Dodaj do ulubionych

objawy neurologiczne

14.04.20, 15:01
Czy ktoś z Was się spotkał a tym, że wczesnym objawem choroby neurologicznej (podpowiedziano mi chorobę Alzheimera) była nadwrażliwość na zapachy?
Mamy z tym problem u seniorki: wręcz histeria, jak to w mieszkaniu śmierdzi i wchodzą każdą dziurą toksyczne wyziewy. Sprawa ciągnie się długo (z pół roku) i jest uciążliwa. Rzekomych wyziewów duszącego smrodu nikt inny nie zauważył, a przerobione już zostało 6 różnych typów i źródeł. Fakt, seniorka mieszka sama i częściej nikogo innego tam nie ma niż jest.
Najpierw sądziliśmy, że to sposób na zwrócenie na siebie uwagi. Następnie, że to rodzaj histerii z podłożem nerwicowym, gdzie jakiś tam mały powód urasta do rangi zamachu na życie. Obecnie wydaje mi się, że ona to bierze absolutnie serio i jest zdesperowana.
Obserwuj wątek
   • anorektycznazdzira Re: objawy neurologiczne 14.04.20, 15:25
    Czytałam o tym sad
    Tutaj sprawa się komplikuje o tyle, że one są "duszące", "żrące" czyli ona czuje znacznie więcej niż wkurzający zapach, deklaruje objawy ze strony układu oddechowego.

    (Czy muszę dodawać, że lekarz nic na tych wypalonych śluzówkach oddechowych nie widzi... )
  • fraudes Re: objawy neurologiczne 14.04.20, 15:57
   Mogą być urojenia. U mnie w rodzinie było coś takiego, urojenia objawiające się co prawda nie zapachami, ale podobnie. Był to wstęp do skoku demencji. Po podaniu leków urojenia ustąpiły, ale demencja postępuje. O tak, czasem tak się to zaczyna. Idź do psychiatry koniecznie, o ile seniorka da się zaciągnąć.
   • anorektycznazdzira Re: objawy neurologiczne 14.04.20, 16:57
    Właśnie się zbieram w sobie. Jeszcze ten koronawirus, pewnie będę musiała poczekać aż gabinety zaczną działać normalnie. Nie mam pojęcia, jak zareaguje, a prawdę mówiąc kompletnie nie mam weny do teatrzyku typu "idziemy do hepatologa/alergologa/geriatry/na spacer". Raczej wymyśliłam tyle, że umówię do neurologa mającego też specjalizację z psychiatry.
    • fraudes Re: objawy neurologiczne 14.04.20, 19:39
     Nie, moim zdaniem, (z doświadczenia z seniorką) lepiej do psychiatry, który specjalizuje się w psychiatrii ludzi starszych. Neurolog może mieć problemy z rozróżnieniem rodzaju demencji (a jest ich kilka!), od rodzaju zależą i leki i rokowania. A to są różnice, jakby tu powiedzieć - bardzo subtelne. A - i urojenia/halucynacje leczy psychiatra, nie neurolog.
     Spróbuj triku - że jest tak świetnie, że chodzi Ci o to aby jak najdłużej ten świetny stan zachować. Sama umów się z lekarzem na osobną wizytę jeszcze przed wizytą z seniorką. Lekarze wiedzą o co chodzi i nie ma problemu.
     Moja seniorka nie chciała, i w końcu niestety trafiła do szpitala z psychozą. Teraz ma taką psychiatrę, że jest zachwycona wizytami u niej smile I jest naprawdę nieźle.
  • sasha_m Re: objawy neurologiczne 14.04.20, 16:01
   Nie, ale znam dwie takie osoby.
   Jedna przeżyła wiele lat (ze 30 od pierwszych schizów zapachowych) ale w samotności z wyboru, bo wszyscy wokół na nią czyhali, a sąsiedzi truli. Sprawność fizyczna do końca w porządku, co z psychiką, trudno powiedzieć, bo nie było żadnych kontaktów. Sąsiedzi dyskretnie monitorowali. Śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych w wieku 90+. Więc to na pewno nie był Alzheimer.
   Druga osoba żyje i fizycznie ma się dobrze oprócz chorób typowych dla wieku 70+. Pierwsze omamy węchowe wystąpiły kilkanaście lat temu. Wiadomo, że omamy, bo były robione specjalistyczne badania powietrza w domu. Zmiana mieszkania, nadal trują, niedawno doszły podejrzenia o wynoszenie rzeczy z domu podczas nieobecności. Pomoc lekarza psychiatry wykluczona, próby namawiania zakończyłyby się całkowitą izolacją od rodziny. Na pewno nie jest to Alzheimer.
   Znam również jedną osobę ze stwierdzonym Alzheimerem. Nadwrażliwość zapachowa nie występuje.
   To z moich doświadczeń.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka