tanera 19.06.12, 12:40 ortopeda? chirurg dziecięcy? czy jeszcze jakiś inny? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
w-za-duzym-swiecie Re: szpotawość kolan do jakiego lekarza? 19.06.12, 21:48 Ortopeda. Odpowiedz Link Zgłoś
acth Re: szpotawość kolan do jakiego lekarza? 19.06.12, 21:53 lekarz ze specjalizacją rehabilitacji ruchowej,raczej ortopeda nie Odpowiedz Link Zgłoś
marta-zs Re: szpotawość kolan do jakiego lekarza? 19.06.12, 23:35 ortopeda. Zwykle szpotawosc jest fizjologiczna, kolana same się prostują. Moja córka miała, ortopeda jeden zalecił sztywny zapiętek, drugi chodzenie na boso. Młoda chodziła duzo na boso i kolana się wyrostowały. Odpowiedz Link Zgłoś
tanera Re: szpotawość kolan do jakiego lekarza? 20.06.12, 09:30 byłam u rodzinnego, popatrzył jak mała chodzi i stwierdził, że stawia szeroko kolana, ale skierowania mi nie da, poczekamy jak skończy 2 latka i wtedy zobaczymy, mówił właśnie, żeby dużo chodziła boso, ale nie chodzi o chodzenie po gładkiej podłodze, ale po piasku, po trawie, lub np po wodzie, żeby z nią na basen chodzić, bo w wodzie mięśnie bardziej pracują; a i tak to chyba fizjologiczne i mówił, że wyrośnie z tego Odpowiedz Link Zgłoś
igajos Re: szpotawość kolan do jakiego lekarza? 20.06.12, 09:56 Syn najpierw chodził do ortopedy. W sumie poza obuwiem ortopedycznym i wkładkami nie dostał nic konkretnego. W wieku 4 lat w końcu dostaliśmy skierowanie na rehabilitację. I tutaj dopiero mu pomogli. Teraz żałuję, że tyle czasu straciliśmy na ortopedów. Odpowiedz Link Zgłoś
budzik11 Re: szpotawość kolan do jakiego lekarza? 20.06.12, 10:38 Szpotawość kolan jest fizjologiczna u małych dzieci, w wieku przedszkolnym przechodzi w fizjologiczną koślawość. A tak poza tym, to z problemami z układem kostnym chodzi się zwykle do ortopedy. Odpowiedz Link Zgłoś
acth Re: szpotawość kolan do jakiego lekarza? 20.06.12, 13:58 niestety nie masz racji z takimi problemami wlasnie chodzi sie do lekarza rehabilitacji ruchowej,u ortopedy traci sie cenny czas ortopeda nierzadko nie potrafi nawet wypisać POPRAWNIE sierowania na zabiegi fizjoterapeutyczne,nie mówiąc już o celowości ćw. Rzeczywiście w tym wieku to fizjologia,ale kontroluj,a wizyta w poradni rehabilitacyjnej nie zaszkodzi Odpowiedz Link Zgłoś
budzik11 Re: szpotawość kolan do jakiego lekarza? 21.06.12, 14:15 acth napisała: > chodzi sie do lekarza rehabilitacji ruchowej, a co to takiego jest "lekarz rehabilitacji ruchowej"? i z czym chodzi się w takim razie do ortopedy? Odpowiedz Link Zgłoś
acth Re: szpotawość kolan do jakiego lekarza? 21.06.12, 14:57 do ortopedy idziesz jak jesteś po zlamaniu,potrzebujesz endoprotezy.Do lekarza rehabilitacji ruchowej idziesz jak masz wadę postawy,boli Cię kręgosłup,potrzebujesz z abiegow po zlamaniu.Ortopeda zna temat ale niekoniecznie tak dobrze jak lekarz rehabilitant,ortopeda nawet parametrow lasera nie zna,czy jakie natężenie do jonoforezy jest potrzebne. Skierowanie po złamaniu w obrebie kończyn dolnych ,czy endoprotezie wypisane przez ortopedę wyglada tak; -nauka chodu 10 x 15 min -ćw.ogólnousprawniające 10x 15min przez lekarza rehabiltacji tak: -indywidualna praca z pacjentem 10x -pionizacja lub nauka czynności lokomocji 10x -masaż konczyny 10x lekarz rehabilitacji wypisze rowniez kartę na zaopatrzenie ortopedyczne(bytu,gorset,wózek,pionizator)oropeda niekoniecznie JUŻ WIDZISZ RÓŻNICĘ???? jestem fizjoterapeutką,12 rok w zawodzie Odpowiedz Link Zgłoś
budzik11 Re: szpotawość kolan do jakiego lekarza? 21.06.12, 16:25 acth napisała: > JUŻ WIDZISZ RÓŻNICĘ???? > jestem fizjoterapeutką,12 rok w zawodzie A CZEMU KRZYCZYSZ???? widzę różnicę, ale nie wiedziałam, że fizjoterapia to specjalizacja lekarska. Moja siostra jest fizjoterapeutką, ale nie lekarzem (jest technikiem). Sama chodziłam na rehabilitację ale nikt z ludzi, z którymi ćwiczyłam (znana sieć prywatnych przychodni, posiadająca też "wydział" rehabilitacji) nie był lekarzem. Stąd moje pytanie, bo też nigdy nie spotkałam się z "lekarzem rehabilitacji ruchowej". Ale człowiek uczy się całe życie, dzięki za uświadomienie (tym bardziej, że sama właśnie mam złamaną, zagipsowaną nogę) Odpowiedz Link Zgłoś
acth Re: szpotawość kolan do jakiego lekarza? 21.06.12, 16:39 Przepraszam,jesli odnioslas takie wrażenie,że krzyczę,naprawdę nie Ja też jestem technikiem i po licencjacie,mam wlasna dzialalnośc.Nie zrozumiałyśmy się: 1.pacjentow cwiczą fizjoterapeuci ,to oni oraja pacjentami po materacach))))) 2. w kazdej Poradnii Rehabilitacyjnej jest lekarz rehabilitacji(inaczej nie ma kontraktu z NFZ) 3.w poradni gdzie przyjmuje ortopeda nie musi być poradni rehabilitacyjnej 4. jeśli jest mozliwośc to lepiej iśc do lekarza rehabilitacji niz ortopedy 5. ortopeda wie jak leczyc dana jednostke chorobowa,ale jak usprawnić, dobrac ćw. to juz niekoniecznie A korzystasz obecnie z zabiegow fizykalnych np.magnetron(przyspiesz zrost kostny)? Odpowiedz Link Zgłoś
budzik11 Re: szpotawość kolan do jakiego lekarza? 21.06.12, 17:28 acth napisała: > Przepraszam,jesli odnioslas takie wrażenie,że krzyczę,naprawdę nie pisanie na forach wielkimi literami oznacza krzyk. > Ja też jestem technikiem i po licencjacie,mam wlasna dzialalnośc. a może ty jesteś moją siostrą?? Ulka?? > 4. jeśli jest mozliwośc to lepiej iśc do lekarza rehabilitacji niz ortopedy to się powtórzę - nawet nie wiedziałam, że istnieją lekarze o takiej specjalizacji. A teraz już wiem A czy ortopeda może mieć specjalizację z rehabilitacji czy to są dwie zupełnie niezależne specjalizacje? Tak jak np. może być laryngolog o specjalizacji foniatra? > A korzystasz obecnie z zabiegow fizykalnych np.magnetron(przyspiesz zrost kostn > y)? Nie bo 1. nie miałam takich zaleceń, 2. mieszkam na takiej zabitej deskami wsi, gdzie jest tylko jedna pożal-się-Boże przychodnia z internistami i pediatrą. A jeździć gdzieś dalej nie mam jak, od 3 tygodni prawie nie wychodziłam z domu Odpowiedz Link Zgłoś
acth Re: szpotawość kolan do jakiego lekarza? 21.06.12, 20:53 Tak ortopeda ze specjalizacja z rehabilitacji to rzeczywiście jest fachowiec!Ja znam osobiście jednego w szpitalu w Walbrzychu i pelen szacunek!!!!!!!!wie o czym mowi,ja w swojej pracy naprawdę mam do czynienia z lekarzami,pacjentami i skierowaniami,a zalecenia ortopedow to stawiaja czasami człowiekowi włosy na glowie))))))))))) Nie ,nie Ulkaszkoda,że nie możesz korzystać z fizyko na gips.a co z rehabilitacja po zdjęciu gipsu? gdzie było zlamanie? Odpowiedz Link Zgłoś
w-za-duzym-swiecie Re: szpotawość kolan do jakiego lekarza? 21.06.12, 20:11 Piszesz o bardzo złym lekarzu. U dobrego ortopedy nie traci się czasu. Odpowiedz Link Zgłoś
darolisek Re: szpotawość kolan do jakiego lekarza? 21.06.12, 13:25 A bardzo ma krzywe? Co na to lekarz pediatra bo to on powinien dać skierowanie jak zobaczy jakieś nieprawidłowości Moja na bilansie dwulatka miała jak dla mnie straszne iksy a pediatra stwierdziłą, że to normie żeby nie panikować Szczerze mówiąc wątpiłam, że to się samo wyprostuje a teraz ma 3 latka i pięknę proste nóżki Siedzenie po turecku i jazda na rowerze nam pomogły Odpowiedz Link Zgłoś
tanera Re: darolisek 21.06.12, 17:17 @darolisek, no właśnie mi się wydaje, że bardzo krzywi (tylko nie X jak Twoja tylko O, szeroko kolana, stopy razem), ale ma dopiero 17mcy i lekarz na ostatnim szczepieniu powiedział, że wcale nie jest tak źle jak ja to widzę, że to fizjologiczne i że tak czy siak czekamy do 2 lat, powiedział że teraz jedyne co mogę zrobić to stwarzać jej warunki by dużo chodziła po nierównym podłożu, po wodzie itp i tyle, z siadaniem próbuję ją uczyć siadać na żabę (czyli odwrotnie niż przy X, bo ona tylko po turecku chce, a powinna na kolanach i piętach ćwiczyć), ale z takim maluchem to ciężko coś ćwiczyć... więc suma sumarą czekam do 2 lat i zobaczymy co mi na bilansie 2-latki powiedzą, póki co odpuściłam i daje jej pół roku luzu... Odpowiedz Link Zgłoś