IP: 193.227.131.* 11.01.06, 13:23
Zainspirowany wątkiem LUSTRO postanowiłem umieścić zagadkę dotyczącą także
luster.
Wyobraźmy sobie, że mamy jedno duże lustro a my oglądamy w nim swoje odbicie.
Jeśli zaczniemy obracać to lustro wokół osi prostopadłej do tego lustra, to -
jak wszyscy doskonale wiedzą - nasze odbicie pozostanie niezmienione.
A teraz wyobraźmy sobie, że mamy dwa duże lustra połączone ze sobą pod kątem
prostym i mające wspólną krawędź prostopadłą do podłoża, na którym stoimy -
podobnie jak dwie sąsiednie ściany w pomieszczeniu, w którym się znajdujemy.

Co zobaczymy, gdy skierujemy nasz wzrok w kierunku tej krawędzi?
Co zobaczymy, gdy patrząc w kierunku tej krawędzi będziemy się jednocześnie
przemieszczali (pozostając cały czas w tym pomieszczeniu)?
Co zaobserwujemy, gdy skierujemy nasz wzrok w kierunku tej krawędzi a układ
stworzony z luster zacznie się obracać wokół prostej, wzdłuż której patrzymy
na tę krawędź?
A jak to będzie wyglądało, gdy połączymy ze sobą trzy lustra tworzące parami
kąty proste (podobnie jak dwie sąsiednie ściany i podłoga pomieszczenia, w
którym my się znajdujemy) a my skierujemy wzrok w kierunku kąta wspólnego dla
tych luster?
Obserwuj wątek
    • Gość: K.Lomb Re: Lustra IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.01.06, 18:04
      1 - Zobaczymy sie tak, jak widzi nas rozmówca stojący przed nami.
      2- Nasz obraz przemiści się w przeciwną stronę.
      3- Nasz obraz zacznie się obracać w płaszczźnie prostopadłej do tej prostej
      patrzenia, (zobaczymy się min. "do góry nogami"
      4- Jeżeli popatrzymy dokładnie w narożnik(nie patrząc na krawędzie - nic nie
      zobaczymu, ewentualnie swoje oko
      • Gość: Jaz_on Re: Lustra IP: 193.227.131.* 12.01.06, 09:11
        ad 1 Dobrze.
        A gdyby lustrami była ściana i podłoga?
        ad 2 Również dobrze. Wygłądało by to tak jakby obraz chował się za krawędzią.
        ad 3 Rzeczywiście zacznie się obracać, ale w którą stronę i z jaką prędkością?
        Do tego dodatkowe pytanie: Co zobaczymy, gdy w czasie obracania krawędź
        będzie nachylona pod kątem 45° do podłoża?
        ad 4 Oczywiście nie chodzi o to aby patrzeć w jeden punkt (narożnik)
        lecz w kierunku narożnika.
        Ale pomijając ten szczegół odpowiedź nie jest prawidłowa.

        Pozdrawiam
        Jaz_off

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka