Dodaj do ulubionych

Jest i rytualny materiał w tv

23.12.19, 08:05
Idą święta, a wraz z nimi rytualny materiał w tvn na temat zostawiania staruszków w szpitalach, bo nie pasują do wystroju wnętrz i jazzowej kolędy. Do tego jakaś akcja apel Okręgowej Izby Lekarskiej "Wspólne święta" i oczywiście fochy personelu medycznego (poniekąd rozumiem, jest ich za mało) zamiast rzetelnego informowania rodzin, gdzie mają szukać opieki dla seniorów.
Dziennikarze mają duszczypatielny temat, a ludzi krew zalewa
uncertain
Obserwuj wątek
                • frey.a86 Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 09:16
                  A bierzesz pod uwagę, że może być dokładnie na odwrót, tzn. rodzina normalna, a staruszek całe życie był "człowiekiem bez uczuć i zwykłą podłą świnią"? Wystarczy forum poczytać, żeby zobaczyć ile osób męczy się z toksycznymi, wrednymi, złośliwymi rodzicami/ teściami/ szwagierkami, itp.

No, ale skoro pan w telewizji powiedział, że staruszek to ten dobry, a rodzina zła, to musi być to prawda. wink
                  • mooi Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 11:51
                    >Wystarczy forum poczytać, żeby zobaczyć ile osób męczy się z toksycznymi, wrednymi, złośliwymi rodzicami/ teściami/ szwagierkami, itp.

no ale bardzo cie przepraszam ale jesli "rodzina" od wielu lat jest świnią to się od niej separujemy lata temu. Wtedy nie spoczywa na nas obowiązek opieki na starość "rodziny".
                    A nie, ze liczymy na spadek po mamusi, tatusiu, więc "trzeba" znosic fochy. No ale w święta to juz niekoniecznie...
                    Jak masz męża, ktory ci nie odpowiada, to sie rozwodzisz, prawda?
                    Nie ściemniaj, powiedz wprost, że wisi ci stara "rodzina" ale nie wisi ci jej kasa.
                    Jesteś zwyczjnie cyniczna i pewnie jedną z tych, którzy chetnie pozbywają się zbędnego "starego" cieżaru.
                    Mój ojciec zostawił mnie, kiedy byłam dzieckiem. Niespecjalnie interesował sie moim losem, alimentów nie placił. Kontakty były sporadyczne i tylko dlatego, że moja matka jakoś była zaprzyjaźniona z siostrą tatusia, zresztą w porządku cioteczka.
                    Ja też nie interesowałam sie losem ojca, takze wtedy, kiedy ciężko zachorował i wkrótce zmarł. Na pogrzeb pojechałam tylko na wyraźna prosbe mojej matki.
                    I to jest w porządku. Ojciec był fatalnym rodzicem (właściwie nie był nim wcale) i zasłużył sobie na samotnośc w chorobie.
                    Nie jest w porzadku, kiedy rodzic nas wychowa, jesteśmy przy nim lata, korzystamy z jego pieniedzy, mieszkania, z darmowej opieki nad swoimi dziećmi a na starośc staje sie zbędnym ciezarem.
                    Jeśli rodzic jest osoba złośliwą, "podłą świnia", z ktorą nie daje się wytrzymać to, po uzyskaniu pełnoletnosci, mozemy sie wyprowadzić, isć do roboty i zarobić na swoje utrzymanie. A nie że wyciskamy "podłą świnię" ile sie da, potem żalimy sie, że to "podła świnia" a na koniec wyrzucamy ją do szpitala przy byle okazji.
                    Troche przyzwoitości....

• kk345 Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 12:14
                      Miałas szczęście, ze ciężko chory ojciec miał opiekę, bo prawnie, jeśli nie miałaś tego załatwionego wcześniej, to na tobie spoczywałaby opieka nad nim, czasem na wiele lat- albo pielęgnacja leżącego, albo finansowanie osoby, która zrobi to za ciebie. fajnie, kiedy zasobów na taką opiekę wystarczy, ale to nie jest oczywiste...
                    • frey.a86 Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 13:02
                      Dobrze się czujesz? big_grin big_grin big_grin

Przecież ja nie opisałam swoich własnych doświadczeń. Sytuacje są różne. Mój eks męczy się z taką toksyczną matką, ucięcie kontaktów nie jest takie proste, bo mamusia to mistrzyni manipulacji, zresztą sam eks też ma swoje za uszami, bo w końcu to ona go wychowała. Bogu dziękuję, że wymiksowałam się z tamtej rodzinki i opieka nad niedoszłą teściową to będzie problem wyłącznie eksa i jego obecnej żony. A problem będzie, to pewne.

mooi napisała:

> Jeśli rodzic jest osoba złośliwą, "podłą świnia", z ktorą nie daje się wytrzyma
                      > ć to, po uzyskaniu pełnoletnosci, mozemy sie wyprowadzić, isć do roboty i zarob
                      > ić na swoje utrzymanie. A nie że wyciskamy "podłą świnię" ile sie da, potem żal
                      > imy sie, że to "podła świnia" a na koniec wyrzucamy ją do szpitala przy byle ok
                      > azji.
                      > Troche przyzwoitości....

Mam 34 lata. W moim otoczeniu nie ma niemal nikogo, kto nie zarabiałby na swoje utrzymanie. Bez jaj, mamy rekordowo niskie bezrobocie, możliwości pracy za granicą, a studenci pracują nierzadko od początku studiów. Wiszenie na garnuszku rodziców to jakiś kosmos.
                      • mooi Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 14:49
                        >Wiszenie na garnuszku rodziców to jakiś kosmos.

wiszenie - może tak ale podrzucanie potomstwa dziadkom jest na porzadku dziennym.
                        Sama widzę w swoim budynku, gdzie dziadkowie albo przyjeżdżają do wnukow, zeby sprawować opieke, albo sami jeżdżą do wnucząt, żeby opiekowac sie nimi u swoich dzieci.
                        Jedna z moich sasiadek wraca po takim "dyżurze" jak z krzyża zdjęta. Kiedys skarżyła mi się, że na nic nie ma czasu (dla siebie). A np. lubila chodzic na koncerty w pobliskim parku z muszlą koncertową..
                        • aerra Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 15:03
                          Aha, czyli jak dziadkowie mojego dziecka zajmują się nim przez w porywach 2 godziny raz na dwa miesiące, to znaczy, że mam całkiem czyste sumienie i mogę też się dziadkami w przyszłości nie zająć?

--
                          super_hetero_dyna: Ojciec (adopcyjny) jest jak krzesło (elektryczne), demokracja (liberalna) albo sprawiedliwość (społeczna).
                          <*>
                    • chococaffe Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 13:15
                      Stworzyłaś sobie chochoła, mooi i sobie z nim walczysz. Tak biedni rodzice wychowywali dzieci, potem wnuki, oddawali wszystkie swoje pieniądze, a po smierci zostawią majątek, a wredne dorosłe dzieci jeżdzą na Bahamy a rodziców podrzucają do szpitala. Żałują nawet na opiekunkę bo regularne wizyty w spa i mezoterapie ważniejsze.

Czy ty jesteś zdrowa? Poprawia Ci to samopoczucie jak wyobrażasz sobie, że inni tacy wredni a Ty wspaniała?
                      • mooi Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 14:42
                        >Czy ty jesteś zdrowa? Poprawia Ci to samopoczucie jak wyobrażasz sobie, że inni tacy wredni a Ty wspaniała?

wisi mi to. Wyrazilam jedynie swoja opinię.
                        Moi rodzice nie żyją, matka zmarła 10 lat temu, i nie musze poprawiać sobie samopoczucia ani usprawiedliwiać się, że akurat wyjechałam "na Bahamy".
                        Czy juiż nie można wyrażać opinii?
                        to po co w ogóle poruszać problem?
                  • zofijkamyjka Re: Jest i rytualny materiał w tv 24.12.19, 23:34
                    frey.a86 napisała:

> No, ale skoro pan w telewizji powiedział, że staruszek to ten dobry, a rodzina
                    > zła, to musi być to prawda. wink

aha, to dlatego oddaja do szpitala starego na święta bo był złym człowiekiem...wszystko jasne! smile

--
                    Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością.
                • aqua48 Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 11:04
                  lajtova napisał(a):

> Personel medyczny ma leczyć chorych ludzi nie opiekawać staracami których rodz
                  > ina to ludzie bez uczuć i zwykłe podłe świnie.

Tyle że często to ci właśnie ludzie "bez uczuć i zwykłe podłe świnie" jak byłaś łaskawa ich miłosiernie nazwać opiekują się takimi ludźmi bez żadnego wsparcia czy pomocy od nikogo. Uważam że w tej sytuacji mają też prawo wyjechać do rodziny na Święta, czy po prostu zwyczajnie odpocząć zanim sami padną.
                  • zofijkamyjka Re: Jest i rytualny materiał w tv 24.12.19, 23:36
                    aqua48 napisała:

> Tyle że często to ci właśnie ludzie "bez uczuć i zwykłe podłe świnie" jak byłaś
                    > łaskawa ich miłosiernie nazwać opiekują się takimi ludźmi bez żadnego wsparcia
                    > czy pomocy od nikogo. Uważam że w tej sytuacji mają też prawo wyjechać do rod
                    > ziny na Święta, czy po prostu zwyczajnie odpocząć zanim sami padną.

ale szpital nie jest od wyręczania w opiece nad starymi ludźmi

--
                    Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością.
                    • aqua48 Re: Jest i rytualny materiał w tv 27.12.19, 12:31
                      zofijkamyjka napisała:

> ale szpital nie jest od wyręczania w opiece nad starymi ludźmi

Nie, ale skoro nie ma odpowiednich instytucji, które nie "wyręczałyby" ale pomagałyby na co dzień opiekować się takimi ludźmi w domu, to nie ma co psów wieszać na rodzinach że oddają swoich podopiecznych do szpitala na te parę dni. Bo to jednak jest zapewnienie im fachowej pomocy.
    • manala Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 08:53
      Tia, zawsze to samo. Szanowni pracownicy służby medycznej też chcą mieć lużniejsze święta. Przed świętam wypisują jak leci. Moją mamę wypisali z niewyleczonym zapaleniem płuc. Nie przepisali nawet kontynuacji antybiotyku. Zrobił to dopiero lekarz w domu seniora. Miesiąc poźniej zmarła.
      I jeszcze jedno. Nie każdy ma możliwość aby wziąć ciężko chorego seniora do mieszkania. Przyczyny są prozaiczne - brak windy, brak dostosowanej łazienki. Moja mama też swoje ostatnie święta spędziła w domu seniora. Fizycznie nie byliśmy w stanie ją przywieźć do domu.
      • kk345 Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 08:58
        Każdy, kto ma choć minimalne pojęcie o temacie (nie teorię z tv) wie, że rodziny ludzi starych/demencyjnych/ leżących mają przerąbane a systemowa pomoc panstwa czy instytucji w praktyce nie istnieje. A ten, kto tematu nigdy nie liznął niech sobie myśli, co chce-oby nigdy życie nie zweryfikowało jego szlachetnych teorii...
          • arwena_11 Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 10:16
            Nie wiem jak teraz, ale w latach gdy moja bratowa pracowała w szpitalu tak bywało. Przed świętami nagle do szpitala trafiało dużo więcej osób starszych niż zazwyczaj. Rodzina wprost czasami mówiła, żeby zatrzymali przez święta - bo oni chcą wyjechać. Jeden przypadek zszokował personel najbardziej. Syn przywiózł matkę - zostawił pod IP - i odjechał.

I jak rozumiem potrzebę odpoczynku, jak się ktoś na co dzień opiekuje osobą starszą -
              • jehanette Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 11:35
                Jak się to robi? Nie ma systemu opieki wytchnieniowej dla opiekunów osób chorych czy niesamodzielnych. Możesz od sąsiadki dostać kontakt do pani Gali z Ukrainy i zapłacić jej sowicie za opiekę 24h przez kilka dni, to wszystko. Ale nie ma publicznej służby opiekuńczej, w której miałabyś szansę zgłosić potrzebę "urlopu" i otrzymać pomoc...
                Oczywiście nie uważam też, aby porzucanie osób starszych czy innych wymagających opieki w szpitalu jest w porządku. Ale nie ma de facto jak tego zorganizować, jeśli ktoś się nie poświęci albo nie zatrudni się kogoś prywatnie.

--
                Error 404
                • kk345 Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 11:53
                  I to poświęci kosztem swojego czasu, swoich sił i, co niezmierne istotne, swojej przyszłości- bo z reguły to członkinie rodziny rzucają pracę by pielęgnować chorego. Co będzie, kiedy z głodową z tego powodu emeryturą same będą potrzebowały opieki, to już można sobie dośpiewać.
                • mooi Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 12:01
                  >Ale nie ma de facto jak tego zorganizować, jeśli ktoś się nie poświęci albo nie zatrudni się kogoś prywatnie.

jesli stac cię na wczasy w Egipcie czy Grecji to zawsze możesz dorzucic kilka stówek i zaplacic prywatnie. Najwyzej zrezygnujesz z jednej czy dwóch wizyt w SPA. Czy tam innej mizoterapii albo nici liftingujacych
                    • mooi Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 12:21
                      Żałośni.
                      Szczególnie, że dostaja dodatkowe pincetki z kieszeni nas wszystkich. No...moze twojej nie bo ty sama te pincetki bierzesz. Ja za to daję a nie dostaje bo mam dzieci pełnoletnie.
                      I miałam starą matkę, ktora się opiekowałam. I nie dośc, że jej dorzucałam do bida emerytury to jeszcze płacilam sąsiadce, zeby do matki codziennie wpadała bo sama miałam małe dzieci, pracowałam i nie byłam w stanie.
                      I zeby nie było...chciałam matke "przeprowadzić" do siebie ale matka nie chciala. To bardzo częste jest, ze starsi ludzie nie chą opuszczac swoich mieszkań, sąsiadow i wszystkiego, co znają i są przyzwyczajeni.
                      Tak, ze ...doskonale wiem, z czym to sie je.
                      A swoje dzieci tez jakos wykarmiłam, mimo braku pincetek (wtedy nie było ŻADNEJ pomocy). Po prostu ruszyłam doopsko i wziełam drugie pół etatu.
                      • milka_milka Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 12:43
                        Jeśli sąsiadka wpadała do twojej matki, to znaczy, że była w stanie sama jeszcze dużo zrobić. A co powiesz na opiekę nad osobą LEŻĄCĄ, bez kontaktu lub z demencją, nad osobą z alzheimerem, agresywną i niekojarzącą. Też poprosiłabyś sąsiadkę?

--
                        Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
                      • kk345 Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 14:27
                        >Tak, ze ...doskonale wiem, z czym to sie je.

Dopóki nie musisz znaleźć wykwalifikowanej opieki do osoby leżącej, nieprzytomnej karmionej przez sondę, to nie, nie masz pojęcia z czym to się je, tak jak nie masz pojęcia, jakie to są koszty- zadne pińcety na to nie wystarczą. I obyś nigdy nie miała okazji się przekonać, czego mimo wszystko szczerzez ci życzę.
        • kk345 Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 09:12
          Po twoich wpisach widać wzruszone, teoretyczne serduszko. Wiem, ze nie widziałaś, jak traktuje zdemenciałego staruszka personel szpitalny albo domu opieki a wiedzę o temacie czerpiesz z tv. Wiem, ze nie sprawowałaś opieki 24/7 nad osobą choćby tylko leżącą (darujmy sobie przypadki autoagresji, próby podpalenia domu, wzywanie przez okno policji bo syn/córka próbują go zabić, weźmy tylko grzecznie leżącą, bezwładną osobę). Miałabyś wtedy pojęcie, ze opiekun jest sze wszystkim am i ma prawo w najlepszym wypadku do pomocy przez kilka godzin dziennie, a z reguły 2-3 godziny co 2-3 dni by sam mogł iść do lekarza czy na wywiadówkę dzieci. Zmiennik, by opiekun mógł się zwyczajnie wyspać nie istnieje, o wakacjach nie wspomnę. Posprawuj w ten sposób opiekę choćby przez miesiąc (nie życzę ci roku, pięciu, czy dziesieciu lat) a potem porozmawiamy o nieczułych rodzinach, które nie chcą babci z zapaleniem płuc czy niewydolnością nerek położyć pod choinką.
          • evolventa Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 09:32
            raz opiekowałam się w święta, wraz z innymi członkami rodziny (zmienialiśmy się) jedną starszą i schorowaną ciotką (która niedługo później umarła)..... kuzynka i kuzyn, którzy ją mieli na co dzień postanowili wyjechać na święta z rodziną do rodziców, za wyjaśnienie dlaczego tak, niech będzie tylko jedno zdanie: "jak nie oderwę się od tego chociaż na chwilę, to zamorduję albo siebie albo ją" Tyle w temacie. Wcale mnie to nie zdziwiło, to jest ciężka, często wyniszczająca pod względem fizycznym, a zwłaszcza psychicznym praca. Mam nadzieję, że nie będzie mi dane umęczyć siebie ani dzieci długoletnią opieką, a już teraz, z góry, zgadzam się, gdyby zaszła taka potrzeba, żeby oddały mnie do jakiegoś miejsca, gdzie fachowo zajmują się osobami starszymi i schorowanymi.
            • igge Re: Jest i rytualny materiał w tv 24.12.19, 12:35
              Ja tak nie wspominam bo jednocześnie miałam równie obciążające rzeczy na głowie, zdrowie dziecka, swoje i wizyty dalszej rodziny, która też miała prawo odwiedzić seniorkę u mnie, a mnie to wykańczało psychicznie. Sama prababcia to nie tylko pot i kupy w pieluchach i na ścianach ale też rzadkie i cenne, właściwie bezcenne momenty, trochę zabawne, trochę wzruszające. 4 pokolenia w jednym domu i przy wigilii, która dla prababci jakoś, nie pasowała, bo za mało harowaliśmywink wink i to nie była dokładnie atmosfera świąt, które ona z dzieciństwa pamiętała. Ale święta, imieniny, etc, spotkania moje z przyjaciółkami etc obowiązkowo zaliczała i bardzo lubiła. Mimo idealistycznych moich założeń, prababcia u schyłku życia, bardzo wiekowa, nigdy nie zintegrowała się do końca z dziećmi i w ogóle. Pozostała trochę takim osobnym bytem mimo częstych wspólnych posilków przy kuchennym stole i humorystycznych sytuacji typu wyjmowania szczęki i ofiarowywania części przeżutego nieco jedzenia dzieciom.
      • purchawka2017 Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 10:28
        Dokładnie - babcia, od trzech tygodni w szpitalu bo niewydolność krążenia, bo woda w płucach i inne atrakcje - przed świątami i radźcie sobie - rodzino. A jak coś to tu jej nie przywożcie tylko do szpitala powiatowego 40 km dalej. Rodzina nieprzygotowana bo do tej pory babcia śmigała na własnych nogach aż miło i nie bardzo wiadomo jak się nią zajmować. Nie jest problememu kto ale jak i co robić gdyby jednak jej się gwałtownie pogroszyło sad
      • zofijkamyjka Re: Jest i rytualny materiał w tv 24.12.19, 23:38
        manala napisała:

> Tia, zawsze to samo. Szanowni pracownicy służby medycznej też chcą mieć lużniej
        > sze święta. Przed świętam wypisują jak leci. Moją mamę wypisali z niewyleczonym
        > zapaleniem płuc. Nie przepisali nawet kontynuacji antybiotyku. Zrobił to dopie
        > ro lekarz w domu seniora. Miesiąc poźniej zmarła.
        takie szpitalne zapalenie płuc jest najczęsciej dla starych ludzie niewyleczalne

--
    • sumire Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 09:14
      Wiesz no, kiedyś ktoś może zrobić inny reportaż - z perspektywy tych, co zostawiają, a nawet nie tyle zostawiają, co celowo nie podają leków lub podają za mało, żeby pogotowie przyjechało. Z chęcią bym to obejrzała w sumie.
        • molik28 Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 16:51
          Koleżanka wzięła do domu matkę po udarze. W ciągu dnia była opiekunka. Koleżanka zajmowała się matką rano i wiecxorem. Po trzech tygodniach miała naderwany bark i problemy z kregosłupem. Psychicznie też nie było najlepiej. Pęd, stres bardzo źle na nią oddziaływały. Do tego musiała dołożyć własną rehanilitację i zastanowić się co dalej. Po miesiącu oddała matkę do ośrodka i jeździ do niej co tydzień. I tak ma ciężko bo psychicznie to przeżywa i marywi się o matkę ale wie, że nie da rady. Łatwo powiedzieć kto nie doświadczył.
          • zofijkamyjka Re: Jest i rytualny materiał w tv 24.12.19, 23:40
            molik28 napisała:

> Koleżanka wzięła do domu matkę po udarze. W ciągu dnia była opiekunka. Koleżank
            > a zajmowała się matką rano i wiecxorem. Po trzech tygodniach miała naderwany ba
            > rk i problemy z kregosłupem. Psychicznie też nie było najlepiej. Pęd, stres bar
            > dzo źle na nią oddziaływały. Do tego musiała dołożyć własną rehanilitację i zas
            > tanowić się co dalej. Po miesiącu oddała matkę do ośrodka i jeździ do niej co t
            > ydzień. I tak ma ciężko bo psychicznie to przeżywa i marywi się o matkę ale wie
            > , że nie da rady. Łatwo powiedzieć kto nie doświadczył.

ale to jest o oddawaniu do SZPITALI!

--
        • igge Re: Jest i rytualny materiał w tv 24.12.19, 13:21
          Nawet jak powoli tracą kontakt ze światem i są leżący, karmieni sondą, a nawet na koniec zupeąnie nieprzytomni - to nadal ludzie i bliscy i każdy z nas tak samo będzie słabł i umierał powoli. Też trzeba nas będzie myć, podcierać, przewijać, karmić, nosić do wanny, opatrywać etc i będziemy nieznośni, do końca mający własne, umęczające opiekunów zdanie i pomysły na codzienność. Pamiętam jak mój święcie spokojny młody wtedy mąż denerwował się i wręcz niekiedy prawie krzyczał kiedy prababcia nie dawała spod siebie codziennie zdjąć i uprać zasikanej, zafajdanej pościeli bo jej zdaniem pościel zmienia się rzadziej. Generalnie była czyściutką, schludną osobą całe życie. Lubiła być kąpana. Ale z pościelą CODZIENNIE był od nowa dramat. Krytykowała ilość zabawek, piętrowe łóżko dzieci, ilość książek, brak sukcesów zawodowych męża wtedy, robiła naprawdę przykre, raniące komentarze, miała częste odloty, omany starcze, kościół nonstop nawet na czworaka i o 5 rano, etc
          Ale buziak na dobranoc, ale jej kruchość, jej rozświetlone oczy kiedy syn ją odwiedzał, modlenie nonstop o zdrowie dziecka mojego, nazywanie uparte królikami naszych świnek morskich, brak lęku i przyjaźń z gigantycznym agresywnym naszym kaukazem, możliwość kupowania jej nie w jej guście ( nie zwracała uwagi na to) sportowych, współczesnych, kolorowych, wygodnych ubrań i książek hmm fajnych, religijnych, duchowych.
          Absurdalność ( dla nas ateistów) szukania radia maryja w komputerze i jej gniewne fuknięcie i pacnięcie w wyłącznik tego radia kiedy chora płakałam i ona nagle powzięła myśl, żevto na skutek tego, co z tego radia leciwink wink i co tu będzie to radio ( zwyklebulubione) wnuczkę denerwowaćsmile
          Eh, fajne w sumie czasy.
          Trochę ciężko było powiększyć codzienność o prababcię, to jednak nie to samo , co mąż czy dzieci, zwierzaki. Inaczej zupelnie niż mieszkać w odległości i widywać się. Integracja duuuużo trudniejsza. A życie co miesiąc co rok przynosi kolejne wyzwania, trudności, choroby. Podejmując decyzję o powiększeniu listy domowników byłam jednak dość młoda i pełna entuzjazmu, energii, zapału. Tak naprawdę do końca nie rozumiałam, na co się decyduję i podejmuję decyzję za resztę tzn dzieci i męża. Teraz dzieci nadal niesamodzielne, a starość dwóch babć szybko postępuje. Chciałabym by były samodzielne jak najdłużej. Już wiem, że nie ma lekko, jak mawiała Danuta Szaflarska.

W życiu bym nie oceniała decyzji osób dotyczących seniorów, osób niedołężnych, chorych ciężko, niesprawnych intelektualnie bo tu nie ma idealnych recept dla każdego
          • turzyca Re: Jest i rytualny materiał w tv 24.12.19, 16:12
            > Pamiętam jak mój święcie spokojny młody wtedy mąż denerwował się i wręcz niekiedy prawie krzyczał kiedy prababcia nie dawała spod siebie codziennie zdjąć i uprać zasikanej, zafajdanej pościeli

I Ty mając pracę zawodową na pełen etat, małe dzieci i babcię pod opieką dawałaś radę jeszcze codziennie prać pościel? No szacun, ile Ty spałaś na dobę?

--
            Wróżenie z fusów.
        • ck2 Re: Jest i rytualny materiał w tv 24.12.19, 09:01
          > Jak to dlaczego? Dla kasy, coś trzeba kręcić. Bezrefleksyjność do tego albo cynizm.

Do tej pory pamietam material o dziewczynce (Rózy?), którą odebrano biologicznej rodzinie, skladajacej sie z upośledzonej w stopniu lekkim matki i sporo starszego od matki ojca. Materiał w tonie sensacji, ze odbierają dziecko z biedy i bo w domu nieposprzątane, skandal! Dziewczynka została z rodzicami, a cala wieloosobowa rodzina (zdaje się, że 9 dzieci) dostala kuratora. Ciekawe czy jakis głodny historii reporter zainteresuje sie tym, jak wyglada życie tego dziecka teraz.
        • mary_lu Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 10:50
          Rodzina musi zaakceptować, że może nie dostanie im się spadek w postaci mieszkania, tylko trzeba będzie spieniężyć je na wieloletnią opiekę. To jest najgorszy problem. Szpital zawsze jest cacy bo za darmo, domy opieki to zuo, bo płacić trzeba i brzmi jak „oddaliśmy mamusię” a nie „mamusia jest ciężko chora w szpitalu”. Ciężko chora na R50.

Wykopywanie chorych z oddziału to taka legenda jak zabieranie dzieci z powodu biedy.
          • triss_merigold6 Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 11:02
            Rodzina niczego nie spienięży bez zgody seniora - to raz. Dwa - na każdą czynność, w tym przyjęcie opiekunki/pielęgniarki senior musi wyrazić zgodę. Trzy - jeśli rodzina nie załatwi po znajomości umieszczenia seniora na rehabilitacji szpitalnej, to prosto z udarowego po 9 dniach niesamodzielny, leżący człowiek jest odsyłany do domu.
            • mary_lu Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 11:08
              Tylko na przyjęcie do szpitala i na oddział rehabilitacyjny nie muszą rodziny walczyć o zgodę seniora, cudem jakimś wszystkie bezpłatne pobyty nie są problemem.

Problem Twojego ojca sam się nie załatwi ani opieka sama się nie sfinansuje.
              • kk345 Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 14:28
                >Tylko na przyjęcie do szpitala i na oddział rehabilitacyjny nie muszą rodziny walczyć o zgodę seniora, cudem jakimś wszystkie bezpłatne pobyty nie są problemem.

Ale ty piszesz o Polsce? Gdzie tak luksusowo, że miejsce na oddziale geriatrycznym albo rehabilitacyjnym nie jest problemem i czeka na pacjenta???
            • dramatika Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 12:08
              triss_merigold6 napisała:

> Trzy - je
              > śli rodzina nie załatwi po znajomości umieszczenia seniora na rehabilitacji szp
              > italnej, to prosto z udarowego po 9 dniach niesamodzielny, leżący człowiek jest
              > odsyłany do domu.

Tru. Często nawet bez informacji, że tego dnia pacjent jest wypisywany. Po prostu podstawiają leżącego/niekontaktującego pod drzwi.
          • milka_milka Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 11:07
            Wcale nie. Moją babcię próbowano ze złamanym biodrem wypisać we czwartek, trafiłaś szpitala w poniedziałek, stan nie do operacji, ale babcia z demencją i ogólnie dość słaba, więc szpital próbował jak najszybciej jej się pozbyć, żeby statystyki nie popsuła. Dopiero po mojej interwencji zostawili do soboty, babci stan się poprawił, my garnęliśmy sprzęt i opiekę. Ale gdyby mogli, to wystawiliby przed szpital. sad

--
            Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
          • aqua48 Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 11:26
            mary_lu napisała:

> Wykopywanie chorych z oddziału to taka legenda jak zabieranie dzieci z powodu b
            > iedy.

Pierniczysz jak potłuczona, we wrześniu dostaliśmy ze szpitala teścia leżącego, ze słabym kontaktem i z podłączoną do nosa sondą żywieniową oraz z łaski receptą na mieszankę do tej sondy. Nikt nie pomógł nam załatwić NICZEGO, miejsc dla takich ludzi, potrzebujących też od czasu do czau wspomagania oddechu na oddziałach na NFZ nie ma, będą może do pół roku. A do tego czasu? A co to kogo obchodzi? Radźcie sobie sami. Hospicjum nie, bo ostatnie stadium parkinsona, to nie choroba nowotworowa, choć też prowadząca do śmierci.
            Tyle się dowiedzieliśmy w szpitalu. W przychodni rejonowej lekarz mimo iż od dawna wiedział, że przydałaby się pomoc pielęgniarki środowiskowej odmawiał wystawienia zlecenia i spuszczał po brzytwie.
              • 45rtg Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 11:42
                kk345 napisała:

> Nizej piszę to samo, pacjent nieprzytomny, z sondą, ale trzeba go do domu zabra
                > ć.

No dobra, ale było mu co leczyć? Bo jak nie, to sorry, Winnetou, ale szpital jest od terapii, a nie od trzymania ludzi kłopotliwych w opiece.

• kk345 Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 11:48
                  Rzecz w tym, ze POZA szpitalem w zasadzie nie ma miejsca, które takiego lezącego może zaopiekowaćnpo wypisaniu z OIOMu. ZOLe są teoretycznie, ale na miejsce czeka sie od pół roku do kilku lat, dom opieki nie przyjmie pacjenta w tym stanie. Dochodzące opiekunki 24/7 to koszt z reguły przekraczający emeryturę PLUS możliwości finansowe rodziny. W moim przypadku z problemem musiała się skonfrontować matka trójki malych dzieci, nie może rzucić pracy, by się męzem zająć, jej zarobki i renta rodzinna przyznana dzieciom nie pozwala na opłacenie opieki. Chory młody, emerytury więc brak. Co proponujesz? Państwo ma to w dupie od dawna, a problem bedzie narastal
                • aqua48 Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 12:11
                  45rtg napisał:

> No dobra, ale było mu co leczyć? Bo jak nie, to sorry, Winnetou, ale szpital je
                  > st od terapii, a nie od trzymania ludzi kłopotliwych w opiece.

No skąd, tak se trafił do szpitala dla rozrywki.
                  • 45rtg Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 12:42
                    aqua48 napisała:

> 45rtg napisał:
                    > > No dobra, ale było mu co leczyć? Bo jak nie, to sorry, Winnetou, ale szpi
                    > tal je
                    > > st od terapii, a nie od trzymania ludzi kłopotliwych w opiece.
                    >
                    > No skąd, tak se trafił do szpitala dla rozrywki.

A tak pomyśl troszeczkę...
            • milka_milka Re: Jest i rytualny materiał w tv 24.12.19, 23:02
              Kod Rozpoznania ICD10

R50.0

nazwa:Gorączka z dreszczami

--
        • mooi Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 12:40
          >Natomiast polityka szpitali jest taka, żeby jak najszybciej wykopać seniora do domu, niezależnie od tego w jakim jest stanie.

nie tylko seniora, kazdego wykopuja tak szybko, jak sie da. Albo i "nie da"
          Kiedyś norma był, że jak trafiłas do szpitala to leżałas tam najmniej tydzień. Przez ten tydzień, nawet jak ci nic juz nie było, to byłaś na "obserwacji".
          Także po porodzie to zwyczajowo bylo się tydzień w szpitalu. Teraz po 3 dniach wykopuja cię do domu.
          NIE MA KASY, dziwne?
    • lauren6 Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 10:13
      O tym samym pomyślałam wczoraj oglądając Fakty.

Najbardziej mnie rozbawiło to grzmienie lekarzy, że zawiadamiają służby o przypadkach celowego nie podawania leków seniorom. I co? Opiekun trafi do więzienia, a staruszek pod most czy utknie w szpitalu na dłużej.

Zrobili ludzi niewolnikami starszych osób i teraz się dziwią, że niektórzy zwyczajnie chcą odpocząć. Myślę, że Patryk Vega powinien w kolejnym filmie ukamieniować takich ludzi.
        • lauren6 Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 11:46
          W Polsce dzięki pikającoserduszkowej propagandzie bardzo mało osób, w stosunku do potrzeb, jest ubezwłasnowolniona. Raz, że ubezwłasnowolnienie ma czarny PR i odbierane jest jako zamach na wolność lub skok na kasę seniora. Dwa, procedury są długie i wielu chorych nie odzywa jej końca.

No to mamy nieubezwłasnowolnionego dziadka, który samodzielnie się nie porusza, a intelektualnie funkcjonuje na poziomie 2 letniego dziecka. Co jeśli ląduje w szpitalu, bo niby nie wziął jakiegoś leku? Istnieje jakąkolwiek możliwość postawienia przed sądem rodziny, która nie ma prawnego obowiązku faszerowania chorego lekami, które np wypluł?
          • triss_merigold6 Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 12:51
            Przecież niedawno był wywiad z panem prawnikiem z jakiejś fundacyjki, że ubezwłasnowolnienie to ZUO i seniorzy czy niesprawni na IQ mają prawo do tego czy owego, zwłaszcza do dysponowania swoim majątkiem. Dawno mi nic nie podniosło aż tak ciśnienia.
            • lauren6 Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 13:18
              Tak, pamiętam ten wątek.

Ponawiam pytanie z drugiej części postu: czy w opisanym przypadku nie ubezwłasnowolnionego staruszka ledwo kontaktującego z rzeczywistością szpital czy prokurator mogą cokolwiek zarzucić rodzinie?
                • kk345 Re: Jest i rytualny materiał w tv 24.12.19, 01:10
                  >Szpital wypisuje takiego do dpsu,

Sorry, ale gówno wiesz. Szpital nie wypisuje do zadnego mitycznego DPSu, tylko oświadcza żonie/matce/córce "wypisujemy, pani go zabierze". DPS nie przyjmie leżącego, czy zdemenciałego pacjenta, tu potrzebny ZOL, a i chory musi zdobyć odpowiednią ilosć punktów, by w ogóle stanąc w kolejce. Kolejka skraca się tylko, kiedy ktoś umiera, a w ZOLu można leżeć całe długie lata. Coś jeszcze ci wyjaśnić, czy moze pojmiesz, ze prawdziwe życie nie ma wiele wspólnego z twoim jadowitym i pogardliwym wyobrażeniem?
                  • triss_merigold6 Re: Jest i rytualny materiał w tv 24.12.19, 07:58
                    Dokładnie, szpital nie wypisuje do żadnego DPS-u tylko transport medyczny odstawia pod drzwi.
                    Btw, o tym że w szpitalu istnieje pracownik socjalny, który ma obowiązek pomagać rodzinie i pacjentowi znaleźć formy opieki oraz ma obowiązek przekazywać informacje, dowiedziałam się z FORUM.
                    Nie ze szpitali, w których byłam x razy z pacjentem niesprawnym, splątanym, półprzytomnym etc. tylko z forum tj. z ematki. Szpitale skrzętnie ukrywają informacje, że można ubiegać się o inne rozwiązania niż osobista opieka 24/7 lub szukanie opiekunek z Ukrainy.
                    • chococaffe Re: Jest i rytualny materiał w tv 24.12.19, 08:18
                      Nam powiedział szpital (Banacha), my mieliśmy już opiekunkę umówiona, ale lekarz powiedział, że teściowa będzie potrzebowała specjalistycznej opieki. Skierował nas do pracownika, który nami pokierował. Miała być zabrana prosto ze szpitala (ale nie dożyła). Teściowa miała serie "miniudarów" a każdy powodował pogorszenie stanu zdrowia i coraz bardziej przywiązywal do łóżka.
                        • aqua48 Re: Jest i rytualny materiał w tv 24.12.19, 12:56
                          chococaffe napisała:

> p.s. 8 lat temu.

W tym roku pracownik socjalny szpitala nie pomógł nam w niczym. Wszem podał parę adresów pod którymi nie tylko okazało się że trzeba mocno wyskoczyć z kasy (9 tys miesięcznie) ale poza tym pacjentów w takim stanie (niechodzący i niejedzący samodzielnie, ze wspomaganiem oddychania) to i tak nie przyjmują. Pracownik socjalny był baaaardzo zdziwiony odmową przyjęcia - czytaj - totalnie niezorientowany w niczym prócz naganiania klientów najdroższym placówkom. Rodzina musiała sama zająć się wszystkim, łącznie ze zorganizowaniem przewozu leżącego. Owszem szpital teoretycznie dał karetkę, nawet na konkretną godzinę, w praktyce jednak trzeba było pół dnia przypominać i pilnować żeby pacjenta zabrała.
                          • triss_merigold6 Re: Jest i rytualny materiał w tv 24.12.19, 13:09
                            Przestań, bo po kolejnym wzruszającym tekściku tym razem na Onecie, mam biało przed oczami.
                            IMO te teksty i rzekome reportaże przedświąteczne i przedwakacyjne służą tylko i wyłącznie wzmocnieniu przekonania, że opieka 24/7 nad niepełnosprawnymym, demencyjnym itp. człowiekiem to zadanie i obowiązek rodziny, a nie temat dla usług publicznych.
                            • iwoniaw Re: Jest i rytualny materiał w tv 24.12.19, 13:33
                              triss_merigold6 napisała:

> Przestań, bo po kolejnym wzruszającym tekściku tym razem na Onecie, mam biało p
                              > rzed oczami.
                              > IMO te teksty i rzekome reportaże przedświąteczne i przedwakacyjne służą tylko
                              > i wyłącznie wzmocnieniu przekonania, że opieka 24/7 nad niepełnosprawnymym, dem
                              > encyjnym itp. człowiekiem to zadanie i obowiązek rodziny, a nie temat dla usług
                              > publicznych.

Mam identyczne wrażenie, w końcu kasy ani know how nie ma za bardzo, spojrzenia trzeźwego na rzeczywistość i to, jak się zmieniła przez ostatnie 50 lat też nie, więc ktoś uznał, że wyjściem będzie snucie rzewnych kocopałów i wywierania presji na rodzinę bez dania jej jakichkolwiek narzędzi do sprawowania tej opieki. Co oczywiście nie zadziała, bo zmusić kogoś można tylko do tego, co jest fizycznie możliwe, a tzw. pokolenie kanapkowe się nie rozdwoi nawet jeśli przypadkiem ma jeszcze poczucie winy i jest podatne na manipulację (szczęśliwie coraz częściej nie jest). Ciekawe, czy ktoś w końcu ruszy temat w kampanii wyborczej inaczej niż w poetyce wyrodnych dzieci i rodzinnych obowiązków.

--
                              "Lubię muzykę poważną, ale nie jestem aż takim zwolennikiem klasyki, żeby puszczać ją sobie w domu." (Zbigniew Boniek)
                          • chococaffe Re: Jest i rytualny materiał w tv 24.12.19, 14:32
                            Chyba to więc zależy od lekarza. Albo szczęścia. Albo szpitala. Lekarz uznał, że nawet zwykły dom opieki nie da rady, bo potrzebny jest sprzęt specjalistyczny. Tak jak pisałam, nie przerobiłam całej procedury do końca, więc nie sprawdziłam/nie doświadczyłam jak to w praktyce działa. Ale wczesniej nawet nie wiedzieliśmy, że sa różne rodzaje domów opieki.
            • hanusinamama Re: Jest i rytualny materiał w tv 27.12.19, 16:25
              Tez to czytałam i sie zastanawiałm na jakim swiecie ten Pan zyje...bo to co pisał to jakby jakaś studentka 1 roku socjologii napisała...Pan wyrwany z idealistycznego swiata, gdzie zapewne babcia lat 80 nadal jezdzi rowerem na zajecia dla seniorów.

--
              "Kury zostają dalej w hodowli, żeby dawać nowe jajka, często nawet dożywotnio." Stwory_z_mchu
    • 35wcieniu Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 10:15
      Mam dla odmiany pytanie techniczne - jak oni to robią? W sensie czy jedyną metodą jest pogorszyć stan chorego, czy dasię jakoś inaczej? Nie, nie mam nikogo do oddania, samą siebię potrzebuję zapisać na jeden zabieg, mam skierowanie, ale na 10 szpitali dodzwonić się można do dwóch, w jednym "przełączę na oddział - przełączę do rejestracji - już pani dzwonila, trzeba na oddział - juz pani dzwonila, mowilam ze trzeba do rejestracji", z drugim "niestety nie wiem, prosze dzwonic kiedy indziej". Macie na to jakis patent?

--
      - Napiszcie czy korzystają z toalety trzeba się totalnie z tego rozebrać? Fryzura się rozwalił, kombinezon upaćka makijażem.
      - Ale jak przez głowę?
      - Mam jeden jedyny, który właśnie tak się wkłada i zdejmuje. Wkładam obie nogi w nogawkę, ręce wkładam w otwory i naciągam ku górze. Tak jak kombinezon do nurkowania. (mildenhurst)
        • hanusinamama Re: Jest i rytualny materiał w tv 27.12.19, 16:29
          NO ja pamietam jak na pogotowiu chcieli odesłać do domu babcie mojego męża. Tak było to w 2 dzien swiat i Pani z usmieszkiem zapytała, gdzie to sie rodzinka wybiera ze starowinki sie chcą pozbyć. A babcia jak stała tak w domu padła na ziemie i kontaktu nie było. Pogotowie nie przyjechało wiec zawieźli do szpitala...a tu chcieli odesłać. Nie pozwolilismy...okazało sie ze babcia ma wylew. Jak zaniosłam wyniki pindzie na pogotowie, zapytac czy nadal uwaza ze chcielismy sie babci pozbyć, a moze jak mielismy jej w domu sami pomóc to tylko ramionami wzruszyła...MOja opsobista babcie po udarze chcieli mojemu ojcu wypisać na świeta do domu. Nie sama babcia nie była problemem tylko ze jak sie potem okazało wysiadły jej nerki oraz dostała zapalenia płuc....ale to rodziny sie chcą pozbyć. taaaaaaaaa

--
          "Kury zostają dalej w hodowli, żeby dawać nowe jajka, często nawet dożywotnio." Stwory_z_mchu
      • mary_lu Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 11:05
        Nie dzwonić wszędzie i nigdzie, tylko przeczytać informacje na stronie szpitala albo posłuchać wreszcie która jednostka szpitala tą procedurą się zajmuje i tam dzwonić.

Zawsze są fochy, że personel oddziału chirurgii nie chce udzielać wyczerpujących informacji na temat poradni chirurgicznej z sąsiedniego budynku. To dzwońcie do podstawówki i wypytujcie o liceum, w końcu to szkoła i to szkoła.
        • 35wcieniu Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 11:15
          Nie dzwonie wszedzie i nigdzie tylko do szpitali, które mają ten oddzial i info na stronie ze się tym zajmują. Na telefony podane - tadam - na stronach.

--
          - Napiszcie czy korzystają z toalety trzeba się totalnie z tego rozebrać? Fryzura się rozwalił, kombinezon upaćka makijażem.
          - Ale jak przez głowę?
          - Mam jeden jedyny, który właśnie tak się wkłada i zdejmuje. Wkładam obie nogi w nogawkę, ręce wkładam w otwory i naciągam ku górze. Tak jak kombinezon do nurkowania. (mildenhurst)
            • 35wcieniu Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 11:27
              Obstawiałabym inny sposób, ale skoro mówisz że podstępem, to niech będzie i tak.

--
              - Ale jak przez głowę?
          • molik28 Re: Jest i rytualny materiał w tv 23.12.19, 19:12
            Musisz zobaczyć na stronie szpitala który z lekarzy przeprowadza taki zabieg/operację. Potem sprawdzić czy ma prywatną prsktykę. Zazwyczaj ma. Zapisać się do niego na prywatną wizytę i on jest w stanie wszystko ci załatwić dużo szybciej niż normalnie. Tak to się często odbywa. Chora patologia. A potem zdziwienie że długie kolejki na operację. Znam taki przykład z życia. Operacja wstawienia endoprotezy - czas oczekiwania dwa tygodnie.
            • aqua48 Re: Jest i rytualny materiał w tv 24.12.19, 12:58
              molik28 napisała:

> Musisz zobaczyć na stronie szpitala który z lekarzy przeprowadza taki zabieg/op
              > erację. Potem sprawdzić czy ma prywatną prsktykę. Zazwyczaj ma. Zapisać się do
              > niego na prywatną wizytę i on jest w stanie wszystko ci załatwić dużo szybciej
              > niż normalnie. Tak to się często odbywa. Chora patologia.

Dokładnie, co gorsza z pacjentami nowotworowymi, którzy mieli mieć specjalną, przyspieszoną ścieżkę leczenia jest tak samo...Dezorganizacja, chaos i długie czekanie na zabieg.
              • 35wcieniu Re: Jest i rytualny materiał w tv 24.12.19, 13:38
                W sumie może i tej metody spróbuję jak inne nie zadziałają.

--
                - Ale jak przez głowę?