Dodaj do ulubionych

present cont & be going to

IP: *.net 23.10.03, 17:59
Kiedy używamy present continuous a kiedy be going to w odniesieniu do rzeczy,
które się wydarzą w przyszłości, są zaplanowane?
Jest jakaś różnica?
Obserwuj wątek
      • Gość: łyżeczka Re: present cont & be going to IP: *.net 23.10.03, 18:49
        Gość portalu: marta napisał(a):

> Present cont. - kiedy cos jest ustalone albo umówione z drugą osobą, np. I'm
        > flying to London tomorrow (=I've got a ticket and so on).
        > to be going to - bardziej o planach, "mam zamiar".

OK, PLANY.
        Ale są zdania w stylu "He's going to be operated."
        To nie jest taki-tam plan, może mi się uda, a może nie.
        Uczyłam się dwóch użyć "to be going to"
        plany- a nie coś, co się stanie na 100%
        i takie właśnie rzeczy w stylu operacja, uniwerek, na który zdałam już examy i
        na pewno we wrześniu tam jadę...
        Nie bardzo wiem jak to odróżnić od present cont.

Mam jedno małe podejrzenie, ale nie chcę nic sugerować.
        • lilian_ka Re: present cont & be going to 23.10.03, 18:59
          Gość portalu: łyżeczka napisał(a): > Ale są zdania w stylu "He's going to be
          operated."
          > To nie jest taki-tam plan, może mi się uda, a może nie.

Nie, to nie jest plan. To jest coś co wiemy, że się wydarzy, tak jak np. She's
          going to have a baby (she's pregnant)
          Zdanie "HE's going to be operated" jest pewnie w kontekscie takim ze ta osoba
          jest w szpitalu i lekarz ustalil ze bedzie operowana.
          Daj przyklady jesli nadal masz watpliwosci.
          ( a na przyszlosc polecam fantastyczną ksiazke Michaela Swana "Practical
          English Usage", gdzie znajdziesz odp. na wszystkie takie gramatyczno -
          językowe zawiłości, naprawdę polecam)
          • Gość: łyżeczka Re: present cont & be going to IP: *.net 23.10.03, 19:14
            lilian_ka napisała:

> Gość portalu: łyżeczka napisał(a): > Ale są zdania w stylu "He's going to b
            > e
            > operated."
            > > To nie jest taki-tam plan, może mi się uda, a może nie.
            >
            > Nie, to nie jest plan. To jest coś co wiemy, że się wydarzy.

> Daj przyklady jesli nadal masz watpliwosci.
            > ( a na przyszlosc polecam fantastyczną ksiazke Michaela Swana "Practical
            > English Usage", gdzie znajdziesz odp. na wszystkie takie gramatyczno -
            > językowe zawiłości, naprawdę polecam)

Właśnie leży przede mną i niewiele mi pomogła :)

No ale coś takiego:
            I'm going to join a gym on Saturday.
            Czy zrobię to na pewno?
            MOIM ZDANIEM nie. Ja zamierzam, planuję. Zawsze może mi nie wyjść. A nuż coś
            wypadnie.
            I'm going to learn tomorrow.
            A może przylizie kumpela i nie będę się uczyć?
            Ja to zawsze tłumaczyłam jako ZAMIERZAM.

Oczywiście, są zdania- jak te Twoje u góry (ta cała operacja,ciąża), gdy going
            to używamy jeśli coś się wydarzy na 100%.

Może going to używamy, gdy coś ZOSTAŁO ZADECYDOWANE, a czasami nawet za nas?
            Ale jaka wtedy różnica między going to a present cont.?
            To i to na 100% się stanie.

Tzn. takie są moje zapatrywania na tą sprawę, nie chcę się wymądrzać, bo nie
            czuję się kompetentna :)

Tak się uczyłam :)
            pzdr
            • lilian_ka Re: present cont & be going to 23.10.03, 19:26
              Hmmm, szczerze mówiąc trochę sie pogubiłam w tym co piszesz ... :)
              Po prostu są dwa różne zastowowania "going to": jedno do planów (właśnie
              to "zamierzam" - tu pasują twoje zdania z gym i o uczeniu się) i drugie o tym
              co wydarzy się na pewno, bo widzimy ze do tego zmierza.
              To są dwie różne sprawy.
              Skoro to rozumiesz, to nie bardzo wiem, gdzie leży problem...?
                  • lilian_ka Re: present cont & be going to 23.10.03, 19:59
                    Sprobuję :)
                    present cont. jest uzywane do mowienia o 'arrangements',czyli czyms
                    zaplanowanym, na ogol sa w to zaangazowane osoby trzecie (czyli np. ktos kto
                    sprzedal ci bilet, albo osoba z ktora masz umowione spotkanie) - to są twoje
                    decyzje.
                    going to w przykladzie z operacją nie jest uzyte w sensie planu ani
                    arrangement, bo ta osoba nie zaplanowala sobie ze zachoruje i pojdzie sobie do
                    szpitala na operacje, tylko to jest cos co dzieje sie poza nami, ale wiemy ze
                    sie wydarzy. Moim zdaniem przyklad z operacją nalezy do tej samej grupy co
                    przyklad z ciążą - wiemy ze to się wydarzy, ale to nie jest tak, ze sobie to
                    zaplanowalismy, tylko TAKI PO PROSTU JEST BIEG WYDARZEN.
                    Mam nadzieję ze tym razem wyrazilam się jasno.
                    • Gość: łyżeczka Re: present cont & be going to IP: *.net 23.10.03, 20:24
                      Dzięki serdeczne- to mnie w pewnym sensie przekonuje.
                      Ale spotkałam się- CHYBA- z takim właśnie "going to na 100%(NIE zamierzenia,
                      plany)- coś o wyjeździe na uniwer w paździerzu, bo "She's going to study
                      there," podobnie z podejmowaniem nowej pracy itd. A to JEST nasza decyzja, a
                      nie po prostu bieg wydarzeń.
                      Dzięki raz jeszcze.
                      • Gość: alienfiend Re: present cont & be going to IP: *.bydgoszcz.cvx.ppp.tpnet.pl 23.10.03, 23:59
                        imho:

I'm going to leave early today = i want to, but it is not 100% sure
                        I'm leaving early today = it will happen, rain or shine - nothing's going to
                        stop me, i'm positive.

he's going to leave early = he wants to (told me so) or i assume it's going to
                        happen (as he is e.g. packing).

FINALLY:

i'm going to the cinema on friday evening (often=) i'm going to go to the
                        cinema on friday evening (as going to go sounds awkward)

bye
                        • wannabekiwi Re: present cont & be going to 24.10.03, 00:04
                          Gość portalu: alienfiend napisał(a):

> imho:
                          >
                          > I'm going to leave early today = i want to, but it is not 100% sure
                          > I'm leaving early today = it will happen, rain or shine - nothing's going to
                          > stop me, i'm positive.

I'm going to leave early today = I'm leaving early today. Period. End of
                          discussion.

• Gość: awalk Re: present cont & be going to IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 24.10.03, 09:10
                            Just two remarks:
                            1. Funny how long people here can discuss basic grammar concepts! The scheme works like this:
                            First, someone asks a basic grammar question. Then a lot of people give their opinions - often contradicting each other. Assuming the person really doesn't know the answer for him/her all opinions are equally true or false. Finally, the person who asked the question is confused, dissapointed and doesn't get any help.
                            2. It's the second time, I can see, Michael Swan's grammar book has been mentioned here. It seems to me it is the book for beginners. This also explains enthusiastic 'reviews' it gets. You see, books for beginners, soap operas etc. are simple and easy to understand, which makes a lot of people happy.
                            • lilian_ka Re: present cont & be going to 24.10.03, 09:35
                              I don't agree that 'Practical English Usage' by Swan is for beginners. There
                              are some basic points but there are also a lot of much more sophisticated
                              aspects of the language. Besides, beginners wouldn't understand explanations
                              in English. Maybe you mean a different book by Swan (for ex. the yellow one).
                              • Gość: awalk Re: present cont & be going to IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 24.10.03, 12:21
                                lilian_ka napisała:

> I don't agree that 'Practical English Usage' by Swan is for beginners. There
                                > are some basic points but there are also a lot of much more sophisticated
                                > aspects of the language. Besides, beginners wouldn't understand explanations
                                > in English. Maybe you mean a different book by Swan (for ex. the yellow one).

Here is the quote from one of lyzeczka's post:

"... > Daj przyklady jesli nadal masz watpliwosci.
                                > ( a na przyszlosc polecam fantastyczną ksiazke Michaela Swana "Practical
                                > English Usage", gdzie znajdziesz odp. na wszystkie takie gramatyczno -
                                > językowe zawiłości, naprawdę polecam)

Właśnie leży przede mną i niewiele mi pomogła :) ..."

If what she says is true than there is no explanation of 'going to'
                                form in this book unless she can't read, which is a possibility I admit.

I haven't seen this book so I can't judge, all I can say is this: it is the second time somebody has complained about not being able to find an answer there. But then there is another possibility that those people can't read properly and the answers are there. Understand me well please I didn't mean to criticise, if I did I am sorry. I have nothing against that particular book. I just wanted to say that such books are usually written for certain levels and because of that the information you can find there is limited. Therefore instead of sitting and crying: 'there is no such information here' it is usually a good idea to try another source. Finally, I don't think there is one single grammar book that has all the answers.
                                • lilian_ka Re: present cont & be going to 24.10.03, 15:33
                                  > If what she says is true than there is no explanation of 'going to'
                                  > form in this book unless she can't read, which is a possibility I admit.

I assure you that there is at least a 3 page explanation of the usage
                                  of "going to".

> I haven't seen this book so I can't judge

Now, you know, this is really funny what you've written. How can you say it's
                                  a book for beginners if you haven't seen it??? I suggest you'd better take at
                                  look at sth before you judge it.
                                • Gość: łyżeczka Re: present cont & be going to IP: *.net 24.10.03, 16:20
                                  1/ I assure all of you I can read... at least I believe I can.
                                  I know the letters, I know some words, sometimes I happen to understand the
                                  meaning of the text...

2/ I don't think my question is that easy. If it is, DO explain to me the
                                  difference between "He's going to be operated" and "I'm seeing the doctor
                                  tomorrow," please.

3/ Sources- I couldn't find this in my books so I thought you could help me.

Swan- I don't have this book now but I think he writes sth about DECISION. As
                                  far as I remember "my" use of "going to" is written about together with some
                                  other uses so it's not clear to me.

4/ BTW- this use of "going to" is taken from FCE book.
                                  I can't find it even in CAE and PCE books.

I just wanted
                                  > to say that such books are usually written for certain levels and because of
                                  th
                                  > at the information you can find there is limited. Therefore instead of
                                  sitting
                                  > and crying: 'there is no such information here' it is usually a good idea to
                                  tr
                                  > y another source.

>Just two remarks
                                  ɭ. Funny how long people here can discuss basic grammar concepts! The scheme
                                  >works like this: First, someone asks a basic grammar question.

• wannabekiwi Re: present cont & be going to 24.10.03, 18:27
                                    Gość portalu: łyżeczka napisał(a):

> 2/ I don't think my question is that easy. If it is, DO explain to me the
                                    > difference between "He's going to be operated" and "I'm seeing the doctor
                                    > tomorrow," please.

He's going to be operated = Bedzie operowany (na pewno bedzie operowany)
                                    I'm seeing the doctor tomorrow = Jutro ide do lekarza (na pewno ide)

W czym tu problem??
                                  • Gość: alienfiend Re: to łyzeczka IP: *.bydgoszcz.cvx.ppp.tpnet.pl 25.10.03, 00:20
                                    Gość portalu: łyżeczka napisał(a):

> 2/ I don't think my question is that easy. If it is, DO explain to me the
                                    > difference between "He's going to be operated" and "I'm seeing the doctor
                                    > tomorrow," please.
                                    if you mean the grammatical difference...
                                    - he's going to be operated = i know it, somebody told me the doctors want to
                                    do it, but perhaps the time hasn't been arranged yet; OR = i can see now that
                                    it will happen soon.
                                    - i'm seeing the doctor tomorrow = that is my 100-percent-sure plan for
                                    tomorrow. you use the present continuous here because you refer to this action
                                    as if it was happening NOW (emphasis on certainty).
            • Gość: Jazon Re: present cont & be going to IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.10.03, 13:57
              Zasadniczo masz rację- obie konstrukcje dotyczą planów, przy czym P. Continuous
              praktycznie zawsze oznacza własną decyzję wypowiadającego zdanie,
              używając 'going to' dopuszczamy że ktoś podjął tą decyzje za nas, albo jest to
              jedynie zamiar bez całkowitej gwarancji wykonania.
              Np. I'm going shopping next week (Mam zaplanowane zakupy i jest prawie pewne że
              pójdę) I'm going to go shopping next week (idę na zakupy, być może ktoś
              zaplanował je za mnie albo nie jest to jeszcze pewne) Poza tym 'going to' jest
              bardziej formalne. Ale w większości kontekstów nie ma większego znaczenia
              której konstrukcji użyjesz. Ma to znaczenie np. w stronie biernej, gdzie możesz
              powiedzieć "He's going to be operated next week" ale już nie "He's being
              operated next week"
              • Gość: wannabekiwi Re: present cont & be going to IP: *.sympatico.ca 25.10.03, 22:08
                Strasznie zagmatwane to rozumowanie. Zapewniam cie, ze w praktyce nikt sie nad
                takimi niuansami nie zastanawia i I'm going shopping next week = I'm going to
                go shopping next week = I will (shall dla purustow jezykowych) go shopping next
                week.

To jest nic innego jak uzywanie czasu terazniejszego do wyrazenia przyszlosci.
                Identycznie jak w j. polskim. W przyszlym tygodniu ide/pojde na zakupy.

Niepewnosc bedzie dopiero wtedy, gdy wstawimy tam jakies slowko oznaczajace te
                niepewnosc. I think I'm going to go shopping next week (gdy sami to
                postanawiamy) lub I think I'm going shopping next week (gdy ktos za nas to
                postanowil, np. I think I'm going shopping with my mom next week....my mom
                wants me to go with her so I think I'm going.....itd. w nieskonczonosc)
                • Gość: pinkink Re: present cont & be going to IP: *.oc.oc.cox.net 26.10.03, 08:38
                  Gość portalu: wannabekiwi napisał(a):

> Strasznie zagmatwane to rozumowanie. Zapewniam cie, ze w praktyce nikt sie
                  nad
                  >
                  > takimi niuansami nie zastanawia i I'm going shopping next week = I'm going
                  to
                  > go shopping next week = I will (shall dla purustow jezykowych) go shopping
                  next
                  >
                  > week.
                  >
                  > To jest nic innego jak uzywanie czasu terazniejszego do wyrazenia
                  przyszlosci.
                  >
                  > Identycznie jak w j. polskim.

Not exactly.
                  According to "Understanding and using English Grammar" by Betty Schrampfer
                  Azar, probably the most popular grammar book for upper-level ESL students in
                  the U.S.

"TO EXPRESS A PREDICTION : use either WILL or BE GOING TO,

a) 'Be careful! You'll hurt yourself!
                  b)Watch out! You're going to hurt yourself!

TO EXPRESS PRIOR PLAN : use only BE GOING TO,
                  a) I'm going to paint my bedroom.
                  b)He's going to buy a car.

TO EXPRESS WILLINGNESS : use only WILL
                  a)A:The phone's ringing.
                  B: I'll get it.

b)A:I don't understand this problem.
                  B:Ask your teacher about it. She'll help you."

• pinkink Re: present cont & be going to 28.10.03, 07:54
                      Gość portalu: wannabekiwi napisał(a):

> TO EXPRESS PRIOR PLAN : use only BE GOING TO,
                      > a) I'm going to paint my bedroom.
                      > b)He's going to buy a car.
                      >
                      > Yes, but depending on the conversation I could also use present continuous
                      here
                      > :
                      >
                      > What are your plans for tomorrow?
                      > a)I'm painting my bedroom
                      > b)I"m buying a car.

You're right.
                      I just talked about choice between "will" and "be going to".
    • zegar4 Re: present cont & be going to 26.10.03, 06:03
      Try to compare the simple present, the present continuous, and the "to be going
      to" as means of expressing the future. The broader comparison is going to give
      you a better perspective. (prediction)

In short, the simple present reports future as absolute facts, the present
      continuous reports plans, intentions, etc., to be as good as happening already.
      Will is used for deciding plans.
      "Going to means what it looks like: it's moving toward happening. That's why
      it's used to express intentions, but is LESS certain than the present
      continuous. Use the present continuous for arranged plans (locomotive verbs
      love that), preferably for the near future, ("I am buying a new car tomorrow"
      is fine, but "I am buying a new car next year" is a shade odd); "going to" for
      intentions, long and short term: "I am going to buy a new car soon, next year,
      etc."

"Going to" works with predictions, the present continuous doesn't: "It is going
      to rain today" doesn't mean "It's raining today."

The present continuous makes a stronger statement about the future than "going
      to."
      Compare:
      "I have a date tomorrow."
      "I am having a date tomorrow."
      "I am going to have a date tomorrow."
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka