Dodaj do ulubionych

Dziecko nie chce psa

01.02.21, 11:09
Nie wiem jak się zachować wobec córki. Razem z mężem dojrzeliśmy do wzięcia psa. Myśleliśmy o tym już od paru lat, ale były różne "ale". Teraz oboje mamy i mieć będziemy już na stałe hybrydowy system pracy, więc w mieszkaniu ktoś zawsze jest, oboje lubimy spacery, lubimy zwierzęta. Wszystko ustaliliśmy we dwójkę i postanowiliśmy powiedzieć o tym córce, żeby zrobić jej miłą niespodziankę. Córka ma 9 lat, nigdy nie miała zwierząt, natomiast zawsze lubiła bajki ze zwierzętami, zabawki, w internecie ogląda filmy o zwierzętach itp. Uznaliśmy, że to będzie dla niej najlepsza wiadomość roku. Przygotowałam się na rozmowę o obowiązkach wobec zwierzęcia, o tym, jak trzeba się nim zajmować, o odpowiedzialności itp. No i wyszedł zonk. Bo tyle, co zaczęłam z nią rozmowę w sobotę, to ona stwierdziła, że psa ani w ogóle żadnego innego zwierzęcia nie chce. Nie to, że miała focha czy była w złym humorze, po prostu na spokojnie powiedziała, że jej to nie interesuje i nie ma zamiaru się zajmować zwierzęciem, poza tym, że zwierzęta śmierdzą, co zna od koleżanek mających psy, koty czy nawet chomiki. I tyle. Byłam zszokowana, bo zamiast wybuchu radości i zapewnień o zaangażowaniu usłyszałam negatywną opinię. Rozmowa się zakończyła, a ja nie wiem co dalej. Ja się na tego psa nastawiłam. Mąż mi powiedział, po mojej relacji z rozmowy z córką, że teraz to jest nasz wybór, albo bierzemy psa i sami się nim zajmujemy albo rezygnujemy. Przy czym on jest teraz na nie, bo też był przekonany, że córka z radością się z nim zajmie, ale skoro ona nie chce, to on też rezygnuje. No i zostałam sama. Wiem, co napiszecie: że to ja chciałam psa a nie córka i coś takiego. I będzie miały pewnie racje. Niepotrzebnie sobie wbiłam do głowy, że córka oszaleje ze szczęścia, to było naiwne. Co byście w takim sytuacji zrobiły? Wróciły do rozmów z córką i próbowały ją przekonać? Wzięły psa zdając sobie sprawę, że będzie całkowicie na waszej głowie, skoro mąż się wycofał? Czy po prostu odpuściły temat i wróciły do spraw bieżących?
Obserwuj wątek
  • kryzys_wieku_sredniego Re: Dziecko nie chce psa 01.02.21, 11:17
   Odpuszczam temat, chociaż ja się nie pytam nikogo o takie rzeczy, piesoł jest mój i już, miałam jednego, późnie przyprowadziłam drugiego, synowi kupiłam patyczaki, myślę o świne morskiej. Lubię zwierzęta i je mam.
   Takie narady rodzinne nie dla mnie.
   • tiszantul Re: Dziecko nie chce psa 01.02.21, 15:09
    "ja się nie pytam nikogo o takie rzeczy, piesoł jest mój"

    Reszta domowników nie chce psa, ale nikt ich nie pyta o takie rzeczy.

    "Lubię zwierzęta i je mam"

    Ciekawostka - reszta domowników nie chce zwierząt w domu, ale też je ma
   • stara-a-naiwna Re: Dziecko nie chce psa 02.02.21, 22:46
    u mnie podobnie
    ja lubię zwierzęta i je mam. Są głownie na mojej głiwie.

    Dzieci nie miały nic do gadania - pies był zawsze - był przed dziećmi więc nie było problemu. Ja te psy skończą żywot to będzie następny.

    ps. obecnie mam 2 koty i 2 psy, dzieci mają u siebie rybki
    nie oczekuję od dzieci deklaracji czy chcą i czy się będą zajmowały zwierzęciem. CHociaż zakładam, ze może być sutuacja za jaiś czas (2-3 lata) że poproszę syna (obecnie 1 klasa) żeby po szkole wrócił od razu do domu żeby psa wypuścił np. bo późno skończę prace
  • kozica111 Re: Dziecko nie chce psa 01.02.21, 11:17
   U nas było tak samo ku mojej rozpaczy.Myślałam ze moje dziecko automatycznie pokocha zwierzęta bo mamusia je "kocha"...i zawsze miała.A tu lipa.Co więcej psów się bał po niemiłej przygodzie.
   No ale psa braliśmy z drugiej strony dla siebie, a nie dziecka wiec specjalnie nie odwlekałam tematu.
   Obecnie mamy dwa psy, syn je bardzo lubi i odnajduje sie świetnie.
   • verdana Re: Dziecko nie chce psa 01.02.21, 11:23
    Mój syn też nie chciał kolejnego psa. Nie miał ochoty się nim zajmować. Miał absolutne prawo i co gorsza wykazał sie zdrowym rozsądkiem, którego nam zabrakło. Psa oczywiście wzięliśmy, a ja nawet obiecywałam, że się nim zajmę, co oczywiście okazało sie niemożliwe. Syn, mający charakter kwalifikujący do zostania świętym za życia, psa wyprowadzał i narzekał tylko trochę. Teraz od paru lat z nami nie mieszka i twierdzi, ze najlepszą rzeczą mieszkania samemu jest brak zwierząt.
  • zwyczajnamatka Re: Dziecko nie chce psa 01.02.21, 11:21
   Masz fajną córkę, która wie czego chce i jasno to komunikuje. Absolutnie jej nie namawiaj. Jeśli chcesz to weź tego pas, ale licz się z tym, że to będzie tylko twój obowiązek. W opisanej sytuacji psa bym nie wzięła. Moja rada - odpuść sobie psa.
  • alpepe Re: Dziecko nie chce psa 01.02.21, 11:22
   Ja psa wzięłam dla córek, by się nie bały psów, ale przede wszystkim dla siebie. Wiedziałam, że ja będę głównie odpowiedzialna, z tym, że pracuję w domu, więc pies rzadko i na krótko jest sam. Jeśli chcesz mieć psa i jakby co, sama się nim będziesz opiekować, to bierz, po prostu nie licz na córkę.
  • barattolina Re: Dziecko nie chce psa 01.02.21, 11:36
   Moim zdaniem ciężko posiadać jakiekolwiek zwierze bez aprobaty wszystkich domowników. To nawet nie chodzi o zestaw obowiązków, których 9cio latka i tak nie miałaby szans przejąć, ale życie w symbiozie.
   Takiego psa muszą co najmniej tolerować wszyscy domownicy.

   Przecież może być tak, że córka nie będzie go po prostu lubiła i będzie go przeganiać, krzyczeć na niego, być niechętna itp. Jak np będzie wracała ze szkoły a was akurat nie będzie to nie wyjdzie z nim na spacer bo będzie się go brzydzić. Psa albo kupy, którą trzeba będzie po nim posprzątać. Zwierzęta doskonale wyczuwają emocje, coś pójdzie nie tak i się kompletnie nie dogadają i będziesz musiała psu szukać nowego domu.

   Ja tu widzę same zagrożenia. Nie brałabym w tej sytuacji żadnego zwierzęcia.
   Może warto popracować nad córką i dowiedzieć się, czy faktycznie nie lubi zwierząt czy tylko jej się tak wydaje.
   • laura.palmer Re: Dziecko nie chce psa 01.02.21, 11:40
    barattolina napisała:


    > Może warto popracować nad córką i dowiedzieć się, czy faktycznie nie lubi zwier
    > ząt czy tylko jej się tak wydaje.

    Na pewno nie wydaje jej się, że nie będzie mieć najmniejszej ochoty na spacery zaraz po szkole. Pewnie się napatrzyła u koleżanek, z czym się wiąże posiadanie psa w domu.
    • aamarzena Re: Dziecko nie chce psa 01.02.21, 12:00
     A z czym się wiąże dla 9 latka? Mam dziecko w takim wieku, dla niej pies wiąże się z tym, że czasem wpadnie do pokoju, albo buty trzeba chować do szafki po przyjściu. Znam co prawda ludzi, którzy wypuszczają takie dziecko samo z psem na spacery. Ale, umówmy się, to jest jedno dziecko na całe osiedle. Reszta dzieciaków towarzyszy rodzicom w spacerach ewentualnie, albo da jeść. Od czasu do czasu.
     Do autorki: jeśli chcesz obciążyć psem takie małe dziecko to weź pluszaka. Jeśli będzie chciała psa to sobie w przyszłości kupi. Teraz pies jest dla ciebie/męża. Fajnie jak dziecko się z psem pobawić, ale nie powinnaś zakładać, że się będzie nim zajmować. To ciągle małe dziecko ,co zrobi jak pies się wyrwie (A małych dzieci psy nie sluchaja), co zrobi jak podleci do niej na spacerze jakiś duży pies?
     • laura.palmer Re: Dziecko nie chce psa 01.02.21, 12:11
      A jak myślisz, kto wychodzi z psem w ciągu dnia, jak rodzice pracują i wracają o 17? W wątkach o zakazie wychodzenia dzieci z domu przed 16 co rusz pojawiały się argumenty "kto mi wyprowadzi psa, jak będę w pracy". Nie wierzę, że dziecko samo z siebie garnie się do obowiązkowych, codziennych spacerów zaraz po szkole, zwłaszcza jak deszcz pada. Moje koleżanki z podstawówki traktowały to jako przykry obowiązek.
      • aamarzena Re: Dziecko nie chce psa 01.02.21, 12:19
       Moje nie wychodzi. Mówimy o 9 latku, a nie 15 latku. I o dzisiejszych czasach, a nie o latach 80. Moze Ty puszczasz psa z drugo/trzecioklasista, ale uwierz, to nie jest powszechna praktyka. Wychodzę z psem w południe to widzę kto wychodzi. Dorośli,którzy pracują zdalnie, na II zmianę itp. Poza tym nie każdy ma psa, który waży 5 kg, więc i dziecko kilkuletnie takiego psa nie utrzyma. A poza tym co w przypadku, gdy pies pogryzie czlowieka, innego psa?
     • ciszej.tam Re: Dziecko nie chce psa 01.02.21, 12:19
      Pies śmierdzi, ma sierść, hałasuje i wymaga opieki.
      Dla osoby, która nie lubi psów, pies w domu to męczarnia a nie neutralna sytuacja.

      A oczekiwanie że dziecko będzie zajmować się niechcianym zwierzęciem i mieć "obowiązki" bo rodzicom się coś uroilo jest niesłychanie awkward.
     • barattolina Re: Dziecko nie chce psa 01.02.21, 13:24
      Oczywiście powinno być tak jak piszesz. Też tak uważam, że właścicielem psa jest dorosły i to na dorosłym spoczywają wszystkie obowiązki. No ale w życiu już tak czasem bywa, że zdarzają się sytuacje awaryjne i pomoc dziecka, nawet 9cio latki jest niezbędna. W różnych aspektach.

      Ja jednak piszę raczej o stosunkach w domu na linii pies-córka. Jeśli dziecko psa nie polubi to wszystko będzie urastało dla niego do sporego problemu. Kochający właściciel psa nigdy bowiem nie poczuje przykrego zapachu od swojego psa. Córka już podaje teraz argumenty przeciw. Dość zdecydowane, mówi matce że psy jej śmierdzą. To świadczy o tym, że albo nie lubi faktycznie zwierząt albo jej się tak wydaje.

      • snakelilith Re: Dziecko nie chce psa 01.02.21, 13:32
       barattolina napisała:

       Dość zdecydowane, mówi matce że psy je
       > j śmierdzą. To świadczy o tym, że albo nie lubi faktycznie zwierząt albo jej si
       > ę tak wydaje.
       >

       Psów, a nie zwierząt. Bardzo proszę o nie wrzucanie wszystkiego do jednego worka. Psy mogą śmierdzieć, koty, świnki morskie, kanarki itp, już nie muszą. Wolałabym przez miesiąc sprzątać kuwetę kota, niż spędzić jedną noc pod dachem z psem, gdzie wszystko tym psem "pachnie", łącznie z podłogą. Psi zapach jest specyficzny. I można nawet uważać psy za sympatyczne, ale nie znosić ich zapachu.
       • jowita771 Re: Dziecko nie chce psa 01.02.21, 15:28
        snakelilith napisała:

        > Psów, a nie zwierząt. Bardzo proszę o nie wrzucanie wszystkiego do jednego work
        > a. Psy mogą śmierdzieć, koty, świnki morskie, kanarki itp, już nie muszą. Wol
        > ałabym przez miesiąc sprzątać kuwetę kota, niż spędzić jedną noc pod dachem z p
        > sem, gdzie wszystko tym psem "pachnie", łącznie z podłogą. Psi zapach jest spec
        > yficzny. I można nawet uważać psy za sympatyczne, ale nie znosić ich zapachu.

        Ja tak mam, są psy, które bardzo lubię, ale ich zapach jest dla mnie obrzydliwy. Po dotknięciu psa muszę umyć ręce, bo mi śmierdzą.
       • barattolina Re: Dziecko nie chce psa 01.02.21, 15:37
        What?
        Autorka napisała, że córka odniosła się nie tylko do psów, ale zwierząt ogólnie - że zwierzęta śmierdzą. Tą wiedzę zaczerpnęła od koleżanek posiadających "psy, koty czy nawet chomiki".

        Rozmawiamy tutaj o sytuacji opisanej w poście, a córka powiedziała ogólnie o zwierzętach \, to matka chciałaby psa. Córka nie chce żadnego zwierzaka.
       • konsta-is-me Re: Dziecko nie chce psa 01.02.21, 16:10
        "Wolałabym przez miesiąc sprzątać kuwetę kota, niż spędzić jedną noc pod dachem z psem"

        Po raz setny potwierdza się moja opinia że wielbiciele kotow, to eufemistycznie mówiąc, specyficzny gatunek człowieka...😂😂
       • elf1977 Re: Dziecko nie chce psa 02.02.21, 15:00
        snakelilith napisała:

        > barattolina napisała:
        >
        > Dość zdecydowane, mówi matce że psy je
        > > j śmierdzą. To świadczy o tym, że albo nie lubi faktycznie zwierząt albo
        > jej si
        > > ę tak wydaje.
        > >
        >
        > Psów, a nie zwierząt. Bardzo proszę o nie wrzucanie wszystkiego do jednego work
        > a. Psy mogą śmierdzieć, koty, świnki morskie, kanarki itp, już nie muszą. Wol
        > ałabym przez miesiąc sprzątać kuwetę kota, niż spędzić jedną noc pod dachem z p
        > sem, gdzie wszystko tym psem "pachnie", łącznie z podłogą. Psi zapach jest spec
        > yficzny. I można nawet uważać psy za sympatyczne, ale nie znosić ich zapachu.
        >
        >
        >
        Moje psy nie śmierdzą, jedynie szczeniaki, ale to zrozumiałe
   • tiszantul Re: Dziecko nie chce psa 01.02.21, 15:14
    "Może warto popracować nad córką i dowiedzieć się, czy faktycznie nie lubi zwierząt czy tylko jej się tak wydaje."

    Osoba, która nie chce psa, z pewnością się myli. Trzeba jej wytłumaczyć, ze chce
   • volta2 Re: Dziecko nie chce psa 01.02.21, 16:50
    Przecież może być tak, że córka nie będzie go po prostu lubiła i będzie go przeganiać, krzyczeć na niego, być niechętna

    ja tak dokonałam wrogiego przejęcia kocicy, kocica przyjechała do nas ze stolicy, szalała w bloku więc wywieźli ją na wieś, czyli do naszych sąsiadów, bo to była rodzina, sąsiedzi kota wzięli, ale z musu i nikt go tam nie lubił, nie chciał, a córka tych ludzi, to właśnie ją tylko przeganiała

    i tak mi było żal tej kocicy, że coraz częściej u nas bywała, a to na jedzonku, a to na przytulaniu i tak po paru miesiacach zrobiła się moja, wiele lat u nas jeszcze bytowała, i pierwotni właściciele jak przyjeżdżali na święta to do nas zachodzili popatrzeć jak ma się koteczka.
  • kermicia Re: Dziecko nie chce psa 01.02.21, 12:07
   Moje dzieci tak właśnie oszalały na info o tym, że bierzemy psa, obiecywały spacery i zaangażowanie. A pies okazał się maminsynkiem, tylko mnie kocha, dzieci raczej olewa, traktuje jak nieistotnych członków stada. No i jest rozczarowanie u dzieci, odmowa uczestniczenia w obowiązkach, skoro pies i tak za każdym razem ma wielką (widoczną) nadzieję, ze to ja z nim wyjdę, a nie ktoś inny. Zostałam więc sama z psem, wychodzę właściwie tylko ja, bo pies z kimś innym zgadza się tylko wysikać pod domem. Dzieci rozumiem, bo co to za radość wyprowadzać psa, który wrasta łapami w ziemię i patrzy tęsknie na drzwi od domu, za którymi ja jestem. I to nie raz czy dwa na początku, ale od 1,5 roku. Pogodziłam się z sytuacją, czasami mi tylko ciężko rzucać zajęcia i pracę 3-4 razy dziennie, bo czas na spacerek. No ale coś za coś. Mam PSA smile Polecam, mimo wszystko wink
   • alpepe Re: Dziecko nie chce psa 01.02.21, 13:20
    Mam podobnie z moją suką, wyjdzie z córkami na spacer, siku zrobi po namowach, a po dwudziestu minutach ja muszę iść, bo kupę to mama ma sprzątać, przed dziećmi suka się wstydzi...
  • morekac Re: Dziecko nie chce psa 01.02.21, 12:11
   >Mąż mi powiedział, po mojej relacji z rozmowy z córką, że teraz to jest nasz wybór, albo bierzemy psa i sami się nim zajmujemy albo rezygnujemy.

   To i tak byłby wasz obowiązek. 9-latka jest za mała, żeby zajmować się psem - a zwłaszcza narzuconymi jej przez was obowiązkami. Z nastolatkami mogłabyś negocjować - u mnie jest tak, że ponieważ ja chciałam psa, ja go obsługuję (na co nawet sporządziłam na piśmie stosowne oświadczenie 11 lat temu wink ) - co nie oznacza, że córki z nim nie wyjdą, gdy mnie nie ma i że siedzi głodny. Staraj się nie wrabiać innych w swoje zachcianki.
   Wy chcecie psa, wy z nim wychodzicie, wy po nim sprzątacie i wy się nim zajmujecie. Możliwe, że dziecko za jakiś czas się włączy w opiekę nad psem, chociażby ogarnie spacery, gdy wy nie będziecie mogli.
   Tal, zwierzęta śmierdzą, robią kupę i siusiają. Trzeba po nich sprzątac, karmić, ogarniać wizyty u weterynarza. Młody psiak może coś dziecku pogryźć.
  • 12gram Re: Dziecko nie chce psa 01.02.21, 12:15
   ty tak poważnie? chcesz mieć psa, ale chciałaś opiekę nad nim zepchnąc na 9latkę a sama chodzić w nimbie samozadowolenia "patrz, jaka dobra jestem bo ci psa kupiłam" ? big_grin
  • katriel Re: Dziecko nie chce psa 01.02.21, 12:17
   Troll? Przecież to powinno być od początku oczywiste, że nie ma co liczyć na to, że dziewięciolatka samodzielnie "zajmie się psem", nawet gdyby o tym psie od dawna marzyła.
   Ja bym oddzieliła dwie rzeczy:
   1) Nie interesuje jej i nie ma zamiaru się zajmować - fair enough, decydują pozostali domownicy, oceniając swoje możliwości przy założeniu że córka nie partycypuje w opiece.
   2) Zwierzęta śmierdzą - tak chlapnęła czy faktycznie jej to przeszkadza i jak bardzo? Nawet osoba kochająca zwierzęta może być nadwrażliwa zapachowo i mieszkanie pod jednym dachem ze zwierzakiem wydzielającym specyficzne zapachy może być dla niej męczarnią, warto brać pod uwagę takie ograniczenia, tak jak brałoby się np. alergię.
   • 12gram Re: Dziecko nie chce psa 01.02.21, 12:22
    raczej troll. bo nie wierze w tak upośledzonych rodziców którzy chcą dziecku kupowac psa o którego dziecko nigdy samo nie prosiło. jak dziecko chce psa to o to "nudzi" na okrągło.

    a jak lubię ogladać horrory to wcale nie znaczy że chcę mieć mordercze zombi w domu.
   • milupaa Re: Dziecko nie chce psa 01.02.21, 12:23
    To chyba nie chodzi o zajęcie się psem jednak, poza tym 9 latka spokojnie psa ogarnie w sensie karmienia, pojenia i wyprowadzania. Mój 10 letni chrześniak ogarniał koty i młodszego brata, wow. Ale branie psa wbrew dziecku ktore go nie chce a będzie przebywać z psem w 1 domu, to nie najlepszy pomysł.
  • milupaa Re: Dziecko nie chce psa 01.02.21, 12:19
   Odpuścić temat. Wrócić do niego za jakiś czas. Jeśli się nastawiłaś to musisz się teraz "odstawić". A może wolontariat dla córki typu wyprowadzanie psa sąsiadów? Aby się oswoiła ze zwierzęciem i sprawdziła czy faktycznie śmierdzi i brudzi i innych zalet nie ma.
  • mamtrzykotyidwa Re: Dziecko nie chce psa 01.02.21, 12:20
   >>Mąż mi powiedział, po mojej relacji z rozmowy z córką, że teraz to jest nasz wybór, albo bierzemy psa i sami się nim zajmujemy albo rezygnujemy. Przy czym on jest teraz na nie, bo też był przekonany, że córka z radością się z nim zajmie, ale skoro ona nie chce, to on też rezygnuje.
   >>

   Chcieliście zwalić opiekę nad psem na dziewięciolatkę??Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka