowej na kandydata Demokratów, twierdziłem wprost, ze to jest ta jedna osoba ktora moze z Trumpem przegrac. Mimo że z nim wygrałby nawet osioł. W tym roku mówię, że ktokolwiek dzastąpiłby Trumpa, moze być tylko lepiej.
   • malkontent6 Re: Wybory 03.11.20, 16:01
    bmc3i napisał:

    > I dlatego odwołał wizytę w Polsce z okazji rocznicy 2wś, aby móc wybrać sie w tym czasie na swoje pole
    > golfowe?

    Obama też odwołał podróż do Polski na pogrzeb Lecha Kaczyńskiego. Też wolał pograć w golfa.
    • bmc3i Re: Wybory 03.11.20, 16:04
     malkontent6 napisał:

     > bmc3i napisał:
     >
     > > I dlatego odwołał wizytę w Polsce z okazji rocznicy 2wś, aby móc wybrać s
     > ie w tym czasie na swoje pole
     > > golfowe?
     >
     > Obama też odwołał podróż do Polski na pogrzeb Lecha Kaczyńskiego. Też wolał po
     > grać w golfa.


     Obama odwołał z powodu zamkniętego nieba nad Europą, z powodu erupcji wulkanu na Islandii. Jak większość przywódców państw.
     • felusiak1 Re: Wybory 03.11.20, 17:20
      Obama odwołał z powodu zamkniętego nieba nad Europą, z powodu erupcji wulkanu na Islandii.

      A to dopiero..... Niebo bylo zamkniete dla amyrykańskiego prezydenta. Bylo zamkniete dla Merkel i Sarkozego ale prezydent Niemiec nie dostał grypsu na czas i przylecial.
      • bmc3i Re: Wybory 03.11.20, 17:32
       felusiak1 napisał:

       > Obama odwołał z powodu zamkniętego nieba nad Europą, z powodu erupcji wulkanu n
       > a Islandii.
       >
       > A to dopiero..... Niebo bylo zamkniete dla amyrykańskiego prezydenta. Bylo zamk
       > niete dla Merkel i Sarkozego ale prezydent Niemiec nie dostał grypsu na czas i
       > przylecial.

       Niebo nad Europą było wówczas zamkniete dla wszystkich. Prezydent Niemiec przyjechal pociagiem
  • lubat Re: Wybory 03.11.20, 16:52
   polski_francuz napisał:

   > A Polska? No coz, Trump dal Polakom bezwizowy wjazd do Stano
   > w, odwiedzal takze Polske i widac, ze na nia stawia. Ale, z drugiej strony, nas
   > z kraj urwal sie juz z jakichkolwiek wiezow rozsadku i dryfuje w strone stania
   > sie Iranem Europy.

   Naprawdę Trump dał Polakom bezwizowy wjazd? A ja wszędzie czytałem, że to nie leży w kompetencjach prezydenta, a decyduje o tym Kongres.
   Jeśli idzie o "Iran Europy", to USA nigdy nie brzydziły się i nie brzydzą nawet najbardziej odrażającą dyktaturą. Pod warunkiem, że to będą "ich sukinsyny".
   • polski_francuz Re: Wybory 03.11.20, 17:07
    "Naprawdę Trump dał Polakom bezwizowy wjazd? A ja wszędzie czytałem, że to nie leży w kompetencjach prezydenta, a decyduje o tym Kongres".

    Ach luby, jak Ty dobrze znasz prawa w Stanach. No to napisz nam jak to sie stalo, ze za innych prezydentow kadencji Polacy musieli sie starac o wizy w ambasadach.

    Hipoteza: moze inni zaokraglali 19.5 do 20 % odmow wizowych. A on zaokraglil do 19 % i poprosil swoich repow w Kongresie by Poljakow wpuscil?

    Что вы думаете?

    PF
    • bmc3i Re: Wybory 03.11.20, 17:15
     polski_francuz napisał:

     > "Naprawdę Trump dał Polakom bezwizowy wjazd? A ja wszędzie czytałem, że to n
     > ie leży w kompetencjach prezydenta, a decyduje o tym Kongres".

     >
     > Ach luby, jak Ty dobrze znasz prawa w Stanach. No to napisz nam jak to sie stal
     > o, ze za innych prezydentow kadencji Polacy musieli sie starac o wizy w ambasad
     > ach.


     Bo w Warszawie odrzucanych było wiecej niz 3% wniosków o promesę wizy.

     > Hipoteza: moze inni zaokraglali 19.5 do 20 % odmow wizowych. A on zaokraglil do
     > 19 % i poprosil swoich repow w Kongresie by Poljakow wpuscil?


     A co Ci pozwala na stawianie jakichkolwiek hipotez? Piszesz pracę naukową i zamierzasz ją potwierdzić albo obalić?
     • europitek Re: Wybory 04.11.20, 15:13
      bmc3i napisał:
      > Bo w Warszawie odrzucanych było wiecej niz 3% wniosków o promesę wizy.

      A kto ustala kryteria oceny wniosków wizowych, czyli wydaje szczegółowe wytyczne dyplomacji?

      > A co Ci pozwala na stawianie jakichkolwiek hipotez?

      Po pierwsze, logika i zasady działania danych służb państwowych.
      Po drugie, na forum jest ktoś, kto może to wyjaśnić ze źródła.
   • polski_francuz Re: Poprawiacz demokracji 03.11.20, 18:06
    "polski_francuz chce poprawiać demokrację."

    Dzisiaj nam wlasnie radio RTL wyklarowalo, ze u was co 10 lat sie dopsasowuje okregi wyborcze do ruchu ludnosci. I te dopasowania robi rzadzaca administracja. I, nie do wiary, republikanie do pasowuja tak aby wygrali republikanie a demokracji tak aby wygrali demokraci.

    Nie do wiary! Ale widze margines do poprawy:)

    PF
    • felusiak1 Re: Poprawiacz demokracji 04.11.20, 03:47
     Żeby widzieć margines poprawy to najpierw trzeba wiedzieć jak jest a nie jak mówi RTL.
     Co 10 lat mamy spis powszechny (zapisany w konstytucji) w celu wytyczenia 435 dystryktów z równa ilościa ludności w kazdym dystrykcie. Dzieleniem zajmują się stanowe legislatury a nie federalna administracja.
     Pisalem o tym kilka razy ale spadlo na slepe oczy.
   • 1.melord Re: Poprawiacz demokracji 03.11.20, 23:09
    felusiak1 napisał:

    > polski_francuz chce poprawiać demokrację. Wnosi aby wygrywal ten co ma wiecej d
    > rzew a nie ten co ma wiecej ziemi.
    >

    p-f ma racje..
    Kazdy woli 100 h dorodnego lasu niz 1000 h pustyni
   • herr7 Re: Poprawiacz demokracji 04.11.20, 12:07
    Wybory zdecydują się w czterech stanach, w których Trump ma na razie przewagę, chociaż w Georgii i Karolinie Północnej jego przewaga jest minimalna. W ostateczności mogą zadecydować głosy na Alasce i w Newadzie.
  • yurek_1111 Re: Wybory 03.11.20, 22:50
   PF:
   No wiec gdzie jest ten promyk slonecznej nadziei dla demokratycznych spoleczenstw? Ano, wyglada na to, ze niosa go kobiety. W Niemczech, pani Merkel potrafila w dialogu z epidemiologami, z rzadami Landow in ze spoleczenstwem doprowadzic do spokoju spolecznego i do dobrych rezultatow w walce z wirusem. Jest tez nowa gwiazda polityczna, ktora olsnila swiat. Jest nia pani Jacynda Ardern z Nowej Zelandii, ktora potrafila zawalaczyc u siebie z terroryzmem i z wirusem bedac kochajaca matka.

   Widze ze nie wspomniales o " promyku slonecznej nadziei dla demokratycznych spoleczenstw" z Polski a konkretnie o p.Lempart, chociaz moze i dobrze, bo tym sposobem ominie ciebie jej haslo "wypierd@l@j" , ktorym obdarza wszystkich...
   • polski_francuz Re: Wybory 04.11.20, 07:45
    "Widze ze nie wspomniales o " promyku slonecznej nadziei dla demokratycznych spoleczenstw" z Polski a konkretnie o p.Lempart, chociaz moze i dobrze, bo tym sposobem ominie ciebie jej haslo "wypierd@l@j" , ktorym obdarza wszystkich..."

    Jak szukasz reguly, to niekiedy trzeba zapomniej o wyjatkach. Zmotywowales mnie by zerknac na jej CV. Skonczyla 3 LO we Wroclawiu. Niezle liceum.

    Pozdro

    PF
   • europitek Re: Wybory 04.11.20, 15:18
    yurek_1111 napisał:
    > a konkretnie o p.Lempart, chociaz moze i dobrze, bo tym sposobem
    > ominie ciebie jej haslo "wypierd@l@j" , ktorym obdarza wszystkich...

    Ciekawe, jakie haso ona ma dla siebie samej? Może takie samo?
    W każdym razie kto takim hasłem wojuje, sam od niego ginie!
   • 1.melord Re: Wybory 03.11.20, 23:17
    boomerang napisał:

    > Jedno jest pewne - Meksykanie zagłosują na Bidena. Muzułmanie też.

    murzyni,indianie nie przepadaja za tymi co "been born with a silver spoon in their mouth"...... rowniez
     • boavista4 Re:Bohaterski Osama! 04.11.20, 00:16
      Osama Khaled Joda, 23 lata, Arab pochodzenia palestyńskiego, jeden z bohaterów wypadku zeszłej nocy w Wiedniu
      Udało mu się uratować policjanta po ciężkiej kontuzji, udzielił mu pierwszej pomocy i zabrał go do karetki mimo intensywnych ostrzałów.
      Austriackie wnętrze uhonorowało Osamę i przyznało mu austriacką gwiazdę policji.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka