Dodaj do ulubionych

Fischer: Dalsze negocjacje lepsze od złego rezu...

IP: *.chello.pl 11.12.03, 13:11
Jak Polska się podda to będzie miała reputację głupków w świecie:
www.economist.com/World/europe/displayStory.cfm?story_id=2245939
The Economist i inni niezależni od Niemiec i Francji nas popierają!
Obserwuj wątek
    • Gość: Marek Re: Fischer: Dalsze negocjacje lepsze od złego re IP: *.nic.rlp / 172.20.6.* 11.12.03, 13:56
      Jezeli system nicejski przejdzie, to UE bedzie jeszcze
      powolniejszym kolosem, jakim ona ju teraz jest !
      Walczac o Nicee nie mozemy zapomniec, ze nasze czlonkowstwo w
      unii nie tylko de tego jest, by pieniadze kasowac.

      Ja sobie zycze silnej oraz sprawnej funkcjonowanie UE, a nie
      jakiegos kolosa ktory nie ma wiecej do decydowania, jak np.
      jakie numery wielkosci maja miec europejskie kondomy !

      A system nicejski wlasnie zrobi z UE to, czym byla polska krotko
      przed zaborami = niepelonosprawnym, reko- i mozgo-amputowanym
      stworem.

      pozdr. z Berlina

      • Gość: Wincenty PRZEGLAD NIEMIECKIEJ PRASY w jezyku polskim IP: *.dip.t-dialin.net 11.12.03, 16:55
        Jesli chcecie posluchac jak wypowiadaja sie sami Niemcy przed rozpoczeciem
        szczytu i co pisze niemiecka prasa, wejdzcie np. na strone Deutsche Welle:

        www2.dw-world.de/polish/
        Znajdziecie tam przeglad niemieckiej prasy i komentarze w jezyku polskim.


        Dzisiejsze komentarze:
        ..."Bez gorsetu chyba latwiej o kompromis" - brzmi tytul artykulu,
        zamieszczonego na lamach gazety FRANKFURTER RUNDSCHAU - notabene
        zapozyczony z prasy warszawskiej - na temat sporów wokól przyszlej unijnej
        konstytucji: ..."Majac na uwadze spór wokól konstytucji Unii Europejskiej
        prezydent Polski, Aleksander Kwasniewski, udaje sie w ten czwartek z ostatnia
        misja mediacyjna do Berlina. Warszawa obstaje przy korzystniejszej dla Polski
        regulacji podzialu glosów, okreslonej w ukladzie z Nicei. Jesli prezydent mialby
        zastapic premiera takze na szczycie Unii Europejskiej, to wzroslyby szanse na
        konsens" - uwaza komentator, podkreslajac gotowosc Kwasniewskiego do
        kompromisu: ..."Nie kazdy kompromis stanowi fiasko, prezydent Kwasniewski
        uspokaja krajowe ambicje. W zastepstwie Millera prezydent przyjezdza dzis do
        Berlina." I dalej: ..."Kwasniewski w sporze konstytucyjnym popieral wprawdzie
        zawsze stanowisko swego rzadu, lecz w przeciwienstwie do Millera unikal
        ostrego tonu wobec Paryza i Berlina. W odróznieniu od Millera Kwasniewski,
        który z godnie z konstytucja konczy kadencje w 2005 roku, nie musi obawiac
        sie ani spadku popularnosci, ani tez wyborów" - uwaza FRANKFURTER
        RUNDSCHAU.

        ..."Dzis kanclerz Niemiec, Gerhard Schroeder, podejmuje niespodziewanego
        goscia, z którym w spokojniejszych czasach chetnie chodzil na pizze..."
        czytamy na lamach stolecznego DIE WELT. ..."Prezydent Polski przybywa do
        Berlina. Aleksander Kwasniewski byc moze reprezentowac bedzie swój kraj
        takze na szczycie Unii Europejskiej w ten weekend, jesli ranny w wyniku
        katastrofy helikoptera premier Miller nie bedzie zdolny do podrózy. Szczyt
        zajmie sie kwestia podzialu glosów, a zatem wladzy na dziesiatki lat. I - jak to
        ujal pewien polski negocjator - "nie chodzi tu o rzucenie na kolana rzadu, lecz
        calego kraju". Autor komentarza przypomina: ..."takze kwestia form, tak,
        wlasnie form towarzyskich, odgrywa tu pewna role. System nicejski, stanowiacy
        podstawe czlonkostwa, mialby ulec zmianie, zanim wejdzie w zycie. Gosc
        Schroedera bedzie obstawal przy tym, by wydajnosci wspólnoty nie osiagano
        droga poswiecania demokratycznej legitymacji. Trudna to rozmowa..."
        • Gość: xxx-be Re: PRZEGLAD NIEMIECKIEJ PRASY w jezyku polskim IP: *.konin.sdi.tpnet.pl 11.12.03, 17:54
          znalazl sie przyjaciel polski ten schouble
          a od kiedy hadecy sa przyjaciolami polski
          i moze tylko ten oskar fischer
    • Gość: Peer Re: Fischer: Dalsze negocjacje lepsze od złego re IP: *.dip.t-dialin.net 11.12.03, 13:59
      Gość portalu: RESPECTABLE POLE napisał(a):

      > Jak Polska się podda to będzie miała reputację głupków w
      świecie:
      > www.economist.com/World/europe/displayStory.cfm?story_id=2245939
      > The Economist i inni niezależni od Niemiec i Francji nas
      popierają!
      ************************
      Po pierwsze nie wmawiajmy sobie ze nas inni popieraja
      bo to nam na dobre nie wyjdzie jak wlasnie ci inni
      zalatwia sobie to na czym im zalezy i "oleja" nas.

      Po drugie: cytat: W dyskusji po wystąpieniu Fischera,
      wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego CDU/CSU Wolfgang
      Schaeuble wytknął rządowi Gerharda Schroedera "brak wrażliwości"
      w postępowaniu z Polską. Dotyczy to - jego zdaniem - zarówno
      ostrej krytyki postawy Polski w czasie wojny w Iraku, jak
      również sporu o unijną konstytucję. "Europie potrzebna jest
      Polska sprawująca wiodąca rolę" - powiedział Schaeuble.

      Sledzilem ta debate. Ten cytat to czysta propaganda
      sugerujca jakoby CDU popierala polskie stanowisko.
      TA JEDNAK NIE JEST. Schaeuble WYRAZNIE zaznaczyl,
      ze NIE POPIERA POLSKIEGO STANOWISKA.
      Rzadowai zarzucil "brak wrazliwosci" w postepowaniu
      z Polska tzn. Schroeder powinien uzywac innych argumentow
      w obronie Konwentu.

      • Gość: cdn...Londyn Re: Fischer: Dalsze negocjacje lepsze od złego re IP: *.in-addr.btopenworld.com 11.12.03, 14:37
        Wystarczy się przejść późnym popołudniem po paru pubach w okolicach
        Westminster lub City of London i pogadać z normalnymi ludźmi na temat tego
        niepełnosprawnego pisadła francusko-niemieckiego pt. konstytucja europejska a
        od razu widać że Polska ma sympatię i poparcie. Tutaj zdecydowana większość
        społeczeństwa ani tych pierwszych a szczególnie tych drugich nie darzy zbytnią
        sympatią i zaufaniem. Ich model gospodarczy też nie zdaje egzaminu. I niemców
        i francuzów mieszka i pracuje tutaj sporo bo u siebie pracy nie mają a z
        zasiłków żyć nie chcą.
        • Gość: Peer Re: Fischer: Dalsze negocjacje lepsze od złego re IP: *.dip.t-dialin.net 11.12.03, 15:25
          Ta argumentacje funkcjonowala by gdyby
          bogata Anglia placila tyle samo co Niemcy.
          Sfrustrowanie niemcow polega na tym ze
          podatki coraz wyzsze, w kieszeni coraz mniej,
          bezrobocie "kwitnie" a pomimo to najwiecej wplacaja
          do kasy.
          • Gość: x23 Peer, jak zawsze kit wciskasz! IP: *.dip.t-dialin.net 11.12.03, 16:21
            Niemieckie obciazenia na mieszkanca wcale nie sa duze, a juz
            napewno nie najwieksze w europie! Sugerujesz, jakoby twoj kraj
            bogaty byl, a jest bankrutem! Twoj kraj ro rekordzista jezeli
            chodzi o plajty: przyrost o 39.700 w tym roku, tj. o 3,5% wiecej
            niz w roku poprzednim! W tym roku juz 60.100 osob prywatnych
            zameldowalo bankructwo! Prywatnieych ludzi - podkreslam! I pracy
            nie znajdziesz tez i w przyszlym roku, bo odpadnie wedlug
            pierwszych szacunkow nastepne 600.000 miejsc pracy. I nie pomoze
            fryzowanie statystyk przez twojego kanclerka: w tym roku ukryto
            1,3 mln.:
            - 826.000 Erwerbslose aus der offiziellen Zählung herausgefallen
            weil sie ihr Arbeitsgesuch nicht nach drei Monaten erneuert haben,
            - 476 000 Arbeitssuchende würden nicht mehr in der Statistik
            geführt, weil sie angeblich nicht aktiv einen neuen Job suchten

            Bankrut jestes i tyle. Bedziesz mial jescze duzo czasu sledzic
            obrady Bundestagu!
            • Gość: . Najwieksze obciazenia na glowe ma Holandia, potem UK IP: *.nott.cable.ntl.com 11.12.03, 16:23
            • Gość: Peer Re: Peer, jak zawsze kit wciskasz! IP: *.dip.t-dialin.net 11.12.03, 16:29
              x23 nieswiadomie potwierdzasz co napisalem.
    • Gość: romek948 Negocjacje tak ale najpierw przestrzeganie IP: 213.77.79.* 11.12.03, 15:08
      dobrowolnie zawartego ukladu a nie grozby i dyktat. Glosowalem
      wg Nicei.
    • Gość: v2 ROZSADNY GLOS IP: *.crowley.pl 11.12.03, 15:17
      Chyba mozna troche szanowac tego lewaka
    • Gość: Ostrożny z UW TO PIERWSZE OZNAKI SUKCESU!!!!! IP: *.chello.pl 11.12.03, 15:19
      Stanowisko Józka F to pierwsze oznaki sukcesu(choć małe)
      stanowczości polskiej polityki.Zapowiada ono przynajmniej
      odłożenie w czsie ostatecznego kształtu postanowień
      brukselskich. Moim zdaniem, po decyzjach USA w sprawie udziału w
      odbudowie IRAKU wyłączające Francję i Niemcy z tego rynku
      Niemcom potrzebne jest poparcie naszego kraju w zabiegach o
      złagodzenie amerykańskich retorsjii!
      • Gość: KK Z Prahy IP: *.ruk.cuni.cz 11.12.03, 15:23
        Supervelmoc s holou riti a hladovym krkem.Za co se ksakru mate "bratri" Polaci?
        O co vam jde? Rozkopat padesat let prace ktera i vam muze zajistit prvne ve
        vasich nestastnych dejinach mir? Stoji vam to za to? KK
        • Gość: gwb Re: Z Prahy IP: *.crowley.pl 11.12.03, 15:25
          Nie chcemy by Europa rzadzili tylko Niemcy. To se ne vrati.
          • Gość: Jack Re: Z Prahy IP: *.dip.t-dialin.net 11.12.03, 15:27
            TO DO NIEJ NIE WSTEPUJ !!!!
            • Gość: gwb Re: Z Prahy IP: *.crowley.pl 11.12.03, 15:39
              Pamietaj ze ona dopiero sie tworzy. Ja wstepowalem do tej gdzie obowiazywal
              traktat z Nicei. Po za tym nie mam niz do potegi Niemiec (powstalej dzieki
              USA), nie chce tylko zyc z nimi w jednym panstwie.
              Wprowadzmy w Europie wolny rynek bez doplat, bez limitow, funduszy itp.
              Ale wtedy plakac beda Francuzi - ktorzy forsuja ten socjalistyczny twor
              • Gość: KK Re: Z Prahy IP: *.ruk.cuni.cz 11.12.03, 15:45
                Kdyz uz jsme u historie: nepamatujes si nahodou, ze pred tak sto lety mely pri
                volbach do ruznych organu prave slovane (i polaci) max. polovicni hodnotu vedle
                Nemcu? Tehdy nam to pripadalo nespravedlive. Premyslej: ma jeden polak nebo
                spanel, jakkoli jsou moc fajn, cenu dvou francouzu nebo nemcu? Za druhe:
                pouzivani slova socialisticke jako sprostoty me uz nudi: je z toho stejne
                bezducha fraze jako pouzivali kdysi ty komunisticky parchanti. Za treti: Nemas
                poci, ze USA jsou co se tyce vztahu ke svetu ve srovnani k dobe pred deseti
                lety (o konci druhe valky ani nemluvim) drobatko dost vedle? Chces svoje nazory
                stavet na rozumu, nebo slepe loajalite?
              • Gość: Jack Re: Z Prahy IP: *.dip.t-dialin.net 11.12.03, 16:05
                Unia juz istnieje i
                TO MY CHCEMY DO NIEJ WEJSC !!!
                • Gość: gwb Re: Z Prahy IP: *.crowley.pl 11.12.03, 16:11
                  Tak ale prawem jest poki co Traktak Nicejski.
                  Zmiana Uni jaka teraz sie dokonuje musi zyskac akceptacje wszyskich panstw.
                  Tak na prawde wszyscy w Europie wiedza, ze projekt konstytucji jest do dupy
                  tylko trudno im sie wycofac fakt fiaska negocjacji chce sie
                  przypisac "nieprzygotowanym do wielkiej idei" Polakom.
                  • Gość: Jack Re: Z Prahy IP: *.dip.t-dialin.net 11.12.03, 16:25
                    Ta "historia" z Nicea wyglada troche inaczej.
                    Od poczatku bylo wiadomo ze trakta Nicejski
                    po rozszerzeniu musi byc zmieniony.
                    Zostal "sklepany na szybko" aby rozszerzenie wogole
                    bylo mozliwe. Dowodem na to ze nie zadowalal wszystkich
                    bylo referendum w Irlandii (2 razy bo za pierwszym razem nie przeszlo
                    i to grozilo niemozliwoscia rozszerzenia).
                    Polska dobrze o tym wiedziala bo brala udzial.
                    Tak samo brala udzial w pracach Konwentu.
                    A teraz panuje zbiorowa "amnezja".
                    Dla mnie to zagrywka polityczna rzadu majaca na celu
                    odwrocic uwage od katastrofalnej sytuacji w kraju.
                    I to sie udalo !!! Czytajac listy na tym forum
                    sa ludzie zarzucajacy Unii wine za bezrobocie w Polsce
                    bo nie moga jezdzic do roboty do
                    tych "przekletych hitlerowcow" czy "zabojadow".
                    To spoleczenstwo jest chore.
            • Gość: KK Re: Z Prahy IP: *.ruk.cuni.cz 11.12.03, 15:40
              A co tam delate vy?
            • Gość: Obserwator Re: Ej ty Jack IP: *.sympatico.ca 11.12.03, 16:13
              Gość portalu: Jack napisał(a):

              > TO DO NIEJ NIE WSTEPUJ !!!!

              W Europie z wyjatkiem Francji i Niemiec jest jeszcze ze 30
              panstw. Uwazaj ze wstepowaniem, bo mozesz wstapic w gowno.
              • Gość: Jack Re: Ej ty Jack IP: *.dip.t-dialin.net 11.12.03, 16:32
                Obserwator !!
                Twoj "komentarz" jest naprawde
                warty uwagi !!!!
          • Gość: KK Re: Z Prahy IP: *.ruk.cuni.cz 11.12.03, 15:29
            Zatimco vy z toho udelate dalsi mizernou rzecpospolitu ktera se rozpadne na
            prach, protoze si v ni bude kazdy delat absolutne co chce. Gratuluji EU k
            prijeti historicky prvniho anarchistickeho statu. KK
            • Gość: gwb Re: Z Prahy IP: *.crowley.pl 11.12.03, 15:42
              Hi mate! Write in any more understandable language.
              Preferably English please!
            • Gość: obcy Do Prahy IP: 5.2.1R1D* / *.ym.rnc.net.cable.rogers.com 11.12.03, 16:02
              A hoj.
              > Zatimco vy z toho udelate dalsi mizernou rzecpospolitu ktera se rozpadne na
              > prach, protoze si v ni bude kazdy delat absolutne co chce. Gratuluji EU k
              > prijeti historicky prvniho anarchistickeho statu. KK
              ---1.Wasz prezydent podziela nasze zdanie w 100%
              2.Wy na konstytucji tracicie wiecej niz my
              3.Nicea nie powinna byla wogole powstac, zanim nie zostana precyzyjnie
              podzielone kompetencje rzadow panstw i nadmiernie rozbudowanych
              instytucji ogolnoeuropejskich - nie nasza ani nie Wasza wina.
              4.Gdzie Ty tu widzisz anarchie?, skoro to my korzystamy z istniejacego prawa,
              natomiast F i N nie maja zamiaru (choc ich wlasne) go przestrzegac i napewno
              nie beda, skoro przy takim precedensie wszyscy mali boja sie nawet zaglosowac
              przeciw, nastepnym razem bedzie jeszcze gorzej i co zrobisz?.
              5.Niby co my rujnujemy 60 lat jakiej pracy? Skoro wlasnie chca zamrozic ten
              stan, w ktorym dzieki USA sie dorobili. I dla Was i dla nas lepsza byla EWG,
              poniewaz nie mamy ochoty nastepnej Jugoslawii przerabiac, raczej spodziewamy
              sie dziekuje i to przede wszystkim od Was niz paniki i strachu, bo najgorsze
              co sie moze (dla Was) stac to to, ze Wy wstapicie do Unii a my nie, chociaz
              wlasnie F i N sobie tego nie wyobrazaja, bo na Was tyle nie zarobia co na nas.
              A ten 1%ktory niemcy "doplacaja" to najwyzej oprocentowana inwestycja i na
              dodatek to mniej niz sobie zawyzyli ponad prawem budzet, czyli dla nich
              za darmo a kosztem europy i euro.
              Milego dnia
              M.
              5.
              • Gość: gwb Re: Do Prahy IP: *.crowley.pl 11.12.03, 16:16
                Masz absolutna Racje!!!
            • Gość: Obserwator Re: Z Prahy IP: *.sympatico.ca 11.12.03, 16:17
              Gość portalu: KK napisał(a):

              > Zatimco vy z toho udelate dalsi mizernou rzecpospolitu ktera
              se rozpadne na
              > prach, protoze si v ni bude kazdy delat absolutne co chce.
              Gratuluji EU k
              > prijeti historicky prvniho anarchistickeho statu. KK

              Jestes idiota i sam sie rospadniesz. Czesi to ch.. wchodzace w
              dupe Niemcom jak w 1938.
              • Gość: obcy Gosci sie nie obraza!!!!! IP: 5.2.1R1D* / *.ym.rnc.net.cable.rogers.com 11.12.03, 16:19
        • Gość: . CO sie nam w polityke wtracasz? My waszego neo_Kahy IP: *.nott.cable.ntl.com 11.12.03, 16:24
          nie ruszamy...
        • Gość: xxx-be Re: Z Prahy IP: *.konin.sdi.tpnet.pl 11.12.03, 17:46
          zapomniales swoja historie
          maly kraj wracaj tam gdzie byles
      • Gość: koko Re: TO PIERWSZE OZNAKI SUKCESU!!!!! IP: 57.79.9.* 11.12.03, 15:28
        Ostrozny - twoja opinia jest rozsadna.Glowkujesz
        niezle.Wypadaloby jeszcze azeby czerwone SLD-owskie lby nie
        odpuscily w Brukseli tej sprawy.Francja jest krajem stosunkowo
        wyizolowanym.Niemcy pozostana tylko niemcami i dla nich interesy
        na wschodzie pozostana zawsze wazne.A zatem sila rzeczy musza
        respektowac stanowisko Polski.
        • Gość: koko Re: Do KK IP: 57.79.9.* 11.12.03, 15:34
          Panie KK -niewatpliwie jestes dumny z niemieckiej Skoda,ale
          wyobraz sobie ,ze to jest wszystko co dostaliscie od
          NIEMCOW.Jezeli nie umiecie bronic wlasnych wartosci to
          dostaniecie od niemcow w dupe tak samo jak w 1938.Chyba ,ze ci o
          to chodzi.
          • Gość: KK Re: Do KK IP: *.ruk.cuni.cz 11.12.03, 15:50
            Na rok 1938 si nahodou pamatuju: napriklad na to, ze se Polsko o cas CSR s
            Nemci docela s chuti podelila. Kdybych tyhle veci porad vytahoval, myslis, ze
            bych mohl vubec promluvit s Polakem?
          • Gość: Peer Re: Do KK IP: *.dip.t-dialin.net 11.12.03, 15:53
            Kokus
            • Gość: KK Re: Do KK IP: *.ruk.cuni.cz 11.12.03, 16:00
              Pripominas mi Musoliniho: kdyz ti dojdou argumenty, "kopes do dupy". Jsi
              trapny. Co se tyce Malty, uvedom si, ze jako stat bude mit sveho komisare (nebo
              by alespon mela mit, mi se o to alespon snazime) jako jakykoli velky stat. Jsou
              dve rovnosti, jedna se tyka statu, druha samych lidi. Jsou potreba obe.
              • Gość: Peer Re: Do KK IP: *.dip.t-dialin.net 11.12.03, 16:11
                Szanowny KK moja odpowiedz adresowana byla
                do "koko" ktory napisal:
                "Panie KK -niewatpliwie jestes dumny z niemieckiej Skoda,ale
                wyobraz sobie ,ze to jest wszystko co dostaliscie od
                NIEMCOW.Jezeli nie umiecie bronic wlasnych wartosci to
                dostaniecie od niemcow w dupe tak samo jak w 1938.Chyba ,ze ci o
                to chodzi.
                Polscy tez maja w stosunku do Czechow "czarna plame"
                w historii.
                Odnosnie Malty - to ironicznie bo Polska chce tyle samo glosow
                co dwar razy wieksze Niemcy.
                Wszystko OK ???

            • Gość: gwb ---do Peer-poucz sie historii IP: *.crowley.pl 11.12.03, 16:06
              Peer poducz sie troche historii.
              Najpier to Czesi dali Polakom w dupe gdy pomimo ustalen wladz lokalnych
              zajaely w 1920r Zaolzie. Bylo to wtedy gdy Polacy wspolnie z Ukraincami szli na
              Kijow. Potem wiec Polacy odebrali swoja czesc Zaolzia w 1938r.
              W 1945r Czesi znowu nas uprzedzili i polskie dywizje pancerne byly juz gotowe
              na Slasku zajac je znowu, ale do niczego nie doszlo.
              Nie mam zadnych roszczen terytorialnych. Chodzi tylko o fakty historyczne
              • Gość: Vince Re: ---do Peer-poucz sie historii IP: *.torun.cvx.ppp.tpnet.pl 11.12.03, 16:13
                A to prawda akurat, ale fakt jest taki,że się było wspólnikami
                Hitlera. Litwini poslugują się tą samą argumentacją tłumacząc
                dlaczego okupowali Wilno w 1940 - bedąc tym razem wspólnikami
                Stalina, ale też szli po to, co im zagrabiono.
                Dla mnie jedno i drugie ma wiele wspolnego z zachowaniem hieny.
                Chyba lepiej o tym milczec niz dopisywac jakas tam ideologię
                • Gość: gwb Re: ---do Peer-poucz sie historii IP: *.crowley.pl 11.12.03, 16:20
                  Masz racje. Nie nie ma sensu dorabiac ideologii-drazni mnie tylko gdy jacys
                  domorosli pseudo-inteligenci popisuja sie wiedza na temet "polskiego szowinizmu"
          • Gość: Vince Re: Do KK IP: *.torun.cvx.ppp.tpnet.pl 11.12.03, 15:58
            A ten Czech rozsadnie pisze i ja sie z nim zgadzam.
            Nicea czy konwent Polska ma taka samą ! liczbe glosow. Własnie
            tak.
            To o co chodzi ? O niemieckie fobie ? o francuskie fobie ? o
            brukselskie fobie ?
            Jak ktos ma fobie to powinien sie leczyć a nie robić z tego
            pseudo patriotyczną aferę. Albo też - nie wchodzić do tej Unii,
            jak taka zła. zaaplikujcie rodacy do NAFTA ! Tam już tylko na
            Polske czekaja .. na poczatek wieksza pula zileonych kart w
            loterii wizowej
            • Gość: KK Re: Do KK IP: *.ruk.cuni.cz 11.12.03, 16:03
              Pochopte, nechci nikoho urazet. Vy mate svuj nazor, ja svuj. Jen si myslim, ze
              byste to meli skusit trochu s nadhledem, sine ira et studio. Prominte, uz musim
              domu. Diky i za urazky. Alespon mam o Polsku presnejsi obrazek. KK
              • Gość: GGG Do KK IP: *.dip.t-dialin.net 11.12.03, 18:46
                Pozdrawiamy Prage
            • Gość: gwb nie chodzi o fobie IP: *.crowley.pl 11.12.03, 16:14
              Chodzi o to ze nie moze miec jeden kraj 2razy wiecej glosow niz inne bo INNE
              sa ineteresy ludzi mieszkajacych w roznych czesciach Europy i nie chodzi tu o
              zadne fobie.
              • Gość: obcy Pies pogrzebany juz IP: 5.2.1R1D* / *.ym.rnc.net.cable.rogers.com 11.12.03, 16:30
                Dziendobry
                > Chodzi o to ze nie moze miec jeden kraj 2razy wiecej glosow niz inne bo INNE
                > sa ineteresy ludzi mieszkajacych w roznych czesciach Europy i nie chodzi tu o
                > zadne fobie.
                ---Jesli chodzi o mnie to bym tego slaska w 38 nie zajmowal, ale przynajmniej
                nie pozwolilismy zajac klodzka prze czechy w 45.
                Pan Fisher ma czelnosc narzekac na nieprzejzystosc nicei, a przeciez podpisal
                jego kraj i niby czego sie spodziewal, jakiej przejzystosci i logiki, skoro
                zaczeto reforme od d... strony.
                Najpierw precyzyjnie nalezalo ustalic kompetencje wladz ogolnoeuropejskich,
                skonsultowac, uzgodnic, przeprowadzic referenda a dopiero potem i to
                ewentualnie decydowac jakie ramy prawne beda obowiazywaly w podejmowaniu
                decyzji itd.
                Gdybysmy wiedzieli, ze polityka zagraniczna bedzie w gestii centralnej europy
                to nie przystapilibysmy do UE i napewno GB tez, nie bylo by zamieszania w
                kwestii iraku itd. To tylko jedna dziedzina a jest wiecej.
                To oni stworzyli ten problem umyslnie bo tak postepuja szachraje.

                Uszanowanie
                M.
              • Gość: Vince Re: nie chodzi o fobie IP: *.torun.cvx.ppp.tpnet.pl 11.12.03, 17:54
                GWB - dlaczego nie może ? a jeżeli ma 2 x wiecej ludzi ?
                dlaczego głos Polaka albo Hiszpana ma się liczyć tak samo jak
                głos 2 Niemców ? A jeślibym np zaproponowal , że głosy wyborców
                z woj. warmińsko-mazurskiego muszą liczyć się potrójnie w
                stosunku do głosow warszawiaków, bo Warmiaków i Mazurów jest
                mniej, i mogą mieć inne interesy niz warszawiacy, więc ,żeby
                Polska się harmonijnie rozwijała trzeba Mazurom itd.
                zabezpieczyć wiekszą ilosć posłow w Sejmie ? Wydaje to Ci się
                logiczne ?
        • Gość: Vince Re:Koko drogi.. IP: *.torun.cvx.ppp.tpnet.pl 11.12.03, 16:01
          A kim jest Polska dla USA ??
          No zastanów się proszę ..
          • Gość: gwb Re:Koko drogi.. IP: *.crowley.pl 11.12.03, 16:25
            Jest "wasalem" -mam taka nadzieje.
            Problem polega na tym czyim stac sie "wasalem" czy amerykanskim czy niemeieckim.
            Ja uwazam ze bedzie lepiej dla nas byc "waslalem" amerykanskim. Zwlasza wobec
            tego co dzieje sie teraz w Niemczech: Centrum Wypendzonych,
            Pruskie Towarzystwo Powiernicze itp itd

            No chyba stary nie sadzisz, ze Polska jest mocarstwem i stac ja byt niezalezny
            od nikogo.Takich panstw juz zreszta prawie nie ma
      • Gość: jaro NIe okdładać decyzji o kilka tygodni! IP: *.msz.gov.pl 11.12.03, 17:14
        Moim zdaniem nie należy odkładać decyzji w sprawie głosów tak
        jak to sobie wyobrażają Niemcy, tj. powiedzieć, że teraz
        wszystkie inne rzeczy są uzgodnione, a o głosach pogadamy za
        kilka tygodni lub misięcy. Wówczas nadal będzie rosła brutalna
        presja polityczna i medialna, która nic nie ma wspólnego z
        zasadami fair play. Ważna jest tu zasada nothing is agreed until
        everything is agreed. Wbrew pusczanym w eter głosom Niemcom
        zależy na Kopnstytucji, chociaż oczywiście "największą korzyść"
        mieliby z podwójnej większości.
    • Gość: tito Co ten Fischer pieprzy. Jaka intergracja. Zakaz pracy IP: darth:* / 192.168.15.* 11.12.03, 15:54
      dla Polaków, zakaz kupowania ziemi w Polsce dla oobcokrajowców.
      Dwa podstawowe filary wolnego rynku nie istnieją. A my będziemy
      budować wspólny dom od dachu!!!!
      Każdy student, który zaproponowłby, przy obecnej strukturze
      politycznej EU, system reprezentacji, o jaki dopominają się
      niemcy i fracja oblałby egzamin, ale komisarzy egzaminy nie
      dotyczą.
      Niemcy i Francja złamali waśnie pakt stabilizacyjny i jeszcz
      mają śmiałość pieprzyć o demokratycznej Europie.
      Francuz kłamie, albo ślepy, to właśnie nowy system będzie
      początkiem końca Europy, gdyż małe kraje, posiadające głos o
      równej sile do niemiec i francji w organizacjach
      międzynarodowych tam będą rozgrywać swoje interesy.
      • Gość: Peer Re: Co ten Fischer pieprzy. Jaka intergracja. Zak IP: *.dip.t-dialin.net 11.12.03, 16:01
        Nie wiem czy te male kraje beda tam odgrywac
        swoje intesresy. Juz teraz wyraznie widzac ze
        6-ciu zalozycieli Unii chce razem isc dalej i szybciej
        bez wzgledu na to czy Polska zawetuje czy nie.
        To oznacza ze "Jadro Europy" nie da sie szantazowac przez Polske
        i Hiszpanie. Holandia - gdyby mogla - to
        po sprawozdaniu o stanie przygotowan "nowych"
        nie dopuscila by teraz do wstapienia Polski do Unii.
        Mamy wybor - albo wskakujemy do tego pociagu albo
        albo pozostajemy tam gdzie jestesmy.


        • Gość: tito Szantażują to Niemcy z Francją Polskę i Hiszpanię, IP: darth:* / 192.168.15.* 11.12.03, 16:31
          bo po naszej stronie jest racja. A co do szybkiej
          integracji "jądra europy" to potrwa ona dotąd dokąd nie dojdzie
          do konfliktu interesów Francji i Niemiec. Chwilowo mają te same
          cele i problemy, ale jak można być tak nieodpowiedzialnym, żeby
          na takim gruncie tworzyć nowy ład konstytucyjny.
          Ja chętnie widziałbym pełną integrację, ale ta proponowana przez
          n-f jest ślepym zaułkiem.
          • Gość: Peer Re: Szantażują to Niemcy z Francją Polskę i Hiszp IP: *.dip.t-dialin.net 11.12.03, 16:58
            tito
            dlaczego uwazasz ze racja jest po naszej stronie.??
            Inni uwazaja ze racja lezy po ich stronie.
            Dobra dyplomacja polega na tym aby
            zawrzec kompromis w ktorym wszyscy sa zdania
            ze ich racje zostaly uwzglednione.
            Niestety Polska dypolomacja swoim zwrotem
            " Nicea albo smierc" jakby z gory wykluczyla mozliwosc
            negocjacji co spowodowalo "stwardnienie" pozycji Zachodu.
            Co do Francji i Niemiec to nie bylbym takim pesymista.
            Te kontakty maja solidna "podbudowe" w postaci
            normalnych kontaktow pomiedzy ludzmi. To jest - moim
            zdaniem - podstawa jakiejkolwiek integracji.
            Istnieja takze kontakty osobiste pomiedzy Niemcami i Polakami
            pomiedzy Gminami czy firmami. I co ciekawe - podczas spotkan
            ton rozmow jest zupelnie inny i ocena "duzej polityki" takze.
            Tych kontaktow jest za malo bo uprzedzenia - po
            obu stronach Odry - sa za duze.
            • Gość: v2 Re: Szantażują to Niemcy z Francją Polskę i Hiszp IP: *.crowley.pl 11.12.03, 17:05
              "...stwardnienie pozycji Zachodu..."
              Czy nie zapominasz przypadkiem, ze Hiszpania Anglia Szwecja to tez Zachod.
              Anglia np nie zgodzi sie na nic co blokowalo by jej mozliwosc wetowania
              tzw."wsolnej polityki zagranicznej" czy podwazaloby role NATO.
            • Gość: tito Twarda postawa to rzecz normalna przed negocjacjami. IP: darth:* / 192.168.15.* 11.12.03, 17:25
              Trzeba się do tego przyzwyczaić. Też mi kiedyś mało serce nie
              wyskoczyło, kiedy negocjujący w mooim imieniu azjata
              zaproponował $400 za auto, za które szprzedawca chciał $2000.
              Ostatecznie zgodził się na $500-600.
              Oczywiście, że Nicea wymaga zmiany, ale to Niemcy i Francja
              zamknęły możliwość negocjacji składając propozycję (w ich
              imieniu komisja) reprezentacji proporcjonalnej (z podwójną
              większością). To nonsens, o którym trudno dyskutować. Głosy
              powinny być ważone tylko rozsądniej niż w systemie Nicejskim.
              Perzeciw zmianie przemawia także to, że system jeszcze nie
              wszedł a już go chcemy odrzucić. To wyraz skrajnej
              nieodpowiedzialności. Po co podpisywali.
              Poza argumentami, które przytoczyłem wcześniej przeciw nowemu
              systemowi, chciałbym dodać i ten, że przekonanie do tego, co
              proponuje Francja i Niemcy, opiera się na założeniu, że wszyscy
              mają dobrą wolę współpracy. Gdyby mieli, żaden systm nie byłby
              potrzebny, gdyż wszyscy żyliby zgodnie w radosnej anarchi
              pomagając sobie wzajemnie.
              System musi być sprawny w podejmowaniu decyzji, a z drugiej
              strony zabezpieczać nas przed radykalizacją w sprawach
              konfliktowych. Tego w żadnym stopniu nie zapewnia nowa
              propozycja. Jest całkowicie nieodpowiedzialna.
          • Gość: timo NIech Niemcy i Francja mają podwójną większość IP: *.msz.gov.pl 11.12.03, 17:22
            ale w Unii francusko-niemieckiej. Ciekaw jestem co Francuzi na
            to powiedzą. A poza tym niech Niemcy wprowadzą najpierw podwójną
            większość w wżyszej izbie parlamentu, w Bundesracie. Z
            ciekawością oczekiwałbym reakcji mniejszych landów.
        • Gość: gwb ---Peer poloz sobie lod na glowe-- IP: *.crowley.pl 11.12.03, 16:34
          Czlowieku z Twoich wypowiedzi wynika, ze nie masz elemenatrnej wiedzy na
          temety w ktorych sie wypowiadasz. A slyszales, ze ma powstac Fundusz Nowych
          Technologii ktorym objete moga byc tylko kraje bylej 15-tki?
          I przeciw temu mamy sie nie buntowac??!!!
          Do jakiego pociagu ten pociag tendy nie kursuje czlowieki
          • Gość: Peer Re: ---Peer poloz sobie lod na glowe-- IP: *.dip.t-dialin.net 11.12.03, 16:45
            gwb kto ci naopowiadal takich rzeczy.
            Fundusz Nowych Technolgii ma przyspieszyc
            rozwuj naukowo-techniczny.
            Pieniadze pojda tam gdzie ten postep
            jest najsilniejszy lub najbardziej rozwiniety.
            Fundusz ten nie jest ograniczony TYLKO na
            obecna Unie. To jak zwykle propaganda
            jakiegos "antyunijczyka"
    • Gość: Obserwator Niech Czesi i nie gardluja przeciw Polsce IP: *.sympatico.ca 11.12.03, 16:05
      Juz raz Czesi w 1938 poddali sie Niemcom bez jednego wystrzalu -
      i wystarczy.
      • Gość: obcy Re: Niech Czesi i nie gardluja przeciw Polsce IP: 5.2.1R1D* / *.ym.rnc.net.cable.rogers.com 11.12.03, 16:49

        > Juz raz Czesi w 1938 poddali sie Niemcom bez jednego wystrzalu -
        > i wystarczy.
        ---upraszczasz za bardzo.
        Czesi Masaryka i jego nastepcy prowadzily najbardziej wroga polityke
        wobec Polski ze wszystkich panstw, oprocz Litwy. Chodowali komunistow
        polskich i prowadzili obstrukcje wszystkich polskich inicjatyw pokojowych,
        a razem moglismy powaznie opuznic militaryzacje niemiec, nawet grozac wojna.
        Rozumiem wscieklosc Becka, ale ta zaslepia. Lepiej bylo postawic czechom
        warunek (my moglismy, bo nie zaproszono nas do Monachium) niszczycie
        fabryki, przywozicie wyposazenie i wycofujecie wojsko wraz z swietnym
        sprzetem do polski i tworzycie armie na wygnaniu albo kazdy ratuje
        sie sam i wtedy zajmujemy slask zaolzianski - klarownie i czysto.
        Niemcy nie byly jeszcze gotowe do wojny, bo nie bylo paktu R-M.
        A my mielibysmy sojusznika na dobre i zle, gdyby czesi przyjeli propozycje.
        A tak fabryki czeskie cala wojne pracowaly na potrzeby trzeciej rzeszy, a
        produkowaly niemalo i powstala rana jak widac do dzis.
        To najwiekszy blad Becka.
        M.
    • Gość: faco Amerykanie was popieraja osly europy IP: *.dip.t-dialin.net 11.12.03, 16:24
      • Gość: Semper Fi Re: Amerykanie was popieraja osly europy IP: 12.0.23.* 11.12.03, 16:28
        nieprawdopodobna jest ilosc tych pierd... volksdeutchy na tym
        forum, plujacych na Polske!
        ale sk...om fryce wypraly mozgi!
    • old.european Re: Fischer: Dalsze negocjacje lepsze od złego re 11.12.03, 16:31
      Gość portalu: RESPECTABLE POLE napisał(a):

      > Jak Polska się podda to będzie miała reputację głupków
      > w świecie.

      A jak ty myslisz, dlaczego inni Polske tylko popieraja, a sami
      sa sklonni szukac kompromisow? Bo w pole minowe wysyla sie
      wlasnie glupka, a samemu szuka bezpiecznych sciezek, podczas gdy
      glupek sie cieszy z poparcia.


      • Gość: Obserwator Re: O! odezwal sie stary@zgred.e IP: *.sympatico.ca 11.12.03, 16:39
        old.european napisał:

        > Gość portalu: RESPECTABLE POLE napisał(a):
        >
        > > Jak Polska się podda to będzie miała reputację głupków
        > > w świecie.
        >
        > A jak ty myslisz, dlaczego inni Polske tylko popieraja, a sami
        > sa sklonni szukac kompromisow? Bo w pole minowe wysyla sie
        > wlasnie glupka, a samemu szuka bezpiecznych sciezek, podczas
        gdy
        > glupek sie cieszy z poparcia.
        >
        > Stary glucze. Wiele krajow ma dosyc panoszenia sie Francji i
        Niemiec i ich przewodniej roli w Europie, bo to smierdzi jak
        szampon "dwa w jednym"
        • old.european Re: O! odezwal sie stary@zgred.e 11.12.03, 16:45
          Gość portalu: Obserwator napisał(a):

          > old.european napisał:
          >
          > > Gość portalu: RESPECTABLE POLE napisał(a):
          > >
          > > > Jak Polska się podda to będzie miała reputację głupków
          > > > w świecie.
          > >
          > > A jak ty myslisz, dlaczego inni Polske tylko popieraja, a
          sami
          > > sa sklonni szukac kompromisow? Bo w pole minowe wysyla sie
          > > wlasnie glupka, a samemu szuka bezpiecznych sciezek, podczas
          > gdy
          > > glupek sie cieszy z poparcia.
          > >
          > > Stary glucze. Wiele krajow ma dosyc panoszenia sie Francji i
          > Niemiec i ich przewodniej roli w Europie, bo to smierdzi jak
          > szampon "dwa w jednym"

          To tylko twoje malo pobozne zyczenia, a prawda jets taka, ze jak
          Polska bedzie wplacala do Unii tyle, co Niemcy, to bedzie
          interesujaca dla krajow Unii a obecnie jest tylko zagrozeniem
          dla interesow krajow czerpiacych korzysci z Unii, dlatego tak
          pieknie wpuszczono chetnych do chojrakowania a mniej do
          logicznego myslenia Polakow w zwyczajne, prowincjonalne maliny.
          A moze sobie wyobrazasz, ze ktos w Unii pala checia pozbycia sie
          glownych filarow Unii Niemiec i Francji na rzecz sojuszu z
          golodupcem? Obudz sie. Hiszpanii jest na reke, ze Polska
          pozostanie poza Unia, nie trzeba sie bedzie z nia dzielic.


          OE



          • Gość: gwb ---SOCJALISCI CHOLERA-HAMUJACY EUROPE--- IP: *.crowley.pl 11.12.03, 17:00
            Wiekszosc federalistow ciagle tutaj poplakuje i kwili o tym ile to Niemcy
            wplacaja do "Europy".
            Pytam :To po jaka cholere placa-bo francuscy chlopi popelnialiby
            masowo samobojstwa?? Chyba tylko po to.
            Wprowadzmy wolny rynek. Zadnych doplat, kontyngentow, limitow, funuszy, drektyw
            i innych bzdur hamujacych rozwoj Europy. Zadnych i dla nikogo.Ale tak sie nie
            da bo co wtedy robiliby ci wszyscy urzednicy w Brukseli..
            Polacy by sobie poradzili.Po doswiadczeniach pocztku lat 90-tych -jestem tego
            pewien
    • Gość: ....................... JUZ NAWET FISCHER OLAL POLAKOW... IP: *.arcor-ip.net 11.12.03, 16:40
      Slowem Fischer wpuscil Polakow w slepa uliczke samozadowolenia,
      teraz Polacy beda swietowac triumf a Stara Europa zajmie sie
      wlasnymi sprawami.
      Pozostanie Europa dwoch predkosci, czyli to, co juz zawsze bylo,
      teraz w nowszym wydaniu: Stara Europa, ktora wspolnie sie
      rozwija, skonsoliduje sie i podola wyzwaniom wspolczesnosci i
      banda nowoeuropejskich krasnoludkow, popierdujaca ochoczo a
      bezsensownie o zlotych irackich gorach.
      • Gość: Obserwator Re: JUZ NAWET FISCHER caluje Polakow w du....pe IP: *.sympatico.ca 11.12.03, 16:41
        Gość portalu: ....................... napisał(a):

        > Slowem Fischer wpuscil Polakow w slepa uliczke samozadowolenia,
        > teraz Polacy beda swietowac triumf a Stara Europa zajmie sie
        > wlasnymi sprawami.
        > Pozostanie Europa dwoch predkosci, czyli to, co juz zawsze
        bylo,
        > teraz w nowszym wydaniu: Stara Europa, ktora wspolnie sie
        > rozwija, skonsoliduje sie i podola wyzwaniom wspolczesnosci i
        > banda nowoeuropejskich krasnoludkow, popierdujaca ochoczo a
        > bezsensownie o zlotych irackich gorach.
        • Gość: enkej Re: JUZ NAWET FISCHER caluje Polakow w du....pe IP: *.ska01.telsat.wroc.pl 11.12.03, 16:53
          Niech mi ktoś wytłumaczy etymologie słowa szkop. Dzięki.
      • Gość: lord cox Wlasnie tak. Hiszpania , oczywiscie, dolaczy do IP: 146.145.235.* 11.12.03, 18:04
        "jadra" a Czesi zajma miejsce Polski w Trojkacie Wejmarskim.
        Mocarstwowa Polska zostanie z reka w amerykanskim nocniku.
    • Gość: obserwator Re: Fischer: Dalsze negocjacje lepsze od złego re IP: *.star.net.pl 11.12.03, 16:57
      27 głosów to stanowczo za mało!!!. Jako że jeden Polak wart tyle
      co 2 Niemców i 3 Francuzów. Poza tym mamy do wypełnieinia misje:
      doprowadzić europejską gospodarkę (w tym drogi)
      do "polskoeuropejskiego" standartu. Byznesmeni i turyści
      przybywający do Polski widzą to co widzą, - nic nie widzą!
      Prawdziwy obraz jest ukryty głęboko w chorobliwej ambicji,
      megalomani narodowej i całkowitym braku samooceny.
      • Gość: Peer Re: Fischer: Dalsze negocjacje lepsze od złego re IP: *.dip.t-dialin.net 11.12.03, 17:07
        TRAFILES W 10-tke. !!!!!!!!!!
      • Gość: v2 ...moze byc jeszcze gorzej IP: *.crowley.pl 11.12.03, 17:15
        Tak trafiles w dziesiatke, ale jesli rzadzic nami beda Niemcy to bedzie jeszcze
        gorzej. Chyba, ze zadowala cie pozycja "taniej sily roboczej"
        (nie pisze "niewolniczej"- bo jeszcze narzailbym sie na zarzuty, szowinizmu,
        wstecznictwa i jeszcze co tam macie w wszych glowkach -zaslepiency)
    • Gość: gwb ---PO CO NIEMCY PLACA????--- IP: *.crowley.pl 11.12.03, 17:17
      Wiekszosc federalistow ciagle tutaj poplakuje i kwili o tym ile
      to Niemcy
      wplacaja do "Europy".
      Pytam :To po jaka cholere placa-bo francuscy chlopi popelnialiby
      masowo samobojstwa?? Chyba tylko po to.
      Wprowadzmy wolny rynek. Zadnych doplat, kontyngentow, limitow,
      funuszy, drektyw
      i innych bzdur hamujacych rozwoj Europy. Zadnych i dla
      nikogo.Ale tak sie nie
      da bo co wtedy robiliby ci wszyscy urzednicy w Brukseli..
      Polacy by sobie poradzili.Po doswiadczeniach pocztku lat 90-
      tych -jestem tego
      pewien
      • Gość: jaro Popieram likwidacje subwencji! IP: *.msz.gov.pl 11.12.03, 17:34
        Poza tym NIemcy i tak nie płacą najwięcej w przeliczeniu na
        głosę mieszkańca. Więcej od nich płacą Holendrzy.
        A czy jest to działalnośść charytatywna? To właśnie niemieckie
        firmy najbardziej korzystają na integracji europejskiej, a przez
        to część kasy z subwencji europejskich wraca do niemieckiej
        gospodarki.
        Poza tym jeśli wprowadzamy już podwójną większość i znaczne
        przesunięcie w kierunku propocjonalności, to być może pora
        zmienić system finansowania Unii. Zamiast składek państw
        członkowskich wprowadzić zasadę, iż na UNię przekazuje się
        powiedzmy 2% podatku dochodowego od osób fizycznych. Wtedy czy
        Niemiec, czy Polak, czy Hiszpan, taką samą część dochodu
        przekazywałby na UE i skończyłoby się użalania o byciu
        płatnikiem netto i szantaż, że się przykręci kurek!
    • Gość: gwb PO CO NIEMCY PLACA??!! IP: *.crowley.pl 11.12.03, 17:30
      Wiekszosc federalistow ciagle tutaj poplakuje i kwili o tym ile
      to Niemcy wplacaja do "Europy".
      Pytam :To po jaka cholere placa-bo francuscy chlopi popelnialiby
      masowo samobojstwa?? Chyba tylko po to.
      Wprowadzmy wolny rynek. Zadnych doplat, kontyngentow, limitow,
      funuszy, drektyw i innych bzdur hamujacych rozwoj Europy.
      Zadnych i dla nikogo.Ale tak sie nie
      da bo co wtedy robiliby ci wszyscy urzednicy w Brukseli..
      Polacy by sobie poradzili.Po doswiadczeniach pocztku lat 90-
      tych -jestem tego pewien
      Ale co by sie wtedy stalo:
      Niemcy straciliby swoj wielki atut nie mogliby juz mowic:
      "przeciez my to finansujemy" i byliby tylko jednym z wielu
      panstw i nie mogliby RZADZIC -a z tym pogodzic sie nie moga.
      Coz "rasa panow" skazani wiec jestesmy na socjalizm lub druga
      Jugoslawie w momencie rozpadu federacji.
      • Gość: Jas Re: PO CO NIEMCY PLACA??!! IP: *.dip.t-dialin.net 11.12.03, 20:12
        USA dotuja swych farmerow w duzo wiekszym stopniu niz Unia.USA ma duzo wieksza biurokracje niz Unia.Koszt tej biurokracji jest takze procentowo wyzszy niz w Unii.To co jest grane:w Uni doplaty zlikwidowac,a te w USA czy Japonii (tam to dopiero sa doplaty dla rolnikow)zostawic????
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka