Dodaj do ulubionych

M.Ravel i częstochowska artystka Teresa Czekaj

28.12.07, 00:31
dziś mija 70ta rocznica śmierci twórcy słynnego Bolera, instrumentacji
Obrazków z wystawy, miniatur fortepianowych Musorsgiego.
Mało kto wie, ze Maurice Ravel (impresjonizm) jest również twórcą
instrumentacji kadysza (requiem-żałobna celebracja muzyczna) na skrzypce i
fortepian.
Teresa Czekaj skomponowała ścieżkę dźwiękową, na podstawie transkrypcji
Maurice'a Ravela do mojego filmu Serso.
Ponieważ niedawno wygasły prawa autorskie kompozytora, Teresa umieściła Serso
na youtube, zapraszam do obejrzenia i komentarzy:

youtube.com/watch?v=xtY5YCxqWi0
Obserwuj wątek
    • Gość: storima Re: M.Ravel i częstochowska artystka Teresa Czeka IP: *.d4.club-internet.fr 28.12.07, 00:57
      Konieczne jest abym uhonorował współtwórców:
      Przemysław Chmielewski, jego kompozycje muzyki elektronicznej zmiksowane przez
      Teresę z Kadiszem Ravela.

      Wykonanie:
      Przemysław Chmielewski-skrzypce.
      Teresa Czekaj-fortepian.
      • Gość: Wlodek Re: M.Ravel i częstochowska artystka Teresa Czeka IP: *.st.vc.shawcable.net 28.12.07, 01:17
        Bedac niedawno w Konsulacie widziale plakaty obwieszczajace trase
        koncertowa z Szopenem i Szymanowskim..
        Moze kiedys trafi sie taka szansa na wizyte w Vancouverskim
        Towarzystwie Chopinowskim, ktore zapraszalo juz wielokrotnie
        polskich pianistow.

        Pozdrowienia
        Wlodek
        • Gość: storima Re: M.Ravel i częstochowska artystka Teresa Czeka IP: *.d4.club-internet.fr 28.12.07, 01:33
          No, Włodku, byleś jednym z pierwszych oglądaczy:) próbnej wersji Serso.
          Jest tam, w tym filmiku, pan ten który kulejąc wsiada do bimbajki
          (częstochowskie argo: tramwaj). Ten Pan, to mieszkaniec przedwojennej
          Częstochowy. W tym filmie, jest już emerytem. Pensjonariuszem Domu Spokojnego
          Zycia III wieku (wowczas mowilo sie -starosci), ktory wlasnie miescil sie w
          Czestochowie. A nie wazne jak sie mowilo, wazne , ze takie formy pomocy
          społecznej wówczas w tej wielonarodowej Polsce istniały. Pewnie ten Pan,
          roznosił, sprzedajac wode, rodziny nie mial, lecz społeczność była właśnie rodzina.

          • Gość: Wlodek Re: M.Ravel i częstochowska artystka Teresa Czeka IP: *.st.vc.shawcable.net 28.12.07, 01:53
            Gość portalu: storima napisał(a):

            > No, Włodku, byleś jednym z pierwszych oglądaczy:) próbnej wersji
            Serso.

            Mile wspominamy te okazje.
            A co do dziwnych ludzi w cz-wie, to w jednym z watkow pisalismy o
            kilku takich..
            Najlepszego
            W.
            To dobry pomysl z tym You Tube.
            • Gość: storima Re: M.Ravel i częstochowska artystka Teresa Czeka IP: *.d4.club-internet.fr 28.12.07, 02:42
              Gość portalu: Wlodek napisał(a):
              > To dobry pomysl z tym You Tube.

              Nie mój. To pomysł Teresy.

              Ona chciała, aby prawa autorskie Maurice'a Ravela były szanowane;)

              Najlepszego Wzajem!

              PS prawa autorskie do zdjęć otrzymałem przed emisja Serso jako filmu,
              ograniczone wówczas ekskluzywnie w Polsce i TVPolonia, od inspiratorki albumu
              fotografii
              Pani Gołdy Tencer:

              motlc.wiesenthal.com/site/pp.asp?c=jmKYJeNVJrF&b=478601
              A teraz, zgodnie z prawem autorskim kompozytora, poprzez internetowy świat.

              Czemu nie?
              Dziekuje Tereso:)))

              Najlepszego, Włodku.
    • Gość: ... świetny IP: *.adsl.inetia.pl 28.12.07, 01:23
      brawo
      • Gość: storima Re: świetny IP: *.d4.club-internet.fr 28.12.07, 01:40
        musze odpowiedziec:
        to brawo dla mych Rodzicieli, Ojca, Matki.
        Jakby nie bylo Polakow, wrzucajacych mnie w czasy sprzed II wojny swiatowej,
        ktorzy oprowadzajadz mnie, smarkacza, po Czestochowie wspominali to co piekne w
        roznorodnosci.
        Stad amerykanski 'tygiel miedzykulturalny', nie byl dla mnie zadnym zaskoczeniem.

        Dziekuje. Brdzo dziekuje.

        pozdrawiamarek
        • Gość: storima Re: świetny IP: *.d4.club-internet.fr 28.12.07, 03:07
          To jeszcze taka podpowiedz. Tak jak serso, to kolko toczone przez dzieci, od
          wieków antycznych, ta zabawka, ta podstawa jak rękawiczka ta Czerwona Rękawiczka
          Tadeusza Różewicza (kto pamięta ten tomik poezji?):

          "Twórczość dramaturgiczna Różewicza należy do najważniejszych zjawisk w tej
          dziedzinie po wojnie. Określana nierzadko jako "teatr realistyczno-poetycki",
          prezentuje kompozycję otwartą, rozgrywa się w umowno-symbolicznej
          czasoprzestrzeni. Jego dramaty mają często charakter tragikomiczny, przeradzając
          się w zabawę, pełną jednak goryczy i drwiny"

          Czerwone jest kolko, bo w takim kolorze komercyjnie było sprzedawane dla
          dziewczynek w całej ówczesnej Europie.


          CZERWONA RĘKAWICZKA, Tadeusza Różewicza, przeczytajcie.

          I wiele innych autentycznych, dokumentalnych odnośników epoki można odczuć w tym
          filmiku.
          • Gość: tjc Re: świetny IP: *.dsl.club-internet.fr 28.12.07, 12:27
            No to dzieki. Milo, ze sie podoba.

            A tym, ktorzy zapedza sie na YouTube, polecam jeszcze przy okazji channel
            www.youtube.com/profile?user=jurek46pink
            Miesiac temu w wieku 91 lat zmarla w Paryzu Wiera Gran, wielka artystka
            przedwojennego kabaretu. Mozna tam znalezc jej fenomenalne nagrania.
    • Gość: storima Re: M.Ravel i częstochowska artystka Teresa Czeka IP: *.d4.club-internet.fr 30.12.07, 01:49
      Autor: Gość: Cannes Napisal

      No i o to chodzilo.
      Storima sie wreszcie pochwalil, ze byl w eterze

      hahahhahahhaha

      Tak byl wysoko i tak nisko spadl?
      __________________________________________________________________

      spada sie jak najnizej, chocby po to, aby zrozumiec :

      dlaczego jedynie
      b y w a
      sie
      CZLOWIKIEM?
      • storima Tej samej daty na dzis 04.01.08, 00:00
        Zmarł Jerzy Kawlerowicz.
        Jerzy Kawalerowicz (ur. 19 stycznia 1922 w Gwoźdźcu koło Kołomyi, zm. 27 grudnia
        2007 w Warszawie), polski reżyser i scenarzysta ormiańskiego pochodzenia ...

        Jako szczeniak oglądałem AUSTERIE, w kinie RELAX.

        Nie ja jedyny. Wowczas, można dziś rzec, było normalniej. Jeśli można tak
        powiedzieć, rzecz JASNA.

        • storima Re: Tej samej daty na dzis 04.01.08, 02:18
          W Warszawie w wieku 85 lat zmarł wczoraj Jerzy Kawalerowicz, wielki mistrz
          polskiego kina, reżyser i scenarzysta, współtwórca słynnej "polskiej szkoły
          filmowej" oraz honorowy prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Nakręcił
          siedemnaście filmów, dwa z nich zostały uznane za arcydzieła, które na stałe
          weszły do historii światowej kinematografii: "Pociąg" oraz "Matka Joanna od
          Aniołów". O śmierci artysty poinformowało w czwartek Stowarzyszenie Filmowców
          Polskich.
          wiadomosci.polska.pl/kultura/article,Jerzy_Kawalerowicz_nie_zyje,id,306978.htm
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka