Dodaj do ulubionych

A jeżyk pigmejski?

16.05.21, 11:12
Probuje córkę odwieść od pomyslu posiadania żaby... No i pomyślałam żeby ją przekierować na jeżyka.. tylko żeby nie wpaść z deszczu pod rynnę.... ma ktoraś z Was jeżyka?
Obserwuj wątek
    • memphis90 Re: A jeżyk pigmejski? 16.05.21, 11:25
      Są bardzo głośne, hałasują w nocy, nie są zwierzątkami do głaskania i zabawy, w naturze nie mieszkają w tycich klateczkach/akwariach i w żadnym razie nie wolno ich wypuszczać, bo to obcy w naszym środowisku gatunek. Żaba siedzi w akwarium i sobie pływa, interakcja na poziomie rybek, ale nikt od zwierząt wodnych nie wymaga interakcji. Miałam kiedyś żabę.
    • usmiech144 Re: A jeżyk pigmejski? 16.05.21, 12:21
      To zdecydowanie wersja z deszczu pod rynnę. Jeż potrzebuje bardzo dużego wybiegu w nocy z miejscem ciepła, hałasuje przy tym. W dzień musi być w terrarium, mieć drogą karmę, je również owady. Aaaaa i pomimo tego że część może się nauczyć korzystać z kuwety to i tak syf jest niesamowity. Codzienne porządne sprzątanie to mus.
      • ivaz Re: A jeżyk pigmejski? 16.05.21, 23:30
        Mam jeżyka od kilku lat, mi się trafił bardzo cichy egzemplarz, lubi być głaskany, mieszka w terrarium zrobionym z szafki z Ikea, ma wentylację, i ogrzewanie (żarówkę cieplną) , bo lubi ciepło, załatwia się do kuwety ze żwirkiem, chyba że biega w kołowrotku wtedy niestety zwieracze mu puszczają, je karmę dla małych kociąt, mój woli suchą, lubi też jabłka, jajko, marchewkę gotowaną i suszone pędraki. Zgadzam się to nie jest zwierzę dla małych dzieci, w dzień zazwyczaj śpi w nocy żyje, ale mój jest cichutki w ogóle go nie słychać, nie tupie. Nie wiem skąd syf bo mój nie syfi wcale, kołowrotek ma wyłożony takimi paskami specjalnymi do kołowrotków z tektury falistej. Śpi w polarowym worku, terrarium ma wyłożone kocykiem, zmieniam mu raz w tygodniu, nie śmierdzi nic a nic, chyba że tekturki z kołowrotka nie zmienię.
          • ivaz Re: A jeżyk pigmejski? 16.05.21, 23:48
            jak każdy drapieżnik, mój praktycznie nie wychodzi ze swojego terrarium, myślę że aktywny w ciągu doby jest max 3 godziny, resztę przesypia zakopany w worku. Trzeba go wykąpać raz na jakiś czas w ciepłej wodzie w szamponie dla szczeniąt i pooliwkować igiełki, ot cała kosmetyka.
      • anorektycznazdzira Re: A jeżyk pigmejski? 16.05.21, 12:31
        PS. "jeżyk" to słowo mnie nieodmiennie rozśmiesza, to jest jeżysko, terytorialny drapieżnik-samotnik, jesteś dla niego podajnikiem żarcia, a jak się za bardzo spoufalasz to pożałujesz, od tego "jeżyk" ma kolce i piękne wampirze zęby.
        • oceandream Re: A jeżyk pigmejski? 16.05.21, 12:55
          Moi jedni sąsiedzi mają żaby a drudzy gekona. Dla mnie nie do zaakceptowania jest karmienie ich żywymi świerszczami.
          Czy córka o tym wie?
          Kto będzie opiekował się nimi podczas waszego wyjazdu? Nie każda babcia/ ciocia chce karmić jakiegoś zwierzaka żywymi owadami. Ta sąsiadka od gekona nie ma go komu zostawiać na wakacje.
              • arganowa Re: A jeżyk pigmejski? 17.05.21, 17:40
                Ja miałam za młodu agamy i one żarły żywe świerszcze. Trzaskało mi to cholerstwo nocami, spać się nie dało. Poza tym agamy atakowały je, ale nie zawsze skutecznie, więc czasami świerszcze leżały jeszcze żywe, a już bez nóg... Słabo mi na samą myśl. A kiedyś jeden (z nogami) nawiał mi na chatę i trzeszczał ojcu pod wersalką ;D Agamy wyleciały od nas raz dwa, na szczęście hodowca zechciał je przygarnąć z powrotem. Nigdy przenigdy zwierząt, które jedzą owady.
    • umi Re: A jeżyk pigmejski? 16.05.21, 13:03
      Ile ten zwierzak ma zyc? Jez pigmejski zyje 6 lat, niektore nawet do 10. Szynszyla zyje 10 lat. Niektore wiecej, ale nie dozyje Twoich prawnukow raczej, jak zolwie. Moze byc szynszyla? Jest duza, z opieka jest troche zabawy, ale do ogarniecia. Tylko na koty trzeba uwazac.
      Jesli cos zyjacego krocej i egzotycznego, to moze pregowiec amerykanski? Chyba sa hodowle w pl. Zyje ok 3 lat, uroczy, kontaktowny i z bardziej egzotycznych (jak zaba). Oprocz tego to wiewiora jest, wiec raczej nie bedzie bardzo trudna w opiece.
      Dluzej niz pregowiec zyje zwierzak, ktory po polsku nazywa sie chyba kolcomysz - ok 5 lat w niewoli. Trzeba na niego terrarium. Egzotyczny, uroczy i oswoic sie da. Hodowle w pl raczej tez beda. Poziom trudnosci w opiece raczej nie wyzszy niz przy zabkach. Tylko terrarium musi byc porzadne i ban dla kotow na caly pokoj. I corka starsza niz 11-12 lat, bo mniejsze dziecko kot okiwa i bedziesz miala sciane placzu w domu.
      Duzo zwierzatek terraryjnych jest, ktore mozna miec w pl, ciekawych. Przejzyj po prostu oferte.
        • umi Re: A jeżyk pigmejski? 16.05.21, 13:10
          * jak pomagacie kotom i psom, to sa tez akcje sos dla zwierzat laboratoryjnych - glownie szczurow chyba, ale tez swinek morskich czy krolikow. Niektore z tych zwierzat nawet nie biora udzialu w badanaich, sa z nadwyzej hodowlanych. Wiec jesli to dla Ciebie do przyjecia, mozecie uratowac zycie jakims szczurkom, ktore bez tego by poszly do uspienia.
      • slonko1335 Re: A jeżyk pigmejski? 16.05.21, 16:03
        Jesli o mnie chodzi to jak najkrocejwink zaba to 20 lat a więc masakra....mają uczulenie na króliki i świnki a nasz pies traktuje gryzonie jak uciekając obiad więc odpadają. Nie musi być egzotyczne absolutnie.
        • umi Re: A jeżyk pigmejski? 16.05.21, 16:33
          Chomik w terrarium? Nie ucieknie, chyba ze go ktos wypusci. Chomiki nie skacza i zyja krotko.
          NIe wiem co jeszcze moze zyc krotko i dac sie wziac na rece, pewnie jest takie zwierze ale nie mam pomyslu. Motyle moze? Niektorzy odchowuja od larwy do motyla. Co prawda to sadysci sa, ktorzy potem je susza, ale mozna nie suszyc tez i po prostu miec. Za dlugo nie pozyja i raczej nie bedziesz miala rozpaczy w domu tez po smierci, bo do ssaka czy gada jednak latwiej sie przywiazac. Jedza rosliny i sa ladne, na reke mozna wziac tez. Inne mi do glowy nie przychodza. Ja bym oduczyla tego psa zjadac co popadnie i wziela ze dwa szczury, jak sie nie boicie zwierzat z lysymi ogonkami. Przy takim psie tylko ptaki chyba zostaja jeszcze, a to jest juz przyjaciel na dlugo. Bo np. fretka bedzie chodzic po calym domu i tez pewnie stanie sie obiadem. Poza tym ne zyja do 10 lat i sa jednak specyficzne.

Moze krab? Kraby zyja do ok 6 lat, pies go nie zje, mozna wziac na rece i jest widowiskowy dosc.
          • slonko1335 Re: A jeżyk pigmejski? 16.05.21, 16:48
            Pies ma myśliwskie geny więc może się nie oduczyć niestety. Kurka palnelam kilka lat temu że będzie mogła mieć swoje zwierzę jak cos zrobi bedac pewna ze sie nie uda i zapamietala sobie... no i generalnie naszymi tymczasami i domownikiem zajmuje sie idealnie, oswaja jak trzeba, karmi, sprzata, opatrunki robi, leki podaje, bawi się, uczy, wiec nie mam tu już żadnego argumentu na nie. Na szczęście nie zapiera się jak osioł na konkretne zwierzę chociaż najbardziej marzy o tej cholerskiej zabie ale ona od dziecka zaby wszelkiego rodzaju uwielbia. Pierwsze słowo to była aba a nie mamawink
            • umi Re: A jeżyk pigmejski? 16.05.21, 16:54
              To ten co o nim kiedys pisalas? Mysle, ze to kwestia wyrwalosci i umiejatnosc i (czlowieka) jest i wyjasnienia psu, ze co w domu to niejadalne, ale prawda, ze z mysliwslim jest duzo trudniej.
              Kraba moze sprobujcie. Je mieso, ale nie zywe chociaz. Innych pomyslow nie mam, co nie znaczy, ze nei istnieja. Sa ten na pewno zwierzeta, ktore sobie z psem poradza, ale chyba wieksze raczej i ssaki albo ptaki, zeby zostaly uznane za czlonkow stada, nie jedzenie. Cos mniej komunikatywnego pojdzie na obiad :p
              • umi Re: A jeżyk pigmejski? 16.05.21, 16:56
                * chcialam lkegwana zaproponowac, bo ladny i dorosle sa roslinozerne, ale teraz patrze, ze to zobowiazanie na 30 lat. Wiec jak pojdzie na dtudia, zostanie Wam w spadku tongue_out
              • slonko1335 Re: A jeżyk pigmejski? 16.05.21, 17:14
                Koty na podwórku goni ale domowych nie rusza. Udaje że ich nie widzi ale kiedyś mieliśmy taka akcję ze świnka że myślałam że zejdę na zawał. Dobrze że była siatka bo ona nawet chwili sie nie zawahala tylko bylo kłap.
          • asia_i_p Re: A jeżyk pigmejski? 17.05.21, 17:24
            Miałam jako dziecko chomika syberyjskiego i pamiętam, jak stoimy całą rodziną i rozkminiamy, jak on zdołał wyjść (był w takiej pierońsko głębokiej misce na pranie z uszami, wsadzony na czas sprzątania terrarium).
    • berdebul Re: A jeżyk pigmejski? 16.05.21, 13:42
      Jeże brudzą. Nie każdego da się przyuczyć do kuwety i masz np. kupę w misce z żarciem. Prowadzi nocny tryb życia, jest głośny, bywa humorzasty, mocno gryzie. Już bym wolała żaby.
      • ivaz Re: A jeżyk pigmejski? 16.05.21, 23:37
        Mój akurat jest cichutki jak mysz pod miotłą, w ogóle go nie słychać, nigdy nikogo nie ugryzł i załatwia się do kuwety, terrarium ma sprzątane raz w tygodniu bo nie ma potrzeby częściej. To bardzo mało kłopotliwe zwierzątko, ale też mało się integruje z ludźmi, lubi święty spokój, mój mimo że terrarium ma otwarte prawie w ogóle z niego nie wychodzi w nocy pobiega w kołowrotku i dalej idzie spać do swojego woreczka, w sumie jakby zwierzaka nie było.
        • ivaz Re: A jeżyk pigmejski? 16.05.21, 23:42
          Mam tez papużkę falistą (znajdę) ta to dopiero jest głośna a jaka bałaganiara, ale tez jest mega komunikatywna, garnie się do ludzi, najchętniej z człowieka by nie schodziła, zaczepia, bawi się, kłóci, a jeż to samotnik, cichutki, mój nie daje żadnych kompletnie odgłosów.
    • hamerykanka Re: A jeżyk pigmejski? 16.05.21, 17:23
      Axolotl
      krolik
      chomiki-teraz jest spory wybor ras i kolorow
      myszki japonskie

Nie wiem, w jakim wieku sa dzieci, ale przygotuj sie, ze zwierzatko sie znudzi.
      Moja corka na urodziny zazyczyla sobie papuzke. trzymala ja w pokoju, ale juz utrzymanie klatki w czystosci czasem ja przerastalo, zwlaszcza ze papuzka lubila smiecic ziarnem naokolo. Teraz chce kota rasy Main Coon. Powiedzialam,, ze jak pojdzie na swoje, bo mam trzy wilkopsy i nie bede z sercem na ramieniu ciagle sprawdzac, czy drzwi sa zamkniete, a hybrydy ucza sie otwierac drzwi szybko, wiec musialabym wstawic tez zamek. Jej przyjaciolka ma weza i dwa szczurki-nie wiem jak koegzystuja w malym pokoju czujac wzajemnie swoj zapach.
      Zreszta z kazdym malym zwierzeciem, ktore nie bedzie caly czas w akwarium/terrarium bedzie ten stres, ze koty lub pies moga sie zakrasc i zabic zwierzatko.
      Wspolczuje dylematu sad
      • slonko1335 Re: A jeżyk pigmejski? 16.05.21, 18:41
        Spodziewam sie ze czesc obowiazkow spadnie na mnie zatem odpadaja zwierzeta ktorych sie brzydzę lub jedzace obrzydliwe dla mnie rzeczy. Jak będzie to mało upierdliwe to może nawet żyć dłużej bo ogarniemy nawet jak wyjedzie na studia ale nie ukrywam że wolałabym coś co dopełni żywota wcześniej niż pozniejwink
        • hamerykanka Re: A jeżyk pigmejski? 17.05.21, 15:18
          Rozumiem Cie. U nas byly cztery psy i dwa konie, ale corka powiedziala, ze bardziej kochaja mnie i sluchaja mnie, wiec chce jakioes zwierzatko, ktore byloby tylko jej. Tak wiec dostala wymarzona papuzke, ktora dokonala zywota po miesiacu, na cos w rodzaju padaczki. Corka bardzo to przezyla. Potem nastal rudy dachowiec, corka go bardzo lubi ale 'nie jest tylko jej'.
          Sugeruje wiec chomiki lub swinki morskie, zwlaszcza te kudlate. Klatka moze stac w ich pokoju i moze byc 'tylko ich". Inne zwierzatka, takie do glaskania, nie tylko ogladania, raczej trudno ograniczyc do jednego pokoju wiec znowu bedzie ze inni je glaszcza i sie nimi zajmuja, ze kochaja Ciebie bardziej niz ich. I znowu sie zacznie sad
          • umi Re: A jeżyk pigmejski? 17.05.21, 20:53
            Przygotowuj jedzenie Ty, a ona niech je daje. Kto ma miche, ten ma wladze w stadzie suspicious Priorytety szybko sie zmienia odpowiedniemu zwierzakowi.
            W wieku lat nastu w kocim domu mialam kotke - tylko moja. Od kociaka ze mna, ja ja karmilam, ja wynosilam trupy zwierzat jakie dostawalismy w dowod przyjazni (duzila ptaki, wystarczylo, ze usiadly na parapecie), ja zmienialam kuwtete i ze mna spala. Zachowywal sie jak pies, rozumial co mowilam, mial jedno imie na kazde kocie zycie i znal wszystkie. Matka pilnowala, zebym kotu nie skrocila zycia. Wiec da sie w domu pelnym zwierzat.
            Niestety, po latach sasiedzi qvy mi ja zabili, szl.g z nimi, a mogla jeszcze zyc. Od tego czasu nigdy nie zarzykuje kota, nawet niewychodzacego. Zawsze jakies cos czlowiekopodobnego sie przypaleta jak sie nie dopilnuje.
            • hamerykanka Re: A jeżyk pigmejski? 18.05.21, 16:09
              Wiem cos o tym. W ciagu ostatniego meisiaca otruto mi oba konie. Do dzis nie wiem kto i dlaczego.
              kota tez nie zaryzykuje-ta ruda cholera pierze wilki po pyskach, ale gdyby trafil sie MC ciamajda, to bylaby krotka pilka, zwlaszcza ze wilki potrafia sobie otworzyc drzwi z klamka, z galka, a ostatnia przesuwane. Te dwa szczeniaki to okropne szkodniki, wyniosa wszystko, co nie przybite do podlogi, albo zniszcza. Kolejny zwierzak w domu musialby byc psem, zeby dac sobie rade w stadzie, i to raczej z tym obronnych.
              A kot dzis spal ze mna, bo mam mysz w pokoju i mialam nadzieje, ze cos z tym zrobi. Pol nocy szurala, rzeczy sie sypaly (remontuje garderobe wiec wszystkie ubrania w kupach na podlodze) i nie wiem czy dorwala te mysz czy nie. W kazdym razie kot sie wyspal, ja nie.
    • slonko1335 Re: A jeżyk pigmejski? 17.05.21, 20:43
      Stanie chyba jednak na żabie. Jeszcze nie wiem jakiej. Młoda szuka innej rzekotki....mniejszej i krócej żyjącej niż australijska. Mamy hodowlę w okolicy podjedziemy pooglądać i poradzić się też..
      • lidkazmlyna Re: A jeżyk pigmejski? 17.05.21, 21:01
        nie bardzo rozumiem...chcecie zwierza, ale założenie główne - żeby krótko żył...czyli chwilowa zabawa i w piach? bo przeciez wiesz ze się szybko znudzi.
        Ludzie mnie wciąż zadziwiają....
        • slonko1335 Re: A jeżyk pigmejski? 17.05.21, 21:04
          Co tu do rozumienia? Dziecko chce zwierzę które zostanie na mojej głowie jak dziecko wyjedzie. Mnie to zwierzę nie jest do szczęście potrzebne zatem nie pragnę wcale takiego które zostanie mi całe lata w spadkuwink

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka