Dodaj do ulubionych

metody na stres

20.11.20, 16:05
Jak sobie radzicie?

Nie pytam o radzenie sobie ze stresem bo zamknęli kino i galerie handlowe, tylko o taki kilkupoziomowy.
Z obserwacji widzę, że człowiek się sam samoistnie hartuje - już się trochę przyzwyczaiłam. Niemniej, fajniej jest, gdy się nie ma uczucia ciężkości w klatce piersiowej przez większość czasu.

Mnie pomaga w zasadzie prawie tylko ostry sport, uporczywe powtarzanie sobie "nie mam na to wpływu" i granie w gry - tak długie, żeby dało się wsiąknąć w świat (niestety, z powodów logistycznych, rzadko mam taką możliwość).
Kilka razy poszłam do lasu - to naprawdę desperacja, bo nienawidzę spacerować bez celu, ale pomogło.
Uciekam też w tematy związane z gotowaniem.

A wy?

P.S. Może znacie jakieś strony, gdzie dominują głupoty i artykuły niezwiązane z umieraniem/covid/strajkiem/rządem/rakiem/zakazem aborcji/smogiem/kryzysem klimatycznym/śmieciami?
Kiedyś z perwersyjną radością czytałam głupoty z pudelka, ale obecnie pudelek mnie też stresuje.
Obserwuj wątek
    • kkalipso Re: metody na stres 20.11.20, 16:42
      Oglądam różne kanały na YT, gram w szachy na kurnik pl. z tym oczywiście trochę trudno przy dzieciach bo trzeba się skupić ale jak wieczorami nie jestem padnięta to bardzo lubię sobie zagrać, totalnie mnie relaksuje. Jak wiadomo emama i najważniejsze - pogadanki z siostrą.
        • fragile_f Re: metody na stres 20.11.20, 18:04
          Co prawda ja to nie Berbedul, ale się podepnę. Najepsze chleby wychodzą mi z tej strony:

www.theperfectloaf.com/new-baker-start-here/

Dlugosc tekstow jest dosyc przerazajaca, ale facet jest super precyzyjny i po 2-3 razach wystarczy ze zerkniesz na proporcje mąki itp.
        • berdebul Re: metody na stres 20.11.20, 21:22
          Zmodyfikowany przepis na chleb, z którym nie trzeba nic robić:
          400g mąki (u mnie zazwyczaj żytnia 720 z pszenną dowolną, pół na pół, im więcej mąki 1000+ tym niższy chleb)
          10g soli
          200g wody
          130g zakwasu (100% hydratacji czyli karmiony 1 porcja zakwasu, 1 porcja wody, 1 porcja mąki)
          Wymieszać dokładnie.
          Dolać łyżkę oleju i dosypać pestki (jeżeli ktoś lubi).
          Do foremki (można wklepać pestki na wierzch), poczekać do wyrośnięcia i piec aż będzie ciemno złoty.
          Wychodzi jeden średni bochenek.
    • rewolucja.pa Re: metody na stres 20.11.20, 17:24
      Mnie odstresowują dzieci. Póki co są w takim wieku, że jeszcze dają radę big_grin
      Jak ich nie miałam to odstresowywał mnie pies.
      To o czym piszesz (ciężkość w klatce) może prowadzić do różnych niefajnych rzeczy.
      Więcej natury proponuję.
      (czyli jednak pies wink
      • piataziuta Re: metody na stres 20.11.20, 17:36
        Też mnie mega odstresowują dzieci, ale własnych nie mam, a z najbliższymi dostępnymi ograniczam kontakty z racji pandemii uncertain.
        Na psa się nie zdecyduję. Na kota tym bardziej.
    • bywalec.hoteli Re: metody na stres 20.11.20, 17:26
      U mnie to sport. Medytacja, ćwiczenia oddechowe. Wyspanie się. Dobre odżywianie. Długie wędrówki pieszo po lesie czy po mieście.
      Ale nie można leczyć tylko objawów stresu, trzeba wyeliminować jego przyczynę.
      Martwię się o Ciebie Ziuta, to nie jest jakaś nerwica?
      • pade Re: metody na stres 20.11.20, 18:09
        O właśnie. Czasem włączam głośno muzykę i albo tańczę, albo ćwiczę.
        Polecam też wyryczenie się i kąpiel w czymś pachnącym plus magnez.
    • simply_z Re: metody na stres 20.11.20, 17:32
      slucham sobie roznych dziwnych piosenek na YT, z tym, ze ja mam dziwny gust. wiec jak pracuje leca mi przedziwne melanchonijne kawalki. Czasem nawet sie porycze ale pomagabig_grin
      poza tym sport, jak sie da.
    • mid.week Re: metody na stres 20.11.20, 17:35
      Kilka razy poszłam do lasu - to naprawdę desperacja, bo nienawidzę spacerować bez celu, ale pomogło.

Ja też nie lubie bez celu, dlatego góry są fajne. Masz szczyt do zdobycia wiec całe to wspinanie nabiera wiecej sensu. Chadzam też z aparatem polowac na widoki. Jakis rok temu włoczyłam się ze 2 miesiące wzdłóż średnio urokliwej rzeczki polując na bobry smile

A ty masz ten wielopozomowy stres przez covida?
    • nie-mama Re: metody na stres 20.11.20, 17:47
      O, ja tez sobie z przyjemnoscia poczytam odpowiedzi, bo moje zwykle sposoby radzenia sobie ze stresem w wiekszosci zniknely.

Zwykle pomaga mi sport, ale taki gdzie jakis instruktor mowi mi przez godzine co mam robic i nie mam czasu myslec o glupotach. Czyli nie bieganie ani nie silownia. Lubie pilates i joge, ale najbardziej lubilam taekwondo jak mialam czas chodzic. Jak sie komus skopie tylek dwa razy w tygodniu to od razu sie czlowiekowi poprawia na duszy.

Spacery tez sa ok, ale najbardziej lubie albo takie konkretne w naturze, np. w gorach, albo po jakiejs handlowej ulicy, gdzie moge sobie poogladal fajne ciuchy albo kosmetyki przy okazji.

Teraz tego nie moge robic wiec testuje nastepujace rzeczy:
      - medytacja
    • fragile_f Re: metody na stres 20.11.20, 18:01
      Kupilam szydełko, zobaczymy czy to pomoże.
      Układam maniakalnie puzzle - to polecam BARDZO GORACO smile
      Ze stron polecam brilliant.org - na darmowym koncie mozna sie troche pobawic.
      Z kanałów na YT to wszystko co ma w nazwie PBS jest świetne.
        • te_de_ka Re: metody na stres 21.11.20, 16:12
          Ziuta, kupuj te puzzle i układaj na zdrowie, masz szanse, że Ci się uda, skoro nie masz dzieci w domu. Ja sobie ostatnio kupiłam, ale zanim otworzyłam pudełko, dzieciska już ułożyły🙂🙃
          Że znanych mi sposobów na stres dobrze mi robi jak przepona popracuje czyli muszę pośmiać się czasami trochę głupkowato tak do rozpuku. Z jednej strony są ludzie wampiry emocjonalne (w ciężkich czasach takich trzeba bezwzględnie unikać) z drugiej ludzie-clowni, przy których można się że śmiechu posikać. Mam takiego kumpla na telefon, zawsze po rozmowie z nim mam zakwasy na przeponie, to mi pomaga na skurcze stresowe.
          I jeszcze łażenie z kijami do nordic walking. Żeby nie było nudy jakiś plan treningowy sobie ułóż albo znajdź towarzystwo do chodzenia.
    • pade Re: metody na stres 20.11.20, 18:07
      Gram w gierkę na telefonie, czytam książki i oglądam serial, który zawsze działa na mnie kojąco.
      Zajmuje mnie teraz wybieranie płytek do dwóch łazienek, dwóch wc, spiżarki itd., więc mam czym zająć głowę.
    • mysiulek08 Re: metody na stres 20.11.20, 20:25
      glupie seriale na netflixie

kiczowate romansidla

zakupy dla kotow, te mnie jednak troche doluja bo nic z zooplusa teraz nie dojdzie, ale daje rade, dzisiaj doszlo 150kg virbaca smile
      i regularnie wspomagam bezdomniaki mojej kolezanki w PL, mam tego duzo frajdy
    • stephanie.plum Re: metody na stres 20.11.20, 20:29
      z fajnych sposobów - jazda konna (niedawno zaczęłam, niewiele umiem, ale jest bosko), muzyka, tańczenie, granie, śpiewanie, palenie ogniska, tropienie zwierzaków

z ostatnio dla mnie wykonalnych, bo ledwo żyję (nie wirus, inne sprawy)- seriale wieczorem

ze złych - piwo. uwielbiam, niestety.
        • stephanie.plum Re: metody na stres 21.11.20, 22:18
          agonia babci, długa, ciężka i trudna w obsłudze, jej śmierć i pogrzeb

aż nawet wątek o tym jakiś tu napisałam, (co mi bardzo pomogło, bo dziewczyny wsparły, mogłam jakoś się wygadać, a z rodziną to różnie, przeważnie milczki takie, że o emocjach trudno), ale przeczołgało mnie to (choć pogrzeb był nawet fajny, z kilkoma zabawnymi numerami)

schodzi ze mnie taki rodzaj napięcia, które budowało się od czasu, kiedy zachorowała i ja czułam się odpowiedzialna za opiekę nad nią, a spotężniało, gdy zaczęła umierać i płakała, jęczała, wyła niemal non stop (była na morfinie i lekach, ale i tak musiało być jej ciężko).
          no i fakt, że już jej nie ma jest cholernie beznadziejny (wiem, nikt nie jest wieczny, ale ta wiedza jakoś nie pociesza, nie żałuję, że Babunia zmarła i już dłużej nie jest beznadziejnie chora, tylko że ktoś taki fajny jak ona musiał zachorować i umrzeć)...

czuję się jak dętka, ale to ponoć normalne w takiej sytuacji, i przejdzie.

Tobie współczuję, masz nieźle pod górę teraz.
          wspiera Cię ktoś...? bo to ważne.
          • piataziuta Re: metody na stres 22.11.20, 14:40
            Trzymaj się Stefka, będzie lepiej!
            Gdy moja babcia umarła - to ze względu na to jak wyglądały ostatnie miesiące jej życia - poczułam ulgę, że już się nie musi męczyć.

>Tobie współczuję, masz nieźle pod górę teraz.

Co Ty, mogłoby być gorzej.

>wspiera Cię ktoś...? bo to ważne.

A co to znaczy właściwie? suspicious
            Pytam, bo sama mogłabym być lepszym wsparciem, ale ten...Pustka w głowie.

• stephanie.plum Re: metody na stres 22.11.20, 19:11
              co to znaczy wspierać?
              chyba zależy - kogo wspierać.
              ja jestem babą, która musi się wygadać, więc potrzebowałam osób, do których mogę zadzwonić i opowiedzieć różne rzeczy, i żeby te osoby nie przerywały mi po pierwszym zdaniu i nie tłumaczyły poirytowanym głosem, co powinnam zrobić, żeby sobie radzić lepiej.
              takie osoby znam, co najmniej dwie. mogę liczyć na ich wsparcie.

poza tym - mam dwóch braci i siostrę, więc jakby coś się działo z dziadkiem albo z rodzicami, nie jestem sama na linii frontu. to też jest wsparcie.

kiedy mąż, zamiast ubolewać nad tym, że nie mam dla niego dość czasu i uwagi, znosił mężnie tę niedolę i jeszcze po cichu różne rzeczy ogarniał, i pytał mnie, jak się czuję - też czułam wsparcie.

wsparcie, to jest więc chyba świadomość, że ktoś cię rozumie, i że możesz liczyć na czyjąś pomoc

(jeju, ale to odkrywcze, chyba się po nobla zgłoszę)
      • nie-mama Re: metody na stres 21.11.20, 21:11
        Muzyka, zwlaszcza spiewanie jest rewelacyjne. Jak spiewalam kiedys w chorze to mialam za kazdym razem po probie taki power jakbym wypila trzy kawy. Tylko proby konczyly sie o polnocy haha

A co sie dzieje stephanie, ze taka jestes wykonczona?
        • stephanie.plum Re: metody na stres 21.11.20, 22:26
          dzięki, że pytasz!
          napisałam wyżej do Ziuty, że babcię na drugi świat wyprawiłam, i to było ciężkie
          (yyyh, nie, że własnoręcznie, ale opiekowałam się nią, gdy umierała!)

a fakt, że ludzie wokół co i rusz kładą się na tego wirusa, też jakoś nie pomaga.

co do muzyki, to mnie do chóru niestety nie przyjęli (po przesłuchaniu doradzono zmianę zainteresowań!), ale co tam, śpiewać każdy może.
          ja jeszcze gram na fletach, dość kiepsko, bo mało ćwiczę, ale uwielbiam.
          póki mam płuca, będę sobie śpiewać i grać.
    • elinborg Re: metody na stres 20.11.20, 20:37
      Lubisz zwierzęta? Na mnie relaksująco wpływa kontakt z nimi. Jak jeszcze jeździłam konno, to to był najwspanialszy środek antystresujący. Teraz został pies, spacery z nim, zabawy. Jak dopadnę kota przyjaciółki, to zagłaskuję na płasko wink . Konie też mi nie umkną, zresztą nawet patrzenie wystarczy.
    • hexella Re: metody na stres 20.11.20, 20:47
      Bieganie i łażenie po lesie. Muzyka, ale kiedy jest mi choojowo to unikam swojej ulubionej muzy bo jest depresyjna. Słucham rapu i uczę się mieć wyrypane na zdarzenia.
      No i terapia kiedyś. A teraz czasem myślę, że warto wrócić.
    • krwawy.lolo Re: metody na stres 20.11.20, 21:10
      Ja dysponuję czymś w rodzaju psychicznego układu immunologicznego. Mój organizm produkuje rodzaj przeciwciał pożerających negatywne emocje. I nie jest to demencja. smile To funkcjonuje u mnie od kołyski.
      • piataziuta Re: metody na stres 21.11.20, 16:50
        w jaką?
        ja gram teraz w resident evil, ale problem jest taki, że gram z facetem, a on ciągle grymasi, bo nie widzi mu się najpierw pracować przy komputerze, a potem grać do nocy przy tym samym komputerze tongue_out
        • night-like-this Re: metody na stres 21.11.20, 15:57
          Obrazki logiczne. Łamigłówka polegająca na zamalowywaniu pól diagramu, zgodnie ze wskazówkami liczbowymi podanymi obok. Zamalowane pola utworzą rysunek.

Jak uwielbiam wszelkiego rodzaju łamigłówki, to do tych jakoś nie mogę się przekonać... Może szkoda?
          Ale wszelkiego rodzaju łamigłówki to dobry sposób na odstresowanie - polecam smile
            • night-like-this Re: metody na stres 21.11.20, 18:28
              A ja jakoś nie mogę się przekonać... sad Znam zasady, rozwiązałam kilka, ale niespecjalnie mnie wciągnęły.
              A szkoda, bo mam kilka zeszytów (syn dostał jako nagrodę za konkurs).
              Wolę już choćby sudoku. A najbardziej łamigłówki w stylu zagadki Einsteina.
    • olsy Re: metody na stres 21.11.20, 19:49
      Joga
      Oddychanie i sylaba om
      Zabawa z dzieckiem typu puzzle, rysowanie , nie origami
      Patrzenie na zieloną roślinę
      Przebywanie w posprzątanej przestrzeni
      Psychoterapia
      Kontakt z ludźmi -towarzyski ( typu hobby przez zoom)
      RMF classic
      Aromaterapia
      Czytanie papierowych wydań
      Przyćmione światło
      Ciepła kąpiel
      Odfolowanie osób na Facebooku które mnie stresują
      Filmiki na you tube Emila z Japonii i Człowieka jakiegośtam
      Pieczenie
      Pozbywanie się nadmierny niepotrzebnych rzeczy
      Sprawianie sobie przyjemności
      Przebywanie w wywietrzonym pomieszczeniu
      Rozmowa z przyjaciółką

A ten wątek powinien być przypięty na górze tego forum wink
    • 21mada Re: metody na stres 21.11.20, 20:26
      Znalezienie jakiejś pasji np. archeologia.
      Kochanek - dobrze robi na ego, plus endorfiny itp.
      Odcięcie się od telewizji i internetu.
      Czytanie książek.
      Taniec.
      Słuchanie skocznych melodii np. Afric Simone Ramaya.
      I życie jest piękne.
      Poza tym trzeba brać życie takie jest. Tak, bliscy umierają. Im jesteś starsza, tym więcej bliskich straciłaś. Taki jest minus długiego życia. Zazdroszczę ludziom, którzy w wieku 50 lat nigdy nie stracili nikogo bliskiego (rodzice, rodzeństo, mąż).

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka