Dodaj do ulubionych

Która godzina 13

29.09.20, 21:44
Jesień w pełnym galopie. Wtorkowy wieczór, jutro środa, wiadomo - mała sobota, potem czwarteczek, wigilia piątku i wreszcie piąteczek-węglowodaneczek jak mawia Janina Bąk. Czyli zasadniczo coś jakby weekend nadciąga.
Kanapeczkę z Vegemitem dla kogoś?

21.44
Obserwuj wątek
      • siwa-faryzeuszka Re: Która godzina 13 29.09.20, 22:00
        mid.week napisała:

> Noooo, widzę że zaczęłaś z fasonem smile
        > Choć od Janiny Bąk wolę ostatnio Jadwigę Grzyb

coś dzwoni, ale nie wiem w którym kościele z tą Jadwigą.
        Janinę poczytuję po łebkach, nie moja forma taki strumień świadomości.
        ostatnio poniechałam większości mediów na rzecz oglądania instatories kilkunastu ciekawych bytów. pośród nich polecam @szafasztywniary

22.00
        • mid.week Re: Która godzina 13 29.09.20, 22:29
          Proszę - ta Jadwiga Grzyb:
          www.facebook.com/jadwigagrzyb69
          Jest też drugi profil - Jadźka official:
          www.facebook.com/jadzkagrzyb

covidowe teksty miała fajne, miła odskocznia po lajtovej big_grin

22:29
        • alicia033 Re: Która godzina 13 29.09.20, 22:32
          siwa-faryzeuszka napisał(a):

> pośród nich polecam @szafasztywniary

przepraszam, że się odzywam i obiecuję więcej Was nie nachodzić, ale że chwilowo forum zostało zalane równoległymi wersjami Waszego wątku, więc zajrzałam i tu a hasło szafasztywniary zadziałało u mnie jak proustowska magdalenka - pamiętam ją sprzed 100 latwink, z czasów, gdy było jeszcze życie na forum "moda". Nie spodziewałam się, że sztywniara nadal kontynuuje działalność.

22.27
          • siwa-faryzeuszka Re: Która godzina 13 29.09.20, 22:43
            alicia033 napisała:

> a hasło szafasztywniary zadziałało u mnie jak proustowska magdalenka - pamięta
            > m ją sprzed 100 latwink, z czasów, gdy było jeszcze życie na forum "moda". Nie s
            > podziewałam się, że sztywniara nadal kontynuuje działalność.

łopani! sztywniara działa na insta turboprężnie i jest jedną z naprawdę sensownych influencerek, powiedziałabym nawet, że stawia pojęcie "influencerka" w wyjątkowo korzystnym świetle.
            w zrównoważony sposób promuje zero waste i inne pozyteczne idee, a pod wymyślonym przez nią hasztagiem #zdrugiejszafy znajdziesz kilkanaście tysięcy zdjęć - akcja ma spory odzew.
            • folivora Re: Która godzina 13 29.09.20, 23:53
              To i ja tu wchodzę dla odskoczni po nawalankach w innych wątkach, chociaż dawno temu się chyba witałam już z księżniczkami wink
              Ale sztywniara jest absolutnie cudowna i dzięki niej pokochałam na nowo second handy i poluję na ubrania używane. Zainspirowała mnie tym, jakie fajne rzeczy znajduje i sama staram się wypatrywać perełek zamiast iść na łatwiznę i kupować w sieciówkach smile
              Aha, 23:53
    • gama2003 Re: Która godzina 13 29.09.20, 21:53
      A bo to wtorek dzisiaj mamy !

Założyłam równoległy wątek, przepraszam. Ale chciałam w starym MaryLu poeitać bukietem i się nie dało.
      Pytała grzecznie, gdzie trzymamy władzę ?
      Nie wiem niestety. Może o Władzię chodziło.
      Tylko nie wiem, czy to nie kolejne z imion których nie wolno wymieniać.

21.53
      • mid.week Re: Która godzina 13 29.09.20, 21:58
        Bo władzy się nie trzyma tylko dzierży big_grin
        Też jej chciałam odpisać a tu koniec papieru.
        Nic to, ma dziewczyna teraz ze 3 godzinowe wątki* do wyboru, nic tylko pisać i pisać big_grin

21:58
        *ale władza tylko w jednym
      • siwa-faryzeuszka Re: Która godzina 13 29.09.20, 22:03
        gama2003 napisała:

> A bo to wtorek dzisiaj mamy !
        >
        > Założyłam równoległy wątek, przepraszam.

BOŻE OPANUJMY SIĘ NIECH KTOŚ ZATRZYMA TO SZALEŃSTWO!
        Albo nie, może załóżmy jeszcze jeden z sondą, i wybierzmy drogą głosowania w którym pisać?
        Tylko jak wybierzemy osobę która założy wątek z sondą? 🤔
        22.03
          • bergamotka77 Re: Która godzina 13 29.09.20, 22:12
            gama2003 napisała:

> Nie no. Chyba jeszcze nie zakładałaś, Twój niech zostaje. Podróby niech poznika
            > ją, zwłaszcza te pisane długimi palcyma po malych przyciskach.
            >
            > 22.06

Podroby to wasze watki. Moj byl oryginalny! 💪
    • bywalczyni.hosteli Re: Która godzina 13 29.09.20, 22:32
      Dobra suczki, koniec tego dobrego. Jak wiecie ja tu rządzę i to ja mam władzę. To co ja zaordynuje wchodzi w życie forumowe natychmiastowym dekrerem. Mój pierwszy i śmiem twierdzić, że jedyny wpis w godzinach jest ważnym przesłaniem do wszystkich gadzin i gaździn. Do łóżka spać, migusiem ku*wa. Nie mogę dłużej czytać wątku dekady bo oczy mi się kleją, a jak ja nie mogę czytać to nikt nie może czytać.
      ROZKAZUJE!!!!!

Wasza na zawsze,
      Władzia
      • bergamotka77 Re: Która godzina 13 30.09.20, 20:00
        zlota.ptaszyna napisała:

> Czy ja tez mogę dołączyć do wątku ksieznicxkowego ?
        >
        > Widzę ze przyjęłyście Berge i rozruszała towarzystwo i w końcu nie jest nudno ,
        > wiec to miejsce dla mnie
        > 7:29

Wpadaj asma i czuj się jak u siebie. To otwarte forum, każdy moze pisać, jak w każdym wątku. Nikt nie ma monopolu na ten czy inny wątek. I opowiadaj co slychac? smile
    • kalafiorowapl Re: Która godzina 13 30.09.20, 09:19
      Czesc dziewczyny. To ja, kalafior.
      Pytalyscie o mnie wiec tylko sie tu wpisze i zjezdzam.
      Zyje i mam sie doskonale i paradoksalnie mam mnostwo pracy. Jak pomysle, ze chcialam zostac dzwiekowcem i robic wielkie koncerty...

Wszechobecna koronahisteria sklonila mnie do wyeliminowania z zycia wszelkich czynnikow wku***jacych, i forum sie zalapalo. Dlatego usunelam konto i to tez jest jednorazowe. Aczkolwiek wiele osob bede bardzo milo wspominac i im sie nalezalo slowko wyjasnienia.

Disfrutad del camino kiss
      • mid.week Re: Która godzina 13 30.09.20, 17:02
        ale rekin to raka syrenka z jajami! Rekiny sa super, nie daja sobie w kaszę dmuchać. Imo lepiej miec trzy rzedy zebow niz ogon zaniast nóg, to dużo praktyczniejsze!

17:01
      • gama2003 Re: Która godzina 13 30.09.20, 20:06
        Uwielbiam ten wpis. Serio. Ja wiem, że to była czarna rozpacz z bardzo waznego powodu. I absolutnie popieram.
        Też bym chciała z syrenką isc do przedszkola.

Za to ze zmęczenia dziś wykonałam durnotę i rodzina rechocze. Kupiłam mopa, mocno wypasionego. Miał prawie za mnie myć podłogę. Obrotowy.
        I nie działał. W pocie czoła, klnąc na durne pomysły umyłam nim podłogę, prawie metodą mycia łodzi. Tak zalewał. Już wystawiałam mopowi walizki, gdy mnie tknęło.
        Poszłam pooglądać łopbrazecki na pudle. A tam rysunek, że trzeba taki wajcher w rurce podniesć i że tak powiem mop zadziałał.
        Na moja obronę dodam, że od 20 lat miewam wyłącznie mopy płaskie i niezmechanizowane.
        Padam dziś ze zmęczenia i emocji. I do tego nauczyłam się obsługi mopa ! 😄😄😄

Jak sobie pomyślę, że samoodkurzacz tę instrukcję ma dłuższą...pocieszam się faktem, że coś a coś.

20.06
    • siwa-faryzeuszka Re: Która godzina 13 30.09.20, 22:18
      suchejcie księżniczki i świniopaski, pochwalę się, studia sobie zaczynam nowe, celem spełnienia marzeń młodzieńczych big_grin
      poczułam się studencko, dla podtrzymania klimatu weszłam do wątku o wyprowadzce syna do akademika... i zastanawiam się GDZIE JEST MOJA TYTA?! takie zaniedbanie crying

22.18
        • gama2003 Re: Która godzina 13 01.10.20, 12:25
          Nie no.
          Wątek podobno udowadnia, kto jest dobry a kto zły. Screenów nie ma. Berdze się wierzy na słowo. Tzn to z niewyciętych.

Ale zajmijmy się ważniejszymi rzeczami.
          Jak deseczki w świetle dziennym ?
          I jak pieseczek czarnowłosy, to już najważniejsze ze wszystkiego. Mój pieseczek dziś też czarnowłosy, bo leje i jest okazja ubłocić się po czubek głowy.

12.25
          • mid.week Re: Która godzina 13 01.10.20, 12:43
            O pieseczek ostatnio przegina. Nastraszył mi ojca, bo odmówił wyjścia z kocy, nie chciał na spacer, nie chciał NIC. Wiec miałam trzy telefony do pracy, że
            - pies obłożnie chory i znów NIE CHODZI
            - pies nie dał sie wyprowadzic NAWET na spacer
            - wracaj NATYCHMIAST bo trzeba go wynieść na rękach
            Wracam do domu pędem, ze łzami w oczach, a ten oszust ze śmierdzącymi stopami pędzi z pokoju i merda ogonem. Nic mu nie dolegało prócz senności, niechęci chodzenia po deszczu i lenistwa.
            Zdjęcie bym wkleiła, ale nie chce tak epatować prywatnością....

W związku z powyższym i fryzjerem (tak, byłam i jestem wyfiokowana ze hej) nie dojechałm jeszcze oglądać deseczek. Jutro tez nie bo jade kafelki wybierać. W weekend je sprawdzę, akurat ma się wypogodzić, słońce będzie i ciepło to sobie może coś dosadzę w ogródku big_grin
            Z tym ze sciany mam beżowoszare jeszcze wiec i tak pewnie ich odcień nie bedzie ostateczny.

Wyobrażam sobie tę twoją łajzowatą księżniczkę całą w błocku i z firanką na głowiesmile Najpiękniejszy widok świata big_grin

12:43
            • pade Re: Która godzina 13 01.10.20, 14:46
              O jak fajnie, że Kminek już zdrowysmile
              Moja gdy jest mokro nie chce nawet stópek zamoczyć. Idzie chodnikiem i nie ma bata, żeby ją na trawę zagonić. Dopiero jak już mocno przypili, to idzie "na palcach".
              Przy większych ulewach mamy problem. Bo nie chce nawet z bramy wyjść, a w domu się nie załatwi.

14:46
              • gama2003 Re: Która godzina 13 01.10.20, 15:10
                No damę masz. A moja nigdy nawet kałuży nie ominie ! Idzie jak amfibia. Chodniczek ? Żartujesz. Jak jest do wyboru trawka czy krzaczki to ciągnie choć poniuchać.
                Masz lepiej. Nie musisz ciągle suszyć psich ręczników i psa.

15.10
                • pade Re: Która godzina 13 01.10.20, 15:14
                  I tak suszę, bo mała jest kulą futra, dosłownie.
                  Wszyscy myślą, że psa utuczyliśmy, tylko jak ją raz panie fryzjerki opitoliły jak owieczkę, to dopiero wyszło jaka z niej laskasmile

15:14
            • gama2003 Re: Która godzina 13 01.10.20, 15:07
              No firanka że tak powiem musi dziś zaliczyć pralkę. Mimo mycia łap i reszty psa firankowy kokon stracił na urodzie. Moje słodkie zwierzątko ma charakter żaby błotnej. Do tego zakopuje fizjologiczny urobek, szczęśliwie nieprecyzyjnie, bo najpierw odbiega krokiem hop-sasa a potem zakopuje kilka metrów dalej. Brudząc się po włosy w uszach.
              Mijałam znowu dziś inne pieseczki, nawet coś jakby maltańczyka. Biały był calusi, mokre stópki tylko. A moja aż wstyd.
              Absolutnie musi doczekać domu z ogrodem. I własnymi krzaczorami. Co to by było za szczęście. Przy czym w takich okolicznościach zaczyna bronić posesji i durnie szczeka. Z nadzieją w głosie, że ten za płotem jednak wejdzie...

No Kminek ! Swojak, rozumiem go bardzo.
              Tylko dziadka niech nie straszy tyle, kocyka uchyli i niech razem deszczu słuchają.

15.07
          • mona-taran Re: Która godzina 13 01.10.20, 18:13
            Wątek o odchodzeniu:p
            Było tam " bo wy mi mówicie że za dużo o sobie piszę a Mona w godzinach zdjęcia brzucha wrzuca!" 😂 Jakoś chyba całkiem pominęłam ten wątek, nie wiem czemu..
            18:12
          • gama2003 Re: Która godzina 13 01.10.20, 18:23
            Ja też mogę. I zazdroszczę zdolności kulinarnych, konnojezdności, konia jako całokształtu. I księżniczki w wieku, w którym świetnie się z dziećmi dogaduję i uwielbiamy się wzajemnie. Kocham trzylatki i uważam za cuda świata. Czekaj....a i zazdroszczę, żeś smarkata i masz chyba blisko nad morze.

Mid zazdroszczę wielu rzeczy, w tym figury i włosów. A już uczesanych to bardzo. O innych rzeczach nie wspomnę.
            No i pisze doskonale, ma pióro lżejsze niż niejedna dziennikarka oraz oko fotografa. Chyba papierek od krówki sfotografowałaby tak, że byłoby dzieło sztuki.

To pisałam ja. Jarząbek Wacław.
            Co robił dziś bezę i zeżarł połowę a miał się odchudzać.

18.23
    • siwa-faryzeuszka Re: Która godzina 13 01.10.20, 20:27
      czy wasze koty tak są tak samo namolne jak mój i włażą na klawiaturę celem dogrzania?
      chłopisko pojechało na zagramaniczny samczy weekend. mam w perspektywie trzy dni przyjemnego gnicia w piżamie, a jak sobie wstanę jutro raniutko i posprzątam, to TRZY DNI BĘDZIE TAK JAK ZOSTAWIĘ (no co, każdy ma swoje perwersje).
      Zaczęłam oglądać netflixowy Ratched, ale nie podszedł jakoś sad pozostaje kapanina po jednym odcinku polszitowych "Przyjaciółek", lekki łatwy i przyjemny z pięknymi dziewczynami do pooglądania.
      20.27
      • mid.week Re: Która godzina 13 01.10.20, 20:56
        Janinę Grzyb pooglądaj big_grin

Moja tygrysica tylko przebiega po klawiaturze i robi to tak szybko że nigdy nie zdążę zapobiec. Łajza stopkami uruchamia jakies skróty i potem ślęczę i usiłuję poustawiać jak było wcześniej. Ostatnio straciłam całkiem paski zadań.

Wiecie co, smuteczek zagoscił w moim serduszku, bo młoda chce zrobic impreze sylwestrową. Ale w drugiej chacie, nie na naszym zamku. Niemniej będzie tam banda dzieciaków bez opieki. No wiec ja czuję węwnętrzny paradygmat do niepicia i bycia w trybie stand-by. Na wszelki wypadek. I ma się to nijak do moich pięknych planów nawalenia się za ten cały rok ( a nawet już półtora) stresów i rozdziewiczenia ogródka pijackim pawiem. No dobra, nie lubie sie upijać do tego stopnia, ale wiecie o co kaman... Miało być na luzaku, z winkiem, zimnymi ogniami, swiatełkami na zewnątrz, toastami... A tu kiszka sie szykuje.

Tak wiec Siwa - ciesz sie ze masz kota co sadza dupsko na klawiaturze.

20:55
          • siwa-faryzeuszka Re: Która godzina 13 01.10.20, 21:29
            bergamotka77 napisała:

> No tak właśnie sądziłam, że zarzucanie mi spożywania procentów to ostre przenie
            > sienie upodobania do ostrego picia panienek z Godzin. Co za zulica z tej midwee
            > k. Ale pilnuj córeczki bo zwykle niedaleko pada jabłko od jabłoni.

tej. a co by powiedziała twoja szefowa, gdyby dostała jutro na maila screeny wypowiedzi jednej z użytkowniczek forum emama?
                • doubledoublejoyandtrouble Re: Która godzina 13 01.10.20, 21:43
                  bergamotka77 napisała:

> Już wiemy że jesteś z Wielkopolski i pożałujesz tych słów stalkerko. Takie groz
                  > by są karalne - mam dowód, że mi grozilas na forum.

Z WIELKOPOLSKI, omg. No, to jest wytargetowanie na grubość kociego włosa, doprawdy, ja bym się już pakowała.
                  Ty jesteś przytomna w ogóle?
                  >
            • mid.week Re: Która godzina 13 01.10.20, 21:34
              ty sobie z niej jaja robisz, a tej woda na młyn, będzie 10lat pierdoliła, że "grożą i już już pozwy wysyła". Zabawa kapiszonami przy szambowzie moze sie skończyć tak, ze całe gówno na ciebie rypnie...
              • gama2003 Re: Która godzina 13 01.10.20, 21:51
                Berga przylazła w godziny, smrodzi i zdziwiona, że ktoś reaguje.
                Mid. Życzę Ci nawspanialszego pawia wszechczasów. I kompletnego resetu w głowie. Mieszkanie masz piękne. Mozna o takim marzyć i skręcać się z zazdrości. Również dlatego, że się nie widziało wszystkiego.
                Architektem się ładnie podzieliłyśmy i chyba za tydzień go poznam. I niech mi pałace urządza.

A ta godzinowa stalkerka niech se palec w zakończenie pleców wsadzi.
                Wiedzieć będzie tyle, ile mamy kaprys tu napisać, mając ubaw jak z zaciekawionej drugą stroną szyby ropuchy szarej.
                Łazi za nami, prowokuje a potem pozwami grozi. Doczeka się.

21.51
                • mid.week Re: Która godzina 13 01.10.20, 22:05
                  eeeee ja tam lubię nawet jak ona tu włazi i zachowuje się jak ratlerek - tu ugryzie w trampka, tam naszcza na kocyk i myśli, że jest dobermanem big_grin big_grin big_grin (Najbardziej na świecie lubię jej dokuczać w jej watkach, szczególnie przebijać balonik z narcystycznym ego, które np. każe jej myśleć że wspominana instagramerka to jej ksywa big_grin) To jest takie śmieszne, kiedy ona się nadyma cała i pisze jakiś POCISK i czeeeka na reakcję, pewnie wyobrażając sobie jak ktoś tykany aż czerwienieje na twarzy i ma stan przedzawałowy z nerwów... a tu nic.
                  Trudno, bedę miała dziecko moczymordę - niech pije na zdrowie byleby same drogie trunki big_grin
                  A propos mojej zdegenerowanej genetycznie progenitury - wyobrażcie sobie, że ona jest zachwycona nową szkoła! Ale aż tak, że kazała trzymać kciuki żeby NIE BYŁO nauki online. Napisałabym więcej, ale wariatka czyta to dam wam znać gdzie indziej big_grin

22:04
                  • pade Re: Która godzina 13 01.10.20, 22:31
                    Cudownie!smile
                    Wiem jakie to uczucie, bo moja młoda była załamana onlinem w pierwszej klasie. W gimnazjum byłaby radość pod sufit. A teraz jest pobudka o szóstej i marsz na pociąg.
                    Ewentualnie mamusia podrzuci córcię samochodzikiembig_grin

22:31
                  • gama2003 Re: Która godzina 13 02.10.20, 15:21
                    O super. Świetną masz córkę, zajdzie w życiu dalej niż ślęczący nad skryptami geniusze. To info o szkole jest przesuper. Znaczy fajnie tam jest. Należało jej się to.

I chciałam sprostować, marzę o domu z ogrodem, ale broń Boże pod Warszawą. Jak dobrze pójdzie to najpóźniej za dwa lata taki posiądę.
                    W okolicy leśno- sosnowej. Księżniczki : będzie meta na drinkowanie na hamaczkach. A pawie kupię prawdziwe, zebyśmy się nie musiały fatygować.
                    Mid a myślałaś o kosodrzewinie ?
                    Za mną chodzi i tu pod oknami, na balkony po doniczkowej. A w lesie to oszaleję na sosnowo totalnie.

15.21
              • siwa-faryzeuszka Re: Która godzina 13 01.10.20, 23:19
                zlota.ptaszyna napisała:

> Do mnie jakby jakaś feryzeuszka pisała , nawet nie siwa , to bym nie otwierała
                > maila tylko usunęła, sorry

twoje przekonanie o korzystaniu wyłącznie z jednego adresu mailowego, tego o niepoważnej nazwie, jest rozbrajająco naiwne , sorry smile
                23.19
                • bergamotka77 Re: Która godzina 13 01.10.20, 23:39
                  Wapaha czy kosheen jest taka hop do przodu? Dowiem sie I tu napisze. Zdjecia Wasze juz SA w watku maseczkowym dopasujemy tylko nicki I sie pokazecie swiatu z wasza uroda I stylem w pelnej krasie.
                  • siwa-faryzeuszka Re: Która godzina 13 01.10.20, 23:49
                    bergamotka77 napisała:

> Wapaha czy kosheen jest taka hop do przodu? Dowiem sie I tu napisze.

głupio się przyznać, ale straciłam wątek. czego się dowiesz?
                    albo nie, nie pisz, bo pomału idziesz w groźby, a to jest karalne i grozi pozwem, wiesz? wink
                    23.49
                    • mid.week Re: Która godzina 13 01.10.20, 23:54

> bergamotka77 napisała:
                      >
                      > > Wapaha czy kosheen jest taka hop do przodu? Dowiem sie I tu napisze.
                      >
                      > głupio się przyznać, ale straciłam wątek. czego się dowiesz?
                      >

Ja zrozumiałam, że coś z maseczkami. Może jak często je zmieniamy...?

23:54
                      • siwa-faryzeuszka Re: Która godzina 13 02.10.20, 00:07
                        bergamotka77 napisała:

> Podanie nicka niczym nie grozi, podanie danych owszem. Ale to juz nie poziom tw
                        > ojego IQ. Widze ze juz trzesiesz portkami. Forum sie dowie i bedziesz spalona.
                        >

a kto komu i gdzie będzie ujawniał czyjeś dane? podałaś jakieś dane na forum, żebym mogła je komukolwiek ujawnić? a czy ja się nie mogę grzecznie kogoś zapytać, czyten styl pisania kogoś nie przypomina? są na to jakieś paragrafy? srsly? smile
                        i nie projektuj swojego trzęsienia portkami na mnie... w sukience dzisiaj siedzę.
                        • mid.week Re: Która godzina 13 02.10.20, 00:13

> bergamotka77 napisała:
                          >
                          > > Podanie nicka niczym nie grozi, podanie danych owszem. Ale to juz nie poz
                          > iom tw
                          > > ojego IQ. Widze ze juz trzesiesz portkami. Forum sie dowie i bedziesz spa
                          > lona.
                          > >
                          >

> i nie projektuj swojego trzęsienia portkami na mnie... w sukience dzisiaj siedz
                          > ę.
                          >

Jej to dobrze, bo trzęsące się portki osuwają się coraz niżej i niżej i... no cóż rzec, bardzo głupio to potem wygląda. JunołłoaImin?

00:13
                • zlota.ptaszyna Re: Która godzina 13 02.10.20, 14:25
                  Ale nawet gdyby pisala do mnie jakas Anna Kowalska albo Grazyna Nowak na temat Bergamotki77 to bym nie nigdy w zyciu nie otworzyla maila ani zalacznikow i juz z obawy przed jakimis wirusami itp

Wiec obawiam sie ze mozesz stracic tylko cenny czas smile

• bergamotka77 Re: Która godzina 13 01.10.20, 21:58
                  gama2003 napisała:

> No to ja bym twoich synów pilnie od matki izolowała. Może nie będą kompromitowa
                  > ć kiedyś swoich rodzin chamstwem forumowym i natręctwem wszawym.

Skieruj to do swego potomstwa. Trudno o wieksza chamke I konfabulantke. Kazdy twoj wpis to stek klanstw I pomowien.