Dodaj do ulubionych

Czy pełnoletni uczeń

12.05.21, 19:47
szkoły średniej może wyjść na przerwie do sklepu?
2. Czy może sam usprawiedliwiać swoje nieobecności?
3. Czy może nie wyrazić zgody na udostępnienie rodzicom dostępu do e-dziennika?
Na wszystkie te pytania w szkole jednej mojej corki odpowiedz brzmi "tak" a u drugiej corki ,"nie" dlatego nie pytam jak to rozwiązują inne szkoły tylko o to jak to wyglada prawie.

Obserwuj wątek
  • ophelia78 Re: Czy pełnoletni uczeń 12.05.21, 19:54
   Oczywiście ze w prawie wszystko tak. Przecież pelnoletni ma pelnie praw obywatelskich. To gwarantuje konstytucja i odpowiednie ustawy i rozporządzenia a akty prawne niższego rzędu (np statut szkoly) nie mogą stać w sprzeczności z aktami wyższego rzędu

   Tyle teoria. A praktyka jest taka ze w większości szkol jest "nie". Sposobów jest wiele. Najproszty z nich to np konieczność osobistego stawiennictwa w gabinecie dyrekcji zeby podpisać oświadczenie o zablokowaniu rodziców dostępu do dziennika. Juz na tym etapie woekszosc wymięka
    • niktmadry Re: Czy pełnoletni uczeń 12.05.21, 23:20
     O cos innego pytalam. Moim zdaniem pelnoletni powinien dostac info, ze jak na przerwie pojdzie do sklepu i go auto pier......nie to mu ubezpieczyciel grosza nie wyplaci ale oceny z zachowania nikt mu za to nie obniży/ punktow ujemnych nie wpisze/ rodzicom nie naskarży. Jednoczesnie ani uczeń ani rodzice nie maja prawa oskarzyc szkoly o niedopilnowanie bombelka. U mojej corki jest zwyczajnie zakaz opuszczania szkoly a jesli sie cudem (najszybciej oknem z parteru) komus uda wyjsc to dostaje punkty ujemne do oceny z zachowania. Moim zdaniem - majac na mysli osiby 18+ jest to nadgorliwość szkoły.
  • tt-tka Re: Czy pełnoletni uczeń 12.05.21, 20:16
   ad 1 - zalezy od regulaminu szkoly, a nie pelnoletnosci ucznia
   ad 2 - j.w. - szkola moze nie domagac sie usprawiedliwienia od rodzicow, ale zarazem nie honorowac oswiadczen typu "glowa mnie bolala" i zyczyc sobie poswiadczen od lekarz, z urzedu
   ad 3 - tak
  • stasi1 Re: Czy pełnoletni uczeń 12.05.21, 20:24
   niktmadry napisał(a):

   > szkoły średniej może wyjść na przerwie do sklepu?

   Kiedyś jak chodziłem do podstawówki nie było z tym problemu. Teraz to nie wiem. Moje dziecko raczej w podstawówce nie wyjdzie do sklepu bo sklep jest dość daleko
   • ga-ti Re: Czy pełnoletni uczeń 12.05.21, 20:29
    My w podstawówce też chodziliśmy, nawet całkiem daleko, po świeże bułki i rogale, mmm, w południe były cieplutkie.
    W pierwszej klasie szkoły średniej poinformowano rodziców, że absolutnie żadnych wyjść nie ma, że kary straszliwe itp. w praktyce i tak wychodzą (wychodzili, gdy do szkoły chodzili). Ciekawe, co powiedzą w klasie 3 wink
  • julita165 Re: Czy pełnoletni uczeń 12.05.21, 20:32
   W szkole corki mojej kolezanki wszystkie odpowiedzi byly "nie" bo regulamin. To chyba najlepsze LO w miescie, przynajmniej jesli chodzi o przedmioty scisle wiec jakos to sobie trwalo latami ale ostatnio nawet w lokalnej prasie pisali ze jeden z uczniow poskarzyl sie na ten regulamin do kuratorium zarzucajac niezgodnosc z prawem i teraz wszystkie odpowoedzi brzmia "tak".
  • bbkk Re: Czy pełnoletni uczeń 12.05.21, 22:32
   Ad.1 Nawet w czasie przerwy to szkola odpowiada za ucznia, wiec jesli zlamie noge to rodzic moze chcec odszkodowania od szkoly. Dlatego szkoly czesto nie pozwalaja na opuszczenie terenu szkoly.

   Ad.2 Moze usprawiedliwiac chyba ze statut mowi inaczej. Jesli komus nie pasuje statut to koze zmienic szkole bo obowiazek nauki jest do 18, zatem uczen pelnoletni chodzi do danej szkoly JESLI akcepuje jej zasady.

   Ad.3 Przepisy mowia, ze o wynikach w nauce informowany jest uczen i jego rodzic. I nie ma wyjatku ze tylko niepelnoletnich to dotyczy.
    • tt-tka Re: Czy pełnoletni uczeń 12.05.21, 23:02
     arwena_11 napisała:

     > Statut nie może być sprzeczny z aktami wyższego rzędu. Osoba 18 letnia, mająca
     > pełnie praw - może wychodzić gdzie i kiedy chce. Jak statut mówi inaczej - to t
     > rzeba zmienić statut

     No nie zartuj - pracownik tez moze wychodzic, dokad i kiedy chce, bo pelnoletni ?
     • arwena_11 Re: Czy pełnoletni uczeń 12.05.21, 23:08
      Pracownik jest w pracy - na przerwie nikt nauczycielom nie zabroni wychodzić poza teren szkoły. Na lekcji są w pracy. Ucznia pełnoletniego nie obowiązuje już obowiązek szkolny. Zatrzymasz go siłą?
      • tt-tka Re: Czy pełnoletni uczeń 13.05.21, 00:25
       odpowiadalam na "statut nie moze byc sprzeczny z aktami wyzszego rzedu" - co uwazamy za sprzecznosc, to kwestia dyskusyjna, ale regulaminy, statuty itp ograniczaja nasze swobody obywatelskie, w roznym stopniu i zakresie. Co do stroju na przyklad, albo co do dyscypliny na terenie zakladu pracy czy w innym mejscu.
       • alicia033 Re: Czy pełnoletni uczeń 13.05.21, 17:16
        tt-tka napisała:

        > odpowiadalam na "statut nie moze byc sprzeczny z aktami wyzszego rzedu" -

        no bo absolutnie nie może być sprzeczny z aktami wyższego rzędu.

        > ale regulaminy, statuty itp ograniczaja nasze swobody obywatelskie, w roznym stopniu i zakresie.

        ale łapiesz, że przy np. przyjmowaniu do pracy (albo potwierdzeniu woli zapisu do szkoły) podpisujesz zgody na stosowanie się do regulaminu pracy czy statutu?
        I łapiesz, że prawo nie reguluje wszystkich kwestii życia społecznego, wiele z nich pozostawia umowie między stronami (np. pracodawcą a pracownikiem), dlatego, trzymając się przykładu dress codu w pracy, dopóki nie ma ustawowego przepisu, że pracodawca nie może narzucać pracownikom dopuszczalnego stroju, obie strony mogą umawiać się w tej sprawie dowolnie?
     • alicia033 Re: Czy pełnoletni uczeń 13.05.21, 17:09
      tt-tka napisała:

      > No nie zartuj - pracownik tez moze wychodzic, dokad i kiedy chce, bo pelnoletni?

      oczywiście. Sankcją za to może być utrata pracy ale pracodawca nie ma prawa trzymać pracownika pod kluczem w godzinach pracy.
   • morekac Re: Czy pełnoletni uczeń 12.05.21, 22:49
    W szkołach córek - nawet jeszcze przed RODO- pełnoletni uczniowie musieli podpisywać papiery uprawniające rodziców do wglądu do dziennika. I życzyli sobie zaświadczenia od lekarza, jeśli uczeń był nieobecny, a nie podpisał stosownych papierów upoważniających rodzica do usprawiedliwiania mu nieobecności. Natomiast co do zasady osoba pełnoletnia ma pełną zdolność do czynności prawnych - do zastrzeżenia swoich ocen, usprawiedliwiania nieobecności itp.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka