Dodaj do ulubionych

pomnik saperów

07.07.06, 09:58
Witam, czy i gdzie w Warszawie znajduje się pomnik ku czci saperów. Jest to z
tego co wiem pomnik a może i płyta na której są umieszone nazwiska. Mogę
gdzieś znaleźć listę osób tam wymienionych. Nie jestem z Wawy dlatego tak tego
szukam.

Z góry dziękuję
Obserwuj wątek
    • chinique Re: pomnik saperów 07.07.06, 10:14
      forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=26220&w=32509862&a=37842115
      forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=26220&w=32509862&a=34855452
      Obecnie stoi tam budka z kwiatami.
    • clitcmd Re: pomnik saperów 07.07.06, 10:18
      a nie ma już jakiejś płyty ku czci saperów ale czegoś?? Przyjechał mój wujek z
      USA i mówi mi że był w wawie zobaczył imię i nazwisko swojego kumpla.... Więc
      dlatego mi tak na tym zależy pozdrawiam
      • chinique Sorry ... 07.07.06, 10:55
        ... ale niestety musiałby się wypowiedzieć jakiś spec od tematyki wojennej,
        niewykluczone, że istnieją inne pomiki żołnierskie, w tym takie, które mają
        płyty z nazwiskami, a na nich m.in. nazwiska saperów.
    • sqh Re: pomnik saperów 07.07.06, 11:50
      Istotnie, pomnik na rogu Niepodległości i 6 Sierpnia już nie istnieje, choć
      szczęśliwie przetrwał wojnę i nawet pojawił się na fotce w "Kalendarzu
      Warszawskim" na rok 1946. Ale że upamiętniał niesłuszne w nowej rzeczywistości
      pola bitew - wkrótce go usunięto.

      W zamian wystawiono jednak pomnik "Chwała Saperom" i ustawiono na rogu Solec i
      Prusa. Pomnik ten ma trzy części:

      1. rzeźbę, przedstawiającą sapera przy pracy nad rozbrojeniem miny, wokół
      którego sterczy sześć pylonów z płaskorzeźbami o tematyce saperskiej;

      2. płaskorzeźbę w ścianie przejścia podziemnego pod ul. Solec - forsowanie Wisły
      podczas Powstania;

      3. stojącą w nurcie Wisły rzeźbę, przedstawiającą saperów, wbijających ręcznym
      kafarem pal w dno rzeki.

      Ale tablic z nazwiskami to tam chyba nie ma.
      • gdabski Re: pomnik saperów 07.07.06, 15:10
        > Ale tablic z nazwiskami to tam chyba nie ma.

        Są, zaraz obok sapera rozbrajającego minę, po południowej stronie głównej alei
        parku (al. ks. Stanka). Zawierają nazwiska saperów poległych przy rozminowywaniu
        kraju.

        /Gdabski
        • gdabski Re: pomnik saperów 07.07.06, 15:18
          Tu jest zresztą zdjęcie tych tablic:
          tinyurl.com/gfvj8
          /Gdabski

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka