tarantula01
12.10.04, 16:04
Kalwaryjczyk w uzyskiwaniu informacji od Komagane nie mógł liczyć na tę
ostatnią, więc sam sobie znalalzł link:
www.ekostrada.republika.pl
Sam poszukał, aby pokazać wszystkim. I co pokazał:
Autostradę pod Górą Kalwarią, czyli coś czemu on się zdecydowanie sprzeciwia,
pomimo zapewnień przeciwników POW przez Ursynów, że w Górze Kalwarii czekają
na autostradę.
Na tej mapie droga oznaczona jako biało-różowa kreska wyznaczająca obwodnicę
podmiejską Brwinów-Konstancin nie będzie tylko obwodnicą miejską - przyjmie w
tym wypadku ruch z autostrady.
Od Konotopy do Grodziska prowadzi kreska czerwona, która wraz z białą,
grubszą linią (zapewne owa trasa miejska) wypisz wymaluj w tej skali mapy
wogóle nie rózni się od koncepcji POW. I jeśli w Koninie
www.przegladkoninski.pl/wiad.html?n=145 samochody wybierają
drogę nr 92 zamiast płatnej A2, to myślę że w Warszawie będzie tak samo.
Dlaczego?
Będzie tu identyczna sytuacja: płatna A2 i bezpłatna droga przez miasto.
W koncepcji GDDKiA płatna ma być autostrada do/z miasta (z bezpłatnym
odcinkiem miejskim - droga S2, czyli POW), natomiast droga bezpłatna (nr 50)
poza miastem.
Ponadto koncepcja opisana na stronach Ekostrady jest sprzeczna z wynikami
badań
SETEC (fragmenty tylko z raportu NIK):
"Realizując umowę firma SETEC przebadała 7 zewnętrznych przebiegów autostrady
i wyodrębniła jako najkorzystniejszy wariant podmiejski przebiegający w
pobliżu południowych granic Warszawy (Brwinów – Podkowa Leśna – Magdalenka –
Piaseczno – Konstancin Jeziorna – Józefów – Konik). Wariant ten, po
przeprowadzeniu szczegółowych ocen oddziaływania na środowisko, zostanie
porównany z wariantem wewnętrznym południowym „ursynowskim”, mającym rezerwę
terenową w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego. Duży nacisk
w studium jest położony na konsultacje z gminami dla zminimalizowania
protestów związanych z lokalizacją autostrady.
Według opracowanej przez ABiEA w czerwcu 2000r. informacji dla Ministra TiGM
w sprawie realizacji autostrady płatnej A-2 w aglomeracji warszawskiej :
„...Wszystkie wykonane dotąd studia ruchowe i ekonomiczne, w tym wyniki
studiów SETEC nad 7 wariantami przebiegu autostrady A-2 przez Mazowsze
wykazały, że dla miasta wielkości i funkcji Warszawy jako stolicy istota
problemu tkwi nie tyle w przeprowadzeniu ruchu tranzytowego (międzynarodowego
i krajowego), gdyż ruch ten liczbowo nie powinien być większy niż średnio 10%
ruchu na kierunku wschód-zachód. Dla samochodów ciężarowych udział ten
wahałby się odpowiednio od 4% do 16%. Zasadniczym zadaniem dla autostrady
jest obsługa ruchu docelowego (dojazdy do Warszawy) oraz ruchu regionalnego i
wewnątrzaglomeracyjnego. Dlatego na tym odcinku wystąpi kilka węzłów,
łączących autostradę z układem drogowym miasta. Zatem podstawowym wnioskiem z
przeprowadzonych szczegółowych analiz ruchowych jest malejąca przydatność
funkcjonalna peryferyjnych wariantów zewnętrznych wraz z ich oddaleniem od
centrum miasta. Chodzi oczywiście o przydatność do obsługi drogowej Warszawy
i jej aglomeracji w okresie do 2015r. Największe efekty przyniosłaby
realizacja wariantu wewnętrznego „ursynowskiego”, choć kosztowniejsza niż
wariantu podmiejskiego z uwagi na potrzebę budowy tunelu chroniącego
dzielnice Ursynów”.
ABiEA proponuje następujący scenariusz działań prowadzących do
uzyskania wskazań lokalizacyjnych :
1. „ABiEA wystąpi o wskazanie lokalizacyjne dla odcinka Stryków-Siedlce z
podziałem na 3 pododcinki: 1) węzeł Stryków - węzeł Konotopa, 2) węzeł
Konotopa – węzeł Konik (wschodnia granica Warszawy), 3) węzeł Konik – węzeł
Swoboda (Siedlce). Udzielenie wskazania lokalizacyjnego przez Ministra SWiA
dla odcinka obwodnicy warszawskiej będzie możliwe po zakończeniu prac przez
SETEC. ... W przypadku wyboru obwodnicy wewnętrznej należy się liczyć z
realizacją tunelu pod ul. F. Płaskowickiej w gminie Warszawa-Ursynów,
podyktowaną względami ekologicznymi i społecznymi.
2. Udzielenie wskazania do węzła Konotopa umożliwi ogłoszenie kwalifikacji
wstępnej potencjalnych koncesjonariuszy na budowę odcinka Stryków – Konotopa"
i opracowaniami ATKINS: www.zyciewarszawy.pl/apps/a/tekst.jsp?
place=zw_full_article&news_id=30860&news_cat_id=9
Pełnego opracowania SETEC póki co nigdzie nie znalazłem