Dodaj do ulubionych

wyjazd zagranicę - kto

28.06.20, 00:55
A kto decyduje się na wyjazd zagranice w te wakacje?
Są tacy? jak tak, to dokąd i jakim środkiem lokomocji oraz dlaczego.

My mieliśmy wyjazd zaplanowany na wyspę (Europa) i niestety bilety kupione przed epidemią. Ze starym stwierdziliśmy, że w tych okolicznościach to jest jednak zbyt duże ryzyko Nie epidemiologiczne, ale logistyczne - odwołanych lotów, nagłego zamknięcia granicy, przymusowej kwarantanny na obczyźnie etc. Oboje pracujemy u kogoś, nie na swoim, mamy ograniczone urlopy.
No ale ja mam ciągle second thoughts czy nie za bardzo panikujemy. Decyzja uderza nas po kieszeni - linia lotów nie zamierza odwołać, więc mogę tylko zmienić termin, co kosztuje jak za zboże (Ryanair). Stracimy też pewnie część kasy za noclegi. Ale nadal mi się wydaje, że jednak nierozsądne byłoby podróżowanie samolotem poza kraj, szczególnie na wyspę oddaloną od kontynentu.
Opinie ematki?
Obserwuj wątek
    • jak_matrioszka Re: wyjazd zagranicę - kto 28.06.20, 01:02
      Szwecja, samochodem. Samolotem mało latamy, a latem prawie wcale, wiec to bardzo odległy od mojej codzienności problem. W pracy zgłoszona kwarantanna po powrocie.
      Dlaczego? Wyjazd w miejsce z mniejsza ilościa zarażonych niż u nas na wsi, a pojawiła sie okazja.
    • beverlyja90210 Re: wyjazd zagranicę - kto 28.06.20, 01:28
      To jest loteria i albo bierzesz w niej udział albo nie. Ja nie mogę sobie zawodowo pozwolić na takie ryzyko.Nie mówię tu o samym zachorowaniu ale o np. przymusowej kwarantannie poza granicami kraju (Ew.kto to będzie opłacała czy ubezpieczenie pokryje przymusowej kwarantanny w szpitalu w innym kraju) jakieś zamknięcie granic nie u nas i co wtedy? Niestety nie mam 20 lat i 3 mc wakacji żebym mogła sobie tak ryzykować. Zostajemy w kraju chociaż dużo na tym straciliśmy (zaliczki loty wykupione już dawno) trudno,takie czasy nie mam zamiaru kozaczyc
      • claudel6 Re: wyjazd zagranicę - kto 28.06.20, 02:03
        no właśnie ja podobnie oceniam ryzyko i mam podobną sytuację. nie mogę sobie pozwolić na kilka tygodni uziemienia w innym kraju. ale tu niektórzy piszą, ze nie widzą żadnego problemu w wyjeździe samolotem na wyspę, nie mają zobowiązań w Polsce?
        • mikams75 Re: wyjazd zagranicę - kto 28.06.20, 03:15
          jesli to pytanie do mnie - owszem mamy zobowiazania w miejscu gdzie mieszkamy ale ryzyko zarazenia sie oceniam na mniejsze na naszym wyjezdzie niz w innych czesciach Europy, kwestia wyboru miejsca i mozliwosci kontaktu a raczej unikania kontaktow. Kwarantanna w okolicy domu tak samo pokrzyzowalaby mi plany. Pakujemy ze soba laptopy, wiec w razie czego pracowac sie da.
          A co do zamkniecia granic - do siebie zawsze mozna bylo wrocic, tylko bylo to utrudnione ze wzgledu na brak polaczen, ale te utrudnienia nie pojawily sie z dnia na dzien, spokojnie przez kilka tygodni obserwowalismy kolejne ograniczenia.
            • mikams75 Re: wyjazd zagranicę - kto 01.07.20, 16:50
              mnie nie zaora; nie to, ze jestem bogaczka, po prostu nie place duzo i mam i tak zamiar zostac dluzej niz 2 tygodnie, choc w planach mialam poczatkowo jeszcze inne miejsca, ale juz sobie odpuszcze dodatkowe podroze.
            • h_albicilla Re: wyjazd zagranicę - kto 01.07.20, 17:28
              Kwarantanna jest na koszt rządu greckiego ale nie spodziewajcie sie luksusów. Rzad za prowadzenie hotelu dla zakażonych płaci hotelarzom 30-40 euro za pokój i 10 euro dziennej stawki żywieniowej.

Natomiast najprawdopodobniej przepada kasa za hotel, który sobie zarezerwowałaś oraz możesz być zmuszona do zakupu nowego lotu bo nie wypuszczą cię z kwarantanny zanim nie bedziesz miała ujemnego testu a to jak wiemy po polskich doświadczeniach może trwać dużo dłużej niż 2 tygodnie.
      • jak_matrioszka Re: wyjazd zagranicę - kto 28.06.20, 08:10
        Ja nie mogę sobie zawodowo pozwolić na takie ryzyko.Nie mówię tu o samym zachorowaniu ale o np. przymusowej kwarantannie poza granicami kraju (Ew.kto to będzie opłacała czy ubezpieczenie pokryje przymusowej kwarantanny w szpitalu w innym kraju) jakieś zamknięcie granic nie u nas i co wtedy?

To z ubezpieczeniem trzeba sprawdzić. Ja wiem, że nasze ubezpieczenie tego nie pokryje i wkurza mnie to, ale wyjścia nie ma. Dlatego na chwile obecna tym bardziej nie polecimy samolotem, a autem tylko na odległość kilku godzin od kraju. Na wyjeździe do lekarza idziemy tylko z czymś w stylu otwarte złamanie, z cała reszta wsiadamy do auta i wracamy do kraju.
    • h_albicilla Re: wyjazd zagranicę - kto 28.06.20, 06:26
      Odwołałam dwa wyjazdy do Grecji w tym roku. Wyrywkowe testy, możliwa 2 tygodniowa kwarantanna w jakimś dziadowskim hotelu oraz wypełnianie pierdyliona forumalrzy ze swoimi danymi przed wylotem i na każdym promie to nie są dla mnie wakacje. W dodatku obawiam się że jak Grecja wykryje w tych testach dużo koronawirusów to zawiesi loty i nie będę miała jak wrócić do domu. W jednym z lotów z Doha wykryto 12 koronapozytywnych pasażerów i to wystarczyło, żeby zawiesić loty na 2 tygodnie. Ot tak, z dnia na dzień loty skasowane.
        • beverlyja90210 Re: wyjazd zagranicę - kto 28.06.20, 11:27
          Dokładnie ale wydaje mi się ze ludzie o tym nie myślą po prostu jada bo jak maja się zarazić to i tak się zaraza a tu nie chodzi tylko o zarażenie. Tylko wtedy powinni własna głupotę z własnej kieszeni pokrywać a nie liczyc na pomoc Pansta i niech jada
                • chococaffe Re: wyjazd zagranicę - kto 28.06.20, 12:04
                  sama większa przewidywalność daje możliwość planowania a planowanie wieksze poczucie bezpieczeństwa.

Obecne wakacje pokażą czy przywrócenie lotów (z jakimiś sanitarnymi restrykcjami) spowoduje znaczne zwiekszenie zachorowań, jeżeli tak to jakie będą reakcje władz, a w konsekwencji linii lotniczych. Moga się pojawic nowe kategorie ubezpieczenia. I parę innych rzeczy.
                  • kropkacom Re: wyjazd zagranicę - kto 28.06.20, 12:11
                    Największym straszakiem jest jednak kwarantanna, a ta raczej nie zniknie. I tak, po tych wakacjach parę rzeczy będzie wiadomo dzięki tym którzy jednak zdecydują się na wyjazdowe wakacje. Gdyby wszyscy siedzieli w domu nie byłoby wiadomo nic.
                    • chococaffe Re: wyjazd zagranicę - kto 28.06.20, 12:17
                      Dokładnie. I serdecznie im dziękuję, że biorą to na siebie. Ja nigdzie nie lecę, ponieważ miałam w planie latem tylko dwa spotkania, które i tak zostały odwołane, a tegoroczna pogoda w PL bardzo mi odpowiada (nawet w te dni kiedy zdarza się upał jest on jakiś inny niż w poprzednich latach, mniej duszny, a świeżo-ciepło chłodnawych dni jest zdecydowanie więcej)
              • beverlyja90210 Re: wyjazd zagranicę - kto 28.06.20, 15:14
                Dokładnie, teraz jeszcze wszytsko może się zdarzyć ale rozumiem ze cubulaki zapłaciły to jada i jakoś to będzie. Tylko jeszcze raz powtarzam później nie płaczcie i nie wymagajcie aby z naszych podatków Wam pomagać i nara
          • sumire Re: wyjazd zagranicę - kto 28.06.20, 12:13
            Tylko przypomnę, że ci Polacy, którzy utknęli za granicą w marcu, musieli płacić za powroty z własnej kieszeni.
            Myślę, że każdy, kto teraz dokądś wyjeżdża, liczy się z możliwością utrudnień. Ale prawda taka, że zawsze na nas coś czyha.
          • nota_bena Re: wyjazd zagranicę - kto 17.07.20, 22:50
            Ludzie mogą płacić za własną głupotę z własnej kieszeni albo po prostu wykupić ubezpieczenie na wypadek takich okoliczności. Jest dość szeroka oferta wyjazdowych ubezpieczeń na wypadek covidu i kwarantanny.

Ludzie chcą wyjeżdżać, hotele chcą zarabiać. Każdy kalkuluje według swoich potrzeb i możliwości.
            Obstawiam, że za rok czy dwa sytuacja z covidem będzie podobna do obecnej i w końcu na Cypr czy Kretę zechcą polecieć również ci, co dziś piszą "nie wyobrażam sobie".
      • mikams75 Re: wyjazd zagranicę - kto 21.07.20, 10:34
        Z tym ze to nie wakacje, bo pierdylion formularzy, to przesadzasz. Przy podrozy do usa przed wirusem trzeba bylo wypelnic o wiele wiele wiecej i jakos to nikomu wakacji nie rujnowalo. Do Grecji wypelniasz jeden formularz i na promie jeden, gdzie wlasciwie sie tylko krzyzyki stawia.
    • str8.up Re: wyjazd zagranicę - kto 28.06.20, 06:40
      Planuję Włochy we wrześniu, ale nic nie bookuję, czekam na ostatnią chwilę i zobaczę jak się rozwinie sytuacja. Boję się głównie tego, że ktoś z covidem wsiądzie do samolotu w dobrą stronę i mnie wsadzą na 2 tygodnie wakacji na kwarantannę. Z drugiej strony, znając Włochów, jeśli nie będzie jakiegoś pogromu do września, to nikt tego nie będzie szczególnie pilnował.
    • eowen Re: wyjazd zagranicę - kto 28.06.20, 07:02
      Europa, samolotem jak zawsze noclegi z możliwością odwołania (tu dzień przed), bardzo tanie loty. Liczymy się z opcją, że linia zmieni nam datę wylotu +/-1 dzień.
      Nasze wakacje miały byc w kwietniu, Azja. Ale już dostałam chargeback z karty, stąd pomysł kolejnych wink
      Rodzina 2+2
    • zazou1980 Re: wyjazd zagranicę - kto 28.06.20, 07:13
      My mielismy leciec na jedna z greckich wysp, ale zrezygnowalismy i kilka dni temu zrobilam rezerwacje w pensjonacie nad polskim morzem.
      Mam dzieci szkolno-przedszkolne i balabym sie nawet malej goraczki, problemu ze szpitalem, podejscia do Polakow z ewentualnym podejrzeniem korony, potencjalnej przymusowej kwarantanny, itp.

Na te wakacje jedziemy do bardzo dobrze nam znanego pensjonatu, bylismy juz tam na rekonesansie na czerwcowy weekend i wygladalo bezpiecznie jak na moje standardy. Dzieciaki tez chca tam znowu jechac, oby nie lalo za duzo...
    • heca7 Re: wyjazd zagranicę - kto 28.06.20, 07:54
      Przecież był już podobny wątek niedawno. I niejedna formuła napisała, że jedzie. My mamy wyjazd w okolice Rygi pod koniec lipca. Samochodem. Ale na razie Łotwa utrzymuje 14 dniową kwarantanne 🤔 A w drugiej połowie sierpnia jedziemy na Korcule. Też samochodem.
    • przepio Re: wyjazd zagranicę - kto 28.06.20, 08:03
      Zrezygnowałam z 3 tygodniowej objazdówki po Europie, która właśnie miała się zaczynać -własnym autem i kilkudniowego pobytu na Ukrainie. Noclegi mogłam odwołać do ostatniej chwili, a lot nam anulowali w tym tygodniu, tak że czekamy tylko na zwrot za bilety-była taka opcja.
      Wstępnie zarezerwowaliśmy teraz tydzień w Szwajcarii, ale liczę się z tym, że mogę tam nie pojechać. Podróż-tylko autem, samolotu bym nie zaryzykowała. Zwłaszcza kontroli temperatury, bo z nerwów bym mogła dostać, np przy powrocie, gorączki i co wtedy?
      • euro18 Re: wyjazd zagranicę - kto 29.06.20, 14:29
        My jesteśmy od 26.06 we Włoszech. Okolice Rawenny. Jesteśmy na campingu, sami włosi dookoła. Na granicy sprawdzenie dokumentów tylko w Gorzyczkach (Granica z Czechami). Tam nad pytali skąd jedziemy. Reszta granic jak przed pandemią. Plaża w weekend dość z we pełniona, teraz cisza i spokój. Włosi przestrzegaja maseczek w sklepach. Reszta jak przedtem.
    • kropkacom Re: wyjazd zagranicę - kto 28.06.20, 09:09
      Przecież wiele ematek pisało już, że leci czy jedzie na wakacje zagraniczne w tym roku. Pogodzić się trzeba, że ten wirus jest i będzie. Wszystko zależy więc od spanikowania rządów danych państw. Totalnego zamknięcia raczej już nie powinno być. To było by nawet śmieszne gdyby teraz przy każdym wzroście odnalezionych nosicieli blokowano całe państwa. Z czego ten wirus powinien nauczyć ludzi, że zawsze jest ryzyko, ze co pójdzie nie tak i urlop trzeba będzie przedłużyć. Osobiscie żal by mi było straconych pieniędzy aby rezygnować.
    • fantomowy_bol_mozgu Re: wyjazd zagranicę - kto 28.06.20, 11:07
      Mam w planach wyjazd samochodem do Chorwacji we wrześniu. Samolot odpuściłam, bo raz, że boję się problemów logistycznych, a dwa, że mam dwoje dzieci (w tym niemowlaka) i nie chce mi się użerać z reżimem sanitarnym.
      Na razie nic nie rezerwuję (chyba, że znajdę coś z bezpłatnym anulowaniem) i zobaczę, jak się będzie sytuacja rozwijać. Bez możliwości jakiegoś zwiedzania miasteczek i zjedzenia czegoś w knajpie to dla mnie nie wakacje (wytrzymuję max 3h na plaży).
    • sumire Re: wyjazd zagranicę - kto 28.06.20, 11:19
      Ja, za miesiąc.
      Jestem pogodzona z możliwością kolejnego odwołania, ale też nie są to wakacje, do wizji których jestem jakoś mocno przywiązana. Nie chciałabym tam utknąć, to jasne, niemniej mocno wątpię, że nastąpi kolejny nagły lockdown. A muszę dokądś się ruszyć, bo zwariuję.
    • chococaffe Re: wyjazd zagranicę - kto 28.06.20, 11:24
      Moim zdaniem, jeżeli ktoś jest uzależniony od terminu wakacji, najbezpieczniejsza jest podróż własnym środkiem transportu, z zakwaterowaniem z możliwością odwołania na dzień przed planowanym przyjazdem. Plus oczywiście fajna, bezpieczna miejscówka. Gorzej jeżeli ktos planuje zwiedzanie (wnętrz)
    • ira_08 Re: wyjazd zagranicę - kto 28.06.20, 11:41
      To nie panika, to rozsądek. Przypomnij sobie marzec. Też się niektórzy śmiali z "panikarzy", a potem utknęli gdzieś na kwarantannie albo rozpaczliwie szukali powrotu do domu i był wielki płacz i zgrzytanie zębów. Z innych państw europejskich co prawda łatwiej wrócić do Polski niż z Malediwów czy Australii, ale tłucz się z greckiej wyspy czy z Portugalii drogą lądową. My też zrezygnowaliśmy z zagranicy (na szczęście bez konkretnych planów wcielonych już w życie).
    • volta2 Re: wyjazd zagranicę - kto 28.06.20, 11:43
      ja jadę do austri w alpy, mąż z synami na wspinaczkę ja bardziej pobytowo i może ten czas, gdy ich nie będzie w kwaterze planuję pracować.

rezerwację robiliśmy tydzień temu, zaraz po odblokowaniu granic i zniesieniu kwarantanny. zresztą jeśli kwarantanna miała by być na kwaterze, to nie będzie nieprzyjemnniesmile ale lepiej nie.

dodatkowo jadę nad bałtyk, ale to raczej bez związku z koroną, jeździmy niemal co rok. corona tylko przypieczętowała decyzję
    • mayaalex Re: wyjazd zagranicę - kto 28.06.20, 12:15
      jedziemy samochodem na poludnie Francji i potem na kilka dni do Hiszpanii (z Belgii wiec w zasadzie po sasiedzku). w razie czego wrocimy a miejscowki mam z mozliwoscia rezygnacji. chce zeby dzieci zalapaly troche slonca i poplywaly w morzu/basenie, zwiedzanie mamy w planach glownie 'na zewnatrz' tym razem (zamki, ruiny, troche atrakcji przyrodniczych). restauracje tez maja stoliki glownie na zewnatrz w tym rejonie.
      odpuscilismy wyjazd do Turcji bo nie bylibysmy w stanie poleciec tam i nie zobaczyc sie z tesciami, ktorzy sa bardzo wiekowi i ktorych nie chcialabym zarazic, gdybysmy cos zlapali.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka