Dodaj do ulubionych

Test na przeciwciała Covid

14.05.20, 21:57
Pogubiłam się, czy można sobie taki test gdzieś kupić i zeobic w domu z kropli krwi? Nie chodzi mi o to czy jestem chora ale czy już przechorowałem.Wlasnie czytałam ze ktoś sobie robić i ka przeciwciała czyli przechorował bezobjawowo.
Emama wie wszystko,liczę na pomoc bo chętnie bym taki kupiła
Obserwuj wątek
    • julita165 Re: Test na przeciwciała Covid 14.05.20, 22:58
      Mozna. Brat meza znajomej z pracy pracuje w laboratorium gdzie robia takie testy. Robia na corone na zlecenie MZ a na przeciwciala dla chetnych za oplata. Przebadal cala rodzine. Nikt ani sladu wirusa w zadnym z testow. Powiedzial im podobno zeby specjalnie na te przeciwciala nie liczyli bo nawet jesli chorych jest 10 x tyle co zdiagnozowanych ( a to podobno maksymalne szacunki ) to szansa ze na kogos takiego trafili i jeszcze zakazenie przeszli bezobjawowo to cos jak trafic "6" w totolotka.
    • srubokretka Re: Test na przeciwciała Covid 14.05.20, 23:06
      Mam znajoma w szpitalu. Caly personel mial zrobiony test. Nikomu nie wyszlo, ze ma przeciwciala. Zrobiono tez pacjentowi, ktory juz przechorowal i tez nic. To bylo 2 tyg temu. Czekaja na inne testy.
      Po tym wlaczylam na luz i traktuje to jako szwindel.
        • fragile_f Re: Test na przeciwciała Covid 15.05.20, 00:29
          W lokalnym urgent care mieli nówki sztuki (z krwi), teoretycznie były ok (te same ktorych uzywali do zbadania wszystkich ludzi w jakims miasteczku w CA zeby ocenic ile % miało już wirusa). A dlaczego strata kasy? Bo dopiero pare dni temu okazało się, ze testy maja np. 15% false negatives albo positives. W Chinach wyszło im, że 40% pokazywało false negatives (inny test ale tez z krwi). Plus - antyciała mogą być wykrywalne tak naprawdę dopiero jakiś czas po infekcji. Chyba dopiero tydzien temu FDA oficjalnie zarekomendowało jakiś test (z nosa), ale ten też moze sie mylic.
        • szeera Re: Test na przeciwciała Covid 15.05.20, 13:24
          ""Nie bardzo rozumiem dlaczego te testy miałyby być niewiarygodne?"

Po prostu. Nie wszystkie testy są odpowiednio zweryfikowane. Niektóre nie działają tak jak powinny."

Albo działają dokładnie tak jak powinny, ale ponieważ liczba osób które chorowały w np. w PL jest bardzo mała, to 50 - 70% wyników pozytywnych oznacza fałszywie pozytywny. Takie testy są przydatne do oceny sytuacji epidemiologicznej (gdzie parametry testów są brane pod uwagę przy analizie danych), ale prawie bezwartościowe dla poszczególnych osób.
              • nikki30 Re: Test na przeciwciała Covid 15.05.20, 15:04
                >Test który nie jest na poziomie niemal 100% jest w praktyce bezwartościowy.

To jak się diagnozujesz kochana?
                Jak przechodziłaś badania na Hiv w ciąży, na wirusowe zapalenie wątroby, przeciwciała anty tpo? Wierzysz tym wynikom?
                        • brenya78 Re: Test na przeciwciała Covid 15.05.20, 16:13
                          Nie kloc sie, bo nie masz racji. Czulosc to nie to samo co swoistosc.
                          Chyba nie do konca wiesz co to jest test typu ELISA. ELISA to METODA, a nie konkretny test. W tej metodzie mozna zastosowac rozne substraty, ktore nie zawsze I nie z taka sama czuloscia I swoistoscia beda wykrywac patogen. Innych uzywa sie do wykrycia HIV, innych do Covid. A trik polega na tym aby wykrywal Covid a nie inne coronawirusy.
                          • nikki30 Re: Test na przeciwciała Covid 15.05.20, 16:23
                            Wiem co to jest czułość i swoistość test. Wiem co to Elisa. Dostępne w Polsce testy Elisa wykrywają tylko SARS COV2 (płytkowe i owszem inne korony). Nie wiem jaką mają czułość i swoistość, bo ja ich nie robię w swoim labie. Mogę się jednak zapytać.
                            Problem jest taki, że cały świat do oznaczania przeciwciał używał testów płytkowych nie atestowanych...
                            • brenya78 Re: Test na przeciwciała Covid 15.05.20, 16:30
                              "Nie wiem jaką mają czułość i swoistość, bo ja ich nie robię w swoim labie."

I tyle w temacie. Widocznie dobrej pory miały na tyle niska swoistość i czułość że żaden kraj nie zdecydował się na ich masowe wprowadzenie. Wiec nie wiem po co robisz porównania do testów na HIV, skoro to inne testy.
                              • nikki30 Re: Test na przeciwciała Covid 15.05.20, 16:38
                                Metoda jest tak sama i czułość w przypadku obu wirusów podobna według tego co mi odpowiedzieli właśnie analitycy medyczni.Test na HIV i SArs COv 2 Roche to ta sama rodzina testów Elecsys...Roche podaje tylko czułość. O swoistości nie ma żadnych informacji.
                                My nie robimy w ogóle testów komercyjnych.Mamy lab wyłącznie na potrzeby produkowanych przez firmę produktów i usług.
                                • brenya78 Re: Test na przeciwciała Covid 15.05.20, 16:46
                                  "Roche podaje tylko czułość. O swoistości nie ma żadnych informacji."

Przeciez jest na ich stronie:

" the Elecsys® Anti-SARS-CoV-2 assay has 99.81% specificity and (…) detected antibodies with 100% sensitivity "
                                • brenya78 Re: Test na przeciwciała Covid 15.05.20, 18:34
                                  "Metoda jest tak sama i czułość w przypadku obu wirusów podobna według tego co mi odpowiedzieli właśnie analitycy medyczni."

Widocznie za mała, skoro to test Roche został uznany za pierwszy, który jest wystarczająco dobry.
                                • brenya78 Re: Test na przeciwciała Covid 15.05.20, 20:43
                                  "Metoda jest tak sama"

Nie masz pojęcia na czym polega test ELISA, skoro wg Ciebie jest to metoda "taka sama" dla wszystkich wirusow. To tak jakby powiedzieć, że gotowanie to taka sama metoda, w związku z tym grochówka i pomidorowa smakują tak samo.
    • nikki30 Re: Test na przeciwciała Covid 15.05.20, 09:59
      Testów płytkowych bym nie robiła, zgadza sie, że są niewiarygodne, tym bardziej takie kupione w necie, bez certyfikatu. My mieliśmy robione testy Elisa z krwi w naszym labie.Znajomi robili komercyjnie.Na wynik czekali ok. 6 dni. Koszt to przeszło 200 zł - drogo, bo test na HIV to koszt ok. 50 zł a to ta sama metoda badania...
      Testu Elisa używa się m.in: do wykrywania HIV, przeciwciał w chorobach autoimmunologicznych, zapalenia wątroby. Według tego co mówili lekarze ma dość dobrą czułość (z wykluczeniem boreliozy). Test powinno się robić najwcześniej po 2 tygodniach od pierwszych objawów ale mi zrobili dopiero po miesiącu!U niektórych osób przeciwciała mogą pojawić się po 6 tygodniach. Maja pacjenta, który po 9 tygodniach od pierwszych objawów nie wytworzył przeciwciał (trwałych) ciągle nie zwalczył wirusa.
      Pytanie po co Ci ta wiedza? Ja oddałam osocze, wzięłam udział w badaniach. Robienie drogich testów po to żeby się poczuć lepiej nic Ci nie da. Nie wiesz na jak długo będziesz mieć przeciwciałasmile
        • nikki30 Re: Test na przeciwciała Covid 15.05.20, 14:57
          Elisa też jest wiarygodny...Żaden test nie będzie miał 100 % skuteczności...No ale ty wiesz lepiejsmile
          Każdy test na przeciwciała będzie wywaleniem pieniędzy w błoto jeśli okaże się, że przeciwciała nie mają charakteru trwałego...
            • nikki30 Re: Test na przeciwciała Covid 15.05.20, 15:23
              Niewiele wiem na temat testu Roche. Może jest to test płytkowy o bardzo wysokiej czułości, czyli będzie szybko dawał wynik, z kropli krwi, na drive thru? Testy Elisa też nie są drogie. Na Covid jakimś cudem jest droższy. Pewnie taka moda i chęć zarobku.
              • brenya78 Re: Test na przeciwciała Covid 15.05.20, 16:10
                Ze strony Roche:

Elecsys® Anti-SARS-CoV-2 is an immunoassay for the in-vitro qualitative detection of antibodies (including IgG) to Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2 (SARS-CoV-2) in human serum and plasma. Through a blood sample, the test, which is based on an in-solution double-antigen sandwich format, can detect antibodies to the new coronavirus causing COVID-19, which could signal whether a person has already been infected and potentially developed immunity to the virus. Based on the measurement of a total of 5272 samples, the Elecsys® Anti-SARS-CoV-2 assay has 99.81% specificity and shows no cross-reactivity to the four human coronaviruses causing common cold. This means it can lower the chance of false positives due to the detection of similar antibodies that may be present in an individual, but are specific for coronaviruses other than SARS-CoV-2. Elecsys® Anti-SARS-CoV-2 detected antibodies with 100% sensitivity in samples taken 14 days after a PCR-confirmed infection.
                        • brenya78 Re: Test na przeciwciała Covid 15.05.20, 18:39
                          "Dokładnie na to samo mi zwrócili uwagę analitycy medyczni i szybkość z jaką brytyjski urząd zaaprobował te testy..."

Z pewnością kolejny światowy SPISEG. Pierwszy był oczywiście taki, że dotychczasowe testy ELISA (równie doskonale co na HIVa wg Ciebie) zostały zupełnie ignorowane i nie zastosowane masowo przez żaden kraj. Jak nic SPISEG.
                          • nikki30 Re: Test na przeciwciała Covid 15.05.20, 20:48
                            Brenyo kochana, w przeciwieństwie do Ciebie jak przeszłam Covida mam przeciwciała, miałam badania, oddałam osocze. Wiem jakie badania mi robili, jaka jest ich swoistość, czułość, jaka jest procedura, mam kontakt ze specjalistami, którzy ratują w Polsce ludzi no bo w ten sposób mogę pomagać?Nikt nie mówi, że spisek, tylko mało osób wierzy w 100 % wiarygodność czegokolwiek w medycynie (nie tylko jeśli chodzi o testy). Tym bardziej jak masz nieznanego przeciwnika. A fakty są takie, że ludzie na Covid chorują po 9 tygodni, nie wytwarzają przeciwciał, nie wiadomo czy są permanentnymi nosicielami choroby. No ale ty możesz wierzyć we wszystko. Za rok, dwa proponuję znów przedyskutować skuteczność testów i metody leczenia, bo wtedy będziesz wiedzieć na czym stoisz. OK?
                            Każdy test ,który sobie zrobisz na przeciwciała będzie mieć na dzień dzisiejszy tylko wyłącznie wartość epidemiologiczną. I w całej tej sytuacji chodzi tylko o to aby władze danego kraju wiedziały ile osób mogło zachorować ( i to jest dla mnie akurat słuszne). Który test będzie najlepszy czas pokaże. EOT.
                            • brenya78 Re: Test na przeciwciała Covid 15.05.20, 21:38
                              O czym ty w ogóle do mnie rozmawiasz?? Kompletnie nie na temat.

"Brenyo kochana, w przeciwieństwie do Ciebie jak przeszłam Covida mam przeciwciała, miałam badania, oddałam osocze. "

I to czyni cię specjalistka w testach ELISA na covida?

"Wiem jakie badania mi robili, jaka jest ich swoistość, czułość, jaka jest procedura"

Yhy.

"Nikt nie mówi, że spisek, tylko mało osób wierzy w 100 % wiarygodność czegokolwiek w medycynie"

A czy ja mówię że coś jest 100%?? Mówię co napisali. Mówię, że niezależne laboratoria walidowaly te testy, i stwierdziły że ten jest najlepszy. Nie wiem czy ma czułość 100%. Może ma, może nie. Z czym polemizujesz? Oprócz tego, że twierdzisz że inne Elisy są równie dobre, bo przecież działają na HIVa, bo to ta sama metoda, no i twoi koledzy tak mówią, to musi być prawda... Najwidoczniej mylisz się.

"Każdy test ,który sobie zrobisz na przeciwciała będzie mieć na dzień dzisiejszy tylko wyłącznie wartość epidemiologiczną. I w całej tej sytuacji chodzi tylko o to aby władze danego kraju wiedziały ile osób mogło zachorować ( i to jest dla mnie akurat słuszne). Który test będzie najlepszy czas pokaże. EOT."

Nie, te testy nie mają wartości tylko epidemiologicznej. Te testy mogą ratować życie, bo mogą wysłać na linie "frontu" te osoby np. lekarzy, czy pracowników dps, którzy mają przeciwciała.
                      • brenya78 Re: Test na przeciwciała Covid 15.05.20, 19:29
                        "Nie mówię, że to nie prawda, ale nie ma testów z czułością 100%"

Aż tak się nie znam, ale wszędzie gdzie patrzę piszą o 100% czułości. Dziś rozmawiam ze znajomym z Porton Down, wiec będę miała wiadomości z pierwszej ręki, tj. ręki która te testy walidowala.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka