Dodaj do ulubionych

Pozytywne skutki pandemii

25.08.20, 10:54
Większość narzeka, bo zwykle negatywne skutki pandemii dotykają go mniej lub bardziej, zapominając jednak że pandemia to nie samo zło, bo:
Natura nieco od nas odetchnęła i odżyła, a wielu z nas pokusila się jeszcze o refleksje i zauważyła jak bardzo ją degradujemy
Niemal wszyscy bardziej dbamy o higienę, bo wcześniej bywalo z tym różnie
Większość mocno rozwinela swoje kompetencje w zakresie szeroko rozumianych uslug internetowych i w przyszlosci będzie z tego korzystać
Rodziny skazane na swoje towarzystwo przyjrzaly się krytycznie swoim relacjom i albo poglebily te fajne i zdrowe, albo przerwaly ostatecznie te toksyczne.
A wy tez coś jeszcze pozytywnego zaobserwowałyście?
Obserwuj wątek
    • alicia033 Re: Pozytywne skutki pandemii 25.08.20, 11:13
      mamkaantka napisała:

> zapominając jednak że pandemia to nie samo zło, bo:
      > a wielu z nas pokusila się jeszcze o refleksje i zauważyła jak bardzo ją degradujemy

tjaaaaaa
      Do masy normalnie produkowanych śmieci pandemia dorzuciła miliardy maseczek i rękawiczek

> Niemal wszyscy bardziej dbamy o higienę, bo wcześniej bywalo z tym różnie

tjaaaaa
      Zdezynfekowanie od czasu do czasu rąk to nie jest dbałość o higienę.

> Większość mocno rozwinela swoje kompetencje

tjaaaa
      Bo do zrobienia zakupów przez internet czy skorzystania z zooma potrzeba "kompetencji"...

> Rodziny skazane na swoje towarzystwo przyjrzaly się krytycznie swoim relacjom i albo poglebily te fajne i zdrowe, albo przerwaly ostatecznie te toksyczne.

tjaaaa
    • leni6 Re: Pozytywne skutki pandemii 25.08.20, 11:19
      Nie spotkałam nikogo kto by że względu na pandemie zaczął żyć bardziej ekologicznie, wręcz przeciwnie więcej jedzenia na wynos to więcej śmieci.

Z plusów to zdalnie świadczone usługi medyczne i praca zdalna, które mam nadzieję że się upowszechnią.
      • 3-mamuska Re: Pozytywne skutki pandemii 25.08.20, 14:16
        leni6 napisała:

> Nie spotkałam nikogo kto by że względu na pandemie zaczął żyć bardziej ekologic
        > znie, wręcz przeciwnie więcej jedzenia na wynos to więcej śmieci.

A kto je na wynos?
        Ja gotuje mam czas. Przecież jadłodajnie były zamknięte😁
        >
        > Z plusów to zdalnie świadczone usługi medyczne i praca zdalna, które mam nadzie
        > ję że się upowszechnią.
        • leni6 Re: Pozytywne skutki pandemii 25.08.20, 14:31
          Wszystko było otwarte, tylko zamiast zjeść na miejscu trzeba było wziąć na wynos i przy tym wyrzucić dużo plastiku. W mojej okolicy kanajpki bardzo dobrze w ten sposób prosperowaly.
          • 3-mamuska Re: Pozytywne skutki pandemii 25.08.20, 15:05
            leni6 napisała:

> Wszystko było otwarte, tylko zamiast zjeść na miejscu trzeba było wziąć na wyno
            > s i przy tym wyrzucić dużo plastiku. W mojej okolicy kanajpki bardzo dobrze w t
            > en sposób prosperowaly.

W mojej okolicy były wszystko zamknięte.
            Wiele się nie otworzyło nawet po otwarciu bo im się właśnie nie opłacało robić na wynos.
            • 3-mamuska Re: Pozytywne skutki pandemii 25.08.20, 15:09
              Dopiero teraz niedawno otwarto jak zmieszono dystans społeczny.

Te co dawały ,niektóre pracowały ale one już wcześniej robiły jedzenie na wynos np. Można było sobie wykupić od poniedziałku do piątku to oni i tak dawali w plastikach do domu. Wczesnej tez.
      • ge-ox Re: Pozytywne skutki pandemii 25.08.20, 15:11
        jaki jest plus ze zdalnych usług medycznych? lekarz ocenia stan pacjenta na podstawie tego co pacjent powie, na oczy go nie widzi i nie bada, taka usługa medyczna jest lepsza niż tradycyjna?
      • alicia033 Re: Pozytywne skutki pandemii 25.08.20, 16:48
        leni6 napisała:

> Z plusów to zdalnie świadczone usługi medyczne

onkolodzy biją na alarm, że w tym roku wystawiono o połowę mniej kart DiLO niż w porównaniu z poprzednimi latami. Bynajmniej nie dlatego, że Polacy przestali chorować na nowotwory, a dlatego, że:
        - lekarze w trybie teleporad nie są w stanie wyłapać symptomów, które wyłapaliby widząc pacjenta na żywo;
        - zlecane badania wykonywane są z dużym opóźnieniem lub wcale, bo wiele placówek diagnostycznych pracuje w ograniczonym zakresie lub wcale nie przyjmuje nowych pacjentów;
        - ludzie, z obawy przed złapaniem covid19, w ogóle nie próbują się dostać do lekarza.

Skutek tego będzie oczywiście taki, że dużo więcej ludzi umrze z powodu zbyt późno rozpoznanego nowotworu.
        Podobnie jest w kardiologii i pewnie wielu innych dziedzinach medycyny.
        • igge Re: Pozytywne skutki pandemii 25.08.20, 22:21
          Alicia033, to o czym piszesz też obserwuję i troszkę w moją rodzinę też uderzyło.
          Jednak więcej czasu na zajęcie się zdrowiem przeważa.
          Z lekarzem rodzinnym zamiast jechać itd wolę/ wolimynpogadać przez telefon i uzyskać skierowania na różne badania i do specjalistów różnych telefonicznie.
          U specjalisty np laryngologa, okulisty, zakaźnika, audiologa, ortopedy, dermatologa itd trzeba już być osobiście. Ale nigdy nie mieliśmy przed pandemią czasu by wreszcie zająć się całościowo zdrowiem.
      • igge Re: Pozytywne skutki pandemii 25.08.20, 22:11
        My chyba bardziej ekologicznie żyjemy od marcasmile
        Do sklepu na większe zakupy spożywcze średnio tak raz na miesiąc, raz na półtora miesiąca jedziemy.
        Niektóre zdalnie świadczone usługi medyczne są w porządku, oszczędzam czas w poczekalni i benzynę na dojazd.
        Męża przyjaciółki widujemy dzięki zdalnej pracy częściej.
        No, a czas spędzony z moim mężem dzięki pandemii jest zwyczajnie bezcenny i wart każdej, największej kasy, którą straciłam.
        Jeśli nie zarażę się covidem i nie padnę ( ani nikt inny), to pandemia jest akurat dla naszej rodziny pasmem korzyścismile
    • bywalec.hoteli Re: Pozytywne skutki pandemii 25.08.20, 11:30
      Z plusów to widzę mniejszy ruch na drogach w mieście - miasto Poznań może przeprowadzać masę remontów bez takich ogromnych korków jak się tworzyły przed Covidem choćby w trakcie remontu Mostu Lecha.

Po kilku miesiącach widzę też kilka kilogramów na plusie wink
    • fitfood1664 Re: Pozytywne skutki pandemii 25.08.20, 11:45
      z "pozytywów" zaobserwowanych "za granicą": wielu ludzi zauważyło że nie musi tak często chodzić do lekarza, wizyty im spadły i dochtory błagają na kolanach żeby ktoś do nich przyszedł big_grin
      "spadek aktywności wynosi nawet 71% wśród lekarzy specjalistów, a ponad 95% wśród dentystów, fizjoterapeutów i podologów, z których wielu zakończyło działalność". Ludzie zostawiają swoje miejsce w kolejce bardziej potrzebującym i nie chcą się narażać na zarażenie w poczekalni.

By jakoś wyrównać straty nawołują do masowego szczepienia pko grypie, które jakoby miało chronić przed covidem, co znacznie zwiększyłoby liczbę wizyt u lekarza... Zobaczymy czy lud to kupi.
        • helena31 Re: Pozytywne skutki pandemii 25.08.20, 12:44
          W Polsce nie ma takiej opcji , wręcz kolejki się wydłużyły. Np specjalistyczne badanie , do tej pory czekałam rok , teraz 2 lata ;opis badania- zwykle do 2 tyg , teraz 4-5 tyg .Piszę o państwowej służbie zdrowia , badania w warszawskim szpitalu na Szaserów, to samo prywatnie oczywiście "prawie "od ręki.. Super podolog , pierwsze terminy na październik - to wiem od znajomej. Od mojej mamy - urolog państwowy 2 lata czekania , prywatnie poszła za parę dni . Stomatolog mój i mojej córki prywatnie -terminy oczekiwania dośc długie . Tak to u nas wygląda leczenie i mam wrażenie , ze zatory teraz są olbrzymie.
      • pampelune Re: Pozytywne skutki pandemii 25.08.20, 12:42
        fitfood1664 napisał(a):

> "spadek aktywności wynosi nawet 71% wśród lekarzy specjalistów, a ponad 95% wśr
        > ód dentystów, fizjoterapeutów i podologów, z których wielu zakończyło działalność

> By jakoś wyrównać straty nawołują do masowego szczepienia pko grypie, które jak
        > oby miało chronić przed covidem, co znacznie zwiększyłoby liczbę wizyt u lekarz
        > a... Zobaczymy czy lud to kupi.

Budząca uznanie logika. Zwłaszcza dentystom to szczepienie pomoże wyrównać straty.
          • iwoniaw Re: Pozytywne skutki pandemii 25.08.20, 15:48
            Ja tam u dentystki byłam w szczycie obostrzeń kilka razy, bo mi akurat ząb zaszalał spektakularnie, nie pytając, czy mam ochotę się kontaktować ze służbami medycznymi czy też nie 😉 W sumie nie bardzo sobie wyobrażam rezygnację z wizyty u lekarza dowolnej specjalności, jeśli nie mówimy o rutynowych badaniach okresowych przy braku dolegliwości. Osoba z rodziny miała planowy zabieg w szpitalu, dwie inne wylądowały na sorze, gdzie zostały prześwietlone i zagipsowane, raczej też nie jest to okoliczność do "rezygnacji z wizyty".
    • no_easy_way_out Re: Pozytywne skutki pandemii 25.08.20, 11:49
      Dodam cos z wlasnego dosiwadczenia.Bedzie malo wzniosle, bo egoistycznie smile

Tydzien temu wrocilem z Rzymu.
      Malo ludzi!! smile
      Tam gzie ponoc zawsze wielogodzinne kolejki - kolejki byly na 15 minut, albo w ogole.
      am gdzie nie da sie nogi podobno postawic , po minucie moglem trzasnac fotke bez obcych pyskow turystow wokol.
      W restauracjach zawsze byly miejsca itd itp.

Super czas na zwiedzanie miejsc normalnie zapchanych turystami w szczycie sezonu smile
      • tiszantul Re: Pozytywne skutki pandemii 25.08.20, 18:00
        "kto rak nie myl, wkrotce tez przestanie lub przestal itd"

Mycie rąk to zużywanie wody i produkowanie chemicznie zanieczyszczonych ścieków. Do tego coraz częściej jednorazowe papierowe ręczniki. Co zyskasz na higienie, to stracisz na ekologii. Same zyski na higienie też są bardzo względne - częste mycie rąk szkodzi skórze, detergent szkodzi skórze...
    • abecadlowa1 Re: Pozytywne skutki pandemii 25.08.20, 12:07
      mamkaantka napisała:

> Natura nieco od nas odetchnęła i odżyła, a wielu z nas pokusila się jeszcze o
      > refleksje i zauważyła jak bardzo ją degradujemy

Jest wręcz przeciwnie - masowo produkujemy i wykorzystujemy przedmioty jednorazowego użytku

Higiena to nie tylko mycie rąk

> Większość mocno rozwinela swoje kompetencje w zakresie szeroko rozumianych uslu
      > g internetowych i w przyszlosci będzie z tego korzystać

Nie sądzę. Ci którzy mieli podstawowe kompetencje cyfrowe bez problemu korzystają z usług online (telekonferencje, profil zaufany), ale Ci którzy ich nie mieli stali się jeszcze bardziej wykluczeni.

> Rodziny skazane na swoje towarzystwo przyjrzaly się krytycznie swoim relacjom
      > i albo poglebily te fajne i zdrowe, albo przerwaly ostatecznie te toksyczne.

Ta, z pewnością szczególnie rodziny w których jest przemoc, zależność

> A wy tez coś jeszcze pozytywnego zaobserwowałyście?

Zyskałam finansowo na pandemii, moje dochody są wyższe ze względu na działania około-covidowe. Nauczyłam się kilku nowych pojęć np. dekontaminacja i poznałam funkcjonowanie urządzeń, o których istnieniu wcześniej nie wiedziałam. Więc teoretycznie powinnam się cieszyć, bo zwiększyłam dochody i kompetencje, ale te plusy nie są warte znoszenia wszystkich uciążliwości związanych z epidemią. Dzieciaki straciły możliwość chodzenia do szkoły i na zajęcia pozalekcyjne, edukacja zdalna to fikcja, brak zajęć sportowych spowodował spadek kondycji fizycznej, pogorszył się dostęp do służby zdrowia, przerwane leczenie, jestem zmuszona kupować towary, których nie chcę: maseczki, rękawiczki. Nie można pojechać spontanicznie w góry, bo schroniska zawiesiły możliwość nocowania w salach wieloosobowych, więc bez rezerwacji nie pojedziesz, chyba, że z namiotem. A w ogóle w górach jest taki tłok jak jeszcze nigdy.

Liczyłam na to, że plusem pozostanie tendencja do zachowywania odstępu w kolejkach, ale gdzieżby tam - ciągle trzeba się bronić przed ludźmi mającymi skłonności do ocieractwa.
    • daniela34 Re: Pozytywne skutki pandemii 25.08.20, 12:17
      Żadnych na tyle pozytywnych, żebym nie chciała cofnąć czasu i osobiście ugotować tego cholernego nietoperza przez 2 godziny w 100 stopniach (to dla zwolenników teorii o nietoperzu) ewentualnie wysadzić w powietrze tego laboratorium w Wuhan (dla zwolenników teorii o broni biologicznej) czy też ewentualnie otoczyć Chiny kordonem sanitarnym już w grudniu. Chcę moje życie sprzed pandemii, ze wszystkimi jego wadami (tak, teraz będę tupać nóżką)!
    • madami Re: Pozytywne skutki pandemii 25.08.20, 12:22
      Jedynym plusem jest to, że mamy w końcu teleporady u lekarzy
      oraz wiele spraw w urzędach można załatwić zdalnie

i oby to zostało na zawsze

poza tym plusów brak

wyprodukowaliśmy miliony ton masek i rękawiczek, które teraz będą zalegąć w środowisku
      nie zwiększyła się zbałośc o higienę bo gdzieniegdzie wystawiono płyny do dezynfekcji, zdezynfekowanie ręki nie oznacza automatycznie, że dana osoba codziennie myje swoje całe ciało i pierze zasyfiałe ubrania
      w rodzinach jest dramat w związku z sytuacją ekonomiczną, wzrost agresji i przemocy, wzrost sakli chorób psychicznych
      no i zbiorowa histeria i irracjonalna panika społeczna...
      • tiszantul Re: Pozytywne skutki pandemii 25.08.20, 18:07
        "zdezynfekowanie ręki nie oznacza automatycznie, że dana osoba codziennie myje swoje całe ciało i pierze zasyfiałe ubrania"

To fajnie, ze zamiast trzymać swoje brudy w domu, wolisz je wylać do wspólnego jeziora
    • sumire Re: Pozytywne skutki pandemii 25.08.20, 12:26
      mamkaantka napisała:

> Natura nieco od nas odetchnęła i odżyła, a wielu z nas pokusila się jeszcze o
      > refleksje i zauważyła jak bardzo ją degradujemy

No, te porozrzucane maseczki...

Jechałam wczoraj pociągiem i mogę z całą mocą stwierdzić, że nadal jest z tym różnie. Ludzie się nie myją, jak się nie myli.

> Rodziny skazane na swoje towarzystwo przyjrzaly się krytycznie swoim relacjom
      > i albo poglebily te fajne i zdrowe, albo przerwaly ostatecznie te toksyczne.

Samotni lub nagle rozdzieleni z bliskimi raczej nie bawili się tak dobrze.

> A wy tez coś jeszcze pozytywnego zaobserwowałyście?

Nic. Może trochę później wstaję.
    • pomurnik91 Re: Pozytywne skutki pandemii 25.08.20, 12:33
      1. Widok Niemcow tanczacych latem na ulicy przed barem bo kluby zamkniete, taki powiew egzotyki
      2. Osoby, ktore mialy dzieci na edukacji zdalnej podczas swojego Home Office znacznie rzadziej rzucaja jak to bezdzietnosc unieszczesliwia
      3. Wiem, kto ze znajomych i wspolpracownikow jest w glebi duszy malym hitlerkiem i rozstrzelalby wszystkich z zyciem towarzyskim, gdyby tylko mogl/a
      ...
      Ale jesli istnialaby maszyna czasu to tez wybralabym sie do Wuhan i zmusila wszystkich sprzedawcow nietoperzy do porzadnego ugotowania miesa, te plusy jakiejs wielkie nie sa a punkt trzeci w ogole nie nastraja pozytywnie

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka