Dodaj do ulubionych

Polska miejska i wiejska

13.07.20, 14:13
I co bywalcu hoteli? Niestety, och niestety, miałam rację. Możesz sobie moją wypowiedź na czole wytatuować teraz, a nie w stopce trzymać.
Jaki jest elektorat Dudy? Ano taki: wieś, emeryctwo, robocizna, prościzna, głupizna i tzw. chamstwo, czyli ludzie bez wykształcenia, bez ambicji, bez roboty, bez chęci do niej, za to wyciągający łapę po wszystko i nie myślący o konsekwencjach, w dudzie mający wartości inne niż materialne. Dodaj jeszcze neofaszystów Konfederacji.
O taką Polskę nam chodzi? Teraz rozumiesz moją wypowiedź sprzed dwóch tygodni? Teraz wiesz, kto decyduje o kształcie tego kraju? Motłoch, chamstwo i prostactwo decyduje, bo jest w większości o jakieś 500 tysięcy głosów. Niestety. To strasznie przykre uświadomić sobie, że nasz naród jest aż tak głupi. Zakładając oczywiście, że nie sfałszowano wyników, bo w tym kraju wszystko jest już możliwe, co jeszcze jakiś czas temu wydawało się nie do pomyślenia.
Może Tobie z tym dobrze, może Ty się zgadzasz z "większością", ale ja nie, jestem stanowczo przeciw i aż mnie trzęsie z powodu durnoty tego narodu. Mnie osobiście byłoby szalenie wstyd, gdybym miała takich wyborców. I zarzuć mi teraz, że się wywyższam albo nie szanuję ludzi. Czekam; to takie w stylu Polski pisowskiej napaść na człowieka za jego wypowiedź, bo przecież wolności wypowiedzi w tym kraju już nie ma. I na tym forum też nie, o czym zaraz się przekonamy.
Obserwuj wątek
    • pani07 Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 14:18
      "Jaki jest elektorat Dudy? Ano taki: wieś, emeryctwo, robocizna, prościzna, głupizna i tzw. chamstwo, czyli ludzie bez wykształcenia, bez ambicji, bez roboty, bez chęci do niej, za to wyciągający łapę po wszystko i nie myślący o konsekwencjach, w dudzie mający wartości inne niż materialne"
      Więcej, więcej, więcej, dodaj do tego J...ć Pis, załóż Partię 8 Kropek, podlej sokoburaczyzmem i dziw się, że PO przegrywa. A mapa rozkłada się tak:
      • sumire Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 14:23
        Partia 8 Kropek? Nie znam. Słyszałam o Ruchu Ośmiu Gwiazd, ale to oddolna inicjatywa (choć pewnie w pisiorskich umysłach to spiseg wrażych niemieckich sił i peło, finansowany przez...).
        • jagoda2 Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 14:31
          pani07 napisał(a):

> A można wygraną PADa przy całkowitym popieraniu RT tak podsumować:

> A można też tak, jak błędy tego wskazuje dziennikarz GW:
          > Tekst l
          > inku

To prawda, zgadzam się. Ale to niestety też takie typowo polskie, polaczkowate. Zawiść ludzka nie zna granic, a bardziej zawistnego narodu niż polski, chyba nie ma.
      • jagoda2 Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 14:26
        Mapa mniej więcej oddaje proporcje, o których piszę. Wszak dużych i wielkich miast jest w Polsce nie jest tak wiele.
        Ja się nie dziwię, że PO przegrywa (też mnie wkurza), ja się dziwię, że PIS wygrywa.
        • fibi00 Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 18:41
          chococaffe napisała:

> Ale dlaczego A.Dudzie tak bardzo spadło poparcie od kwietnia?? Z 63 procent do
          > 51%. A opozycja w ciągu 6 tygodni zanotowała ogromny wzrost poparcia?
          >
          > Jak to tłumaczysz?

To i tak niewiele bo z tego co pisałyście na forum to Duda przegra wybory. Najpierw były proroctwa że jeśli wybory nie odbędą się w maju to Duda na bank przegra i dlatego miał takie parcie na majowe wybory. Potem miał przegrać bo głosy Hołowni i pozostałych przejdą na Trzaskowskiego. A jak teraz wygrał to piszecie "phi! Co to jest wygrać 1 procentową przewagą, nie ma się co cieszyć". Nie ma się czego czepiać to znów utyskiwanie że poparcie spadło z 63 na 51🤦 . Poza tym ja w sondażowe wyniki średnio wierzę... Ciekawi mnie np skąd wiadomo na kogo głosował ktoś z wykształceniem wyższym lub w wieku 35 lat. Wybory są tajne więc skąd te dane? Z sondaży? Ale przecież w sondażu można podać różne brednie nie mające nic wspólnego z rzeczywistością.
          • olena.s Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 19:39
            Można, ale ludzi podających "różne brednie" jest relatywnie niewielu: i tych co mówią, że głosowali na kosmitów, i tych, co twierdzą, że nie mają pralki w domu, i tych, co utrzymują, że każdziuteńki grosz z 500+ idzie na pomoce naukowe. . I możesz sobie wierzyć lub nie, ale za te sondaże płacą partie, bo bardzo zależy im na wiedzy, kogo da się za co kupić lub czym przekonać.
          • alicia033 Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 19:51
            fibi00 napisała:

> Ciekawi mnie np skąd wiadomo na kogo głosował ktoś z wykształceniem wyższym lub w wieku 35 lat. Wybory są tajne więc skąd te dane? Z sondaży?

Ze statystki, konkretnie z pojęcia "błąd statystyczny".
            Dalej nie będę pisać, bo skoro do tej pory tego nie opanowałaś, to i tak nie opanujesz. Szkoda więc i czasu i klawiatury na ciebie.
      • vodyanoi Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 14:32
        PO przegrywa, bo pisi wyborcy jeszcze nie dostali po tyłku. Jeszcze.
        Mam taki idealny przykład miasteczka, z którego pochodzę. W pierwszej turze wyborów wygrał panduda (to wyjątkowo pisie miasteczko). Wygrał w pierwszej turze, niepotrzebna by była druga. W drugiej (właśnie zerknęłam) też wygrał, ale dosłownie o włos. Co się stało w ciągu tych dwóch tygodni? Ano miasteczko jest bardzo uzależnione od a) pracy dojazdowej, b) olbrzymiego zakładu pracy na miejscu. Pracę dojazdową niektórzy własnie tracą (pisałam w innym wątku - mój kolega, który przy szefie mówił, że co ci ludzie pieprzą, jaki kryzys, dostał niedawno wypowiedzenie), a zakład pracy zwolnił połowę załogi. Reszta została z buta potraktowana tarczą.

Aktualnie sama nie wiem, co ze mną będzie, gdyż własnie się dowiedzieliśmy, że w piątek bankructwo ogłosił nasz najważniejszy klient. Na co się to przekłada? Ano na to, że zaciskam pasa i będę wegetować. I niedługo z mojego szefa już też nic nie ściągną, a ściągali od cholery i własnie za to żyli wyborcy pandudy. Mój szef jest niepolakiem i w sumie z dnia na dzień może z całym dobytkiem się zwinąć i przenieść, gdzie chce.

Ja już w tej chwili wiem, że skończyły się zajęcia dodatkowe dla moich dzieci. Ale jest podobno tak świetnie - moja babcia dostała trzynastą emeryturę i dzwoniła do mnie, żeby mi powiedziec, ile to ona ma teraz pieniędzy.
        • jagoda2 Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 14:36
          vodyanoi napisał:

> PO przegrywa, bo pisi wyborcy jeszcze nie dostali po tyłku. Jeszcze.
          > Mam taki idealny przykład miasteczka, z którego pochodzę. W pierwszej turze wyb
          > orów wygrał panduda (to wyjątkowo pisie miasteczko). Wygrał w pierwszej turze,
          > niepotrzebna by była druga. W drugiej (właśnie zerknęłam) też wygrał, ale dosło
          > wnie o włos. Co się stało w ciągu tych dwóch tygodni? Ano miasteczko jest bardz
          > o uzależnione od a) pracy dojazdowej, b) olbrzymiego zakładu pracy na miejscu.
          > Pracę dojazdową niektórzy własnie tracą (pisałam w innym wątku - mój kolega, kt
          > óry przy szefie mówił, że co ci ludzie pieprzą, jaki kryzys, dostał niedawno wy
          > powiedzenie), a zakład pracy zwolnił połowę załogi. Reszta została z buta potra
          > ktowana tarczą.
          >
          To jest to, o czym zawsze mówię: wyborcy PIS-u nie widzą dalej niż własny garnek. I pewnie masz rację, że szybko zmienią front i zapomną o PIS-ie, jak im inna opcja (niekoniecznie PO) ten garnek znów zapełni.
          Ot, taki sprzedajny, durny naród.

> Ale jest podobno tak świetnie - moja babcia dostała trzynastą emeryturę i dzwon
          > iła do mnie, żeby mi powiedziec, ile to ona ma teraz pieniędzy.

Można przestać lubić babcię.
          • lauren6 Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 14:42
            > Można przestać lubić babcię.

Ależ młodzi ludzie widzą, że oni zapitalają na najniższych krajowych poobniżanych przez rządową tarczę, a w tym czasie rząd rozdaje pieniądze z ich podatków dziadkom, by mogli więcej wydać na garnki za 6 tysięcy w promocji.

Ale i to się skończy. Prędzej czy później wrócimy do sytuacji z lat 90-tych, gdy emerytura babci była jedynym stałym dochodem w rodzinie. I skończy się miłość do PISu.
            • sniyg Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 16:20
              lauren6 napisała:

> > Można przestać lubić babcię.
              >
              > Ależ młodzi ludzie widzą, że oni zapitalają na najniższych krajowych poobniżany
              > ch przez rządową tarczę, a w tym czasie rząd rozdaje pieniądze z ich podatków d
              > ziadkom, by mogli więcej wydać na garnki za 6 tysięcy w promocji.
              >
              Zdecydowanie więcej rozdaje na 500+
              • lauren6 Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 16:51
                Czytam komentarze w sieci i o dziwo ta 13 emerytura bardziej boli niż 500+. Albo przepełniła szalę goryczy. Albo ludzie wierzą, że rodzice faktycznie wydają 500+ na dzieci, natomiast w 13 emeryturze widzą już czyste rozdawnictwo i kupowanie głosów.
                • kokosowy15 Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 16:57
                  Ależ wierzą, szczególnie emamy. Piszą, że odkładają na wczasy, zakupy specjalne dla dzieci, przyjemności, zajęcia dodatkowe. Nie zdają sobie sprawy, że dla wielu to po prostu uzupełnienie budżetu rodzinnego, pozwalające na nieco łatwiejsze życie.
                • vodyanoi Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 17:05
                  Wiesz, na co wydała tę 13 emeryturę moja babcia? (a ma całkiem miłą, bo chyba 2500 zł). Na nowy krzyż dla swojego brata, który umarł w... 1967 r. I moja babcia, która na grobie tego brata nie była od lat, teraz przed śmiercią sobie o nim przypomniała. Moja babcia na moje dzieci nie da złamanego grosza. Oczywiście, będzie zawodzić, jak nam finansowo się noga podwinie, ale nie przełoży się to w żaden sposób na finanse. Raczej w drugą stronę - będzie wymagać, abym obskakiwała te groby rozrzucone po całej Polsce, groby ludzi, których nigdy nie znałam, bo zmarli kilkanaście lat przed moim narodzeniem, kupowała kwiaty i znicze. I jeszcze - żebym opłaciła Powązki na kolejne lata. Aha, i ją też na Powązkach pochowała. A ona się będzie za mnie modlić.
                  • kokosowy15 Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 17:18
                    To teraz babcie mają moralny obowiązek pomagać finansowo swoim wnukom? Zapewniam Cię, że wiele, szczególnie wśród moich sąsiadów tak robi, ale nie z przymusu tylko poczucia więzi rodzinnej. Tu są jeszcze tradycyjne rodziny, nikt nie pyta jak się pozbyć babci z domu. Może z powodów ekonomicznych, czy ja wiem?
          • z_pokladu_idy Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 15:39
            jagoda2 napisała:

> Można przestać lubić babcię.

Mój mąż ma taką kochaną babcię. Zawsze cudowna, ciepła osoba, otwarta na innych. A tu masz, dostała emeryturę od Dudy i z wdzięczności zagłosowała, bo jako kobieta domowa nigdy nic swojego nie miała, a teraz ma. Dysonans poznawczy straszny mam.
          • rexona_sport Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 17:02
            Przepraszam, ta brzydka wypowiedz o narodzie (domyślam się ze Polakach) ma sugerować ze niska świadomość ekonomiczna mniej wyedukowanych warstw społeczeństwa to cecha typowa dla Polaków czy jakieś inne myśli towarzyszyły wyklepywaniu tego obraźliwego wpisu?
        • katriel Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 14:57
          > Ja już w tej chwili wiem, że skończyły się zajęcia dodatkowe dla moich dzieci.
          > Ale jest podobno tak świetnie - moja babcia dostała trzynastą emeryturę i dzwoniła do mnie,
          > żeby mi powiedziec, ile to ona ma teraz pieniędzy.

To może niech sfinansuje zajęcia dodatkowe prawnukom?
          (W mojej rodzinie to by był dosyć oczywisty ruch w tej sytuacji, niezależnie od faktu, że różni jej członkowie różnie głosują. Emeryci, którzy już nie odkładają na przyszłość, zamiast tego inwestują nadwyzki w najmłodsze pokolenie. Myślałam, że to standard.)
        • jagoda2 Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 15:02
          tiszantul napisała:

> Okazuje się, ze województwo lubuskie to elita elit, sami najzamożniejsi i najle
          > piej wykształceni. Gorzów i Zielona Góra to ich największe ośrodki intelektualn
          > o-gospodarcze smile

Dziwnym trafem zawsze cała strona zachodnia jest bardziej proeuropejska niż wschodnia, zauważyłeś/łaś?
          I nie: "Gorzów i Zielona Góra to ich największe ośrodki intelektualno-gospodarcze smile", bo wiemy, że tak nie jest, ale jednak bliskość zachodniej granicy i "zachodniego porządku" najwyraźniej ma znaczenie na wybory głosujących.
    • bialeem Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 14:43
      Populacja generalnie składa się z ludzi o inteligencji wyższej i niższej, wykształceniu wyższym i niższym, wychowanych w różny sposób i zawsze będą ludzie średni, mniej inteligentni i bardziej inteligentni. Demokracja polega na tym, że głosować może każdy. Nazywanie połowy populacji "Motłoch, chamstwo i prostactwo" niezbyt dobrze świadczy o tobie. Bez urazy.
        • potworia116 Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 15:04
          Nie bardzo widzę zastosowanie tego cytatu w danych okolicznościach, a ogólnie zgadzam się z bialeem.
          Nie mówiąc już o tej śmiałej tezie, że wyborcy PiS to wielodzietna, niepracująca patologia, całe dziesięć milionów.
          Placzę nad wynikiem wyborów, ale jak czytam analizy socjologiczne w duchu założycielskiego postu w tym wątku, to chce mi się wyć nad ogólnospołecznym poziomem świadomości.
      • jagoda2 Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 14:57
        bialeem napisał:

> Populacja generalnie składa się z ludzi o inteligencji wyższej i niższej, wyksz
        > tałceniu wyższym i niższym, wychowanych w różny sposób i zawsze będą ludzie śre
        > dni, mniej inteligentni i bardziej inteligentni.

Oczywiście, i ja nie mam nic przeciwko ludziom jako takim, ja tylko przeboleć nie mogę tej krótkowzroczności i myślenia wyłącznie o sobie, brania nie dawania, wyciągania łapy po kolejną kasę, w zamian nie dając nic od siebie. I jeszcze ta roszczeniowość, że "mi się należy", brr...

Demokracja polega na tym, że g
        > łosować może każdy.

Niestety wink

Nazywanie połowy populacji "Motłoch, chamstwo i prostactwo
        > " niezbyt dobrze świadczy o tobie. Bez urazy.

Tak, masz rację. Nie chciało mi się bardziej rozpisywać, więc uprościłam mając świadomość, że nie wszyscy do tego opisu pasują (np. emeryci - to zupełnie inna grupa społeczna) i że zostanę jednak dobrze zrozumiana.
        • kkalipso Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 15:04
          Oczywiście, i ja nie mam nic przeciwko ludziom jako takim, ja tylko przeboleć nie mogę tej krótkowzroczności i myślenia wyłącznie o sobie, brania nie dawania, wyciągania łapy po kolejną kasę, w zamian nie dając nic od siebie. I jeszcze ta roszczeniowość, że "mi się należy", brr...

Dodaj jeszcze te ich urojenia, wszyscy chcą ich napaść, okraść i spedalić.
          • jagoda2 Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 15:10
            kkalipso napisała:

> Oczywiście, i ja nie mam nic przeciwko ludziom jako takim, ja tylko przebole
            > ć nie mogę tej krótkowzroczności i myślenia wyłącznie o sobie, brania nie dawan
            > ia, wyciągania łapy po kolejną kasę, w zamian nie dając nic od siebie. I jeszcz
            > e ta roszczeniowość, że "mi się należy", brr...

>
            > Dodaj jeszcze te ich urojenia, wszyscy chcą ich napaść, okraść i spedalić.
            >
            I jeszcze przekonwertować na islam.
        • bialeem Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 15:34
          jagoda2 napisała:

> Demokracja polega na tym, że g
          > > łosować może każdy.
          >
          > Niestety wink

To co? Zaczniemy od niskich, kobiet czy niebieskookich? Może blondynów? Geny recesywne są przecież takie słabe.
          Na wyroki sędziów wpływa min najedzenie i zmęczenie. Zakazać głosowania na głodniaka czy odwrotnie? Ludzie, którzy umyją ręce albo akurat kupili środki czystości (lub tylko o nich myślą) automatycznie mają chwilowo bardziej konserwatywne poglądy. Przed wyborami zakaz mycia? Czystych nie wpuszczamy?

A później zdziwienie, że ktoś głosuje na Bosaka skoro można jawnie przedstawiać takie poglądy. Byle z emotką oczywiście.

• jagoda2 Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 15:40
            bialeem napisał:

> A później zdziwienie, że ktoś głosuje na Bosaka skoro można jawnie przedstawiać
            > takie poglądy. Byle z emotką oczywiście.
            >
            >
            No bo na serio to wzięłaś. Serio?
          • aerra Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 15:44
            >>Ludzie, którzy umyją ręce albo akurat kupili środki czystości (lub tylko o nich myślą) automatycznie mają chwilowo bardziej konserwatywne poglądy.

A to skąd? Serio? Proszę linka do źródła, bo nie wierzę.
            • bialeem Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 15:54
              To jest dość powszechnie znane w psychologii emocji zjawisko:
              journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/0956797611402514
              Podobne reakcje z tego co pamiętam wywoływał lekki lęk, ale tu już źródła nie podam, bo to akurat usłyszałam na wykładzie. Mózg jest cholernie podatny na manipulacje.
                • bialeem Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 17:58
                  Dlaczego?big_grin Mózg jest fajny.
                  Jest masa różnych tricków organizmu i mózgu. W końcu to ewolucyjna maszyna. Działa jak działa, bo połączenie takich deoksyryboz a nie innych wygrało kiedyś w jakimś konkursie na lepsze dostosowanie do środowiska. To, że zaowocowało to dziwactwami tego typu jest dla mnie fascynującesmile
                  • aerra Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 20:26
                    Dlatego, że mój mózg najwyraźniej nie działa tak jak innych ludzi. Nie pierwszy to przypadek i nie ostatni.

Tym niemniej (nie mam dostepu do pełnego artykułu) z tego abstraktu to mi się nie bardzo chyba zgadza. Generalnie w Polsce już od dobrych paru dekad chyba kobiety są bardziej liberalne, a mężczyźni konserwatywni, a z higieną odwrotnie.
        • bialeem Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 15:08
          Rzeczą polityków jest wytłumaczyć "ciemnemu ludowi" tak, by zrozumiał. Po prostu trzeba dopasować przekaz do odbiorcy. Pisi umieją, bo powiedzmy sobie szczerze - 500 plus mogło wygrać poprzednie wybory. teraz wygrywa przekaz antyelityzmu i opozycja sobie z tym nie umie poradzić, bo nie umie przestać traktować połowy Polaków jako "chamstwa i motłochu"
                • bialeem Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 15:45
                  Np polska rolnik, dobra rolnik, bo robi najlepsze żarcie w UE zamiast "rolnik to darmozjad na krusie". Np mniejsze miasteczka nie muszą być sypialniami dla większych i mogą mieć dobre szkoły, infrastrukturę i dofinansowanych lekarzy oraz dobrą komunikację zamiast ubicia pksów, bo i tak tam nikt nie jeździ. Takim projektem były np orliki.
                  Z rybakami po wejściu do UE i ograczeniu połowów był taki sam problem co z górnikami. Słyszeliście o protestach rybaków? Dano im dużo $ na przekwalifikowanie. Teraz mają pensjonaty i żyją z turystów. Poza ślunskiem na górników się jedzie, a to jest masa ludzi, którym trzeba pomóc a nie ich zwalniać i wyklinać. Matki z dziećmi dostały 500 za bycie matkami. Wcześniej dostawały wypowiedzenie w pracy i informację, że są patologią. To nie moja bajka, ale są sposoby na dowiedzenie się czego realnie chce i potrzebuje dana grupa społeczna i zapewnienie jej tego być może mniejszym kosztem niż zadłużenie nas po kolejny wiek.
                  • georgia.guidestones Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 15:56
                    porownaj stosunek child benefit do minimum wage w UK vs świadczenie wychowawcze do minimalnej krajowej w PL. do tego to wychowawcze (500+) nie liczy się do dochodu w MOPS/GOPS; niepracujacych rodzin/"samotnych matek" na zasilkach moze nie jest b.duzo, ale są powaznym obciazeniem.
                    • bialeem Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 16:19
                      Zgadza się. Gigantyczny koszt i % duże wsparcie do budżetu w stosunku do GDP. Natomiast to w jaki sposób to 500 zostało wprowadzone to majstersztyk marketingowo antydyskryminacyjny.
                      - do ręki, realnie jako plus do budżetu
                      - nie przy okazji rozliczania podatków kiedy to wszyscy sobie na raz przypominają ile im państwo zabiera i z racji czegoś zabiera ciut mniej (kompletnie inny mechanizm)
                      - bez dyskryminacji przychodowej czyli nie jest to "socjal" per se czyli taka pani zarabiająca 3k na rękę dostaje 17% więcej i nie jest na upokarzającym socjalu, bo przecież ci co mają dużo więcej od niej też dostają
                      - praktycznie nie trzeba się o to starać i czekać w uwłaczających kolejkach na decyzję jakiejś pani Halinki z urzędu
                      - pieniądze na dzieci idą zwykle do kieszeni kobiet, a to wcześniej nie zawsze była grupa wspierająca pisich

Ten kto wymyślił to narzędzie jest genialnym marketingowcem.
                  • mikamyka Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 16:15
                    Tak , powinni dowartościować elektorat że wsi itd. Tylko jakim cudem mieliby być przekonywujący skoro 3 ostatni kandydaci Komorowski, Kidawa- Błońska, Trzaskowski sa herbowi . Mieliby zacząć wspominki jak dziadunio dbał o chłopa pańszczyźnianego i opiekę roztaczał. Jedyne na co się mogą wzbić to pojechać w tereny wiejskie i traktować to jak safari
                    Złych sobie przedstawicieli wybierają. I też nie mają pomysłu jak przekonać niemiejski elektorat.
                    A że piramida wieku jest jaka jest, a osoby 50+ i 60 + częściej głosują na PiS to wypadałoby też do nich trafic ( a tu niestety po nie może obiecywać wcześniejszych emerytur ani podniesienia emerytury najniższych bo to byłoby wbrew ich polityce)
                      • mikamyka Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 17:40
                        A nie sprawiają takiego wrażenia na ludziach ? Że patrzą na nich z góry , z dystansu ( na zasadzie wasze głosy chcemy, ale was nie akceptujemy)
                        No to musisz chyba wytłumaczyć wiejskiemu elektoratowi że oni sami nie widzą co myślą i czują, i powinni odbierać jak swojakow pana szlachcica i pania hrabianke.
                        Coś się za pewnie PO, jak widzę poczuła z tym 49 procentami . Macie pewnie z 20 procent , reszta to tacy jak ja którzy narobili wam procentów ale w parlamentarnych w życiu nie zaglosuja na PO.
                        Po tym twoim chamskim haśle " pogratuluj dealerowi" mogę teraz śmiało pisać jako kolejna osoba jak elektorat PO w furii obraża innych ludzi.
                        Nawet się merytorycznie nie odnioslas do zarzutów tylko " pogratuluj dealerowi" ... Żenujące
                          • mikamyka Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 18:15
                            Tak zarzutów, o to że wybierają osoby które nijak nie są w stanie ani zrozumieć problemów elektoratu wiejskiego ani nawet udawać że rozumieja.
                            Tak na zarzuty odpowiada się merytorycznie a nie tekstami o tym że mam dealera
                            To jest brak szacunku do mnie. A bronić elektoratu PO po tym wyrzygu chamstwa jaki jest w tym watku już nigdy nie zamierzam. Ciekawe czy którąkolwiek z was stanęłaby naprzeciw osoby które tak tu z epitetami i przesmiewczo opisujecie i powiedziałaby by jej to w twarz .

To jakieś połączenie braku kultury z jednoczesnym przeświadczeniem o swojej wyższości i niezwyklej kulturze.

Nie, emocje was nie usprawiedliwiają
                              • mikamyka Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 23:09
                                Pogratuluj dilerowi - to według ciebie normalnalny zwrot w dyskusji?
                                Tak uważam że rozmówców się szanuje. Nie muszą sobie niczym zapracowac. Nie wyobrażam sobie że tymi słowami zwracalybyscir się do mnie w normalnej dyskusji, albo nie zareagowała bym jakbyście się do kogoś innego tak zwracały podczas dyskusji.

To chyba bardzo ci się granice przesunęły jeśli to dopiero w odczlowieczaniu widzisz brak szacunku.
                                Ja np widzę brak szacunku w tym że forumki piszą o elektoracie PiSu motloch, glupizma, chamstwo.
                                Pomijam już nawet kwestie, że to zwykła nieprawda.
                                Jest jedna dobra strona tego wszystkiegio, po tym co tu przeczytałam nie będę nigdy więcej bagatelizowala, albo nie dawała wiary ludziom którzy piszą o agresji słownej wyborców PO.
                                Skąd przekonanie o tej wysokiej kulturze wśród forumek które same ta kultura nie grzeszą.
                                Oj żałuję tego głosu oddanego w niedziele na T. - byłam jedna z osób które dały wam złudne poczucie siły. A chyba lepiej byłoby nie głosować
                                w tej konkretnej sytuacji
                                • aerra Re: Polska miejska i wiejska 14.07.20, 14:56
                                  Na forum? Nie przekracza standardów, porównywalne z: piłeś nie pisz, które też nie sugeruje, że ktoś jest alkoholikiem, tylko, że gada bzdury. Że niezbyt miłe, cóż, taka specyfika forów, w którą ty się z tym "wyrzygiem chamstwa" i podobnymi testami wpisujesz doskonale. Ale swojej belki w oku nie widzisz, czyż nie?
                                • pola84 Re: Polska miejska i wiejska 17.07.20, 12:10
                                  mikamyka napisała:

> Oj żałuję tego głosu oddanego w niedziele na T. - byłam jedna z osób które dały
                                  > wam złudne poczucie siły. A chyba lepiej byłoby nie głosować
                                  > w tej konkretnej sytuacji

I tak pomyślało wielu wyborców, mieszkających na terenie tych dobrych zaborów, więc którzy z gruntu powinni poprzeć PO (co oczywiście zszokowało samą partię).
                                  Alicja nie ma argumentów poza obrażaniem, bo jest tak samo zła jak wyborca PiS w 2015 roku. Tylko on miał większą mobilizację do zmian. A elektorat PiS można przekonać, wskazywało na to poparcie dla Hołowni w sondażach dla ewentualnej dla niego drugiej tury. Ale nie obrażaniem, nie zmieniającymi się postulatami transferów socjalnych (magicznie zwykle przed wyborami), a realnym zainteresowaniem ich sprawami. I dyskursem pełnym szacunku.
                            • malgosiagosia Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 23:29
                              mikamyka napisała:

> Tak zarzutów, o to że wybierają osoby które nijak nie są w stanie ani zrozumieć
                              > problemów elektoratu wiejskiego ani nawet udawać że rozumieja.
                              > Tak na zarzuty odpowiada się merytorycznie a nie tekstami o tym że mam dealera
                              > To jest brak szacunku do mnie. A bronić elektoratu PO po tym wyrzygu chamstwa j
                              > aki jest w tym watku już nigdy nie zamierzam.

Ja kiedys bylam neutralna, ale tutaj nauczylam sie nie lubic elektoratu PO. Wlasnie za te straszna, nieprawdopodobna pyche Wmowiono im, ze glosujac na PO sa madrzy, inteligetni i ogolnie lepszi od tych glosujacych na PIS. Te biedne istoty w to wierza, jednoczesnie wylewa sie z nich szambo, jakby nie posiadaly zadnego intelektualnego zaplecza, kultury, moralnosci i swiadomosci.
                              • tanebo001 Re: Polska miejska i wiejska 14.07.20, 05:29
                                Oto typowy przykład pisowca. Nie chodzi o to jaki jest Trzaskowski. Chodzi o to co czuje pisowiec. A czuje się on gorszy. To psychole. W zasadzie nie ma znaczenia jaki PO ma program. Pisowiec i tak na nich nie zagłosuje. Nie ma też szans na terapię grupową kilku milionów pisowców. Co zrobić? Poczekać na kryzys, gdy zwątpią w wodza, uderzyć i nigdy władzy nie oddać.
                              • aerra Re: Polska miejska i wiejska 14.07.20, 14:39
                                Ty byłaś neutralna chyba tylko w swoich snach. Tutaj jesteś pasywno-agresywna i to w każdym temacie, dokładnie to szambo o którym piszesz, jesteś idealnym przykładem.
                                I mylisz przyczynę ze skutkiem. To nie głosowanie na jakąś partię sprawia, że jesteś mądrzejsza/głupsza. To mądrzejszy częściej wybiera mądrze, a głupszy częściej głupio. Mądrzejszy potrafi myśleć perspetywicznie, głupszy myśli tylko o chwilowym zysku. I to nie jest czcza gadanina, bo dokładnie taka jest nasza rzeczywistość. I mimo tego, że autorka tego wątku posługuje się stereotypami i mocno generalizuje, a do tego jest niepotrzebnie niegrzeczna to statystyki są tutaj jasne: Duda ma duże poparcie wśród ludzi niewykształconych, niezbyt dobrze sytuowanych, pochodzących z mniejszych miejscowości. Im wyższe wykształcenie, im lepszy status materialny, im większa miejscowość, tym mniejsze poparcie Dudy.
                                • echtom Re: Polska miejska i wiejska 14.07.20, 15:58
                                  > Mądrzejszy potrafi myśleć perspektywicznie, głupszy myśli tylko o chwilowym zysku.

Ale co znaczy "perspektywicznie"? Po 25 latach kapitalizmu ludzie usłyszeli, że pieniędzy nie ma i nie będzie i szlag ich trafił. Tylko jedno pokolenie jest w stanie znieść zaciskanie pasa w nadziei na dobrobyt w nieokreślonej przyszłości i rządzący powinni o tym wiedzieć.
                                  • natalia.nat Re: Polska miejska i wiejska 14.07.20, 18:01
                                    Według ciebie rząd jest od rozdawania ludziom pieniędzy?!
                                    Zaciskanie pasa? Chyba teraz przy galopujących cenach i wzroście podatków. Rząd PO-PSL wprowadził o wiele więcej dobrych i przyszłościowych rozwiązań dla rodzin niż PiS do tej pory i kiedykolwiek w przyszłości. Publiczne środki nie są od rozdawania ich na konsumpcję i przejadanie. W ten sposób to już lepiej zmniejszyć podatki, przecież na rozdysponowanie pincetów i innych plusów trzeba opłacić urzędników. Tyle że to jest łapówka wyborcza i musi być widoczna, kto by się tam przejmował szczegółami.
                                    Publiczne środki z podatków Polaków powinny być przeznaczane na inwestycje, reformy, naprawę służby zdrowia, nowoczesne programy lekowe, szkoły, drogi, aktywizację zawodową, , ekologię, walkę ze smogiem który zabija nas na raty, elektrownię jądrową, ulgi dla rodzin wielodzietnych, pomoc dla niepełnosprawnych, dopłaty do kultury, promocję pracujących, stypendia naukowe, wyrównywanie szans, wszelkie dobre rozwiązania dla ogółu społeczeństwa, żeby opłacało się rozwijać i pracować. Państwo jest od tego, żeby dać wędkę. Danie ryby zwłaszcza niektórym to po pierwsze niesprawiedliwe, po drugie szkodliwe. W perspektywie wszyscy tracą. Traci państwo.
                                • malgosiagosia Re: Polska miejska i wiejska 14.07.20, 15:59
                                  aerra napisał(a):

> Ty byłaś neutralna chyba tylko w swoich snach. Tutaj jesteś pasywno-agresywna i
                                  > to w każdym temacie, dokładnie to szambo o którym piszesz, jesteś idealnym prz
                                  > ykładem.

Oczywiscie, ze bylam neutralna, tzn uwazalam, ze kazdy ma prawo do swoich wyborow, opcji politycznych, religijnych itd.
                                  Dowiedzialam sie jednak, ze jestem z jakiegos powodu piscdzielcem, katolem, gazeciarzem i zalecano mi spacery po Jurze, i dopiero wtedy zrozumialam, ze mam doczynie z gleboka patologia i normalnym jezykiem nie da sie tu porozmawiac. Takie niby kulturalne paniusie nauczycielki, wychowawczynie, lewackie wyrocznie okazaly sie manipulantkami, szafujacymi wulgarnymi opiniami o ludziach, maniupulujacymi faktami itp. A ten watek jest przykladem tego wszystkiego o czym pisze. Przykladem i jednoczesnie dowodem.
                    • bialeem Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 16:27
                      To jest brew ekonomii, a nie polityce. ZUS jest obecnie największym wydatkiem budżetowym i zwyczajnie nie ma z czego go łatać, a ludzi pracujących ubywa. Jesteśmy krajem tzw pułapki średniego dochodu. Siłę roboczą mamy za drogą żeby być montownią, nasz przemysł r&d praktycznie nie istnieje przez uczelnie poniżej średniej inwestujące w nie to co trzeba i jeszcze nie udało nam się być krajem żyjącym z usług. Podatki przez takie ruchy jak obniżanie wieku zaraz będą wysokości tych skandynawskich, a skandynawskich warunków i socjalu brak. Ludzie lepiej zarabiający i płacący wyższe podatki się wynieśli lub wyniosą. Zostaną tylko pracownicy fizyczni na emeryturze w wieku 55-60 lat żyjący za 400 zł, bo więcej nie będzie. Ale to jest przyszłość, a kto by się przyszłością przejmowałsmile Mający 50/60+ mają szansę tego nie dożyć.
          • bywalec.hoteli Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 18:39
            bialeem napisał:

>. teraz wygrywa przekaz antyelityzmu
            > i opozycja sobie z tym nie umie poradzić, bo nie umie przestać traktować połow
            > y Polaków jako "chamstwa i motłochu"

To już badacze i uważni ludzie zauważyli dawno temu. Że PO musiałoby wyjść z tradycyjnej pogardy dla elektoratu PiS, wyjść do tych ludzi, pokochać ich, uszanować, wtedy by zdobyli może wiecej poparcia.
            Ale Jagoda2 nie chce pokochać innych a tyle mówi o otwartości na innych.
            • sumire Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 18:45
              bywalec.hoteli napisał:

> Że PO musiałoby wyjść z tr
              > adycyjnej pogardy dla elektoratu PiS, wyjść do tych ludzi, pokochać ich, uszanować

Chamska hołota, kanalie, tam, gdzie stało ZOMO, komuniści i złodzieje, zakamuflowana opcja niemiecka, głowy ogolić... I tyle na temat pogardy i szacunku dla drugiej strony.
            • bialeem Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 18:54
              PO to powinno się rozwiązać jak za AWSu i odświeżyć wizerunek wystawiając na front trzaska i jakiegoś centrolewicowca gospodarczego, który by nie był antypatyczny. Schować starą gwardię schetyniaków i uderzyć do niższej klasy średniej, która się jeszcze ostała. Z reszty zrobić partię dla przedsiębiorców i Warszawy ala nowoczesna, ale może z jakąś szychą, która ma charyzmę i trochę da się lubić ale na którego nikt biedny nie zagłosuje. Te partie powinny iść do wyborów osobno, a później rządzić koalicyjnie. Schizofreniczne PO czy KO czy co to tam teraz jest nie ma szans na jakikolwiek program.
              • bywalec.hoteli Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 20:16
                bialeem napisał:

> PO to powinno się rozwiązać jak za AWSu i odświeżyć wizerunek wystawiając na fr
                > ont trzaska i jakiegoś centrolewicowca gospodarczego, który by nie był antypaty
                > czny. Schować starą gwardię schetyniaków i uderzyć do niższej klasy średniej, k
                > tóra się jeszcze ostała. Z reszty zrobić partię dla przedsiębiorców i Warszawy
                > ala nowoczesna, ale może z jakąś szychą, która ma charyzmę i trochę da się lubi
                > ć ale na którego nikt biedny nie zagłosuje. Te partie powinny iść do wyborów os
                > obno, a później rządzić koalicyjnie. Schizofreniczne PO czy KO czy co to tam te
                > raz jest nie ma szans na jakikolwiek program.

No musieliby się wziąć do roboty, wymyślić program itp. A tak mogą jechać na antypisie i byciu opozycją.
                • pade Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 20:45
                  A pis na czym jedzie?
                  Nie na pogardzie dla "elit"?

Czy Wam się już wszystko pomieszało, czy też już przywykliście do hejtu ze strony pisu?

Nie rozumiem, serio, nie rozumiem, jak można, po tak negatywnej kampanii, po atakowaniu tej części społeczeństwa, która jest przeciw stronie rządzącej, rozliczać teraz KO z tego, że za bardzo odsunięta np. od rolników.
                  I te zarzuty, że wykształceni, z pochodzeniem, inteligentni... rany boskie! Mają udawać głupszych niż są? Nabierze się na to ktoś?

To nie do ciebie bywalec, ty i tak nic nie zrozumiesz.
                  • bialeem Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 21:24
                    Nie. Mogą zostać partią na którą głosują tylko wykształceni z wielkich miast i przegrywać do końca świata i jeszcze dłużej. Pisi wygrali, bo przekonali do siebie konkretne grupy ludzi konkretnymi działaniami. Niektóre z tych działań były nieetyczne, niektóre szkodliwe wizerunkowo inna szkodliwe gospodarczo w dłuższym terminie. Nie masz wpływu na to co robi pis. Możesz mówić do elektoratu pisiego w sposób w który ten elektorat zrozumie i sprawić, że może zechce głosować na nie-pis. Mylisz pis z głosującymi na pis. pis to tylko partia, a dokładniej Kaczka i przybudówki. Partia, która obiecała i obietnic dotrzymuje jakie paskudne by niektóre krótko lub długoterminowo nie były i to się głosującym na pis podoba. Argumenty "nie głosujcie na pis, bo pis robi źle" nie działają, bo ludzie nie rozumieją dlaczego niby pis robi źle skoro im robi dobrze. Skoro nie działają, to trzeba wymyślić coś innego.
                        • gru_z_gru Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 21:34
                          Nie tylko. Bardzo mocno działają emocje negatywne i PiS jest w tym świetny, a opozycja usiłuje być ąę. Tymczasem jak masz do czynienia z bandziorem uzbrojonym w nóż to nie bawisz się w elegancką sekwencję ciosów, które by zrobiły wrażenie na sędziach w czasie zawodów tylko kopiesz z całej siły w łeb a potem dociskasz do ziemi, aż straci przytomność. To jest identyczny układ jak UE i Rosja i ta sama bezradność.
                          • jolie Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 22:00
                            >Bardzo mocno działają emocje negatywne i PiS jest w tym świetny, a opozycja usiłuje być ąę.

Czyli co? Krwawy przewrót pałacowy? Wojny wygrywa się dobrym zwiadem, a tego opozycja nadal nie ma. Są zawsze krok za PiSem, otaczają się pochlebcami i mówią do już przekonanych. Zatem diagnoza Bialeem jest trafna - brak umiejętności komunikowania się z innym niż sprofilowany pod nich wyborca.
                            • gru_z_gru Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 22:15
                              Jaki krwawy przewrót... Dziś się to robi inaczej. Co jest skuteczne? Przede wszystkim trzeba oderwać się od prawdy a nawet prawdopodobieństwa. Kurski miał rację - ciemny lud kupi. A przykład pizzagate pokazał, że to nie jest specyfika Polski - możesz dać największe kuriozum, a ciemnota uwierzy. Wiesz, że są ludzie wierzący, że Merkel jest potomkinią Hitlera?
                              Więc trzeba kłamać na bezczela, dezinformować, siać fejki. Cokolwiek powtórzysz milion razy, ktoś w to uwierzy. Zwiadu nie trzeba robić, bo zrobił go PiS. Wiadomo, czego ludzie się boją i co ich grzeje.
                              • chococaffe Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 22:22
                                powtórzysz milion razy

Bingo. I chodzi o to, żeby to powtarzać wszędzie, ciągle, nieustannie a nie tylko okazjonalnie do juz przekonanych. Nie dać czasu, oddechu i przestrzeni tylko powtarzać. I wartością moralna jest to co mówimy ani jak często. To jak często jest warunkiem skutecznosci.
                                • gru_z_gru Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 22:33
                                  Jest pierwszym warunkiem skuteczności. Drugim jest wybranie tego, co będzie powtarzane. Nie ma sensu opowiadanie o demokracji, tolerancji, Europie... Za to trzeba było miliony razy powtarzać kwotę zarobków Morawieckiego z banku - suweren powinien znać ją na pamięć.
                                  • jolie Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 22:50
                                    A masz kontakt ze zwolennikami PiSu? Na zarobki Morawieckiego jest już narracja - przecież on je porzucił na rzecz ratowania Polski - mógł dalej zarabiać, ale poświęcił swój osobisty zysk dla kraju. Prawdziwy mąż opatrznościowy. A Tusk sprzedał Polskę dla posady w Brukseli.
                                          • jolie Re: Polska miejska i wiejska 13.07.20, 23:11
                                            To już dawno jest zdefiniowane (na korzyść Dudy) - obecny prezydent to prawdziwie otwarty i pozbawiony uprzedzeń człowiek i kochający mąż. PiSowi przyprawia się antysemicką gębę, a Andrzej Duda to filosemita i zaświadczył o tym własnym życiem.
                                                  • chococaffe Re: Polska miejska i wiejska 14.07.20, 08:29
                                                    Ale ja nie prowadzę kampanii smile Nie wypowiadam się też na temat "mentalności" żadnej wielkiej grupy, bo fakt, że znam X i wyniki wyborów w regionie Y nie daje mi prawa do snucia takich teorii.

Staram się też nie poddawać presji JK na stwarzanie wrogich obozów. I nie, nie chodzę w niewinnym wianku na głowie i nie głoszę słowa pokoju i miłosci przygodnie spotkanym ludziom - dbam o siebie i wolę krytykę od nienawiści.
                                                  • jolie Re: Polska miejska i wiejska 14.07.20, 12:12
                                                    Nie znam wszystkich wyborców PiSu, ale od lat mam takich ludzi w rodzinie i w pracy. Ich myślenie znam dosyć dobrze chociażby przez codzienne kontakty. Na każdego można wpłynąć, ale jednak nie doceniacie sprytu przekazu Kaczyńskiego i tego, jak dalej żywy jest mit takiego zwulgaryzowanego postromantycznego mesjanizmu - Polski jako Chrystusa narodów czyt. bastionu katolicyzmu w laickiej Europie. Dla naprawdę wielu ludzi zwłaszcza w mniejszych miejscowościach bardzo ważna jest opinia księdza czy babci, ci ludzie (nawet młodzi) żyją w wielopokoleniowych domach (a jeżeli nie stricte w jednym domu, to wybudowali się na działce rodziców/dziadków obok i mają codzienne intensywne kontakty) i przesiąkają poglądami pokolenia 60+. Głosowanie na PiS to taki automatyzm, przecież każdy w rodzinie tak robi. I wcale nie są to osoby głupie, nieświadome, niedouczone. Podawałam już przykład na forum - gdy chodzi ksiądz po kolędzie, to dziewczyny z pracy (często sporo młodsze ode mnie czyli po 20-tce czy 30-tce) biorą dzień wolny, bo przecież muszą księdza przyjść i ugościć, być w domu, żeby czegoś ksiądz sobie nie pomyślał....
                                                  • lauren6 Re: Polska miejska i wiejska 14.07.20, 12:36
                                                    Ja jestem bardzo ciekawa jak opozycja miałaby przekonać do głosowania do siebie tych ludzi:
                                                    echodnia.eu/swietokrzyskie/mieszkancy-gminy-osiek-kochaja-prawo-i-sprawiedliwosc-partia-uzyskala-tam-najwyzsze-poparcie-w-wojewodztwie-wideo/ar/c1-14505273

Przyznają, że najlepiej im się żyło w PRL, a teraz głosują na PIS, bo daje 13 emeryturę i pińcetplus.

Problemem jest mentalność tych ludzi, którzy nawet jak dostaną wędkę to najwyżej postukają się po czole i cierpliwie będą czekać, aż ktoś im rzuci rybę. To jest wyuczona bezradność, mentalność rodem z głębokiego PRL. Tym ludziom nie przeszkadza zamach na wolność i demokrację, bo im ta wolność do niczego nie jest potrzebna. Ludzie z głębokim sentymentem do minionego, komunistycznego ustroju głosują na PIS, który oferuje im podobny system, w którym czuli się dobrze i bezpiecznie. Demokratyczna opozycja nie ma jak z tym konkurować, bo wtedy przestałaby być demokratyczna.

Pocieszające jest to, że w tym wywiadzie wypowiadają się tylko osoby starsze. Młodsi, wychowani w demokracji, mogą być bardziej elastyczni. Niestety żeby było lepiej najpierw musi odejść pokolenie o mentalności bolszewickiej.
                                                  • sumire Re: Polska miejska i wiejska 14.07.20, 16:02
                                                    lauren6 napisała:

> Przyznają, że najlepiej im się żyło w PRL, a teraz głosują na PIS, bo daje 13 e
                                                    > meryturę i pińcetplus.
                                                    >
                                                    > Problemem jest mentalność tych ludzi, którzy nawet jak dostaną wędkę to najwyże
                                                    > j postukają się po czole i cierpliwie będą czekać, aż ktoś im rzuci rybę. To je
                                                    > st wyuczona bezradność, mentalność rodem z głębokiego PRL. Tym ludziom nie prze
                                                    > szkadza zamach na wolność i demokrację, bo im ta wolność do niczego nie jest po
                                                    > trzebna.

This. Jest taka część elektoratu PiS, którego nie przekona żadne pochylanie się nad nim, rozmawianie. To jest elektorat nastawiony na piniondz. Ich nie interesują obietnice typu edukacja, zbiorkom, środowisko, walka z bezrobociem. Władza ma im dawać pieniądze. I jedynym sposobem, żeby takiego suwerena odbić, jest danie mu więcej, niż daje PiS. Smutne, ale prawdziwe.
                                                  • echtom Re: Polska miejska i wiejska 14.07.20, 16:34
                                                    > Jest taka część elektoratu PiS, którego nie przekona żadne pochylanie się nad nim, rozmawianie. To jest elektorat nastawiony na piniondz.

Ale to jest 20 % wyborców. Skąd się bierze pozostałe 31 %?
                                                  • sumire Re: Polska miejska i wiejska 14.07.20, 16:54
                                                    Nie wiem, skąd się bierze. Akurat wyborcy PiS w moim otoczeniu to są głównie ludzie, którzy kompletnie nie pasują do obrazu statystycznego wyborcy PiS (z wyjątkiem jednej radiomaryjnej cioci) i naprawdę wielką zagadką jest dla mnie to, co takiego im akurat ta partia oferuje, że czują się przekonani.
                                                  • lauren6 Re: Polska miejska i wiejska 14.07.20, 19:40
                                                    > Skąd się bierze pozostałe 31 %?

Wyborcy PIS z wyższym wykształceniem, z większych miast to ludzie, którym w pewnym momencie coś nie wyszło. Nie widzą winy w sobie, swoich wyborach życiowych. Obwiniają szeroko rozumiane elity: wymiar sprawiedliwości (w szczęście sądy), władze uczelni wyższych, klasę średnią czy wyższą, intelektualistów, do których inspirują, ale do nich nie pasują.

Masz też całkiem niemałą grupę totalnych miernot i ich rodzin, które w warunkach wolnorynkowych nie miały żadnych szans na dobrą pracę i zarobki. Patrz wyżej na wpis o normalnej żonie ministra głosującej na PIS: ona wie, że bez tego PISu są nikim. A tak siedzą sobie na ciepłych posadkach w ministerstwach, spółkach skarbu państwa. Przecież nigdy administracja państwowa nie była tak rozrośnięta jak za rządów PIS.
                                                    Młodzi głosujący na PIS to często ci, którzy nie mają jeszcze poczucia obciachu i głosują tak jak rodzina każe.
                                                  • bistian Re: Polska miejska i wiejska 14.07.20, 19:55
                                                    lauren6 napisała:

> Wyborcy PIS z wyższym wykształceniem, z większych miast to ludzie, którym w pew
                                                    > nym momencie coś nie wyszło. Nie widzą winy w sobie, swoich wyborach życiowych.
                                                    > Obwiniają szeroko rozumiane elity: wymiar sprawiedliwości (w szczęście sądy),
                                                    > władze uczelni wyższych, klasę średnią czy wyższą, intelektualistów, do których
                                                    > inspirują, ale do nich nie pasują.

Ja znam wyborców PiS z bardzo dobrym wykształceniem. Wspólną ich cechą jest racjonalizowanie (bo tamci też by kradli) i wiara w spiski. To tak, jakby rozmawiać z sektą. Ja nie uważam ich za złych ludzi, ale takiego myślenia zupełnie nie rozumiem. Niby jak, być racjonalnym, czasami ekonomistą i jednocześnie łykać te wszystkie rządowe bzdury? Kompletnie tego nie rozumiem.
                                                    Myślę, że trzeba zacząć wspierać swoich. Kupując coś, dać zarobić swoim, o ile to nie są żadni krętacze. Przez portfel najlepiej się przemawia. Tamci i tak mają łatwiej przy różnych przetargach, bo to działa jak mafia, więc trzeba wspierać swoich dla równowagi, choćby i było minimalnie drożej.