Dodaj do ulubionych

śmietnik pod oknem

19.03.06, 14:00
Mieszkam na parterze i wspolnota ustawila pod moimi oknami pojemniki na
smieci, teraz jest zima wiec jakos to wytrzymuje ale nie wyobrazam sobie gdy
jest lato 30 stopni i zycie 2 metry od bomby biologicznej.
Wiem ze sa przepisy ze nie moga byc budowane budynki na smietniki blizej niz
10 metrow a stare budynki moga byc modernizowane jesli jest polowa tej
odleglosci, a jakie sa przepisy gdy chodzi o same smietniki ?
Obserwuj wątek
      • amik2 do "dobuda" 20.03.06, 07:56
        Witam!
        Jeżeli Pan byłby uprzejmy ocenić mój sposób rozumowania. Nie
        jestem "budowlańcem". Śmietnik to obiekt małej architerktury. Nie wymaga
        pozwolenia na budowę. Jednocześnia dla obiektów małaj architektury w miejscach
        publicznych wymagane jest zgłoszenie do właściwego urzędu. Czy śmietnik
        budowany przez WM będzie wymagał zgłoszenia (czy jest to miejsce publiczne???).
        Za ocenę z góry dziękuję. Pozdro
        • serafin666 Re: do "dobuda" 20.03.06, 09:52
          zgłoś, możecie mieć problemy - jeżeli ktoś "doniesie" do PINB ; oczywiście
          musicie mieć zgodę właściciela terenu ; jest wyrok SN zawierający definicję
          miejsca publicznego :
          1976.10.22 wyrok SN 7 sędziów III CRN 150/76
          Przez "miejsca publiczne" w rozumieniu pkt 4 uznać należy miejsce otwarte, jak
          drogi, ulice, place i ogrody dostępne dla każdego bez jakichkolwiek opłat.
          jest też taki wyrok NSA :
          1991.04.05 wyrok NSA w Warszawie IV SA 221/91 ONSA 1991/2/43
          Przy określaniu miejsca publicznego, odpowiadającego hipotezie § 44 ust. 1 pkt
          3 lit. c rozporządzenia Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z
          dnia 20 lutego 1975 r. w sprawie nadzoru urbanistyczno-budowlanego (Dz. U. Nr
          8, poz. 48 z późn. zm.), posłużyć się można pojęciem miejsca publicznego,
          użytym w § 1 ust. 3 rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki oraz Ministra
          Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 8 października 1970 r. w
          sprawie zatwierdzania pod względem artystycznym niektórych projektów
          budowlanych (Dz. U. Nr 26, poz. 221).
          w §1 ust. 3 w/w rozporzadzenia są wymienione : place i ulice, tereny zieleni
          użytku publicznego, pasy drogowe dróg publicznych ;



          • amik2 Re: do "serafina" 20.03.06, 13:07
            Witam!
            Dzięki
            Również przychylam się do stanowiska, że powinniśmy zgłosić budowę śmietnika.
            Ale są właściciele mający inne zdanie oparte na tym, że:
            1. śmietnik budujemy na nieruchomości będącej naszą własnością
            2. mamy zamiar przestrzegać wymogów (odległości) zawartych w Rozporządzeniu.
            Spór powstał na tle właśnie miejsca publicznego. Przytoczone przez Pana
            orzeczenia SN na pewno zaostrzą dyskurs. Ale właśnie nowe rodzi się w wymianie
            argumentów. Nawiasem mówiąc zgłoszenie nic nie kosztuje a chroni
            przez "nawiedzonymi". Pozdro
              • dobud Re: do "serafina" 20.03.06, 19:40
                No tak, ale chodzi zapewne o otwartą (nieogrodzoną przestrzeń) działkę
                wspolnoty: niby prywatne, ale w praktyce publiczne, bo każdy sobie może
                przechodzić, chodzić, pochodzić :-)........
                I tu jest pies pogrzebany :-(
                A właściwie to pies srający na prywatnej dzialce dostępnej publicznie :-)
          • dobud Re: do "dobuda" 20.03.06, 19:37
            Dzięki Serafinku. Ponieważ nie ma legalnej definicji "miejsca publicznego" (w
            przeciwieństwie do domu pobulicznego :-), to zawsze miałem z tym problem, a do
            orzecznictwa w tej mierze nie dotarłem..
            Choć ostatnio na zebraniu tłumaczyłem to miejsce publiczne na chlopski rozum
            podobnie jak te orzeczenia. Przynajmniej się nie zbłaźniłem :-)
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka