Dodaj do ulubionych

Klasy maturalne

12.09.20, 14:29
Czy to standard tegoroczny, że nie ma dodatkowych godzin przygotowujących do matury i kółek?
Jak i czy w ogóle można walczyć, aby takie zajęcia były?Obserwuj wątek
    • jan.nowak.7 Re: Klasy maturalne 12.09.20, 15:33
     Czyżby takie różnice regionalne?

     W szkole moich dzieci wszystko po dawnemu.

     Najwyraźniej są równi i równiejsi. Widać to jak się spojrzy na listę zajęć dodatkowych w II LO w Białymstoku, szkole z którą zaprzyjaźniony jest minister Piontkowski (wizytował ją przez 1 wrzenia).

     Tam kółka ruszyły już w minionym tygodniu a ich zestaw jest imponujący: Kilka języków, w tym chiński na 3 poziomach zaawansowania.Koła dla fizyków, chemików, matematyków. Grupy przygotowujące do olimpiad. Informatyka - też kilka poziomów.
  • jagoda2 Re: Klasy maturalne 12.09.20, 20:03
   To ja mam pytanie takie: czy można wysłać maturzystę na fakultety do innego liceum, jeśli w macierzystej szkole nie ma możliwości przygotowania do matury z danego przedmiotu? Jeśli tak, to kto to powinien zrobić: szkoła, czy rodzic ma starać się to załatwić?
   • jan.nowak.7 Re: Klasy maturalne 12.09.20, 20:11
    To w przeszłości funkcjonowało - nie w przypadku fakultetów, ale dobrych kółek - na zasadzie dobrej woli prowadzącego zajęcia. W covidowych warunkach będzie trudniej - nauczyciel raczej nie dostanie zgody dyrektora na ucznia innej szkoły.
    • jagoda2 Re: Klasy maturalne 12.09.20, 20:21
     jan.nowak.7 napisał:

     W covidowych warunkach będzie t
     > rudniej - nauczyciel raczej nie dostanie zgody dyrektora na ucznia innej szkoł
     > y.

     Pytanie, czy w ogóle takie sytuacje są praktykowane? Abstrahując nawet od covidu.
   • zielnotex Re: Klasy maturalne 12.09.20, 20:22
    Można było. Staszic przyjmował chętnie licealistów z innych szkół. Teraz to wątpliwe. Nikt takiemu uczniowi nic nie załatwiał - musiał postarać się sam.

    Niestety mam wrażenie, że robi się identyczna sytuacja jak z Olimpiadami. Przygotujesz się sam, tudzież rodzic jest biegły w tej dziedzinie, albo ma sakiewkę pieniędzy na specjalistów to wypadniesz genialnie, w innym przypadku niestety masz problem.

    • jagoda2 Re: Klasy maturalne 12.09.20, 20:37
     zielnotex napisał:

     > Można było. Staszic przyjmował chętnie licealistów z innych szkół. Teraz to wąt
     > pliwe. Nikt takiemu uczniowi nic nie załatwiał - musiał postarać się sam.
     >

     Rozumiem, czyli w moich rękach jest załatwienie córce fakultetów w innym liceum. Cóż, spróbuję przynajmniej, chociaż rzeczywiście w dobie pandemii może to nie być możliwe.

     > Niestety mam wrażenie, że robi się identyczna sytuacja jak z Olimpiadami. Przyg
     > otujesz się sam, tudzież rodzic jest biegły w tej dziedzinie, albo ma sakiewkę
     > pieniędzy na specjalistów to wypadniesz genialnie, w innym przypadku niestety m
     > asz problem.
     >
     Tak, korepetycje już mamy załatwione i raczej z nich nie zrezygnujemy, niemniej jednak te fakultety byłyby bardzo pomocne zwłaszcza, że w liceum, o którym myślę, ten przedmiot jest doskonale zdawany na maturze. Więc naprawdę warto spróbować to załatwić.

      • jagoda2 Re: Klasy maturalne 12.09.20, 23:22
       glanaber napisała:

       > To teraz nagle fakultety w szkole stacjonarnej, nawet obcej, są cały i nie stan
       > owią śmiertelnego zagrożenia? Pacz pani, jak to się ludziom optyka zmienia

       Co mam zrobić, kopać się z koniem? Nadal jestem przeciwna nauce stacjonarnej, ale nie mamy wyboru.
       Skoro codziennie córka dojeżdża do szkoły autobusem i tramwajem, w szkole jest 1000 uczniów, w klasie ponad 30, o żadnym dystansie społecznym nie ma mowy ani w szkole, ani w MPK, to już jest naprawdę bez różnicy, czy będzie chodzić do jednej szkoły czy do dwóch.
  • jagoda2 Re: Klasy maturalne 12.09.20, 20:59
   U mojej córki w liceum jest dodatkowa (czwarta w tygodniu) lekcja matematyki prowadzona online z powodu braku wolnej sali. Doceniam nauczycielkę matematyki, że zgodziła się prowadzić dodatkowe zajęcia online.
  • julita165 Re: Klasy maturalne 12.09.20, 21:14
   Ja mysle ze raczej kasa. Wszelkie kolka sa z pieniedzy samorzadow. U syna w szkole jest polowa kolek tych co rok temu i wprost nauczyciele mowia ze to z braku kasy.
   • glanaber Re: Klasy maturalne 12.09.20, 23:19
    W Warszawie rozesłano do rodziców uczniów oficjalny list prezydenta RT, że żadnych zajęć dodatkowych nie będzie, bo nie ma pieniędzy w miejskim budżecie. To tak, żeby nikomu nie przyszło do głowy się o coś upominać
    • zielnotex Re: Klasy maturalne 13.09.20, 12:59
     To nas pominięto.
     Czyli teraz wiem na czym stoimy. Dzięki.

     Z jednej strony powinnam się cieszyć - mniejsza konkurencja będzie w rekrutacji na studia, z drugiej jednak strony, patrząc tak z socjologicznego punktu widzenia to nie zapowiada to niczego dobrego. Chyba, że ktoś odnajduje się z angielskim systemie kształcenia. Ja uważam go za wypaczony, a do tego zmierzamy.

   • mysiaapysia Re: Klasy maturalne 12.09.20, 23:03
    W liceum mojego starszego dziecka od lat zajęcia dodatkowe są finansowane ze środków fundacji działającej przy szkole. Rodzice płacą wg określonego cennika w systemie miesięcznym, np. 120 zł za dodatkowe lekcje języka obcego (opcji jest wiele) czy inne dodatkowe zajęcia typu kółko olimpijskie. Zainteresowanie jest spore. Każdego roku jest konkurs i kilkanaście osób z klas I uzyskuje stypendium zwalniające z płacenia na zajęcia fundacyjne przez okres nauki w tym liceum.
   • jan.nowak.7 Re: Klasy maturalne 12.09.20, 23:17
    O ile wiem są jakieś przeszkody prawne, by finansować dodatkowe zajęcia z pieniędzy RR. Sprawa z warszawskiej Poniatówki opisywana rok temu skończyła się tak, że dyrektor wszystkiego się wyparł. Nie wiem jak to jest w przypadku fundacji - być może to sposób na obejście przepisów.

    warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25348725,za-dodatkowe-zajecia-biora-50-zl-za-godzine-nauczycielom-placa.html

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka